بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

احکام و حقوق/شبهه57

 برهنه شدن به هنگام عزاداری (سینه زنی) چه حکمی دارد؟ نگاه نامحرم به آنان چه حکمی دارد؟

اولین مهمی که در هر مناسک و مراسمی [اعم از مولودی یا عزاداری و یا هر رفتار دیگری] باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هر کاری موجب وهن (اهانت، ضدتبلیغ و ...) به اسلام، قرآن، تشیع، اهل بیت‌(ع) و در کلّ اعتقادات و مقدسات گردد، اشکال دارد. حتی اگر روضه‌خوانی، یا تعزیه خوانی باشد، چه رسد به رفتارهای بی ریشه‌ای چون قمه‌زنی و ... .
اما لخت شدن به هنگام سینه‌زنی، به ویژه در عزای سیدالشهداء ابا عبدالله الحسین علیه‌السلام، به خودی خود وهن اسلام، تشیع یا مقدسات نیست و چه بسا موجب برگزاری پرشکوه‌تر و پر سوزتر عزاداری گردد. اما اگر همین امر نیز در جایی انجام شود و یا به گونه‌ای انجام گیرد که موجب «وهن» گردد یا مفسده داشته باشد، آن هم اشکال پیدا می‌کند.
مولودی و عزاداری، همه مستحباتی هستند که انجام برخی از آنها و از جمله عزاداری برای سیدالشهداء علیه‌السلام لازم و ضروری است، چرا که حفظ و تعظیم شعایر است، اما هیچ گاه اصل در راه فرع قربانی نمی‌شود. لذا اگر اصلی به واسطه انجام مستحبی خدشه‌دار شود، آن مستحب باید ترک گردد.
از این رو لخت شدن تا کمر برای سینه زنی، که رسمی متعارف است هیچ اشکالی ندارد، مگر آن که وهن اسلام و تشیع شود. اما از یک سو عزادار نباید در معابر عمومی لخت شود و از سوی دیگر نگاه زنان به نامحرمانی که در مراسمی برای سینه زدن لخت شده‌اند، حرام است و نباید نگاه کنند.
نمونه‌ای از استفتائات در این زمینه:

 حضرت امام خمينی(ره):
لخت و برهنه بودن هنگام عزاداری اشكال ندارد، مگر در صورتى كه مفسده داشته باشد. بر زن‌ها واجب است از نگاه كردن به بدن نامحرم اجتناب نمايند. (استفتاءات امام خمينى، ج 3 ، ص 584)

 آیت الله العظمی خامنه‌ای:
س): آیا برهنگی، سیاه پوشیدن، گل مالیدن بر سر و صورت، زنجیر زنی متعارف، حمل علمات و شور زنی و هرولهی سنتی در عزاداری، از این مصادیق است؟
ج) بطور كلى عزادارى به شيوه مرسوم و سنتى اشكال ندارد بلكه مُستحسن است، لكن از هرگونه كارى كه موجب وَهْن مذهب باشد پرهيز شود. (شماره استفتاء 78086)

س): برهنگی در مساجد در ایام عزاداری سید الشهداء(ع) با توجه به رعایت این موضوع که از دید نامحرم پوشیده باشد، چه حکمی دارد؟
ج): برهنه شدن و سينه زدن در صورتى كه نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، جايز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگيرد. (شماره استفتاء 78080)

س): آیا برهـــنه به سینه زدن در عزای ائمه (علیه السلام) و بالاخص سالار شهیدان در صورتی که نامحرم نبینید اشکال دارد ؟
ج): در صورتی که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد برهـــنه شدن و سینه زدن جایز است .

 آیت الله العظمی بهجت (ره):
س): لخت شدن در عزاداری چگونه است و اگر بر اثر سینه زنی بدن سرخ شود چه حکمی دارد؟
ج): اشکال ندارد و لخت شدنی که در معرض نظر حرام باشد جایز نیست.

 آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی:
س): لخـــت شدن در مراسم سینه زنی چه حکمی دارد ؟
ج): برهنه شدن به هنگام عزاداری در صورتی که در حضور زنان باشد حرام و اگر زنان هم نباشند در شأن این مجالس نیست و عزادارى خامس آل عبا (علیه السلام) از مهمترين شعائر دينى، و رمز بقاء تشيّع است، و بايد هر چه باشكوه تر برگزار گردد. امّا لازم است از تمام كارهايى كه آسيب به بدن مى رساند، يا موجب وهن مذهب مى گردد، جدّاً اجتناب شود.

 آیت الله العظمی سیستانی:
س): می‌خواستم نظر حضرت عالی و شرعی و نوعه حلال یا حرام را درباره لخت شدن افراد در هیئات مذهبی که جهت سینه زنی انجام میگیرد را بدانم :
ج): اشکال ندارد.

آیت الله العظمی نوری همدانی:
س): فلسفه سینه زنی چیست؟ کسی که لباسش را در می‏آورد البته به طوری که نامحرم نبیند و سینه بزند تا اینکه از سینه‏اش خون بیاید حکمش چیست؟
ج): سینه زنی یک نوع عزاداری و اظهار ارادت نسبت به خاندان عصمت و طهارت است که از طریق سینه زنی و روضه خوانی و... خاطره فداکاری و جانبازی امام حسین‏علیه‏السلام و سایر ائمه معصومین‏ علیهم‏السلام برای همیشه در خاطره‏ها زنده می‏ماند و سینه زدن بطور متعارف عملی ارزشمند و پسندیده است.

x-shobhe

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved