بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

کلیپ های دفاع مقدس

روایت فتح

مجموعه ی اول روایت فتح

1

روایت فتح 1

برای دانلود گزیده فیلم ها کلیک کنید

مجموعه ی اول روایت فتح یازده برنامه درباره ی عملیات بزرگ والفجر هشت است. عملیات والفجر هشت غروب روز بیستم بهمن  سال 1364 از ساحل شرقی اروند رود شروع شد. غواصان خط شکن شرکت کننده در این عملیات با وجود سرمای سخت آب و هوی زمستانی بهمن ماه، با تجهیزاتی کاملاً ابتدیی از رودخانه ی خروشان اروند گذشتند و خط دفاعی دشمن را در آن طرف رودخانه شکستند. سرانجام این عملیات با تصرف شهر فاو عراق در آن طرف رودخانه پایان یافت.


مجموعه ی دوم روایت فتح

2

روایت فتح 2

برای دانلود گزیده فیلم ها کلیک کنید

بعد از عملیات والفجر هشت، ارتش عراق برای پس گرفتن شهر فاو فشار زیادی به نظامیان ایران وارد کرد که به جایی نرسید. این شد که به شهر مهران در غرب کشور حمله کرد و آن را گرفت. شرط صدام برای آزادی مهران، عقب نشینی ایران از فاو بود. اما روش ایران برای آزادی مهران طور دیگری بود.
مهران، با انجام عملیات کربلای یک در تابستان سال ۱۳۶۵ آزاد شد. برنامه های مجموعه ی دوم روایت فتح به این عملیات اختصاص دارد.


مجموعه ی سوم روایت فتح

3

روایت فتح 3

برای دانلود گزیده فیلم ها کلیک کنید

مجموعه ی سوم روایت فتح درباره ی عملیات کربلای پنج است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در شلمچه روی داد. در این عملیات سه تن از عوامل فیلمسازی گروه روایت فتح به فاصله ی یک روز از هم شهید شدند: رضا مرادي نسب، ابوالقاسم بوذری و حسن هادی. به همین دلیل سه برنامه از پانزده برنامه ی این مجموعه به این سه شهید اختصاص یافته است.


مجموعه ی چهارم روایت فتح

4

روایت فتح 4

برای دانلود گزیده فیلم ها کلیک کنید

وجه مشترک برنامه های مجموعه ی چهارم روایت فتح اتفاقاتی است که در سال ۱۳۶۶ علاوه بر جبهه ی نظامی در عرصه ی سیاسی و فرهنگی بر ایران گذشت: انتقال عملیات سراسری ایران از جنوب به غرب، هجوم تبلیغی دشمن برای نا امید کردن مردم از ادامه ی جنگ و خالی کردن جبهه ها، و شروع دخالت مستقیم آمریکا در جنگ. جایی که رژیم سعودی هم با کشتار حجاج ایرانی خانه ی خدا در ایام حج، به فشارهای طاقت شکنی که علیه ایران وارد مي کردند افزود.


مجموعه ی پنجم روایت فتح

5

روایت فتح 5

برای دانلود گزیده فیلم ها کلیک کنید

در فاصله ی اسفندماه سال 1366 تا پایان جنگ، ایران چند عملیات مهم در غرب کشور انجام داد که به تصرف چند شهر کردنشین و مرزی عراق از جمله حلبچه منجر شد. مردم این شهرها از رزمندگان یرانی استقبال کردند: چیزی که اسباب خشم رژیم بعث عراق شد. اواخر اسفند سال 1366 نیروی هوایی ارتش عراق شهر حلبچه را بمباران شیمیایی کرد و پنج هزار نفر از سکنان بومی این شهر عراق را بي رحمانه کشت.
مجموعه ی پنجم روایت فتح ضمن داشتن نگاهی دوباره به عملیات پیشین رزمندگان ایرانی نظیر کربلای ده و چند عملیات محدود دیگر در غرب، حوادث این مقطع از جنگ را تا پایان آن مرور مي کند: چهار قسمت برنامه ی مربوط به عملیات مرصاد با عنوان «درخششی دیگر» که تصویرگر دفع حمله ی گروهک مطرود منافقین است و طی ساخت آن یکی از اعضی گروه روایت فتح به نام «حسین شریعتی» به شهادت رسید از برنامه های دیدنی این مجموعه است.
دو مجموعه ی «شهری در آسمان» و «با من سخن بگو دوکوهه» هم برنامه هایی است که شهید آوینی پس از پایان جنگ ساخت و در نوع خود تجربه ی بدیع و فراموش نشدنی است.


 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved