بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

اعتقادی/شبهه31

ش (تهران): با توجه به تحولات منطقه، آیا ممکن است به ناگاه ظهور حضرت مهدی (عج) فرا رسد؟ و در صورت وقوع از کجا بفهمیم، وضعیت ما نسبت به ایشان چگونه خواهد بود و چه باید بکنیم؟

لازم است با دقت تمام به نکات ذیل توجه شود:

الف – هیچ کس نمی تواند به این سؤال پاسخ منفی دهد. چرا که هر آن ممکن است ظهور واقع شود. مقوله‌ی ظهور مانند قیامت است و چنان چه در روایات آمده پایان دنیا و قیامت در حالی می‌رسد که مردم مشغول زندگی روزمره‌ی خود هستند. یکی مشغول کسب است، یکی نان می‌پزد، یکی در بازار خرید و فروش می‌کند و ...، به ناگاه قیامت فرا می‌رسد. ظهور نیز همین‌گونه است.

ب – اساساً «انتظار»، یعنی آمادگی کامل برای ظهور. لذا شیعه‌ای که با هر تحلیل و یا به هر بهانه‌ای بخواهد بگوید: فعلاً ظهور نیست و دست کم شاید 5 سال یا 10 سال یا 50 سال دیگر اتفاق بیافتد، منتظر نیست. پس اگر فرمودند هر آن منتظر ظهور حضرت باشید، یعنی هر آن ممکن است این ظهور فرا رسد. و البته بروز برخی اتفاقات مانند آن چه امروز از موج اسلام‌خواهی واقع شده است، نشانه‌های محکم‌تری است.

ج – همان‌گونه که مکرر بیان شده است، ظهور حضرت (عج) یک تصادف نیست که به ناگاه اتفاق بیافتد، بلکه یک جریان است. لذا هر گامی، یک مرحله از «ظهور» است که اتفاق می‌افتد و در یک لحظه نیز گام آخر، یعنی قیام علنی حضرت مهدی سلام الله علیه برداشته می‌شود و ایشان از کعبه اعلام حضور و قیام می‌نمایند؟

د – اما در باره‌ی وضعیت هر یک از ما به هنگام ظهور، از امام صادق علیه‌السلام چنین سؤالی نمودند و ایشان بدین مضمون فرمودند که «وضعیت هر کس مانند وضعیت اکنون اوست». پس، کسی که اکنون محب، مطیع، منتظر و سرباز اوست، آن موقع هم خواهد بود و کسی که توجهی ندارد و یا خدایی ناکرده عنادی دارد، آن موقع نیز خواهد داشت.

ھ – اما در مورد «از کجا بفهمیم»؟ در روایات تأکید شده است که در زمان ظهور، شیعیان پیرو رهبری مطمئن و مقتدر هستند و او را باور دارند. پس از آن که حضرت از کعبه ظهور کرد و سپس به مسجد کوفه رفت، آن رهبر به همراه شیعیانش نزد حضرت حاضر می‌گردند. رهبر از او نشانه‌های مهدویت را می‌خواهد و امام (ع) عرضه می‌دارند. سپس آن رهبر بیعت کرده و شیعیان نیز که به واسطه‌ی او اطمینان حاصل کردند، بیعت می‌کنند. البته لازم به ذکر است که در انتهای روایت آمده است: به خدا قسم که آن رهبر خود حضرت مهدی علیه‌السلام را می‌شناخت، بلکه برای اطمینان قلب شیعیان از او درخواست بینه و نشانه‌های مهدویت را می‌خواهد.

به امید توفیق درک مؤمنانه‌ی آن روز بزرگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 x-shobhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات اعتقادی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved