بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

احکام و حقوق/شبهه81

آیا نگاه به نامحرم، بر زندگی و آینده‌ی انسان، به ویژه در ازدواج تأثیر سوء می‌گذارد؟

 

در این عالم هیچ عمل (رفتار و گفتاری) خوب یا بدی وجود ندارد که بر ساختار شخصیتی و شاکله‌ی انسان و حتی محیطش تأثیر نگذارد و هم چنین هیچ عملی وجود ندارد که عکس‌العمل، بازتاب یا نتیجه‌ای نداشته باشد. اگر نوشیدن یک جرعه آب، بر روح، روان، جسم، اخلاق، سلامت و بالتبع رفتار آدمی تأثیرگذار است، پس به طور قطع و یقین سایر رفتارهای خوب و بد نیز بر تمامی وجود انسان و زندگی دنیوی و اخرویش تأثیر می‌گذارد. از این رو خداوند متعال برای انسان توسط انبیایش «شریعت = قوانین، احکام، بایدها و نبایدها» را وضع و ابلاغ نمود تا انسان، باورها، اعتقادات، رفتارها و گفتارهایی داشته باشد که سبب رشد او گردد و از آن چه موجب سقوط و هلاکتش می‌گردد، پرهیز نماید.

نگاه به نامحرم [چه پسر به دختر و چه دختر به پسر] نیز تأثیرات سوء بی‌شماری در ساختار شخصیتی، زندگی آینده و البته ازدواج دارد و به همین دلیل اکیداً حرام شده است. از جمله:

الف – کسی که به نامحرم نگاه می‌کند، به یقین به ایمان، فضایل، عقل، علم و سایر ارزش‌های او نگاه نمی‌کند، بلکه به شکل صورت و اندام او نظر می‌اندازد. یعنی نگاه ریبه یا شهوت‌آلود. این نگاه نه تنها اهانت و جسارت به طرف مقابل است و سوء استفاده‌ی از اوست، بلکه سبب تحریک بی‌جهت شهوت و وارد کردن فشار مضاعف غریزه جنسی می‌گردد که عواقب روحی، روانی و جسمی خود را در پی دارد و چه بسا به رفتارهای ناصحیح و مضر منجر گردد.

ب – از ابتدایی‌ترین آثار سوء «هیزی»، زدودن ایمان، افت شخصیت، ذلیل و تسلیم هوای نفس شدن، له کردن ارزش‌های فردی و اجتماعی و قرار گرفتن در مسیر گمراهی شخص هیز است که قطعاً در تمامی شئون زندگی حال و آینده‌ی او اثری تخریبی می‌گذارد.

ج – شخص هیز، خیال‌پرداز و اوهام‌گرا می‌شود. چرا که تصویر آن چه دیده و موجب تحریک و لذتش گردیده، در ذهنش باقی می‌ماند و دائم برایش داستان ذهنی مصور می‌سازد که هیچ واقعیت بیرونی ندارد و همین امر، ذهن و فکر او را تخریب می‌کند و استعدادها، امکانات و ظرفیت ذهنش را برای سیر در حقایق عالم هستی و فهم درست، اشغال می‌نماید.

د – شخص هیز، انتخاب خود را بر محور «ظاهر» قرار می‌دهد و عقل، منطق و اراده‌ی خود را در «انتخاب»، به تسلیم نفس در می‌آورد. چنین شخصی، در تمامی انتخاب‌هایش، از انتخاب دنیا گرفته تا آخرت – از انتخاب یک لباس گرفته تا شغل و بالاخره تا انتخاب همسر و شریک زندگی، ظاهربین است و همین امر موجب سقوط و هلاکتش می‌گردد.

ﻫ – کسی که عادت به هیزی کرده است، پس از ازدواج نیز نمی‌تواند این عادت را کنار بگذارد. حال عاقبت زندگی زن متأهلی که به مردان و مرد متأهلی که به زنان نگاه می‌کند چه خواهد بود؟ معنویت، معرفت، عشق، وفا، عفت و صداقت، در زندگی آنان چه جایگاهی خواهد داشت؟

و – شخص هیز، تنوع طلب می‌گردد، چرا که موضوع هیزی او محدود نمی‌باشد. از صبح تا شب و شب تا صبح می‌تواند به انواع مردان و زنان نگاه شهوت‌آلود داشته باشد. بدیهی است که همسر واقعی او، نمی‌تواند مصداق و جایگزین تمامی صور و هیاکل و حالاتی باشد که او دیده و لذت برده است، لذا نه تنها همسرش در نظر او جاذبه‌ای نخواهد داشت، بلکه دائم قیاس کرده و ضمن توجه به کاستی‌های او، هواسش در پی انواع زیبایی‌هایی است که دیده و می‌بیند. او منتظر است که هر چه زودتر از همسرش دور شود و به دیدن انواع صورت‌ها و هیکل‌ها بپردازد. آیا این زندگی خوب است و پایدار می‌ماند؟!

در آلمان طبق یک تحقیق آماری دریافتند که (به ویژه در شهرهای بزرگ) بیش از 70% از مردان و زنان، به یک دیگر خیانت می‌کنند و در بررسی علل و عوامل این خیانت، مشخص گردید که ارائه رایگان جاذبه‌های جنسی زنانه در انظار عمومی و نیز هیزی کردن مردان، از عوامل بروز این ناهنجاری فردی، خانوادگی و اجتماعی می‌باشد. (لینک گزارش).

از این رو، خداوند متعال ضمن آن که به مردان و زنان دستور ایمان، عفاف، اخلاق و تقوا داد و ملزومات آن چون پوشش را [به مرد و زن] واجب نمود، امر نمود تا زن و مرد چشم از نامحرم بپوشند و هیزی نکنند:

مردان مؤمن:

«قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ» (النور، 30)

ترجمه: به مردان باايمان بگو كه چشمان خود را (از آنچه ديدنش حرام است) فرو بندند، و عورت‏هاى خود را (از اينكه در معرض ديد قرار گيرد یا دچار فحشا و گناه شوند) حفظ كنند، اين براى آنها پاكيزه‏تر است. همانا خداوند از آنچه انجام مى‏دهند آگاه است.

زنان مؤمنه:

«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ الَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ...» (همان، 31)

ترجمه: و به زنان باايمان بگو كه چشمان خود را (از نگاه به عورت غير و بدن مرد اجنبى یا هر نوع نگاه شهوت‌آلود) فرو بندند و عورت‏هاى خود را (تمام بدن را غير از صورت و دست‏ ها، از اينكه در معرض ديد اجنبى قرار گيرد) حفظ كنند، و زينت‌های (اندام و آرایش) خود را آشكار نسازند، جز آنچه (بر حسب ضرورت عرفى) پيداست (مانند لباس‏هاى رو و صورت و دست‏ها)، و بايد روسرى‏هاى خود را بر روى گريبان‏ها بزنند (تا گردن و سينه پوشانده شود)، و زيور (و جاهاى زيور) را بر كسى آشكار نسازند جز بر شوهرانشان يا پدرانشان یا ... .

ز- بی‌تردید کسی که هیزی می‌کند، دوست دارد تا آحاد جامعه به گونه‌ای باشند که او بتواند هیزی کند و از هیزی خود لذت هم ببرد. پس، خواهان فساد و فحشا در جامعه است، خائن به خود و دیگران است و طرفدار ضایع شدن تمامی حقوق و ارزش‌ها و اخلاق فردی و اجتماعی می‌باشد. آیا او می‌تواند زندگی خوبی داشته باشد و همسر خوبی انتخاب کند و با او نیز خوب زندگی کند؟!

 

 

منبع:x-Shobhe

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved