شهید آوینی
 
پنجمین همایش سراسری «شعر علوی» آغاز شد

صبح امروز پنجمین همایش سراسری شعر علوی با حضور شاعران سراسر کشور در مجتمع فرهنگی شهرستان تنکابن آغاز به کار کرد .

حجت الاسلام رجایی - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی سخنانی گفت : جشنواره ی شعرعلوی ، میعادگاه شاعران عاشق است و پرداختن به سیره ی علمی وعملی حضرت علی ( ع ) و زندگی پربرکت آن حضرت می تواند کار بسیار ماندگاری برای شعرا باشد .

وی افزود : نقش شاعران درانتقال مفاهیم ناب دینی و انسانی بسیار عمیق است و این جایگاه درادبیات فارسی بسیارتاثیرگذار و مشهود است و شعر،  پیوند دیرینه ای با مردمان ایران زمین دارد و گستره ی تاثیر گذاری آن درلایه های مختلف مردم بیش از سایرهنرهاست .

رجایی ادامه داد: شخصیت وجودی امیرالمومین علی(ع) قابل توصیف نیست ، اما شاعران ما درراستای ارادتشان به مولا، تلاش نموده اند تا گوشه ای از زیبایی و عظمت مولود کعبه را در قالب عشق و شور بیان کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شکوفایی استعدادها و اعتلای شعر دینی را از جمله مهمترین اهداف جشنواره شعرعلوی ذکر کرد و افزود : شاعران در جشنواره ی شعرعلوی از دریچه عشق و احساس خویش سخن می گویند و از تجارب ارزشمند یکدیگر به منظور پویایی هر چه بیشتر بهره می گیرند.

وی در ادامه با اشاره به این که شاعران 27 استان کشوردراین همایش حضوردارند ، افزود: از 27 استان کشور، 875 قطعه شعر توسط 322 شاعر به دبیرخانه ارسال شده که تعداد قابل توجهی از این سروده ها برای چاپ دردفترپنجم شعر علوی انتخاب گردیدند.

وی افزود: از بین 27 شاعر ، 18 نفر در مرحله اول و 9 نفر در مرحله دوم به سروده های خود را قرائت خواهند کرد. رجایی در ادامه به میزان فراوانی شاعران شرکت کننده از استانهای مختلف گفت : 6 استان برتر از نظر فراوانی شعرا به ترتیب عبارتند از : مازندران با 52 شاعر، اصفهان 51، تهران 32 ، قم 24 ، یزد 17  ، یزد 17 و گیلان با 15 شاعر به ترتیب در مراحل اول تا ششم قرار دارند.

شعر علوی زنده و پویاست

جشنواره ی شعر علوی ، فرصتی است تا شاعران پراحساس ، عشق به خاندان محبت را زمزمه کنند.عشرت مقصود نژاد - معاون فرهنگی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرهمایش  با بیان مطلب فوق افزود: مولایمان علی (ع) وصف ناشدنی است اما شعرعلوی آدمی را به عالی زیستن فرا می خواند و مهربانی را ارمغان آور است و مازندران از دیربازمامن شیعیان و دوستداران علی (ع) بوده و خاستگاه علویان بوده است.

وی افزود: جشنواره ی شعر علوی می تواند راهگشای آینده روشن در عرصه شعر و ادب دینی و مذهبی باشد. برگزاری جشنواره ها در شهرهای مختلف استان در جهت اجرای برنامه های کلان فرهنگی و هنری در سراسر استان بوده است و شعر علوی در ادب فارسی جریانی زنده و پویاست که ریشه ای عمیق در فرهنگ ایران دارد.

عبدالجبار کاکایی : شعرعلوی قابل تفسیر و تاویل است

عبدالجبار کاکایی - شاعر معاصر و یکی ازمجریان برنامه های فرهنگ و ادب صدا و سیما می گوید : شعرعلوی قابل تفسیر و تاویل است ، اما به طور معمول دو حوزه ی عمومی را در شعر شامل می شود : الف - شعرهایی که الگو گرفته از منش و رفتار علوی است و ذیل جهان بینی علوی تعریف می شود که سرودن آن جز از شاعران علوی برنمی آید . ب - شعرهایی که در موضوع فرهنگ علوی و تاریخ مکتب تشیع است ، خاستگاه این آثار می تواند شاعران غیر علوی را نیز شامل می شود.

وی افزود : ده ها منظومه درخصوص شخصیت امام علی ( ع ) واولاد ایشان ازشاعران اهل سنت ، مسیحی و زرتشتی گویای این امر است و قطعا مراد گردانندگان جشنواره ی علوی ،  تقویت این دوخاستگاه اعتقادی است  ، شورشعرعلوی درعصرما نسبت به سایردوره های شعر مدرن ایران است  و جشنواره ی شعرعلوی ، فرصت مغتنمی است برای شکوفایی استعدادهای تازه . 

لازم به ذکر است عصر امروز ، یادمان سلمان هراتی در این مکان برگزار می شود و فردانیز این جشنواره ادامه خواهد داشت .

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo