شهید آوینی
 
بازگشت تیم سوم جام ملتهای آسیا به ایران

تیم ملی فوتبال كشورمان پس از كسب عنوان سومی در مسابقات جام ملت‌های آسیا، ساعت 15 امروز وارد كشور شد و مورد استقبال مهندس مهرعلیزاده زاده معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی و علی كفاشیان معاون ورزشی سازمان تربیت بدنی، مسوولان فدراسیون فوتبال و علاقمندان تیم ملی قرار گرفت.

در ذیل گفت‌وگو با رییس سازمان تربیت بدنی، مسوولان فدراسیون فوتبال و قهرمانان تیم ملی كشورمان در پی می‌آید.

مهندس مهرعلیزاده در حاشیه‌ی ورود ملی پوشان به كشور گفت: اصولا استفاده از نفوذ و شرایط میزبانی در مسابقات مختلف قابل پیش بینی است و به نظر من در این دوره از رقابت‌ها برخی اظهارنظرها و قضاوت‌ها دور از دایره‌ی انصاف بود و تمامی این موارد به فدراسیون جهانی فوتبال و كنفدراسیون فوتبال آسیا منعكس خواهد شد تا از تكرار موارد مشابه در آینده جلوگیری شود. برای همگان مشخص بود كه تیم ایران قهرمان آسیاست و شاید تدوام این نوع رفتارها باعث شود، فوتبال در سطح آسیا افت كند.

وی خاطر نشان كرد: جوانان علاقه دارند، ورزش با سلامت ، دقت و رعایت اصول جوانمردانه انجام شود. در غیر این صورت ممكن است، مردم به تدریج علاقه‌ی خود به ورزش را از دست بدهند.مهندس مهر علیزاده درباره‌ی اظهار نظر یكی از مسوولان سازمان تربیت بدنی مبنی بر این كه فدراسیون فوتبال نباید از گناه رحمان رضایی و علی بداوی چشم می‌پوشید، گفت:‌ فدراسیون دراین زمینه می‌تواند تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی باشد. ولی به نظر من فدراسیون فوتبال كار خوبی انجام داد و بخشیدن این بازیكنان را تایید می‌كنم.

*تیم ملی فوتبال توانست با دفاع از حقانیت فوتبال كشورمان، نقش بسیار خوبی را در این دوره از مسابقات ایفا كند.

دكتر محمد دادكان رییس فدراسیون فوتبال پس از ورود كاروان تیم ملی به كشور گفت: با توجه به مشكلاتی كه پیش رو داشتیم كه قصد ندارم مجددا آنها را در اینجا بازگو كنم،‌ اما نتایج مناسبی را كسب كردیم. امیدوارم بتوانیم جوابگوی محبت‌های مردم باشیم. رییس فدراسیون فوتبال خاطرنشان كرد: مسایلی كه در خصوص عدم حضور علی كریمی در ورزشگاه هنگام انتخاب بهترین بازیكن مطرح شد، صحت ندارد. او می‌توانست به عنوان بازیكن اول این رقابت‌ها انتخاب شود و در زمینه‌ی گل‌زنی هم به طور مشترك همراه با بازیكن بحرینی جایزه‌ی AFC را دریافت كند. قطعا گفت‌وگوهای لازم با مسوولان كنفدراسیون فوتبال آسیا انجام خواهد شد و از نظر ما حق علی كریمی به عنوان بهترین بازیكن، پایمال شد.
وی درباره‌ی تداوم حضور برانكو ایوانكوویچ و تمدید قرارداد با این مربی كروات گفت: با برانكو هیچ مشكلی نداریم و اخبار منتشر شده در داخل ایران را باور نكنید. مسایلی كه نوشته یا گفته شده است، مانند مسایلی است كه از طرف عرب‌ها در خارج از كشور به ما تحمیل می‌شود و در داخل نیز شاهد شرایط مشابه هستیم.

دكتر دادكان اظهار كرد: این كه گفته می‌شود در كنفدراسیون فوتبال آسیا نفوذ نداریم، مسایلی است كه در داخل مطرح می‌شود. فعلا عرب‌ها بر AFC حاكم هستند. اشتباه ما در زمان برگزاری انتخابات كنفدراسیون فوتبال آسیا بود. در آن زمان به شكلی عمل كردیم كه امروز برای ما آینده‌ی خوبی را ترسیم نكرد، بسیاری از كشورهای عربی در مسایل پشت پرده نقشی دارند و با توجه به این كه از نزدیك شاهد تمام مسایل بودم، آنها دوست ندارند كشوری به نام ایران در فوتبال آسیا نقش داشته باشد.وی افزود: در این راستا بحث نفوذ مطرح نیست، روزنامه‌هایی را به همراه دارم كه در فرصت مناسب آن‌ها را نشان خواهم داد كه سفرای دو كشور بحرین و عربستان پیش از بازی با بحرین نسبت به كشور ایران چه مسایلی را مطرح و چه جوایزی را تعیین كرده بودند. در صورتی كه در كشور ما اصلا چنین چیزی مرسوم نیست و ما فقط به قصد انجام بازی فوتبال به چین رفتیم، تا بتوانیم عنوانی را كسب كنیم. ما به كسی جایزه نمی‌دهیم تا تیم مقابل را ببرد.وی درباره‌ی پرخاشگری برخی بازیكنان گفت: قبلا نیز گفته‌ایم كه این مسایل در فوتبال رخ می‌دهد، ولی بیش از حد لازم در كشور به آن پرداخته شد. از نظر فدراسیون این بازیكنان تنبیه انضباطی شدند و خود ما آنها را محروم كردیم، پیش از این كه AFC جلسه‌ای بگذارد، شرایط تیمی خود را در نظر گرفتیم و با توجه به جوانی این بازیكنان،آنها را بخشیدیم تا بتوانند بازی‌های بعد را انجام دهند. هر دوی آن‌ها نیز ناراحت و متاثر هستند، ولی این طور نیست كه دنیا برای آنها به آخر خط رسیده باشد. ما باید رافت خود را نشان می‌دادیم، كه همین كار را انجام دادیم.

*برانكو ایوانكوویچ گفت: علی كریمی بدون تردید باید به عنوان بهترین بازیكن سیزدهمین دوره‌ی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا انتخاب می‌شد، زیرا وی نمایشی عالی‌ را در تمامی مسابقات نشان داد.
سرمربی تیم ملی فوتبال كشورمان  تصریح كرد: كریمی یكی از بهترین گلزنان این دوره از مسابقات شد و همگان نیز بر این اعتقاد هستند كه عنوان بهترین بازیكن جام برازنده‌ی وی است. این كه چرا مسوولان AFC كریمی را انتخاب نكردند، چیزی است كه از آن اطلاعی ندارم.
وی اظهار كرد: من درباره‌ی این كه مسوولان AFC تصمیمات ناعادلانه‌ای را نسبت به تیم ایران گرفتند، اظهارنظری نمی‌كنم. زیرا دقیقا از شرایط اخذ تصمیمات اطلاعی ندارم، اما دیگر در موقعیتی نیستیم كه بتوانیم نسبت به این تصمیمات فكر كنیم، زیرا بازی‌ها به اتمام رسیده است.
ایوانكوویچ در خصوص آخرین تصمیم خود نسبت به فعالیت در سطح باشگاهی گفت: همه چیز امكان پذیر است و هیچ كس نمی‌داند در ادامه‌ی كار چه پیش خواهد آمد. این كه مردم علاقه‌مند به حضور من در تیم ملی هستند برایم قابل احترام است. از ملت ایران تشكر می‌كنم، اما هرگونه تصمیم بستگی به دو جنبه دارد كه در واقع نظر من و فدراسیون فوتبال در این مورد دخیل است. در این میان مسایلی مانند پول و ... برای من مطرح نیست و باید ببینیم چه پیش خواهد آمد.
برانكو درباره‌ی این كه فدراسیون فوتبال نیز علاقه‌مند به تداوم همكاری با وی است گفت: باز هم تاكید می‌كنم هر گونه تصمیم از دو جنبه قابل بررسی است و نظر من نیز شرط است.
وی در پایان خاطر نشان كرد: از نتایجی كه تیم ملی در جام ملت‌های آسیا كسب كرد، رضایت دارم و تمامی بازیكنان وظایف خود را به بهترین نحو ممكن انجام دادند. ما دیدارهای دشواری را مقابل چین، بحرین، ژاپن و كره به بهترین نحو ممكن انجام دادیم. ضمن این كه اعتقاد دارم بحرین و ایران شایستگی حضور در دیدار پایانی را داشتند. زیرا بحرین تیم به مراتب بهتری در مقایسه با ژاپن بود و به دلیل بدشانسی نتوانستند به فینال برسند. علاوه بر این قضاوت داوران نیز عامل دیگری نسبت به عدم راهیابی آنها به دیدار پایانی بود. در مورد ایران نیز عملا شرایطی پیش آمد، تا بازیكنان خیلی زیادی را به روی نیمكت نداشته باشیم و از حداقل‌ها بهترین استفاده‌ی ممكن را ببریم.

*ناصر نوآموز، نایب رییس فدراسیون فوتبال ایران از نتایج تیم ملی در جام ملت‌های آسیا راضی است.
نوآموز در فرودگاه مهرآباد درباره‌ی شیوه‌ی ناعادلانه داوری در جام ملت‌ها گفت: هم اكنون در میان كشورهای عربی و با نفوذ آسیا قرار داریم و سیاست ما دخالت در كارهای AFC نیست. ایران باید به اندازه‌ای قدرت و توان داشته باشد كه حتی تصمیمات كنفدراسیون فوتبال آسیا، نتواند در شیوه‌ی نتیجه‌گیری این تیم تاثیرگذار باشد. ما به دنبال نفوذ و یا مسایل دیگر در ‌AFC نیستیم. تنها به فوتبال می‌اندیشیم و در آینده با همین قدرت نتیجه می‌گیریم.

*علی دایی كاپیتان تیم ملی ایران یكی از چهره‌های مورد توجه خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد بود.
دایی از سوال خبرنگاران در مورد آینده‌ی وی و همچنین اخلاق گرایی در تیم ملی، آشفته شده بود. كاپیتان تیم ملی ایران درباره‌ی بی‌رنگ بودن رای و نظر نمایندگان ایران در AFC گفت: این شیوه‌ی قضاوت به ویژه در دیدار برابر چین و محرومیت سنگین برای بازیكنی نظیر محمد نصرتی بسیار عجیب بود. شما حتی در نمونه‌های اروپایی هم، چنین محرومیت‌هایی را نمی‌بینید. زین‌الدین زیدان در لیگ قهرمانان به صورت حریف ضربه می‌زند و تنها با دو جلسه محرومیت روبرو می‌شود. اما نصرتی باید برای آن رفتار خود چهار جلسه بیرون از زمین قرار گیرد. ما اگر می‌خواهیم در آینده این اتفاقات رخ ندهد، باید حضور بهتری در AFC داشته باشیم.علی دایی درباره‌ی آرایش خط حمله‌ی ایران در جام ملت‌های آسیا و تصمیم سرمربی تیم ملی درباره‌ی این خط در دیدار سرنوشت ساز برابر اردن گفت: من نمی‌توانم در مورد چیدمان و آرایش تیم ملی نظر بدهم. اما ایوانكوویچ از عملكرد خط حمله در چین راضی بود. برابر اردن هم مربی درباره‌ی نفرات هجومی ایران تصمیم می‌گیرد. تغییر سیستم ایران در جریان رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به سبب غیبت و محرومیت چند بازیكن بود.

*علی كریمی گفت: مسابقات سیزدهمین دوره‌ی جام ملت‌های آسیا به پایان رسید و اكنون باید به دیدارهای آینده اندیشید.و این كه گفته می‌شود در هنگام انتخاب بهترین گلزن این دوره از مسابقات و اعطای كفش طلایی در ورزشگاه حضور نداشته‌ام درست نیست. از آنجا كه در ابتدا یك كفش طلا برای گلزن برتر پیش بینی كرده بودند، قرار شد تا این كفش به بازیكن بحرین برسد و كفش دیگری را تهیه كرده و به فدراسیون فوتبال ارسال كنند.
كریمی در توضیح چگونگی نفوذ كشورهای عرب در كنفدراسیون فوتبال آسیا خاطر نشان كرد: در این باره نظر خاصی ندارم. ولی فدراسیون فوتبال باید خیلی تلاش كند. زیرا نیازمند نفوذ در كنفدراسیون آسیا هستیم.
عضو تیم ستارگان فوتبال آسیا درباره‌ی انتخاب ناكامورا بازیكن تیم ملی فوتبال ژاپن به عنوان بهترین بازیكن این مسابقات گفت: این نظر كارشناسان بود كه در روز پایانی اعلام شد و ناكامورا را انتخاب كردند. این كه بر اساس چه معیارهایی این بازیكن انتخاب شده، چیزی است كه باید مسوولان فدراسیون آسیایی پاسخگو باشند.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا پیش از شروع رقابت‌ها به كسب عنوان بهترین بازیكن در سطح آسیا فكر می‌كرده است یا خیر؟ خاطر نشان كرد: هرگز به چنین موضوعی فكر نمی‌كردم و مساله‌ی مهم انجام بازی‌های خوب برای تیم ملی بود و این كه بتوانم مردم را خوشحال كنم.
كریمی در پایان در خصوص دریافت پیشنهاداتی از سوی باشگاه‌های اروپایی برای حضور در این باشگاه‌ها اظهار كرد: تا كنون اطلاعی در این باره ندارم و پس از بازگشت به امارات بررسی‌های لازم را انجام خواهم داد.

*مهدی مهدوی‌كیا درباره‌ی تصمیم AFC نسبت به انتخاب بازیكن ژاپنی به عنوان بهترین بازیكن جام ملت‌ها گفت: به نظر من این تصمیم بسیار خنده‌دار بود و علی كریمی بدون تردید بهترین بازیكن این رقابت‌ها محسوب می‌شود و حتی در سایت خبری AFC بیش از 80 درصد كاربران به علی كریمی رای دادند كه در نهایت كنفدراسیون آسیا تصمیمی خنده‌دار را اتخاذ كرد.
وی درباره‌ی انتخابش به عنوان یكی از یازده بازیكن برتر آسیا گفت: پیش از هر چیز بسیار خوشحالم كه توانستیم نتایجی مناسب را كسب كنیم. اگر شانس بیشتری داشتیم و با ناداوری هم روبرو نمی‌شدیم، مسلما می‌توانستیم قهرمان این دوره از مسابقات باشیم. به هر حال بسیار خوشحالم از این كه به همراه كریمی بازی‌های قابل قبولی را انجام دادیم و جزو یازده بازیكن برتر جام شدیم.
مهدوی‌كیا درباره‌ی ضرورت نفوذ بیشتر در كنفدراسیون فوتبال آسیا خاطر نشان كرد: مسایلی كه در جام ملت‌ها پیش آمد، زنگ خطری برای فوتبال ایران بود كه مسوولین باید بیشتر به فكر باشند و روابط و نفوذ بیشتری را در AFC ایجاد كنند. در این دوره از مسابقات، كنفدراسیون فوتبال آسیا آنچه را كه می‌خواست در حق تیم ما انجام داد.
وی درباره‌ی نفوذ فدراسیون فوتبال ژاپن و حضور بازیكن اخراجی این تیم در دیدار فینال گفت: البته این بازیكن به ناحق كارت قرمز گرفته بود. اما مساله‌ی مهم رایزنی فدراسیون فوتبال ژاپن و حل مشكل بوجود آمده بود كه امیدوارم مسوولان فوتبال ما نیز بتوانند نفوذ لازم را داشته باشند.
مهدوی‌كیا در پایان در توضیح حركت انجام شده در دقایق پایانی بازی با بحرین و دریافت كارت قرمز تصریح كرد: من حركت خاصی را انجام ندادم كه مستوجب دریافت كارت قرمز باشد. تنها به قصد اعتراض به سمت داور رفتم زیرا او قصد داشت تنها به بازیكن خاطی بحرین كارت زرد نشان بدهد و در عمل كار خطایی انجام ندادم.

*همایون شاهرخی، سرپرست تیم ملی ایران نتایج به دست آمده در جام ملت‌های آسیا را امیدوار كننده می‌داند.شاهرخی در این باره به خبرنگار ایسنا، گفت: با توجه به استعدادهای تیم ملی، نتایج خوبی به دست آوردیم. اكنون می‌توان به آینده امیدوار بود.سرپرست تیم ملی درباره‌ی تصمیمات جنجالی AFC گفت: اكنون زمان مناسبی برای سخن گفتن در مورد نفوذ ایران در AFC و تصمیمات داوری نیست و در آینده با نظر كارشناسی در این باره تصمیم می‌گیریم.

*یحیی گل محمدی گفت: هنگام قرار گرفتن پشت توپ و نواختن آخرین ضربه‌ی پنالتی تیم ایران، احساس كردم دروازه‌بان حركت خواهد كرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم ضربه را به وسط دروازه بزنم كه در صورت نواختن ضربه‌ی مورد نظر مسلما گل می‌شد.
مسلما نفوذ و قدرت كافی در كنفدراسیون فوتبال آسیا وجود ندارد. این موضوع به تیم ملی ایران ضربه خواهد زد و در این مسابقات نیز شاهد تصمیماتی ناعادلانه بر علیه تیم خود بودیم. اعلام محرومیت تقی‌پور به فاصله‌ی یك روز تا بازی با بحرین توسط كمیته‌ی انضباطی AFC به ریاست یك فرد بحرینی، خود حرف و حدیث‌های بسیاری دارد.
گل محمدی یادآور شد: در این دوره به دفعات شاهد بی‌عدالتی و ناداوری بودیم. انتظار من از رسانه‌ها این است كه بیشتر به این موارد بپردازند. خراب كردن یك پنالتی، جزیی از فوتبال است و نباید تنها به آن پرداخت.
وی در توضیح شرایط پس از بازی با چین و نوع برخورد بازیكنان و كادر فنی تیم ملی با وی گفت: تا صبح در فكر اتفاق پیش آمده بودم و عملا نتوانستم بخوابم. اما به تدریج با این موضوع كنار آمدم و قبول كردم كه چنین مسایلی در فوتبال پیش می‌آید. ضمن این كه بازیكنان و مربیان تیم هم برخورد مناسبی با این موضوع داشتند.

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo