شهید آوینی


بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار شورای عالی علمی و هیات امنای بنیاد دائره المعارف اسلامی
رهبر معظم انقلاب روز دوشنبه در دیدار شورای عالی علمی و هیات امنای بنیاد دائره المعارف اسلامی، ایران را از قله های رفیع تاریخ فرهنگ بشری خواندند و افزودند: ایران و ایرانی مرکز جوشش و اعتلای فرهنگ اسلامی بوده اند به گونه ای که فرهنگ ملی ما همان فرهنگ دینی ماست و همه کشورهای اسلامی مدیون تلاشهای فرهنگی تحقیقی ایرانیان هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تدوین دائره المعارف اسلامی را کاری بزرگ و کاملا ضروری برشمردند و خاطر نشان کردند: این دائره المعارف در واقع ایرانی ، اسلامی است چرا که این دو مقوله از یکدیگر تفکیک ناپذیرند.

رهبر معظم انقلاب با تشکر از تلاشهای آقای بجنوردی رییس بنیاد دائره المعارف و دیگر نخبگان و دست اندرکاران تدوین دائره المعارف افزودند : در این کار باید همه استانداردهای علمی در نظر گرفته شود و دائره المعارف بر تولید - ابتکار و تالیف فرهیختگان و دانشمندان ایرانی متکی باشد.

ایشان بااشاره به تسهیلاتی که رایانه و اینترنت در امر تحقیق و ارتباط با مراکز علمی جهان ایجاد کرده است افزودند: باید ضمن حمایت همه جانبه از استادان و دست اندرکاران تدوین دائره المعارف بگونه ای عمل کرد که حضور و شرکت در این گونه کارها به عنوان یک ارزش واقعی شناخته شود و از شان و اعتبار ویژه ای برخوردار گردد.

حضرت آیت الله خامنه ای  با اشاره به لزوم تدوین دائره المعارف در رشته ها و زمینه های مختلف افزودند: همه مراکزی که در این راه حرکت می کنند باید ضمن همکاری متقابل با قدرت به راه خود ادامه دهند.

رهبر معظم انقلاب تدوین لغت نامه و فرهنگ نامه جامع  و مدرن و ترجمه قوی و فاخر دائره المعارف به زبانهای خارجی را از دیگر نیازهای فرهنگی دانستند و افزودند: ملت ایران شایستگی آن را دارد که در زمینه های فرهنگی در نقطه برتر جهان قرار گیرد.

در ابتدای این دیدار آقای بجنوردی رییس بنیاد دائره المعارف اسلامی با تشریح فعالیتهای این مرکز اعلام کرد تدوین دائره المعارف بزرگ اسلامی به دو زبان فارسی و عربی و با ترجمه انگلیسی - جغرافیای جامع ایران - تاریخ علم در ایران - دانشنامه سی جلدی ایران - دانشنامه فقه اسلامی و فرهنگنامه هفده جلدی کتابهای فارسی سراسر جهان از جمله کارهای در دست اجرای این مرکز است.

در این دیدار همچنین چند تن از دست اندرکاران بنیاد دائره المعارف اسلامی دیدگاههای خود را در باره مسائل مربوط به دائرالمعارف  بیان کردند.

15 خرداد 1383

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo