بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

تک آخر

به انتخاب: احمد دهقان

 چاپ: ستاره سبز

 چاپ: 1384

شمارگان: 2000 نسخه

قیمت: 12000 ریال

"تک آخر" عنوان مجموعه ای از دست نوشته های شهید سرافراز عرصه های نبرد، غلامرضا صالحی است که شامل قسمتهایی از پنج دفترچه یادداشت شهید صالحی می باشد.

در ابتدای کتاب یادداشتی با عنوان "این است داستان پدرتان..." وجود دارد که در آن با ااهام از نامه شهید صالحی به فرزندانش، زندگی نامه ایشان در 28 صفحه تنظیم شده است.

این شهید بزرگوار در نامه خود به فرزندانش می نویسد: "به فکرم رسید تا خلاصه ای از گذشته خود را برایتان بنویسم تا اگر روزی در میان شما نبودم خاطره ای از پدرتان داشته باشید و شاید درسی برای آینده شما باشد."

در ادامه، یادداشتهای شهید صالحی از سال 1363 تا 1367 آمده است که آخرین این یادداشتهای مربوط به 20 تیر 1367 می باشد که در دو روز قبل از شهادت ایشان نوشته شده است.

این یادداشتها حکایت از زندگی پر تلاطم و پر رنج و زحمت او دارد از رنج و فقر و نداری دوران کودکی و تحصیل و کار طاقت فرسا در سنین نوجوانی و جوانی تا حضور در صفوف مبارزه با دشمنان نظام جمهوری اسلامی.

او متولد نجف آباد است و در طول جنگ مسئولیتهای فراوانی در ستادها، لشکرها و قرارگاهها به عهده می گیرد ولی غالبا در قرارگاه نجف اشرف نقش قائم مقامی را ایفا می کند. او هم مانند سایر سرداران شهید، به فرمان دادن در سنگر قناعت نمی کند و اجازه نمی دهد در عملیات ها حتی از خط شکن ها عقب بیفتد، با سر کشی مداوم منطقه به سازماندهی نیروها می پردازد، بارها مجروح شده و به عقب برای مداوا منتقل می شود و در سختترین جراحت خود که تا پایان هم او را آزار می دهد (جراحت شدید در ناحیه پا) پس از مداوا دکترها او را از دویدن تا آخر عمر منع می کنند. خود او در این رابطه این چنین می نویسد: "باید می رفتم. نمی توانستم جا بمانم. آبی که در یکجا بماند می گندد و من می خواستم جاری باشم، جاری همچون کارون ، اروند و کرخه".

او به خاطر مسئولیت هایش در جنگ، کمتر می توانست به خانواده رسیدگی کند. به طوری که حتی برای تولد فرزندانش هم نمی تواند حضور داشته باشد و روزها پس از تولد، آنها را می بیند. با این وجود برای آنها توصیه های تربیتی خود را به دقت می نویسد با نامه ارسال می کند.

بارها طرح عملیات ها را تنظیم و به اجرا می گذارد و گزارش های عملیاتی را برای رئیس جمهور وقت "آیت الله خامنه ای" بازگو می کند.

کتاب "تک آخر" پرده از زندگانی مرد الهی گمنامی بر می دارد که در تمام دوران جنگ تحمیلی به تلاش و جهاد پرداخت و در آستانه پایان جنگ تحمیلی به فیض شهادت نائل می شود امید است رهرو راه ایشان باشیم.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved