بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

سردار خندان

به همت: محمد علی صمدی

چاپ اول: پاییز 1384

ناشر: موسسه شهید آوینی

قیمت: 700 تومان

"سردار خندان" عنوان ششمین کتاب از سری کتب مردستان است که به همت محمد علی صمدی به نگارش در آمده و در پاییز 1384 توسط موسسه شهید آوینی منتشر شده است.

این کتاب از دو قسمت تشکیل شده است. در بخش اول با عنوان احمد پسر حاج غلامحسین به روایتگری حاج احمد متوسلیان پرداخته شده و در بخش دوم با عنوان سردار خندان با گذری بر زندگی شهید غلامرضا قربانی مطلق به خصوصیات و رفتار او پرداخته شده است.

بخش اول با بیان واقعه اعزام نیرو از سوی جمهوری اسلامی به لبنان آغاز می گردد. رژیم اشغالگر قدس در کشور لبنان دست به اشغالگری و تجاوز زده است و همزمان در جبهه های کشورمان عملیات آزادسازی خرمشهر طرح ریزی و به اجرا در می آید این عملیات با نام الی بیت المقدس با پیروزی های شگفت آوری همراه می شود و این موضوع تاثیر بسزایی در سیر جنگ و سطح بین الملل دارد.

در مقابل این پیروزی، اسرائیل دست به حمله وسیعی در خاک لبنان می زند و در این موقعیت است که 500 نفر از رزمندگان تیپ محمد رسول الله تحت فرماندهی حاج احمد به لبنان اعزام می شوند. در جریان این سفر حاج حمد متوسلیان به همراه سید محسن موسوی کاردار سفارت ایران در لبنان، کاظم اخوان عکاس و خبرنگار و پاسدار تقی رستگار به عنوان راننده درایست و بازرسی نیروهای حزب کتائب (متحد رژیم اشغالگر قدس) به اسارت در می آیند.

در ادامه کتاب به نقل آخرین اخبار و پیگیری های صورت گرفته برای آزادسازی چهار دیپلمات، به طور کامل، اختصاص می یابد و سپس جریان کتاب به شرح زندگی حاج احمد پیش می رود. در این بخش به گوشه ای از دوران کودکی و خانواده او اختصاص می یابد. در این میان به مبارزات او علیه رژیم پهلوی پرداخته می شود و متن کامل دفاعیه او در دادگاه، در پی آن می آید.

پس ازآن، نگارنده به نقد شیوه های های رفتاری و ویژگی های او می پردازد چنانکه خود در انتهای بخش می نویسد:

" آنچه خواندید پاره پاره هایی از شناخت شخصی من نسبت به حاج احمد بود. سرداری که حقیقتا نظیری در میان خیل عظیم شهدای انقلاب ندارد هم به دلیل خصوصیات منحصر به فردش هم به لحاظ شهادت اختصاصی اش."

بخش دوم کتاب اختصاص به غلامرضا قربانی مطلق دارد کسی که محبوب حاج احمد متوسلیان است و روحیه ملایم و شوخ طبعی دارد. او بارها و بارها با روحیه شادابش حاج احمد را در سخت ترین شرایط و لحظات به خنده وادار می کند.

وی در فروردین 1358 به سپاه منطقه 6 واقع در خیابان خردمند اعزام می شود و در همان جا است که با دو همرزم جداناشدنی خود آشنا می شود احمد متوسلیان و محمد توسلی.

در پی آزادسازی شهرستان پاوه، حاج احمد سرپرست فاتحان شهر، او را به عنوان فرمانده سپاه شهر معرفی می کند و خود فرماندهی عملیات سپاه پاوه را عهده دار می شود و این موضوع نشان دهنده اطمینان و اعتماد حاج احمد نسبت به اوست.

در میان سطور این بخش، قسمت هایی از سخنرانی های او دیده می شود. حاج احمد هرجا که لازم به مذاکره و سخنرانی و بحث است او را می فرستد.
قربانی مطلق اولین شهید گروه است و حاج احمد در پی شهادت او همه شب را تا به صبح در کنار پیکر او می ماند و  می گرید. متوسلیان فقط در شهادت غلامرضا قربانی و توسلی این گونه مشاهده شد.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved