بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

پیمان عشق

به همت: محمد علی صمدی

چاپ اول: پاییز 1384

ناشر: موسسه شهید آوینی

قیمت: 700 تومان

هفتمین کتاب از سری کتب مردستان، پیمان عشق نام دارد. بخش اول کتاب درباره شهید عبدالرضا موسوی و بخش دوم در خصوص زندگی شهید محمد منتظر قائم تنظیم شده است.

بخش اول با نامه ای از عبدالرضا موسوی خطاب به همسر و فرزندش آغاز می شود. در ادامه به شرحی از زندگی شهید موسوی پرداخته می شود. در میان سطور این بخش قسمتهای زیبایی از نامه های شهید عبدالرضا موسوی خطاب به همرزمانش گنجانده شده است.

روایت از دوران تحصیل او در مقاطع ابتدایی و متوسطه آغاز می شود. هوش و استعداد عبدالرضا موجب موفقیتش در طول این مقاطع شده به گونه ای که در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته می شود. اوکه متولد خرمشهر است با عزیمت به تهران و زندگی در نقطه ای محروم به درس و هم چنین فعالیت مذهبی می پردازد با انگیزه تاثیرگذاری بیشتر در مناطق سنتی و بومی خود، به دانشگاه جندی شاپور اهواز انتقالی می گیرد ولی در آنجا به خاطر فعالیت های ضد رژیم از دانشگاه اخراج می شود.

در ادامه کتاب جریان مبارزات و زندان رفتنش شرح داده می شود. عبدالرضا با پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه خرمشهر توسط محمد جهان آرا به عضویت آن در می آید و در بحبوحه ابتدای جنگ علی رغم کارشکنی های بنی صدر دست از مقاومت برنداشته و در جریان سقوط خرمشهر با مصاحبه های متعدد دست به افشای ماهیت بنی صدر می زند. در پی شهادت جهان آرا مسئولیت فرماندهی سپاه مشهد را بر عهده می گیرد و با گذشت 7 ماه از شهادت جهان آرا در مرحله سوم عملیات بیت المقدس در حالی که همچون یک نیروی عادی در حال حمل مجروحان در یک آمبولانس است با اصابت گلوله توپ به فیض شهادت نائل می آید. در انتهای این بخش وصیت نامه به دست آمده از او درج شده است.

بخش دوم کتاب با شرح واقعه حمله آمریکا و طوفان طبس آغاز می گردد. با این مقدمه شرح زندگی شهید محمد منتظر قائم آغاز می شود. این بخش از کتاب با تعابیر عامیانه همراه است و برای توصیف وقایع از الفاظ رایج در گفتار استفاده می شود.

محمد منتظر قائم متولد کویراست شیخ علی اکبر، پدرش مرد مبارزی است و سرنترسی دارد و از شرکت کنندگان در واقعه مسجد گوهرشاد است.
محمد فرزند این پدر است و شجاعت را از او به ارث برده است. او در یزد درلوای یک انجمن دینی به بررسی موضوعات کتاب حکومت اسلامی اثر امام خمینی (ره) می پردازد.

در زمان خدمت سربازی به خاطر امر به معروف های به مافوقش از سنندج به ژاندارمی دامغان فرستاده می شود و در لباس ژاندارم علنا دست به مخالفت می زند. پس از این دوره، گروه جهادی "فلاح" را با هدف براندازی رژیم و برپایی حکومت اسلامی، تاسیس می کند و دیری نمی گذرد که توسط ساواک دستگیر شده و تحت شکنجه های سخت قرار می گیرد شرح مقاومت او در این موقعیت بسیار خواندنی است با آزادی از بند رژیم مجددا در جهت براندازی رژیم فعالیت می کند. با پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت کمیته و سپس سپاه پاسداران درمی آید و سپاه یزد را راه اندازی و فرماندهی می کند.

در جریان واقعه طبس در هنگام حضور در منطقه مورد نظر و بررسی واقعه ، هواپیماهای ارتش(با دستور مستقیم بنی صدر) اقدام به بمباران کرده و محمد منتظر قائم به فیض شهادت نائل می آید.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved