بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

ناجی کردستان

به همت: محمد علی صمدی

چاپ اول: پاییز 1384

ناشر: موسسه شهید آوینی

قیمت: 700 تومان

کتاب "ناجی کردستان" دومین کتاب از مجموعه کتب مردستان است که به تازگی توسط موسسه شهید آوینی منتشر شده است.

"محمد علی صمدی" در این کتاب به روایتگری شهید محمد بروجردی فرمانده سپاه پاسداران در غرب کشور از جمله استان های همدان ، کرمانشاه، کردستان و ایلام پرداخته است. شهید محمد بروجردی را به خاطر ایفای نقش موثر در غائله کردستان و غرب کشور به حق مسیح کردستان نامیده اند.

نگارنده با اذعان به این مطلب که در مورد شهید بروجردی سخن ها به میان آمده عنوان می کند که در این مجموعه قصد دارد نکات تازه و مستندی را از این شهید بزرگوار بیان کند. در این اثر به اختصار زندگی شهید بروجردی بررسی شده است.

محمد بروجردی متولد فروردین 1333 در روستای دره گرگ از توابع شهرستان بروجرد به دنیا آمد. بروجردی پیش از انقلاب در صف مبارزان مسلح علیه رژیم ستمشاهی بود و در جریان مبارزاتش سابقه دستگیری و شکنجه ساواک را داشت و چهار سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تعقیب بود.

در این کتاب چندین خاطره از نحوه مبارزه علی رغم محدودیت ها و فقرخانواده او نقل شده است که همگی حکایت از شجاعت و ایمان او دارد. اما آنچه باعث شد تا نام او در تاریخ جمهوری اسلامی جاودانه شود، مسئله ای بود به نام "کردستان" که به خاطر نقش تعیین کننده اش در این منطقه مسیح کردستان لقب گرفت.

در بخش هایی از کتاب نگارنده شهید بروجردی را از منظر همرزمانش به تماشا می نشیند و از آن جمله گفته های مقام معظم رهبری و شهید همت و حاج احمد متوسلیان نمونه های بارزی از بیان نقش او در جریان مبارزات و جلوه های شخصیتی او به شمار می رود. در قسمت های انتهایی کتاب نیز با اشاره به تشییع با شکوه مسیح کردستان دو وصیتنامه موجود از او درج شده است.

برخی با احساسات شخصی و گروهی فکر می کردند یک نفر که با او موافقند او را تقویت کنند و یکی را که با او مخالفند، با او مخالفت کنند و با کارهایش برخورد کنند. به هیچ وجه در مورد شهید بروجردی این طور چیزی نبود. شهید بروجردی هیچ گونه حرکتی که آدم احساس کند که در آن کارشکنی یا مخالفتی هست، انجام نمی داد و این علاقه من به این شهید عزیز را خیلی بیشتر کرد. من تصور می کنم روحیه آرامش و نداشتن حالت ستیزه جویی با دوستان، گذشت و حلم در مقابل کسانی که تعارض های کاری با او داشتند، نشانه آن روح عرفانی شهید بود.

قسمتی از فرمایشات مقام معظم رهبری به نقل از کتاب ناجی کردستان


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved