بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

مقدمه‌

انقلاب‌ اسلامی در طول‌ سال‌های گذشته‌، همواره‌ با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده‌ كه‌ هر یك‌ از آنها تجربه‌ای گران‌سنگ‌ را به‌ ارمغان‌ آورده‌. تجربه‌هایی كه‌ نه‌ به‌ آسانی، بلكه‌ با پرداخت‌ هزینه‌های بسیار سنگین‌ به‌ دست‌ آمده‌ است‌. قطعاً از جمله‌ مهم‌ترین‌ مقاطع‌ تاریخی ایران‌ اسلامی، 27 خرداد 1384 است‌ كه‌ در آن‌، نهمین‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری، و بیست‌ و هفتمین‌ انتخاب‌ مردم‌ ایران‌ شكل‌ خواهد گرفت‌.

اهمیت‌ انتخابات‌ این‌ دوره‌ را از زوایای مختلفی میتوان‌ مورد بررسی قرار داد، امّا از نظرگاه‌ مقام‌ معظم‌ رهبری، «انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری امسال‌ نسبت‌ به‌ سایر انتخابات‌ها اهمیت‌ بیشتری هم‌ دارد؛ و آن‌ به‌ خاطر این‌ است‌ كه‌ در سال‌ 1384 برنامة‌ چهارم‌ توسعه‌ و پیشرفت‌ كشور، آغاز میشود. این‌ اولین‌ برنامه‌ در طول‌ مدت‌ اجرای سند چشم‌انداز بیست‌ ساله‌ است‌. امروز كشور ما به‌ حول‌ و قوة‌ الهی به‌ این‌ توانایی و قدرت‌ رسیده‌ است‌ كه‌ بتواند آیندة‌ بیست‌ سالة‌ ایران‌ را طراحی كند و چشم‌انداز روشنی برای این‌ مدت‌ در جهت‌ اهداف‌ والا و حقوق‌ طبیعی و شایستة‌ این‌ ملت‌ ترسیم‌ كند».

به‌ نظر رهبری معظم‌ انقلاب‌ «هر دوره‌ خصوصیتی دارد و هر كدام‌ از مسئولان‌ در دوره‌های گذشته‌ كارهایی انجام‌ داده‌اند. امّا امروز ما احتیاج‌ داریم‌ كه‌ در كشورمان‌ تلاش‌ و پیشرفت‌ و رشد علمی و فناوری، همراه‌ با عدالت‌ اجتماعی و مبارزة‌ با فساد باشد».

در این‌ میان‌، برخی اهمیت‌ نهمین‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری را به‌ دلیل‌ تهدیدهای خارجی دانسته‌اند، امّا به‌ نظر ایشان‌ «برخلاف‌ برخی تصورها، حساسیت‌ و خطیر بودن‌ وضع‌ كنونی كشور، ارتباطی با چالش‌های سیاست‌ خارجی و تهدیدهای زورگویان‌ جهانی ندارد. چرا كه‌ این‌ تهدیدها همیشه‌ بوده‌ و ملت‌ ایران‌ نیز همواره‌ با عزمی راسخ‌، مشتی پولادین‌ و فكر و تدبیر، دشمن‌ را وادار به‌ عقب‌نشینی كرده‌ و باز هم‌ خواهد كرد.

علت‌ حساسیت‌ و خطیر بودن‌ مقطع‌ كنونی، ضرورت‌ برنامه‌ریزی و تلاش‌ بیوقفه‌ برای عینی شدن‌ و ملموس‌ شدن‌ پیشرفت‌های زیربنایی كشور در زندگی روزمره‌ مردم‌ است‌. پس‌ از پیروزی انقلاب‌ و بخصوص‌ بعد از جنگ‌، كارهای بسیار مهمی در زمینه‌های گوناگون‌ انجام‌ شده‌، زیربناهای اساسی كشور در بخش‌های مختلف‌ از استحكام‌ قابل‌ تكیه‌ای برخوردار شده‌اند و آنچه‌ دوران‌ كنونی را اهمیت‌ و حساسیت‌ فراوان‌ میبخشد، ضرورت‌ ملموس‌ شدن‌ این‌ دستاوردهای عظیم‌ در زندگی مردم‌ است‌ تا كام‌ مردم‌ از عدالت‌ اجتماعی، رفاه‌ و ادامه‌ پیشرفت‌های گوناگون‌ شیرین‌ شود».

* * *

«معیارهای یك‌ انتخاب‌» در واقع‌ دغدغه‌های دلسوزانه‌ و نیز بازتاب‌ اندیشه‌ها و سند گویای مواضع‌ و دیدگاه‌های رهبر انقلاب‌، برای انتخاب‌ رئیس‌ جمهور اصلح‌ است‌. تردیدی نیست‌ كه‌ الهام‌ گرفتن‌ مردم‌ و خواص‌ جامعه‌ از این‌ منبع‌ غنی و سرشار و انتخاب‌ رئیس‌ جمهوری بر این‌ اساس‌، چشم‌انداز نظام‌ را در یك‌ اُفق‌ نه‌ چندان‌ دوردست‌، تماشاییتر و دل‌پذیرتر میسازد.

به‌ یقین‌، وظیفة‌ پیروان‌ ولایت‌ است‌ كه‌ با بررسی و تحلیل‌ صحیح‌، این‌ تجربه‌ها را برای نسل‌های آینده‌ ماندگار نمایند، چرا كه‌ به‌ فرمودة‌ امام‌ خمینی 1 «درست‌ آنچه‌ امروز برای ما روشن‌ و واضح‌ است‌، برای نسل‌های آینده‌ مبهم‌ میباشد و تاریخ‌ روشن‌گر نسل‌های آینده‌ است‌ و امروز قلم‌های مسموم‌ در صدد تحریف‌ واقعیات‌ هستند، باید نویسندگان‌ امین‌ این‌ قلم‌ها را بشكنند».

دفتر جریان‌شناسی تاریخ‌ معاصر كه‌ به‌ همت‌ جمعی از طلاب‌ و روحانیون‌ حوزة‌ علمیة‌ قم‌ در راستای دفاع‌ از ارزش‌های انقلاب‌ اسلامی و ولایت‌ فقیه‌، یادگار جاودانة‌ حضرت‌ امام‌ از سال‌ 1379 بنیان‌ نهاده‌ شده‌، در تلاش‌ است‌ تا با آثاری مكتوب‌ و مستند، رویدادهای مهم‌ این‌ مقطع‌ از تاریخ‌ انقلاب‌ اسلامی را به‌ ثبت‌ رسانده‌، آن‌ را در حافظة‌ تاریخ‌ به‌ ودیعه‌ نهد. بدین‌ منظور تاكنون‌ بیست‌ مجموعه‌ تدوین‌ و منتشر شده‌ كه‌ به‌ دلیل‌ پرداخت‌ جامع‌ و مستند به‌ موضوعات‌ مورد نیاز روز، با استقبال‌ فرهیختگان‌ و مجامع‌ مختلف‌ مواجه‌ شده‌ و اكثر مجلّدات‌ آن‌ به‌ چاپ‌های متعدد رسیده‌ است‌.

و اكنون‌ كتاب‌ «معیارهای یك‌ انتخاب‌» كه‌ در دستان‌ گرم‌ شماست‌، بیست‌ و یكمین‌ دفتر از این‌ مجموعه‌ است‌ كه‌ میكوشد تا با كاویدن‌ در مواضع‌ مقام‌ معظم‌ رهبری در خصوص‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری و نقش‌ هر یك‌ از دستگاه‌ها در اجرای آن‌ و همچنین‌ شرایط‌ و برنامه‌های رئیس‌ جمهور اصلح‌، رئیس‌ جمهور كارآمد و موفق‌ را از دیدگاه‌ ایشان‌ بازخوانی كند.

* * *

در پایان‌ این‌ مقدمه‌، بیان‌ چند نكته‌ ضروری است‌:

1 . مأخذ مندرجات‌ این‌ كتاب‌، سایت‌ اینترنتی دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری و نرم‌افزار «حدیث‌ ولایت‌» محصول‌ دفتر تنظیم‌ و نشر آثار مقام‌ معظم‌ رهبری است‌ كه‌ از سال‌ 1368 تا نیمة‌ سال‌ 1383 را در برمیگیرد. در این‌ جا لازم‌ است‌ از همكاری و مساعدت‌ این‌ دفتر در تهیه‌ این‌ مجموعه‌ و بازبینی نهایی آن‌ تشكر و قدردانی كنیم‌.

2 . سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبری در هر بخش‌، بر اساس‌ تاریخ‌ چیده‌ شده‌ است‌ تا علاوه‌ بر رعایت‌ منطقی مباحث‌، سیر تاریخی مواضع‌ و دیدگاه‌های ایشان‌ نیز نشان‌ داده‌ شود.

3 . هر فراز از سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبری شماره‌گذاری شده‌ است‌ تا مراجعه‌ كنندگان‌ به‌ كتاب‌، با سهولت‌ به‌ سخنان‌ ایشان‌ دست‌ یابند.

4 . در برخی موارد، مقام‌ معظم‌ رهبری در خصوص‌ انتخابات‌ مجلس‌ شورای اسلامی سخن‌ گفته‌اند، كه‌ به‌ دلیل‌ عام‌ بودن‌ مواضع‌ ایشان‌، در فصل‌ «اهمیت‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری» مورد استفاده‌ قرار گرفته‌ است‌.

5 . تدوین‌ و تنظیم‌ این‌ كتاب‌ با تلاش‌ و همكاری خالصانه‌ جمعی از عزیزان‌ ما در دفتر جریان‌شناسی تاریخ‌ معاصر میسر گردید. شایسته‌ است‌ از همة‌ همكارانی كه‌ به‌ نوعی ما را در تنظیم‌ این‌ مجموعة‌ ارزشمند یاری رسانده‌اند، بویژه‌ آقای میثم‌ موسیپور كه‌ در گزینش‌ سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبری و تدوین‌ و تنظیم‌ نهایی آن‌ زحماتی را متقبل‌ شدند، تقدیر و سپاسگزاری كنیم‌ و توفیق‌ این‌ عزیزان‌ را در خدمت‌ به‌ انقلاب‌ اسلامی از خداوند منان‌ خواستار باشیم‌. همچنین‌ از آقای حسین‌ حبیبی كه‌ زحمت‌ حروفچینی كتاب‌ را بر عهده‌ داشتند، متشكریم‌.

6 . امیدواریم‌ این‌ اثر نیز همچون‌ دیگر مجموعه‌های دفترجریان‌شناسی تاریخ‌ معاصر با استقبال‌ گرم‌ شما روبرو شود، هر چند ما با انتشار هر اثر، خود را در آغاز یك‌ راه‌ نپیموده‌ میدانیم‌ و نیازمند همفكری و یاری فرهیختگان‌ و صاحب‌ نظران‌ هستیم‌. با این‌ نگاه‌ از هم‌اكنون‌ چشم‌انتظار نقطه‌ نظرات‌ مؤثر خوانندگان‌ عزیز در تكمیل‌ این‌ كتاب‌ نشسته‌ایم‌.

به‌ امید آن‌ كه‌ این‌ كتاب‌، مورد استقبال‌ دوست‌داران‌ نظام‌ و پیروان‌ اسلام‌ ناب‌ قرار گیرد و مورد رضایت‌ خداوند متعال‌ و حضرت‌ بقیة‌الله الاعظم‌ (عج‌) و نیز نائب‌ بر حق‌ آن‌ بزرگوار، مقام‌معظم‌ رهبری قرار گرفته‌ و منشاء هدایتی برای رأیدهندگان‌ در پای صندوق‌های رأی باشد، ان‌شاءالله.

  دفتر جریان‌شناسی تاریخ‌ معاصر
اردیبهشت‌          1384

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved