بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

فاو تا شلمچه

تدوین و نگارش:

محمد درودیان

 چاپ و صحافی: مركز مطالعات و تحقیقات جنگ

 چاپ ششم: 1379

شمارگان: 3000 نسخه

قیمت: 6000 ریال

"فاو تا خرمشهر" عنوان جلد سوم از مجموعه سیری در جنگ ایران و عراق می باشد که  به بررسی وقایع سیاسی _ نظامی جنگ در سال های 1364 و 1365 می پردازد.

در فصل اول کتاب "نگاهی اجمالی به عملیات والفجر 8" به شکل گیری چگونگی تصرف فاو در شرایط بحرانی جنگ اشاره شده و مواضع آمریکا و شوروی پس از عملیات مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. از نکات برجسته این فصل اشاره به استراتژی جدید آمریکا برای نزدیکی ایران و عراق جهت تاثیر گذاری بیشتر بر روند تحولات جنگ است. هم چنین به تلاش های سیاسی شوروی جهت حفظ موازنه سیاسی بین طرفین و ناخشنودی این کشور از اجرای عملیات والفجر 8 اشاره شده است.

"تشدید فشار به جمهوری اسلامی" عنوان فصل دوم کتاب است که در آن تلاش قدرت های بزرگ برای فشار بیشتر به ایران جهت جلوگیری از موفقیت چشمگیر در جنگ و استراتژی قدرت های بزرگ برای خاتمه جنگ بدون طرف پیروز، مورد بررسی قرار گرفته است و در ادامه این فصل بازپس گیری شهر مهران به دست رزمندگان سپاه اسلام و ناکام ماندن ارتش عراق در "استراتژی دفاع متحرک" تشریح شده است.

در فصل سوم کتاب با عنوان "رویارویی با وضعیت جدید" تدابیر و اقدامات مسئولین کشور، به ویژه حضرت امام خمینی (ره) در رویارویی با وضعیت جدید و موضوعاتی از قبیل تاکید امام بر ادامه جنگ، بسیج امکانات و نیرو، طرح ریزی و اجرای عملیات محدود، طرح ریزی عملیات سرنوشت ساز، تجزیه و تحلیل شده است.

فصل چهارم کتاب به تجزیه و تحلیل "ماجرای مک فارلین" اختصاص یافته است. در این فصل روند شکل گیری سیاست خارجی جدید آمریکا در مقابل ایران و تاثیرات تعیین کننده ماجرای مک فارلین در روابط دو کشور بررسی شده است و ضمن بیان چگونگی شکل گیری سیاست جدید، به تاثیرات آن بر مواضع و سیاست های شوروی و عراق و نیز نتایج و پیامدهای آن اشاره گردیده است.

پنجمین فصل کتاب "عملیات کربلای 4" نام دارد و در آن به کمک های اطلاعاتی آمریکا به عراق برای کشف منطقه عملیاتی و تاثیرات این عملیات بر قوای نظامی خودی و دشمن اشاره شده است. در پایان این فصل هیاهوی تبلیغاتی عراق درباره شکست عملیات سرنوشت ساز ایران، مورد توجه قرار گرفته که در اغفال ارتش عراق از عملیات کربلای 5 _ که با فاصله دو هفته از عملیات کربلای 4 انجام شد _ تاثیر عمده ای داشته است.

"عملیات کربلای 5" عنوان فصل ششم کتاب است. در این فصل ابتدا وضعیت دشوار جمهوری اسلامی در روند تحولات جنگ به ویژه پس از عملیات کربلای 4، تشریح شده و دلایل اجرای عملیات و کسب پیروزی در این مقطع حساس مورد بررسی قرار گرفته است. طرح ریزی و شرح چگونگی تهاجم در شرق بصره و تلاش های فرماندهان سپاه برای حفظ این موقعیت، دیگر قسمت های این محور از بحث را تشکیل می دهند. در پایان این فصل بازتاب های سیاسی و نظامی عملیات کربلای 5 مورد توجه قرار گرفته و به انفعال حاصل از این موفقیت در صحنه سیاسی منطقه و جهان اشاره شده است. شکست ارتش عراق در مستحکم ترین و پیچیده ترین خطوط دفاعی خود، موضوعات قابل توجه این فصل از کتاب است.

فصل هفتم کتاب عنوان "آخرین تحرک نظامی در جنوب" را به خود اختصاص داده است که در آن به طراحی و نحوه اجرای عملیات کربلای 8 که در واقع تکمیل عملیات کربلای 5 محسوب می شود، اشاره شده است. این عملیات که آخرین تحرک نظامی سپاه پاسداران در جنوب محسوب می شود، حلقه پایانی استراتژی عملیاتی سپاه در این منطقه می باشد.

آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved