بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

اسارت و آزادگان به روایت تصویر

به همت: سید محمد باقر مهاجر

چاپ اول: 1385

ناشر: موسسه شهید آوینی

قیمت: 9000 تومان

"اسارت و آزادگان به روایت تصویر" عنوان کتابی است که توسط موسسه شهید آوینی به چاپ رسیده است. عکس و تصویر ، بی گمان ساده ترین ولی در عین حال شیواترین شیوه بیان و ثبت لحظات در حال گذر تاریخ برای بشریت است و بررسی اسناد و کتب متعدد تاریخی نشان داده است که تحت تاثیر گذاری تصویر، به مراتب عمیق تر از کلام و نوشتار است.

جایگاه تصویر و عکس در ثبت لحظات مربوط به اسارت و آزادگان متاسفانه به دلایلی چند از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست:
1- در طول جنگ دسترسی عکاسان و هنرمندان ایرانی به کمپ ها و اردوگاههای اسرای ایرانی غیر ممکن بوده است و صرفا برخی عکاسان آژانس های خبری غربی به اردوگاههای اسرا رفت و آمد داشتند که از این بین نیز تعداد معدودی عکس و تصویر در نشریات خارجی منتشر شده و به علت نبود بانکها و آرشیو های غنی و اختصاص عکس مربوط به موضوع اسارت در سایت اینترنتی، دسترسی به این تصاویر نیز تقریباً ممکن نیست.

2- آرشیو های مطبوعات و رسانه های عراقی نیز به دلیل اشغال این کشور عدم برقراری ارتباط فرهنگی جهت دار قوی در راستای جمع آوری اسناد و اطلاعات مربوط به دفاع مقدس، موجود در عراق همچنان غیر قابل دسترسی می باشد.

3- علی رغم گذشت حدود دو دهه از پایان جنگ هنوز بسیاری از عکاسان دفاع مقدس در مخازن خانگی خود و در شرایط غیر استاندارد نگاتیوها و تصاویر مربوط به آن دوران را نگهداری می کنند و هنوز بانکی جامع همه این تصاویر ایجاد شده یا تکمیل نشده را جمع آوری نکرده است.

این کتاب شامل سه فصل می باشد که بر خلاف کتب دیگر تنها تصاویری از آزادگان را از لحظات اولیه اسارت تا زمان بازگشت در خود گنجانده است.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved