بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

علمدار آسمان

به همت: محمد علی صمدی

چاپ اول: پاییز 1384

ناشر: موسسه شهید آوینی

قیمت: 700 تومان

چهارمین کتاب از سری کتب مردستان "علمدار آسمان" نام دارد که بخش اول آن به روایت شهید عباس بابایی اختصاص یافته و بخش دوم به روایتگری شهید سید مهدی هاشمی پرداخته است.

در ابتدای بخش نخست کتاب، فرمایشات مقام معظم رهبری در رثای شهید بابایی آمده است و در ادامه هفتاد روایت از زندگی او درج شده است. روایت ها با سیر مشخصی از کودکی تا زمان شهادت مرتب شده اند.

آن چه که در میان خاطرات بسیار جلوه نمایی می کند روحیه خدمت و کمک رسانی او به مردم است. او از کودکی خود با وجود تمکن مالی همچون دانش آموزان بی بضاعت در مدرسه حاضر می شود تا خود با آنان همدردی کند. در میان خاطرات نمونه های فراوانی از کمک های او به اطرافیان و دوستان به چشم می خورد از کمک او به مستخدم مدرسه برای نظافت مدرسه، کمک به لوله کش خیابان که پیر و فرسوده شده است و مواردی از این قبیل.

او پس از اخذ دیپلم به دانشکده خلبانی رفته و در آنجا آموزش های خلبانی را فرا می گیرد. شهید بابایی پیش از هنرنمایی در جهاد اصغر از فاتحان جهاد اکبر است. او در جو ناسالم ارتش رژیم طاغوت راه تقوای الهی را پیش می گیرد و در این مسیر سختی های زیادی را متحمل می شود. برای یک دوره آموزش خلبانی به آمریکا اعزام می شود و اعمال عبادی و تقوای او موجب حیرت سایرین و بروز مشکلاتی برای اخذ مدرک پایان دوره او می شود.

پاره ای از خاطرات کتاب به فرماندهی او در پایگاه هشتم هوایی اختصاص می یابد و دست گیری و ملاطفت او با زیردستان و هم چنین التزام شدید او به رعایت بیت المال و عدم استفاده شخصی از آنها از نکات بارز این خاطرات به حساب می آید.

شهید بابایی تلاش های فروانی برای حرکت در راستای اهداف نظام انجام می دهد و با وجود فرماندهی اش با روحیه ی مردمداری و خدمت هیچ گاه از حال محرومین غافل نمی شود.

در پایان این بخش از کتاب سخنرانی شهید بابایی در سال 1360 و هم چنین متن وصیت نامه او درج شده است.

بخش دوم کتاب با عنوان "از خیابان شاهپر تا کوی ذوالفقار" به زندگی شهید سید مهدی هاشمی اختصاص می یابد. او از اولین کسانی است که در جریان حمله ارتش عراق در خرمشهر و آبادان حضور پیدا کرده و به صورت مردمی همراه نیروهای داوطلب به مقاومت می پردازد و علی رغم کارشکنی ها و عدم امکانات نا امید نشده تا زمان شکست حصر آبادان بدون وقفه در جبهه های نبرد به مقاومت می پردازد.

او با سازماندهی نیروهای داوطلب و در آن بحبوحه ابتدای جنگ با عنوان فداییان اسلام به طرح عملیات های ایذایی پرداخته و دشمن را به عقب می راند.

ابتدای این بخش از کتاب متن نامه هایی است از یک نیروی داوطلب در آبادان که حضور خود را در میان نیروهای فداییان اسلام توصیف می کند و چگونگی سازماندهی نیروها و روحیات و رفتار شهید مهدی هاشمی را در آن شرح می دهد.

او که به عنوان السابقون السابقون در عرصه جنگ و دفاع به شمار می آید سرانجام به وسیله منافقین کوردل در ماه رمضان با زبان روضه به فیض شهادت نائل می شود.

در انتهای این بخش نیز یادداشتی از شهید هاشمی به همراه وصیت نامه کوتاه او درج شده است.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved