شهید آوینی

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1387

بسم ‏اللَّه ‏الرّحمن‏ الرّحيم‏

يا مقلّب القلوب و الأبصار، يا مدبّر الليل و النّهار، يا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الى احسن الحال.

 

اللّهم صلّ على على ‏بن ‏موسى ‏الرّضا المرتضى الامام التّقى النّقى.

 

عيد نوروز و فرا رسيدن سال نوِ شمسى را به همه‏ى هم‏ميهنان عزيزمان تبريک عرض مى‏کنم؛ همچنين به همه‏ى ايرانيان در سراسر عالم و در هر جاى دنيا که زندگى مى‏کنند؛ و نيز به همه‏ى ملتهايى که نوروز را گرامى مى‏دارند. به طور خاص تبريک عرض مى‏کنم به خانواده‏هاى معظم شهيدان عزيزمان و به جانبازان و خانواده‏هاشان و به همه‏ى ايثارگران و فعالان عرصه‏ى حيات ملت ايران.

 

عيد نوروز، سرآغاز طراوت طبيعت و جوان شدن جهان و تازه شدن فضاى زندگى طبيعى انسان است. و چه نيکوست که همراه با طراوت جهان، جان و دل انسان هم طراوت پيدا کند؛ طراوت جان و دل با ذکر خدا، با درخواست کمک از پروردگار، با روياندن نهال خيرخواهى و نيک‏خواهى براى همه‏ى برادران و خواهران و براى همه‏ى بشريت.

 

رسم نوروز در درون خود زيبايى‏هاى زيادى را دارد؛ علاوه بر اينکه در هر نقطه، ايرانيان اين لحظه‏ى تحويل را با نام خدا و با درخواست تحول اساسى در زندگى‏شان آغاز مى‏کنند. يکى از زيباترين رسمهاى موجود در عيد نوروز، رسم ديد و بازديد و صله‏ى ارحام و مستحکم کردن روابط و پيوندهاى عاطفى ميان افراد جامعه است. اين را اگر با بعضى از جشنهاى ملىِ ملتهاى ديگر - که همراه با کارهاى غير اخلاقى و به دور از اين ارتباطات عاطفى است - مقايسه کنيم، آن وقت درمى‏يابيم که جشن ملى و آغاز سال نوِ ما ايرانيان علاوه بر تقارن با بهار طبيعت که يک امتيازى است، چه خصوصيات نجيبانه و مهربانانه‏اى در خود دارد. شادى دلها، لبخند و تبريک و خوش‏آمدگويى به يکديگر و پى گرفتن روابط انسانى و نو کردن محيط زندگى از رسوم بسيار خوب و مطلوبى است که ايرانيان از گذشته تا امروز به آن پايبند بوده‏اند و اينها همه مورد تأييد آئين مقدس اسلام و شرع اسلامى است.

 

نگاهى به سال 85 داريم که منقضى مى‏شود و نگاهى به سال 86، که از اين لحظات آغاز مى‏شود: سال 85 متبرک بود به نام مبارک پيامبر اعظم (صلّى‏اللَّه‏عليه‏واله‏وسلّم) و از آغاز تا انجام آن، مشحون از ذکر آن بزرگوار و تلاش براى معرفت بيشتر نسبت به پيامبر گرامى و خصوصيات زندگى آن بزرگوار و حالات و درسها و آموزه‏هاى آن پيامبر عظيم‏الشأن بود. البته جا براى معرفت پيامبر باز هم بسيار گسترده است و همه‏ى سالهاى ما در واقع سال پيامبر اعظم است. سال 85 مثل همه‏ى سالهاى ديگر و مثل همه‏ى زندگى انسان از حوادث گوناگون، از تلخى‏ها و شيرينى‏ها، از شادى‏ها و غم‏ها آکنده بود. همه‏ى زندگى همين‏جور است. اما در يک نگاه جمع‏بندى شده، من مى‏توانم با اطمينان اين را به ملت عزيزمان عرض کنم که در سال 85، موفقيتهاى ملت ايران بيش از تلخى‏ها و ناکامى‏ها بود؛ پيشرفتهاى ما بيش از توقفها و سکونهاى ما بود؛ شادى‏هاى حوادث بيش از تلخى‏ها بود. در عرصه‏ى داخلى تلاشهاى متراکم براى پيشرفت کشور، در همه جا ديده شد؛ تصميم‏هاى بجا و خوب از سوى مسئولان و تحرک عمومى در اين زمينه‏ها تحرک مطلوبى بود که در سخنرانى(1) ان‏شاءاللَّه در اين زمينه توضيحات بيشترى را به ملت عزيزمان عرض خواهم کرد.

 

در عرصه‏ى بين‏المللى و سياسى جهانى هم پيشرفتهاى نظام جمهورى اسلامى ايران پيشرفتهاى چشمگيرى بود. ملت ما و کشور ما به برکت نظام جمهورى اسلامى در دنيا سرافراز شد؛ ابهت ملى ما و نگاه مهربانانه‏ى مردم ما نسبت به ملتهاى جهان و ملتهاى مسلمان در همه‏ى حوادث آشکار شد؛ عزم راسخ ملى ما در زمينه‏هاى علمى، در تحرک اقتصادى براى ديگران تا حدود بسيارى روشن شد. ما در مسائل داخلى و مسائل خارجى بحمداللَّه پيشرفتهاى زيادى داشتيم.

 

در سال 86 ادامه‏ى حرکت ملىِ ما بايد يک ادامه‏ى متناسب با نيازهاى ملت ما باشد. اين يک حقيقتى است که ملت ايران بر اثر تسلط قدرتهاى طاغوتى و قدرتهاى فاسد و دولتهاى وابسته يا بى‏کفايت در طول دهها سال - شايد نزديک به دويست سال - دچار عقب‏ماندگى‏هاى زيادى در عرصه‏هاى گوناگون بوده است. امروز که ملت ايران به برکت اسلام و نظام جمهورى اسلامى به خودآگاهى و اعتماد به نفس دست يافته است، بايد ما اين فاصله‏هاى طولانى را با سرعت طى کنيم. ما فاصله‏هاى بسيار زيادى با آنچه که شأن ايران سربلند و پُرافتخار است، داريم؛ اين فاصله‏ها جز با همت بلند، جز با اميد بى‏پايان، جز با تلاش همه‏جانبه‏ى ملى ميسر نخواهد شد.

 

ملت ما هدف روشنى دارد؛ هدف بزرگ ملى ما «استقلال ملى، عزت ملى و رفاه عمومى ملت» است. همه‏ى اينها به برکت اسلام و ايمان اسلامى تحقق‏يافتنى است. ما اين را تجربه کرديم و دريافتيم. ملت ما ظرفيت بسيار زيادى براى پيمودن راههاى دشوار به سوى آينده‏هاى محبوب و مطلوب دارد. ظرفيت ملى ما، اگر به طور کامل و همه‏جانبه مورد استفاده قرار بگيرد، بدون ترديد ملت ايران خواهد توانست به همه‏ى اميدها و آرزوهاى خود دست پيدا کند.

 

تحرک ملت ايران به برکت اسلام آغاز شد و اين بيدارى و اين اميد و اين اعتماد به نفس روزبه‏روز تا امروز بيشتر شد و ما هر سالى که نو مى‏شود، بايد عزم خود را نو کنيم و پا را در ميدانهاى تازه‏ترى بگذاريم.

 

بديهى است که يک ملت زنده، با چالشها مواجه است؛ چالشها، لازمه‏ى زنده بودن است. هر موجود زنده‏اى بايد هزينه‏ى زنده بودنِ خود را بپردازد تا بتواند به اهداف خود دست پيدا کند. زنده بودن همراه با چالشهاست؛ همراه با مانعهاست؛ از مانعها بايد عبور کرد. احياناً همراه با دشمنى‏هاست؛ براى دشمنى‏ها بايد تدبير و انديشه‏ى راسخ داشت. عزم قوى را بايد دستمايه‏ى اين حرکت کرد. ملت ايران نيازمند اين عزم ملى است که تا امروز هم اين عزم را نشان داده است و روزبه‏روز بايد پايه‏هاى اين عزم مستحکم‏تر بشود.

 

با نگاه به حوادث و مسائل جهانى بروشنى درمى‏يابيم که دشمنان ملت ايران درصدد آنند که دشمنى خود را از دو راه با ملت ايران به تحقق برسانند (آنچه که امروز در دنيا محسوس است اين است). يکى، ايجاد تفرقه در ميان صفوف ملت؛ از بين بردن يکپارچگى ملت ايران؛ و از دست ملت ايران اين نيروى عظيم وحدت را ربودن و آنها را به اختلافات داخلى سرگرم کردن. و دومى، ايجاد مشکلات اقتصادى و تلاش براى توقف ملت ايران در زمينه‏هاى گوناگون سازندگى کشور و رفاه عمومى خود. اين دو، چيزى است که در نقشه‏هاى کوتاه‏مدت و ميان‏مدت دشمنان ما به طور محسوس وجود دارد که اگر خود آنها هم بر زبان نياورده بودند، قابل حدس بود؛ ولى دشمنان ما خودشان هم به هر دو نکته اعتراف کردند.

 

در سال 86 هم در زمينه‏ى تلاش اقتصادى بايد همه‏ى نيروهاى ملى، نيروهاى معتقد به آرمانهاى بلند ملت ايران، مسئولان کشور، جوانان پُرنشاط، دست به دست هم بدهند و تلاش کنند. ميدان براى تلاش اقتصادى گسترده است؛ بخصوص با ابلاغ سياستهاى اصل 44 قانون اساسى و آنچه که به مسئولان توصيه و به آنها تأکيد شد و آنها هم عزم خودشان را نسبت به اين قضيه ابراز کردند، ميدان تلاش اقتصادى براى مردم گشوده است و راهها باز است. مسئولان بايد براى مردم تشريح کنند امکانهايى را که در اختيار مردم وجود دارد و خودشان هم بايد تلاش کنند. کشور ما ظرفيت اقتصادى بسيار زيادى دارد و مى‏توان براى بناى يک جامعه‏ى برخوردار از رفاه، تلاش و کار کرد.

 

مسأله‏ى ديگر، مسأله‏ى اتحاد عمومى مردم است. دشمنان با تبليغات خود، با جنگ روانى خود، با تلاشهاى موذيانه‏ى گوناگون خود سعى مى‏کنند بين صفوف ملت ايران اختلاف بيندازند؛ به بهانه‏ى قوميت، به بهانه‏ى مذهب، به بهانه‏ى گرايشهاى صنفى، وحدت کلمه‏ى ملت را از بين ببرند؛ علاوه‏ى بر اين، در سطح دنياى اسلام هم يک تلاش وسيع عميقى از سوى دشمن محسوس است براى اينکه ميان ملت ايران و جوامع گوناگون مسلمان ديگر فاصله بيندازند؛ اختلاف مذهبى را بزرگ کنند؛ جنگ شيعه و سنى را در هر نقطه‏اى از دنيا که ممکن باشد، به وجود بياورند و عظمت و ابهت ملت ايران را در ميان ملتهاى ديگر - که روزبه‏روز بحمداللَّه تا امروز بيشتر شده - از بين ببرند.

 

ملت ما بايد هشيار باشد. تلاش براى سازندگى کشور و عمده‏تر و مهمتر از آن، تلاش براى اتحاد کلمه و يکپارچگى ملى و اتحاد امت اسلامى ادامه يابد. عاقلانه، هوشيارانه، خردمندانه و مدبرانه بايستى اين اتحاد را حفظ کرد و روزبه‏روز تقويت کرد. من به همين جهت به مسأله‏ى اتحاد کلمه‏ى ملتمان اهميت مى‏دهم. و به نظر من امسال، سالِ «اتحاد ملى و انسجام اسلامى» است؛ يعنى در درون ملت ما اتحاد کلمه‏ى همه‏ى آحاد ملت و قوميتهاى گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملى؛ و در سطح بين‏المللى، انسجام ميان همه‏ى مسلمانان و روابط برادرانه‏ى ميان آحاد امت اسلامى از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه‏ى آنها.

 

امروز عظمت اسلام هم وابسته به استقلال ملتها و عزم راسخ ملتهاست و ملت مسلمان ايران در اين راه تاکنون بحمداللَّه پرچمدار بوده است و پرچمدار هم خواهد بود.

 

از خداوند متعال براى روح ملکوتى امام بزرگوارمان که اين راه را به روى ما گشود، طلب آمرزش و تعالى درجات مى‏کنيم و اميدوارم ملت ايران در اين راه موفق و مؤيد باشند.

 

والسّلام عليکم و رحمةاللَّه و برکاته‏.
پ.ن: 1) سخنرانى در حرم مطهر امام رضا(عليه‏ السّلام)

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo