شهید آوینی

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1383

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار با محول و الاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال؛

عید نوروز و فرا رسیدن سال نو را به یکایک آحاد ملت ایران و به خدمتگزاران راستین ملت و کشور بخصوص به خانواده های معظم شهدا و جانبازان تبریک عرض می کنم و برای روح مطهر امام بزرگوار و ارواح طیبه شهدای عزیزمان از خداوند متعال طلب رحمت می کنم و سلام و درود خالصانه و خاضعانه ی خود را به پیشگاه حضرت بقیه الله (ارواحنافداه) تقدیم می دارم.
با فرا رسیدن بهار فصل نویی در طبیعت آغاز می شود و من به حول و قوه ی الهی و به همت دولت و ملت ، امیدوارم فصل نویی هم در زندگی ملت ایران آغاز شود. ملت ما به برکت تجربه های بی نظیر دوران نظام اسلامی ، به ملتی مجرب ، هوشیار، مقاوم و پرنشاط تبدیل شده و این ظرفیت و قابلیت را یافته است که بتواند نمونه ی برجسته و آموزنده ای را در سایه اسلام درمقابل چشم جهانیان قرار دهد. البته این کار به حرکت مداوم و تلاش پیوسته و خستگی ناپذیر از سوی مسوولان و کمک مردم نیازمند است؛ کاری است تدریجی و قدم به قدم که ان شاالله در سایه ی استقامت و پشتکار به نتیجه خواهد رسید . ملت ما درعرصه های مختلف ، قابلیت و ظرفیت خود را به اثبات رسانده است.

الان نگاهی به سال پایان یافته - سال 82 - بکنیم و نگاهی هم بکنیم به سالی که اکنون آغاز می شود؛ سال 83.
سال 82 مثل همه ی دوران زندگی انسان سالی بود مشتمل بر غم ها و شادی ها ، توانایی ها و کاستی ها؛ مثل این که همه ی زندگی انسان مشمول این قاعده ی کلی است ؛ غم و شادی در زندگی انسان به هم آمیخته است. در لابلای این تجربه های گوناگون و فراز و نشیب ها، انسانی و ملتی موفق است که هدف خود را گم نکند و راه خود را با پشتکار و استقامت ادامه دهد.
همه باید دست به دست هم دهیم و فراتر از نگاههای کوچک و تنگ نظرانه ، همت عالی خود را به اهداف والای انقلاب اسلامی معطوف کنیم و به سمت آن حرکت کنیم . ملت ما همچنان که دردوران دفاع مقدس قابلیت نظامی خود را نشان داد، در سال گذشته و دوران های بعد از جنگ هم قابلیت و ظرفیت و وزن اجتماعی و سیاسی خود را اثبات کرد.
اگر چه سال 82 با تهاجم نظامی آمریکا و انگلیس به همسایه ی غربی ما آغاز شد و چکمه پوشان شیطان های بزرگ در نزدیکی مرزهای ما مستقر شدند و این مایه ی نگرانی برای ملت ایران بود، اما در مقابل دشمن عنود و خبیثی مثل صدام - که با ملت خود هم کمتر از ملت ما دشمنی نداشت - از صحنه اخراج شد؛ اگر چه در تابستان سال 82 دستگاهها و سرویس های جاسوسی آمریکا و اسراییل تا آنجا که توانستند تلاش کردند تا زمینه ی آشوب های اجتماعی را در کشورمان فراهم کنند، اما با هوشیاری و اقتدار ملت ایران و دستگاههای خدمتگزار ملت ، توطئه ها نقش بر آب شد؛ اگر چه در پاییز سال 82 تبلیغات سیاسی پرحجم آمریکاعلیه کشورمان به بهانه ی حمله ی سیاسی به تلاش ها و فعالیتهای هسته یی کشور ما به اوج خود رسید، اما در مقابل ملت و مسوولان اولا به اهمیت دستاورد علمی و فناوری خود در این زمینه بیشتر از پیش واقف شدند، ثانیا راه پخته و صحیحی را در مقابل این آشوب ها اتخاذ کردند و پیش رفتند.
اگر چه در زمستان سال 82 حادثه ی مصیب بار زلزله ی بم دل های همه را غمگین کرد، اما حرکت عظیم ملت ایران در کمک به آسیب دیدگان و دست یاری بلند کردن به سوی برادران هم میهن خود، همه ی مردم دنیا و کسانی را که مطلع از این ماجرا شدند، به اعجاب و تحسین وادار کرد؛ در پایان سال هم انتخابات پرشور مجلس شورای اسلامی انجام شد که حضور مردم، علی رغم همه ی تلاشی که دشمنان ملت ایران برای سرد و بلکه تعطیل کردن کانون انتخابات به خرج دادند، توانست همه ی این توطئه ها را نقش بر آب کند؛ افتخار دیگری بر افتخارات ملت ایران افزوده شد. در طول سال هم خدمتگزاران کشور و مسوولان بخش های مختلف دولتی و سایر بخش های مسوول در کشور به انجام خدمات بزرگی موفق شدند که گزارش آنها در سال آینده به مردم خواهند داد. بنابراین سال 82 مثل همه ی دوران زندگی بشر سالی بود با شادی ها و غم ها، با موفقیت ها و نگرانی ها؛ اما درنهایت وقتی نگاه می کنیم ، می بینیم که ملت ایران از این تجربه های گوناگون سرافراز و سربلند بیرون آمده و یک گام پیش رفته است.
و اما سال 83؛ سال 83 در حقیقت ادامه ی همه ی فعالیتهای اساسی از سوی مسوولان گوناگون برای کشور است اگر چه سال 82 را به عنوان سال نهضت خدمتگزاری معرفی کردیم ، اما نهضت خدمتگزاری چیزی نیست که در طول یک سال به پایان برسد و وظیفه ی خدمتگزاری وظیفه یی نیست که پس از مدتی از دوش مسوولان برداشته شود؛ همچنان که نهضت تولید علم ، نهضت عدالت طلبی و نهضت مبارزه با فساد ، کارهایی است که باید با شدت و قوت ادامه پیدا کند. خصوصیت سال 83 در این است که دستگاههای مهم و اساسی کشور فصل جدیدی را طی می کنند و به دوره ی جدیدی قدم می گذارند.
سال 83 آخرین سال دولت خدمتگزار کنونی است؛ همچنان که در اواسط سال 83 مدت مسوولیت پنج ساله ی اول رییس قوه ی قضاییه به پایان می رسد و در اوایل همین سال هم مجلس ششم شورای اسلامی دوران مسوولیت خودش را به پایان می برد؛ همان طور که برخی از دستگاههای مهم و تاثیر گذار کشور دوره هایی را طی می کنند و به پایان دوره ی مسوولیت های خودشان می رسند و دوره های جدیدی آغاز خواهد شد .
آنچه که در این سال مناسب و لازم است که انجام بگیرد، این است که مسوولان بخشهای مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسوولیتی که در حال پایان یافتن است یا پایان یافته ، چه خدمت بزرگ و چه کار شایسته ای را برای مردم انجام داده اند. دولت خدمتگزار، قوه ی قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مردم پاسخ دهند که آنچه را که به عنوان شعار کار خود بر زبان آورده اند و همچنین آنچه را که مطالبات عمده ی رهبری در این سالها بوده است ، چگونه تحقق بخشیده اند. مسوولان دولتی و قوه ی قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مردم بگویند که برای خدمت به عموم ملت ایران، برای تولید علم، برای استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعیض در جامعه - که اصلاح واقعی در جامعه اینهاست - برای نهضت عدالت خواهی و برای نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده یی را انجام داده اند .

درواقع سال 83، سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران است. مطمئنا در این پاسخگویی ، حقایق شیرین و بسیاری برای مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگی که انجام گرفته است ، به مردم گفته خواهد شد. در این پاسخگویی ، مسوولان به کمبودها و نواقصی درکار خود پی خواهند برد، که آنها را بر طرف خواهند کرد و مردم هم با آشنایی بیشتر با عملکرد دستگاهها ، منتظر شروع دوره های جدید و کارهای جدید و مسوولیتهای جدید خواهند بود. البته ملت و دولت و نیز مسوولان و آحاد مردم ، می دانند که چه کرده اند و می دانند که چه باید بکنند و چه پیش روی آنهاست.
از خداوند متعال مسالت می کنیم که مسوولان را موفق بدارد؛ همه ی ما را در راه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی ، که رضای الهی و شادی قلب ولی عصر (ارواحنافداه) در آن است، توفیق دهد؛ و ملت ایران را همواره خوشبخت و شاداب و پرنشاط باقی بدارد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo