شهید آوینی


نقشه جهانی صهیونیسم برای سینمای جهان

 

صهیونیست كه مدت‌هاست در هالیوود به عنوان مركز قدرت سینمای جهان نفوذ كرده در سالهای اخیر مسیر دیگری را برای نفوذ در سینمای جهان و به خصوص در خاورمیانه دنبال می‌كند.

صهیونیست‌ها كه در جامعه جهانی اقلیتی كوچك محسوب می شوند و حتی از سوی یهودیان بی‌شماری نیز طرد شده‌اند از سالها قبل برای بیرون آمدن از این انزوا تلاش‌های گسترده‌ای را در این عرصه آغاز كرده‌اند.این رسانه كه بدون شك یكی از تاثیرگذارترین رسانه‌های تبلیغی است،از آغاز تاسیس دولت اسراییل مورد توجه صهیونیست‌های افراطی بوده است.اما در سالهای اخیر این تلاش‌ها به شكل منسجم و سازمان یافته‌ای مسیر خود را تغییر داده است.در گذشته صهیونیست‌ها با نفوذ در پست‌های كلیدی هالیوود تلاش كردند تا در مسیر تولید جهانی به نفع خود بهره برداری كنند و كمتر به طور مستقیم در مجامع جهانی شركت كنند.این مسیر همواره زیر سایه هالیوود طی شد تا در سال 2000 هزار سینمای اسراییل آهسته آهسته در جشنواره ها و مجامع جهانی طرح شد و در سالهای آینده به شكل مستقل عمل خواهد كرد.در این گزارش به حركت‌ صهیونیست‌ها در سینمای جهان مروری خواهیم داشت.


صهیونیسم زیر سایه هالیوود

«نیل گابر» نویسنده یهودی تبار در كتابش تحت عنوان «امپراتوری از آن خودشان» به سال 1988 اشاره می‌كند كه بزرگترین استودیوهای هالیوود از جمله كلمبیا، مترو گلدوین مایر، برادران وارنر، پارامونت، یونیورسال و فاكس قرن بیستم توسط یهودیان تأسیس شده‌اند و به واسطه یهودیان اروپای شرقی اداره می شوند.

«هنری فورد» در كتاب «استقلال نازپرورده» به این نتیجه می‌رسد كه یهودیان تنها بر 50 درصد از صنعت فیلمسازی احاطه ندارند، بلكه تمامی آن را در اختیار دارند.

«نورمن اف كانتور»، پرفسور دانشگاه نیویورك در مطالعاتی كه به سال 1994 انجام داد به این نكته اشاره كرد كه تولید فیلم در هالیوود و توزیع آن در 50 سال نخست حیات هالیوود، تحت سلطه یهودیان مهاجر صورت می‌گرفته است و در حال حاضر نیز قسمت اعظم فیلمسازی در آمریكا تحت كنترل یهودیان است.

این نفوذ از همان ابتدا نه تنها در مدیریت بلكه با حمایت از هنرمندان یهودی شدت گرفت.امروز بسیاری از اهالی هالیوود را هنرمندان یهودی تشكیل می‌دهند.

در فهرست كارگردانان یهودی با اسامی مشهوری كه برخی از آنها تهیه كننده آثار خود نیز محسوب می شوند،مواجه می‌شویم.كسانی چون اریك فون اشتروهایم، ژوزف فون اشترنبرگ، ارنست لوبیچ، استنلی كوبریك، ماكس افولس، دیوید كروننبرگ، فریتس لانگ، ویلیام شانتر، رومن پولانسكی، سیدنی لوست، بیلی وایلدر، استیون اسپیلبرگ، وودی آلن، سیدنی پولاك، راب راینر، كلودللوش، ژان لوك گدار، مل بروكس، پیتر باگرانوویچ، ساموئل گلدوین، اندی اكرمن، مایك نیكولز، تیم برتون، ران سیلور، تونی راندال و...

در میان بازیگران یهودی شاغل در هالیوود نیز اسامی بسیاری دیده می شوند.بازیگران مطرحی مثل:جری لوئیس، جك لمون، كرك داگلاس، مایكل داگلاس، هریسون فورد، رابرت رد فورد، پل نیومن، چارلز برانسون، ژان كلود ون دام ، تلی ساوالاس، جان استیوارت، پیتر سلرز، تونی كرتیس، برادران ماكس، مارتین شین، چارلی شین، رابین ویلیامز، رد استایگر، میشل فایفر، سارا برنارد، الیزابت تیلور، مریلین مونرو، ادی هیپورن، باربارا شرلی، سالی فیلد، سارا جسیكا پارك، مدونا (كه به مكتب صوفیانه كابالا پیوست و در مؤسسه نارالتوراه اسرائیل تعلیم دیده است) و..از جمله این یهودیان هستند.هر چند برخی از این افراد در سیطره تولید آثار صهیونیست‌ها قرار ندارند،اما بسیاری دیگر از این دست اندركاران به تولید آثاری هم سو با افكار صهیونیست‌ها پرداختند و به ویژه در تولید فیلمهایی در حمایت از هولوكاست و نشان دادن مسلمانان به عنوان تروریست نقش به سزایی ایفا كردند.


صهیونیست‌ها و برگزاری جشنواره‌‌های فیلم

صهیونیست‌ها از سالها قبل با برگزاری فستیوال‌های فیلم تلاش كرده‌اند جای پای خود را در سینما محكم كنند.برخی از این جشنواره ها عبارتند از:جشنواره فیلم اسرائیل كه 22 الی 7 مارس در لس‌آنجلس و 26 آوریل الی 3 می میامی،21 الی 6 ژوئن در نیویورك.چهاردهمین جشنواره فیلم اسرائیل در نیویورك كه در این جشنواره اسرائیل و آمریكا با همكاری هم فیلم‌هایی را نمایش می‌دهند كه در خارج از اسرائیل در دسترس نیست.پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم ایلات 2 تا 5 می ماه شهر ساحلی ایلات.جشنواره فیلم یهودی جكسون كه 21 الی 24 اكتبر در دانشگاه میلساپس برگزار می‌شود.اسراییل یك جشنواره هم هر ساله در ماه نوامبر در شیكاگو برگزار می‌كند.


اسپیلبرگ و ماجرای هولو‌كاست

«استیون اسپیلبرگ» فیلمساز یهودی كه با «فهرست شیندلر» پیش از این به ماجرای هولو‌كاست پرداخته بود،اكنون در حال جمع‌آوری داستان‌هایی درباره واقعه هولوكاست است تا بدین وسیله دانش‌آموزان انگلیسی را هر چه بیشتر با این موضوع آشنا كند.

«استیون اسپیلبرگ» سال‌هاست كه از طریق مؤسسه «THE SHOAH» سعی در جمع‌آوری داستان‌ها و مستنداتی در رابطه با «هولوكاست» دارد.در این پروژه مؤسسه آموزشی «تراست هولوكاست» نیز با «اسپیلبرگ» همكاری دارد. این فیلمساز هالیوودی در سال 1994 مؤسسه «THE SHOAH» را افتتاح كرده است.

«كارن پولاك»، مدیر اجرایی مؤسسه «تراست هولوكاست» هدف از اجرای چنین پروژه‌ای را فراهم سازی بستر آموزشی مناسب برای مطمئن شدن از این مطلب دانست كه نسل آینده به اندازه كافی با موضوع هولوكاست آشنایی دارد.

در این رابطه این مؤسسه‌ها بر آن شده‌اند تا زمینه ملاقات بازماندگان این حادثه را با دانش‌آموزان مدارس مربوطه فراهم كنند.

این فیلمساز در فیلم ما قبل خود فیلمی دیگر برای صهیونیستها با عنوان «مونیخ» تولید كرد كه به جریان گروگان‌گیری ورزشكاران اسراییلی توسط چند فلسطینی می‌پردازد.


بنیاد نوین سینما و تلویزیون اسراییل

اخیرا رژیم اشغالگر قدس از طریق «بنیاد نوین سینما و تلویزیون اسراییل» تلاش گسترده‌ای را برای تولید مشترك بین اسراییل و فلسطین و تصاحب بازار سینمای جهان انجام داده است.این بنیاد كه با هزینه بسیار زیاد صهیونیست‌ها احداث شده تلاش گسترده‌ای را برای فیلمسازان عرب انجام داده است.

امیراسفندیاری مدیر امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی در این باره به خبرنگار فارس گفت:«البته 40 سینماگر فلسطینی از جمله:الیاس سلیمان،رشید مشاراوی،هشام كید،هانی ابو اسعد و...در بیانیه‌ای به این مانور تبلیغاتی اعتراض كرده‌اند.ولی اسراییل سرمایه گذاری كلانی را روی سینما انجام داده است تا سینمای خود را مانند سینمای ایران در سطح جهان مطرح كند.آنها در تمام بازارهای فیلم و جشنواره‌ها شركت می‌كنند و با تمام توان تلاش كرده‌اند، سینمای خود را در سطح جهان معرفی كنند و تماشاگران خود را در سطح جهان افزایش دهند.»

جالب این كه اسراییلی‌ها تلاش كرده‌اند با جذب برخی از فیلمسازان عرب و فیلمهایی درباره فلسطین حضور خود را با تولید فیلمهایی با محور اسراییل در این زمینه همه گیر كنند.نمونه بارز این سخن فیلم «و اینك بهشت» به كارگردانی «هنی ابو اسد» كه با موضوع عملیات انتحاری تولید شده اشاره كرد.این فیلم به جز «تل آویو» در كشورهای اروپایی و آمریكا نیز به نمایش در‌آمد.

صهیونیست‌ها در سالهای اخیر تلاش كردند با حمایت از فیلمسازان عرب،دست دوستی به سمت اعراب دراز كنند و حتی با حمایت از فیلمهای به ظاهر ضد صهیونیستی خود را در جامعه جهانی از انزوا خارج كنند. به نظر می رسد حركت اسراییل در سینما بر دو محور اشاعه و تولید آثار سفارشی درباره هولوكاست كه در هاییود دنبال می شود و دیگر حمایت كنترل شده از فیلمسازان عرب برای همه گیر كردن موضوع اسراییل در سطح جهان، متمركز شده است 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo