شهید آوینی

رهبر انقلاب دوم یمن کیست ؟ / انصارالله چگونه پدید آمد ؟ / موضع انقلابیون در قبال تحولات منطقه چیست ؟

سید عبدالملک تا سال 2006 میلادی و آغاز دور سوم جنگ‌های رزمندگان شیعه یمن با رژیم مخلوع ژنرال علی عبدالله صالح، هیچ‌گاه به عنوان یک رهبر ظاهر نشد و تا این مدت کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شد.

 94/01/25


"سید عبدالملك الحوثی" فرزند "سید بدرالدين الحوثی" و برادر کوچک شهید "سید حسین الحوثی" و متولد سال 1982 میلادی است که پس از شهادت برادرش که بنیان‌گذار جنبش «انصارالله» بود رهبری این جنبش را از 10 سپتامبر 2004 میلادی و در دور دوم جنگ‌های رژیم مخلوع ژنرال علی عبدالله صالح با رزمندگان شیعه صعده، در دست گرفت.

سید عبدالملک تا سال 2006 میلادی و آغاز دور سوم جنگ‌های شیعیان شمال یمن با دولت، هیچ گاه به عنوان یک رهبر ظاهر نشد و تا این مدت کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شد.

سید در مصاحبه‌ای که در نوامبر سال 2008 میلادی با روزنامه لبنانی «الدیار» داشت در پاسخ به درخواست مصاحبه‌کننده برای معرفی خود، گفت: هم‌اکنون (سال 2008 میلادی) 28 سال دارم. آموزش‌های دینی و مذهبی خود را در مدارس دینی و مذهبی زادگاهم فرا گرفتم و در خانواده‌ای کم‌درآمد، اما آرام، نشو و نما یافتم و همانند خانواده‌ام به امور و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی توجه بسیاری داشتم و آنها را پیگیری می‌کردم. متأهل و دارای فرزندانی هستم. بخشی از دوره کودکی خود را در منطقه «مران» از توابع استان «صعده» در شمال غربی یمن و بخش دیگر این دوره را در منطقه «جمعة بن فاصل» از توابع ناحیه «حیدان» در صعده سپری کردم و دوره جوانی‌ام نیز در همین منطقه گذشت.

سید عبدالملک الحوثي، رهبر فعلي جنبش انصارالله، به دليل دارا بودن شخصيت قوي، پس از شهادت برادرش حسين، به رغم حضور برادر بزرگترش یعنی "سید يحيي"، به رهبري اين جنبش برگزيده شد و از سال 2004 تاکنون توانسته است با کمک برخي از همفکران برادرش در جنبش «الشباب المؤمن»، جنبش بزرگ «انصارالله» را هدايت و رهبري کند.


نگاهی به تاریخچه شیعیان یمن

شيعيان زيدي ساکنان اصلی استان صعده، در شمال غربی یمن و همچنین ديگر مناطق این کشور، شيعه پنج امامي و معتقد به امامت "زيد بن علي بن الحسين(ع) بن علي بن ابی‌طالب(ع) هستند.

حضرت "زيد بن علی" سلام الله علیه که فرزند امام سجاد(ع) بود، خود را امام نمي‌دانست اما به خونخواهي مظلومان عاشورا قيام کرد و اکنون، پيروانش، وي را به عنوان امام پنجم مي‌شناسند و به همين دليل «زيديه» ناميده مي‌شوند.

عقايد خاص حضرت زيد بن علي(ع) از جمله قيام و خروج عليه ظالمان در هر شرايطي و امکان قیام علیه ظلم بدون برخورداري از علم غيب و عصمت، سبب شد با اينکه خود مدعي امامت نباشد، اما پيروانش او را امام بدانند.

«جاروديه»، «سليمانيه» و «صالحيه» سه شاخه اصلي زيديه هستند که از آن شاخه‌هاي ديگري مانند «هادويه» و «قاسميه» در يمن شکل گرفتند که همه این شاخه‌ها از نزدیک‌ترین شاخه‌ها به شیعیان دوازده‌امامی به شمار می‌آیند و خاندان "الحوثی" از پیروان شاخه جارودیه هستند که البته برخی از آنان به مذهب دوازده امامی گرویده‌اند.


تشکیل حکومت زیدیه در یمن

اولین حکومت زیدیه در یمن توسط «يحيي بن حسين» رهبر فرقه «هادويه» در سال 284 هـ.ق در صعده يمن و پس از ترويج و اشاعه مذهب هادويه در این استان تشکيل شد. حکومت زيدي‌ها با تسلط عثمانی‌ها بر يمن با افت‌وخيزهای بسیاری مواجه شد اما با سقوط عثماني ها، زمينه براي حاکميت مجدد زیدی‌ها در یمن بدون دغدغه و نگرانی فراهم شد و تا سال 1964 میلادی حکومت در دست زيدي‌ها بود تا اينکه در اين سال در یمن اعلام جمهوري شد. 
از حیث اعتقادات، زيدي‌ها در بسياري از معتقدات دینی و مذهبی با شيعيان دوازده امامي مشترک هستند و مراسم عاشورا و جشن‌هاي عید غدير را به طور گسترده برگزار کرده و گرامی مي‌دارند.


انصارالله و رزمندگان شیعه‌ای که از کوهستان‌های صعده سرازیر شدند

«سید بدرالدين الحوثی» از فقهاي برجسته زيديه یمن به شمار می آید که فرزند بزرگش شهید «سید حسين الحوثي»، بنیان‌گذار جنبش «انصارالله» در سال 2004 میلادی در مبارزه با ارتش يمن به شهادت رسید.

حوثي‌ها را باید شاخه نظامی شيعيان مظلوم استان شيعه‌نشين صعده دانست که در برابر حملات دولت مرکزي از آنها دفاع مي‌کنند.

 


اندیشه‌ها و دیدگاه‌های سید عبدالملک الحوثی چیست و رویکرد او چیست؟


سخنرانی سید عبدالملک الحوثی به مناسبت سالگرد شهادت حضرت زيد بن علي(ع) در نوامبر سال گذشته میلادی ایراد کرد، در واقع دیدگاه‌های خود و حامیان جنبش انصارالله را بیان کرد، دیدگاه‌هایی که در واقع نقشه راه نجات کشور به ساحل امنیت و ثبات و استقرار است.

- حفظ وحدت و یکپارچگی یمن

سید عبد الملک الحوثی در سخنرانی خود بیش و پیش از هر چیز از وضعیت داخلی یمن سخن گفت و تاکید کرد که حفظ وحدت و یکپارچگی یمن و سیادت ملی آن، خط قرمز انصارالله است، به ویژه آنکه به عینه مشاهده شده از سوی برخی طرف های منطقه ای از جمله عربستان سعودی و برخی طرف های بین المللی مانند آمریکا توطئه هایی علیه یمن تدارک دیده است. 

به همین منظور تحقق اهداف انقلاب مردمی سال 2011 یمن، حل قضیه جنوبی، حل قضیه صعده و بنای دولتی جدید برپایه حفظ وحدت و یکپارچگی یمن از جمله موضوعات و قضایای مورد تاکید از سوی سید عبد الملک الحوثی بود. 
 
وی بار دیگر تاکید کرد که استان شيعه نشين صعده جزيی از خاک يمن است و انصارالله به هيچ وجه قصد جدايي آن از دولت مرکزی را ندارند.

- رد وابستگی به جمهوری اسلامی ایران

سید عبد الملک الحوثی، رهبر فعلي انصارالله همچون برادرش سید حسين الحوثي و پدر بزرگوارش بارها بر اين موضوع تاکيد کرده است که از سوي هيچ کشوري از جمله جمهوری اسلامی ايران حمايت نمي شود و به آن وابستگی ندارد.

دانلود عکس,دانلود پوستر,عکس پوستر,شیعه,انصار الله,یمن,الحوثی,سید عبد الملک,شیعیان یمن,رهبر
برای دریافت تصویر با کیفیت روی عکس کلیک نمایید

در واقع تحولات فکري زیدی ها باعث شده است که آنها در افکار و عقايد بسياري با شيعه دوازده امامي احساس نزديکي کنند و همين موضوع به عنوان نقطه اتهام آنها به عنوان وابستگی به جمهوری اسلامی ايران بیان شده است.

در حالی که انصارالله اختلاف ديدگاه سياسي با حکومت مرکزي برسر برخی قضایا مانند رابطه با آمريکا و موجودیت رژیم صهیونیستی در منطقه و اشغال فلسطین توسط این رژیم و در کل قضیه فلسطینی و رابطه با عربستان سعودی در عرصه سیاست خارجی و بي توجهي دولت مرکزی به وضعيت استان صعده و عدم عمل به وعده های داده شده به اهالی این استان، در عرصه سیاست داخلی را از مهمترین دلایل مخالفت خود با دولت مرکزی یمن بیان کرده اند.

- حمایت از مقاومت اسلامی لبنان و حزب‌الله

سید عبد الملک الحوثی، رهبر جنبش انصار الله یمن در سخنراني خود که به مناسبت مراسم ميلاد مبارک رسول رحمت، حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و سلم برگزار شد، به حمايت تمام عيار از جنبش مقاومت اسلامي حزب الله لبنان پرداخت و تاکید کرد که «حزب الله» با مبارزه خود عليه رژيم صهیونیستی، به همه اعراب، امت اسلامي، مقاومت و لبنان خدمت مي کند.

درباره میزان ارادت سید عبد الملک الحوثی به حزب الله همین قدر کافی است که به این صحنه اشاره شود که وقتی مجری مصاحبه روزنامه الدیار لبنان با سید عبد الملک الحوثی از وی سوال کرد که آیا صحت دارد، با «سید حسن نصر الله»، دبیرکل حزب الله لبنان ارتباط دارید؛ وی با رد اخبار منتشره در این خصوص و البته در آن برهه زمانی تأکید کرد که حتی هم اگر خبر رابطه انصارالله با سید حسن نصرالله صحت داشته باشد، این افتخار بزرگی برای او و برای انصارالله است.


- حمایت از قضیه فلسطین

همچون حمایت از مقاومت اسلامی در لبنان، سید عبدالملک الحوثی از قضیه فلسطینی حمایتی تام دارد و همواره تاکید می کند که با توجه به افزایش و تشدید سرسپردگی حکومت های عربی که به سرحد توطئه علیه فلسطینی ها و مشارکت در محاصره نوار غزه و هم اکنون حمایت از تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان نوار غزه و قتل عام و کشتار آنها رسیده، به نظر نمی رسد که شرایط مساعدی پیش روی قضیه فلسطینی وجود داشته باشد، مگر آنکه حکومت های عربی بار دیگر به آگاهی و بیداری گذشته خود باز گردند و با چشم دل ببینند که برسر مهمترین قضیه آنها و جهان اسلام چه می گذرد، موضوعی که درباره عراق و سوریه نیز صدق می کند.


 
تظاهرات انصارالله در حمایت از مقاومت فلسطین و محکومیت کشتار فلسطینیان نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی
 


- حوادث جاری در منطقه و ظهور گروه تکفیری داعش

سید عبد الملک بدر الدین الحوثی درباره تغییر و تحولات جاری در منطقه و ظهور گروه تروریستی تکفیری به نام «داعش» در آن تاکید می کند که آمریکا در پس تمام این رخدادها قرار دارد و یکی از مهمترین اهداف آن هدف قرار دادن عربستان سعودی جهت انزوای این کشور در عرصه منطقه است.

وی با بیان اینکه آنچه که در عراق جریان دارد، ناقوس خطر را برای منطقه به صدا درآورده است، گفت: آمریکا از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله «داعش» و با هدف ایجاد هرج و مرج در منطقه در پس حوادث عراق قرار گرفته است.

رهبر جنبش انصار الله یمن در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فعالیت های زیادی در جهان اسلام تحت عنوان دین جریان دارد که در صدد تثبیت و ارائه بدترین و زشت‌ترین چهره از اسلام است، افزود: پروژه آمریکایی - صهیونیستی در حال اقدام برای انتشار هرج و مرج و تنش در خاورمیانه از طریق تحرکات تکفیری‌ها تحت عنوان دین و با هدف تحقق اهداف خود است.


شایعه‌پراکنی دولت یمن درباره شهادت سید عبدالملک الحوثی

دولت یمن در روز دوم بهمن ماه 1388 اقدام به انتشار خبر مرگ سید عبد الملک الحوثی کرد تا شاید به این طریق بتواند با انتشار شایعات و تضعیف روحیه انصارالله بر آنها غلبه کند، اما سید عبد الملک الحوثی با انتشار فیلمی از خود شایعه کشته و یا مجروح شدن خود را تکذیب کرد.

 

منبع :مشرق نیوز

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo