شهید آوینی

 

امروز شنبه بیست و چهارم تیرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با سی جمادی الثانی سال 1428 هجری قمری و برابر است با پانزدهم جولای 2007 میلادی .

 

هجرت علما و روحانیان به قم به عنوان اعتراض به مظفرالدین شاه (هجرت کبری ):در چنین روزی در سال 1285 ه ش علمای برجسته تهران تصمیم به مهاجرت کبری گرفتند .
پس از هجرت صغرای   روحانیان از جمله آیت الله طبا طبایی و آیت الله بهبهانی ومعترضین به سیاست های مظفرالدین شاه به شهر ری و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی ، شاه با خواست های آنان از جمله اجرای قوانین اسلام در سراسر کشور ، تاسیس عدالتخانه در همه شهر های کشور ، عزل مسیو نوز بلژیکی ، کم نکردن تومانی دهشاهی از مواجب ومستمری ، عزل علاء الدوله از حکومت تهران و...موافقت کرد اما عین الدوله که هرگز حاضر نبود تن به اجرای در خواست های مردم بدهد این کار را به تعویق افکند تا ضمن ایجاد اختلاف در میان صفوف رهبران و مردم ، بعضی از رو حانیان و دیگر شخصیت ها را زندانی یا تبعید کند و به این ترتیب غائله را بخواباند . از جمله کسانی که به دستور عین الدوله دستگیر و تبعید شدند میرزا حسن رشدیه و شیخ محمد واعظ بودند . باانتشار خبر دستگیری واعظ بسیاری از مردم وطلاب با حمله به محل دستگیری وی ، او را آزاد کردند . در این حال یکی از فرماندهان دستور شلیک تیر به مردم را داد که در  این واقعه چند نفر زخمی شدند . پس از این واقعه بود که اعتراض مردم حالتی گسترده تر یافت و با ر دیگر در مسجد اجتماع کردند . اما چون ماموران به دستور عین الدوله سعی کردند مردم را به زور از مساجد بیرون کنند بار دیگر در چنین روزی در سال 1285 ه ش علما طی مهاجرتی که بعدها به مهاجرت کبری معروف شد،  تصمیم به خروج از شهر و عزیمت به سوی قم را گرفتند .

شهادت سید عبدالله بهبهانی : 
97 سال پيش درچنين روزي - 24تير ماه سال 1289هجري شمسي : سيّد عبدالله بهبهاني از روحانيون طراز اول تهران و رهبرآزاديخواهان دوره مشروطيت توسط مخالفين تروريست به شهادت رسيد . وي تحت توجهات پدر عالم و مجاهدش سيّد اسماعيل مجتهد بهبهاني در زادگاهش نجف اشرف تحصيل علوم ديني را آغاز كرد . سيّد عبدالله از حوزه درس حاج ميرزا حسن شيرازي كسب فيض نمود و بر دانش خود افزود . وي قبل از انقلاب مشروطيت نيز جزء روحانيون و علماي بنام پايتخت بشمار مي رفت و درحلّ و عقد امور مملكتي دخالت كامل داشت . وي با آغاز مشوطيت به صف مبارزين پيوست و با ياري و همكاري سيد محمد صادق طباطبايي رهبري مشروطه خواهان را به عهده گرفت . سيّدعبدالله بهبهاني در انقلاب مشروطه نقش بسزايي داشت و در راه زحمات فراواني را متحمل شد كه عاقبت به شهادت وي منتهي گشت . پس از شهادت سيّد در اين روز مجلس شوراي ملي و بازار تعطيل و عزاي عمومي اعلام گرديد . در پي آن نيز تمامي شهرهاي ايران مجالس ترحيم برگزار شد و پيكر اين شهيد انقلاب به ياري مير سيد علي بهبهاني به نجف اشرف انتقال يافت و در مقبره خانوادگي به خاك سپرده شد .

تولد حاج میرزا محمد فیض قمی :
در چنین روزی در سال 1370 ه ق  حاج میرزا محمد فیض قمی از علمای بر جسته در قم به دنیا آمد . وی در طول عمر پر برکت خویش دست به تربیت شاگردان بسیاری زد . از ایشان آثار ی چند در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است .

روز ملی و  انقلاب کبیر فرانسه :مردم فرانسه همه ساله چهاردهم ژوییه  را جشن می گیرند . در این روز که از آن به عنوان روز شکست زندان باستیل هم یاد می شود گروههای مختلف مردم فرانسه که از ظلم شاه لویی شانزدهم و ملکه  ماری آنتوانت به تنگ آمده بودند با حمله به زندان باستیل ،  تمامی به بند کشیده شدگان  حاضر در این زندان را آزاد کردند . از این  روز به عنوان روز انقلاب مردم فرانسه و قانون خواهی آنان  نیز یاد می شود .  براثر نظرات بسیاری از فلاسفه سیاسی آن دوران که قدرت بسیار را موجبات فساد می دانستند بسیاری از مردم فرانسه زیاده خواهی های شاهان فرانسوی را تنها با اعمال قوانین متعدد قابل کنترل فرض می کردند . همه ساله چنین  روزی در فرانسه به عنوان روز ملی تعطیل است . 

اشغال بیت المقدس توسط نیروهای صلیبی: 
908 سال پيش درچنين روزي - 15ژوئيه سال 1099ميلادي : بيت المقدس توسط نيروهاي صليبي اشغال شد .تا اين زمان گسترش فتوحات عثماني تا قلب اروپا موجبات وحشت اروپائيان را فراهم آورده بود ، به طوريكه مسيحيان خود را براي جنگي عظيم با مسلمانان مهيّا كردند ،و اين آغاز جنگهاي صليبي بود .اين منازعات چندين سال بطول انجاميد تا اينكه در دوره خلافت اَلمُستَعلي با ‎لله خليفه فاطمي مصر ، صليبيون وارد بيت المقدس شد ، و به كشتار بي رحمانه مردم مسلمان پرداختند . آنها پس از اشغال بيت المقدّس فرو آرا به عنوان پادشاه بيت المقدس انتخاب كردند .

اسارت و تبعید ناپلئون :
192 سال پيش درچنين روزي - 15ژوئيه سال 1815ميلادي : اسارت و تبعيد ناپلئون بنا پارت امپراتور بزرگ فرانسه در جزيره سَنت هِلِن آغاز شد . ناپلئون در سال 1804ميلادي به امپراتوري فرانسه رسيد و پس از 11سال در چنين روزي به سنت هلن تبعيد گرديد . ناپلئون مدت 6سال آخر عمر خود را در اين جزيره گذراند و سپس در 52سالگي در گذشت .

بمباران ژاپن: 
63 سال پيش درچنين روزي - 15ژوئيه سال 1944ميلادي : نيروي هوايي آمريكا بمباران مخوف كشور ژاپن را آغاز كرد . اين بمباران كه در جريان آن هزاران هواپيماي بزرگ آمريكايي از نوع 29ـ ب معروف به دژ پرنده شركت داشتند تا روز شكست نهايي ژاپن و تسليم آن كشور ادامه داشت . در اين بمباران بيش از 3000كارخانه كوچك و بزرگ ژاپني منهدم و نابود گرديد .

 

منبع: خبرگزاری وب سایت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

 

 

58/04/24
درگیری در خرمشهر و پرتاب نارنجك بداخل مسجد جامع خرمشهر.

درگیری در اكثر شهرهای كردستان خصوصاً مریوان.

اوج بحران در خرمشهر : برگزاری مراسم سومین روز شهادت مسئول پاسداران اعزامی از خرمآباد در مسجد جامع خرمشهر ؛ راهپیمایی مردم در حمایت از انقلاب اسلامی ، امام ، دولت و استاندار خوزستان و محكومیت ضد انقلاب و تحركات تجزیهطلبانه ؛ اجتماع مجدد مردم در مسجد جامع برای استماع قطعنامه ، پرتاب نارنجك به میان مردم و شهادت 7 تن و مجروح شدن 60 تن ، آتش گشودن عدهای به سوی جمعیت و پاسداران انقلاب از طرف منزل شیخ شبیر ؛ مقابله شدید پاسداران و محاصره خانه شیخ و تصرف آن ، بازرسی منزل شیخ و كشف تعدادی سلاح و مقادیری مهمات در آن ؛ اقدام گسترده پاسداران انقلاب در سطح شهر برای شناسایی و دستگیری عاملان ماجرا و اعلام آمادهباش .

جستوجوی خانه به خانه پاسداران انقلاب در خرمشهر برای دستگیری عناصر ضد انقلاب ، كشف مقادیر زیادی موشك آر پی جی 7 و مواد منفجره ، دستگیری بیش از 20 نفر از جمله دو تبعه عراق كه در قاچاق اسلحه به داخل ایران دست داشتند .

اظهارات فرماندار خرمشهر درباره تعداد دستگیرشدگان امروز و ماهیت آنها و چگونگی محاكمه آنان .

بازجویی از دستگیرشدگان از جمله عدهای از افراد وابسته به گروه چریكی چهارشنبه سیاه و صاعقه و اعتراف به دخالت در حادثه مسجد جامع ؛ صدور اطلاعیه شماره 1 دادستانی انقلاب اسلامی خوزستان و صدور حكم اعدام 3 تن از متهمان و اجرای حكم در ساعت 10 شب ؛ تشكیل جلسه شورای شهر با شركت مدنی استاندار ، فرمانده ژاندارمری خوزستان ، فرمانده لشكر 2 زرهی و دادستان انقلاب اسلامی خوزستان و اتخاذ تصمیم درباره ضرورت انتقال شیخ شبیر از شهر .

استعفای سید محمدرضا علوی فرماندار خرمشهر در آخرین ساعات امروز در اعتراض به آنچه كه “ دخالت افراد غیر مسئول در خوزستان ” عنوان كرد .

ملاقات حسن نزیه رئیس شركت ملی نفت و صادق طباطبایی سخنگوی دولت با امام خمینی در پی تشدید ناآرامیهای استان خوزستان و احتمال بروز تهدیداتی علیه تأسیسات نفتی و دادن گزارشی از وضعیت تأسیسات نفتی خوزستان و تهدیدات احتمالی .

نامه پدر و مادر تقی شهرام به رئیس كمیسیون اجرایی جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر ایران و درخواست برای بررسی سلامت وی ، وضعیت و شرایط زندان و چگونگی بازجویی از وی .

مصاحبه مطبوعاتی دكتر مهدی عسكری از اعضای شورای مركزی جاما و اعلام موضع درباره معایب تفكیك قوا ، ضرورت تصویب شوراهای اجرایی ، قضایی ، ملی ، رسانههای گروهی و قسط در قانون اساسی .

ادامه تحصن همافران پایگاه دوم تبریز ، انتشار اطلاعیه درجهداران و افسران این پایگاه در اطاعت از رهبری و دولت موقت ، صدور اعلامیه درجهداران پایگاه هوایی بندر عباس و تأكید بر تصویب هر چه سریعتر طرح توحیدی درجهداران .

سخنرانی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی از اعضای شورای انقلاب در مدرسه فیضیه قم در تقبیح تحركات ضد انقلابی گروههای چپ و راست در سراسر كشور و افشاگری درباره اقدامات ضد ملی رژیم سابق .

ملاقات احمد حسین السامرایی سفیر جدید عراق در تهران با دكتر یزدی وزیر امور خارجه و تسلیم اعتبارنامه خود به وی ، اظهار تمایل طرفین به قطع حملات تبلیغاتی ، جلوگیری از كاربرد عناوین مجهول درباره خوزستان ؛ مصاحبه مطبوعاتی دكتر یزدی و حسین السامرایی .

گزارش نیویورك تایمز از ناتوانی آمریكا در مداخله مستقیم نظامی در خلیج فارس به دلیل مخاطرات موجود از جمله احتمال مداخله شوروی برای تصرف چاههای نفت و عدم امكان غافلگیری كامل شوروی كه شرط موفقیت عملیات است .

61/04/24
پاتك نیروهای عراقی در محدودة قرارگاه قدس و بازپسگیری خاكریز حساس، حمله متقابل نیروهای خودی و تصرف مجدد این خاكریز. ادامة حملات هواپیماهای عراقی به اماكن مسكونی كشور: در بمباران شهرهای اسلامآباد، دهلران و ایلام 7 تن شهید و 65 تن مجروح شدند. واكنش شورای امنیت سازمان ملل، كاخ سفید و برخی مقامات امریكایی، رئیسجمهور مصر و پادشاه اردن در مورد عملیات رمضان: رئیس شورای امنیت در بیانیهای از اوضاع جاری جنگ و عدم اجرای قطعنامه 514 ابراز نگرانی كرد. كاخ سفید نیز با انتشار بیانیهای ضمن ابراز نگرانی از حمله ایران، از كشورهای عرب خواست كه برای حفظ امنیت خود با امریكا مشورت كنند. منشی مطبوعاتی كاخ سفید: مذاكرات با كشورهای منطقه ادامه دارد. وزارت خارجه امریكا: اوضاع را از نزدیك تحت نظر داریم. یك مقام امریكایی: عملیات رمضان زنگ خطر را برای واشنگتن به صدا در آورده است. رئیسجمهور مصر و شاه اردن پیشنهاد كردند كه جلسه سران عرب هر چه زودتر تشكیل شود. بازتاب عملیات ایران در گزارشهای خبرگزاری فرانسه، رسانههای خبری آلمان، استرالیا، كویت و هند: خبرگزاری فرانسه: امام خمینی تمام قدرت خود را برای جنگ به كار گرفته است. مفسر رادیو آلمان: هدف ایران خاموش كردن توپخانة 30 كیلومتر بردی عراق است. شبكة دوم تلویزیون آلمان: تهران به تهدیدهای خود عمل كرد و جنگ وارد مرحلة جدیدی شد. نشریه دیولت حمله ایران را یك حركت ریسكی خواند. مفسران رسانههای همگانی استرالیا عقیده دارند كه قوای ایران زمان سختی را در پیش دارند. روزنامه كویتی "السیاسه" حمله ایران را در ردیف حمله اسرائیل به لبنان خواند و افزود: عربها حتی فریاد زدن را نیز فراموش كردهاند. وقتی عراق در خاك ایران بود عربها از عراق حمایت نكردند. هندوستان تایمز: حمله ایران برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها [در بغداد] را به خطر انداخته است. صدام فكر میكرد كه میتواند انقلاب ایران را از بین ببرد. دكتر ولایتی در اجلاس فوقالعاده وزیران خارجة كشورهای عضو جنبش عدمتعهد، مواضع ایران را درباره مسائل مهم منطقهای تشریح كرد و خسارتهای جانی و اقتصادی وارده بر ایران براثر حملات عراق را برشمرد. دبیركل سازمان ملل درباره چگونگی اجرای قطعنامه 514 به شورای امنیت گزارش داد. رئیسجمهور پاكستان از عدم پیشرفت تلاشهای صلح بین ایران و عراق، اظهار نارضایتی كرد و افزود كه روابط ایران و پاكستان در حال حاضر دوستانه و رو به گسترش است. روزنامه سوری "البعث": صدامحسین چندین فرمانده ارشد ارتش را اعدام كرده است. گارد مرزی كویت: نیروهای عراقی در منطقه مرزی "الصامته" یك كیلومتر به داخل كویت پیشرویكردهاند. یك كشتی روسی حامل مهمات برای عراق در بندر "شعیبه" كویت پهلو گرفت. همچنین 10 دستگاه تریلر حامل مهمات از بندر "نویسیب" كویت عازم منطقه مرزی عبدلی شدند. نیروهای خودی در منطقه "پایگلان" در شرق پاوه 12 تن از اعضاء و هواداران حزب دمكرات را دستگیر كردند. یك صد تن از خانها و اشرار منطقة سمیرم دستگیر شدند.
65/04/24
آقای هاشمیرفسنجانی: كشورهای منطقه درباره ایران بر سر دوراهی قرارگرفتهاند؛ شركتهای بزرگ، سرمایهگذاری در عراق را خطرناك میدانند؛ امروز قاطعیت علیه جمهوریاسلامی جای خود را به تردید دادهاست. محسن رضایی: جنگ 75 روزه در فاو، 50% افسران عراقی را نابود كرد. وزیر كشور: در چند ماهه اخیر 300 هزار نفر از مشمولان خدمت نظام وظیفه، خود را به مراكز آموزشی معرفی كردهاند. به منظور آمادگی برای عملیات بزرگ، فرمانده نیروی زمینی سپاه دستور تشكیل گردانهای قائم را صادر كرد. نیوزویك: ایران در حال بسیج نیرو جهت حمله برای قطع جادة اصلی بصره است. كشتهشدن 80 نظامی عراقی در حمله رزمندگان به پد شرقی جزیرة مجنون؛ سركوب حمله دشمن به پد جنوبی؛ فرمانده نیرویزمینی سپاه به آقای هاشمی: وضعیت در جزیره ناپایدار است، یا باید آن را كاملاً تصرف كنیم یا عقبنشینی. انستیتو مطالعات استراتژیك لندن: چین اوائل سال 1364، 6/1 میلیارد دلار اسلحه به ایران فروخته است. ژونآفریك: ایران از هنگكنگ قطعات یدكی و جنگافزار میخرد. روزنامه آلمانی فرانكفورتر روند شاو: آلمان پلهای متحرك به ایران تحویل میدهد. روزنامه سوئدی داگنی نیمتر: یك شركت سوئدی واسطه انتقال مواد منفجره به ایران بوده است. یونایتدپرس: دو ایرانی مقیم امریكا به جرم قاچاق هزار دستگاه بیسیم در انتظار محاكمه بهسر میبرند. اقدامات همهجانبه عراق برای فراهم آوردن نیروی مورد نیاز جبههها؛ حضور مستشاران مصری در پادگان الرشید عراق و استقرار بسیاری از افسران سودان در واحدهای ارتش عراق. انتقال 5500 خانوار عراقی به اردوگاههای اجباری و تخریب منازل آنان به دست صدامیان. معاون وزیرخارجه انگلستان: عراق از سلاحهای شیمیایی استفاده كردهاست و تسهیلات كاملی برای تولید صدها تن گاز خردل و اعصاب دارد. پیام تبریك مهندس موسوی به نخستوزیر فرانسه به مناسبت سالروز انقلاب این كشور و اظهار امیدواری در مورد گسترش روند عادیسازی روابط دو كشور؛ بررسی تحولات اخیر روابط سیاسی ایران و فرانسه. تأثیر كاهش درآمدهای ارزی در صنایع كشور: كاهش ارز اختصاصی به صنایع، 26% كاهش تولیدات، تعطیلی 20 كارخانه بزرگ در استان مركزی؛ در آستانه تعطیلی قرارگرفتن كارخانههای بزرگ. آسوشیتدپرس: تنها 5 مخزن از 36 مخزن جزیره خارك برای بارگیری نفتكشها قابل استفاده است؛ حمله عراق با میراژ به تأسیسات جدید نفتی سیری جهت جلوگیری از صدور نفت. گزارش تایمزمالی از تأثیر كاهش قیمت نفت در اقتصاد عراق و تأمین 40% مخارج ارزی از درآمد نفتی؛ درخواست عراق برای دریافت 200 میلیون دلار اعتبار از یك شركت كرهای. تفسیر رادیو اسرائیل از انفجار بندر الاحمدی كویت و سوءقصد به جان امیر این كشور. كرسنت اینترنشنال: لغو دیدار وزرای امورخارجه سوریه و عراق، توافق اعراب علیه ایران را به حال تعلیق درآورد. شیء نورانی كه غالباً قبل از عملیاتها در آسمان ایران ظاهر میشود، یك ماهوارة جاسوسی است. جراحت یك كارمند حزباللهی لاهیجان و شهادت همسر برادرش بهدست منافقین؛ كشف اسلحه و مهمات از سازمان مجاهدین خلق؛ كرسنت اینترنشنال: صدام كوتاهی رجوی در اقدام علیه ایران را تحمل نمیكند.

هاشمی رفسنجانی: برنامه‌ریزی ما برای خاتمه جنگ بسیار جدی است و طبق طرحی جدید قرار بر این است كه سپاه حداقل پانصد گردان مجهز به اجرای عملیات آماده كند و نیروهای ارتش نیز با امكانات اضافی توانائیهای خود را بیشتر و قویتر كند.

66/04/24
خاویرپرزدكوئیار دبیركل سازمان ملل آخر هفته آینده به ایران و عراق سفر مي‌كند

حمله عراق به سكوی میدان نفتی رشادت

67/04/24
مایكل آرماكاست: تلاشهای آمریكا جهت فشار بیشتر به ایران باید از طریق دیپلماسی صورت پذیرد.

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo