شهید آوینی

 

امروز شنبه نهم تیرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با پانزدهم جمادی الثانی سال 1428 هجری قمری و برابر است با سی ام ژوئن 2007 میلادی.

آغاز عملیات كربلای یك:
در چنین روزی در سال 1365 ه ش عملیات كربلای یك با رمز مبارك "یا ابالفضل العباس ادركنی " با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی مهران آغاز شد . فرماندهی این عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت .رزمندگان اسلام پس ازچندین روز نبرد سخت و وارد كردن ضربه به چندین تیپ عراق ، انهدام مقدار قابل توجهی ادوات زرهی و خودرو و نیز به اسارت در آوردن تعدادی ازنیروهای دشمن ،منطقه وسیعی از میهن اسلامی را لوث وجود دشمن پا كردند .

قیام مردم عراق :


در چنین روزی در سال 1920 میلادی قیام مردم عراق به رهبری آیت الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی علیه استعمار انگلستان آغاز شد .پیشتر نیروهای نظامی انگلستان كشور عراق را ورد تهاجم نظامی خویش قرار داده بودند كه با درایتعلمای این كشور سرانجام نظامیان انگلیسی مجبور به ترك عراق شدند . همچنین در همین روز در سال 1968میلادی ژنرال حمادی تكریتی ، پس از آنكه حسن البكر طی كودتایی قدرت را در این كشور در دست گرفته بود ،به بغداد حمله ور شد كه البته با مقاومت حسن البكر ، حكومت كودتایی او همچنان پایدار باقی ماند .

استقلال كره :
در چنین روزی در سال 1894 میلادی كشور كره استقلال خود را از چین اعلام كرد .

آغاز جنگ دوم بالكان :
در چنین روزی در سال 1913 میلادی جنگ دوم بالكان در این منطقه آغاز شد .

تولد ویساریونبلینسكی:
در چنین روزی در سال 1811 میلادی ویساریو نبلینسكی  یكی از نویسندگان و منتقدان ادبی روسیه به دنیا آمد. « نامه ای به گوگول »عنوان مهمترین اثر اوست .

انقلاب در گواتمالا :
در چنین روزی در سال 1871 میلادی در گواتمالا انقلاب به وقوع پیوست .این انقلاب را طبقه كشاورز در این كشور رقم زدند .

استقلالبرخی كشور ها :
در چنین روزی در سال 1960 میلادی كنگو استقلال خود را از بلژیك، اعلام كرد . همچنین در همین روزدر سال 1962 میلادی رواندا وبروند یاستقلال خود را اعلام كردند . در همین روز در سال1980میلادی هم كشور وانوتو از سلطه فرانسه و انگلیس خارج شد .

منبع: خبرگزاری مهر

 

58/04/09

حمله افراد مسلح به فرودگاه آبادان برای دومین بار و پرتاب نارنجك به سوی آن و آسیب دیدن یك هواپیمای دو موتوره .

گروهی با عنوان « فداییان سازمان سیاسی عرب عربستان » با انتشار اخطاریهای تهدید به عملیات نظامی علیه نیروها و تأسیسات دولتی كرد .

اظهارات دادستان انقلاب اسلامی خوزستان مبنی بر دستگیری 100 نفر در ماهشهر كه قصد رفتن به عراق برای آموزش نظامی و سیاسی داشتند . خبر فرمانده سپاه خرمشهر در مورد دستگیری عوامل عراقی در خرمشهر كه سلاح توزیع میكردهاند .

گزارش مرزبانی خرمشهر از تحركات خودروهای عراقی در داخل خاك ایران .

طاهر توفیق عضو رهبری حزب بعث عراق : ایران سیاست ضد نژادی و تجاوزكارانه در قبال عراق در پیش گرفته است … ؛ گزارش رادیو صوت الجماهیر از تلگراف سازمانهای حزبی و حرفهای عراق به مهندس بازرگان و نكوهش ادعاهای تعلق بحرین و سه جزیره به ایران .

آیت الله صدر در یك گفتوگوی تلفنی از نجف با كیهان ، نگرانی خود را از حال علمای اخراج شده اعلام كرد وی پیامهایی در پاسخ به تلگراف امام خمینی و آیت الله گلپایگانی فرستاد در پیام به امام ، ضمن اعلام در محصور بودن خود ، برای امام آرزوی موفقیت كرد .

تجاوز چند هواپیمای عراقی به فضای شهر مریوان ؛ درخواست “ سازمان حقوق بشر عراق ” از دبیر كل سازمان ملل برای جلوگیری از آزار و محدودیت اعراب در ایران .

لایحه قانون انتخابات مجلس خبرگان در 41 ماده به تصویب شورای انقلاب رسید . اظهارات وزیر كشور درباره این لایحه ، زمان انتخابات ، شرایط انتخابكنندگان و انتخاب شوندگان و تعداد نمایندگان هر استان .

مصاحبه وزیر خارجه با یونایتدپرس درباره : مشكلات روابط ایران و آمریكا ، نپذیرفتن سفیر جدید آمریكا ، ورود هیئت آمریكایی به ایران برای باز خرید سلاحهای اضافی و دستگاههای نظامی ایران از جمله هواپیماهای جنگی ، موشكهای هدایت شونده و رادار .

61/04/09
گزارش "لشكر 5 نصر" دربارة وضعیت عمومی منطقه بوبیان، كاهش شش شدت آتش دشمن، ادامه تبادل آتش سلاحهای سبك، شهادت هشت تن از برادران بسیجی و زخمی شدن هشت تن دیگر از این برادران در منطقه مهران براثر انفجار مین دشمن.

امروز 78 كامیون حامل تجهیزات نظامی از مرز كویت و 11 كامیون نیز از مرز اردن وارد عراق شدند. چهل تن از مردم خرمشهر و آبادان براثر آتش سنگین توپخانه های عراق كشته و یا مجروح شدند.

عراق ادعا كرد كه ایران مناطق مسكونی بصره را گلوله باران كرده است. ارسال پیام ویژه رئیس جمهور لبنان برای امام و رئیس جمهور؛ رئیس جمهور در دیدار سفیر لبنان: ما با تمام گرفتاریها به لبنان نیرو فرستادیم ولی كشورهای عربی هیچ اقدامی نكردند.

ادامة جنگ در صورت تحقق نیافتن شرایط جمهوری اسلامی، همچنین نحوة فعالیت و حضور نیروهای ایران در لبنان با توجه به اوضاع عمومی دنیای عرب، مهمترین مسائلی بود كه در مصاحبه مطبوعاتی آقای "میرحسین موسوی" نخست وزیر، مطرح شد.

عراق خواستار حضور نیروهای بین المللی در مرز خود با ایران شد. وزارت خارجه ایران: این اقدام عراق فریبكارانه است. وقتی عراق به ایران تجاوز كرد، به هیچ سازمان بین المللی مراجعه نكرد، حالا چه شده كه به سازمانهای بین المللی متوسل شده است!؟

اظهار نظر جامعه اقتصادی اروپا، شوروی، حزب كارگر انگلیس، وزیرخارجه مالزی در بارة عقبنشینی عراق: اعضای جامعة اقتصادی اروپا خواستار برقراری آتشبس در جنگ ایران و عراق شدند. این تصمیم در پی تشكیل اجلاس سران كشورهای عضو این جامعه اتخاذ شد. جامعه اقتصادی اروپا: این جنگ برای هر دو كشور ویرانگر و امنیت منطقه را شدیداً در معرض خطر قرار میدهد. استقبال شوروی از عقبنشینی نیروهای عراقی: اقدام عراق بیانگر نیت آن كشور برای دستیابی به راه حل سیاسی است. رهبر حزب كارگر انگلیس از اقدام عراق تجلیل كرد. وزیرخارجه مالزی نیز عقبنشینی عراق را گامی بزرگ برای تحقق صلح خواند. تفسیر آسوشیتدپرس از دلایل عقبنشینی عراق: صدام برای فرار از شكست، به عقبنشینی تاكتیكی به عنوان یك حركت آبرومندانه مبادرت كرده است.

65/04/09
عملیات كربلای 1 – آزادسازی مهران با رمز مبارك «یا ابالفضل العباس ادركنی »
67/04/09
ریچارد مورفی: تا زمانیكه ایران از پذیرش قطعنامه 598 سرباز می‌زند هیچگونه مناسبات عادی میان ایران و آمریكا برقرار نخواهد شد.

ناظران مسائل سیاسی در بغداد: پیروزی‌های عراق ممكن است با یك توافق ضمنی در مورد برگشت به مرزهای بین‌المللی و پذیرش قطعنامه باشد

همكاری مصر و عراق و آرژانتین ساخت موشك با برد 560-435 مایل

ریچارد مورفی: آمریكا مصمم است در خلیج فارس باقی بماند و از كشتیهای تجاری در منطقه حراست كند.

دیوید ملور (معاون وزارت خارجه انگلیس): انگلیس آماده است مناسبات سازنده‌تری را با ایران آغاز كند.

حركت 2 ناوشكن انگلیسی برای پیوستن به ناوگان انگلستان در خلیج فارس

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo