شهید آوینی

 

امروز پنج شنبه هفتم تیرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با سیزدهم جمادی الثانی سال 1428 هجری قمری و برابر است با بیست و هشتم ژوئن 2007 میلادی.

شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی و هفتاد ودو تن از یاران با وفای انقلاب اسلامی :

در ساعت بیست و یک و سی دقیقه روز یکشنبه هفتم تیر ماه 1360 بیش ازهفتاد و دو تن از شخصیت های بر جسته کشور از جمله نمایندگان مجلس ، اعضای هیات دولت و.. بطور کلی برخی از اعضای حزب جمهوری اسلامی  طی انفجاری در دفتر این حزب  به درجه رفیع شهادت نایل آمدند . آیت الله دکتر بهشتی از یاران صدیق انقلاب و ازنخبگان کشور نیزدراین واقعه مظلومانه  به شهادت رسید . عامل بمب گذاری دردفتر حزب جمهوری اسلامی منافقی نفوذی  به نام محمد رضا کلاهی بود که پس ازانفجار موفق به فرار شد . حادثه ‌هفتم‌ تیر گرچه ضایعه‌ای عظیم و مصیبتی جانکاه بود ، اما پس ازآن حادثه ، مردم ولایتمدارایران اسلامی ثابت کردند که همچنان پشتوانه ‌ی عظیمی برای نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و درهر برهه از زمان به مقابله با توطئه و مکر دشمنان نظام در اشکال گوناگون آن خواهند پرداخت .ایران اسلامی با وجود شهدایی همچون آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران با وفای راحل به خود می بالد ،  شهیدانی که بدون ادعا، عاشق خدمت به مردم بودند و با نثارجان خویش، ایران اسلامی را در برابر ظلم و استکبار بیمه کردند و پایه نظام مقدس جمهوری اسلامی را استحکام بخشیدند  و حقانیت انقلاب مردم مسلمانان ایران را به اثبات رساندند ، یادشان گرامی و راه پرفروغشان پررهرو باد...

روز قوه قضاییه :

در تاریخ 27/4/1373 و به منظور ارج نهی به مقام والای قضاوت و تجلیل از مقام شهید بهشتی به عنوان  نخستین مسوول دستگاه  قضایی کشور ، هفته نخست تیر ماه از سوی شورای فرهنگ عمومی به عنوان هفته قوه قضاییه و روز هفتم تیر به عنوان روز قوه قضاییه نامگذاری شد . بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه قوه‏ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسوول تحقق بخشی به عدالت و عهده‏دار وظایف زیر است‏:  رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات و اخذ تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه، که قانون معین می‌کند.  احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادیهای مشروع.  نظارت بر حسن اجرای قوانین.  کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام. اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین.
به  منظور انجام مسوولیت‏های قوه قضاییه در کلیه امور قضایی و اداری و اجرایی مقام معظم رهبری یک نفر مجتهد عادل و آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر را برای مدت پنج سال به عنوان رییس قوه قضاییه تعیین می‌نماید که عالیترین مقام قوه قضاییه است.وظایف  رییس قوه قضاییه به شرح زیر است:ایجاد تشکیلات لازم در دادگستری به تناسب مسوولیت‏های اصل یکصد و پنجاه و ششم. تهیه لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی. استخدام قضات عادل و شایسته و عزل و نصب آنها و تغییر محل مأموریت و تعیین مشاغل و ترفیع آنان و مانند اینها از امور اداری، طبق قانون.
مرجع رسمی تظلمات و شکایات، دادگستری است و تشکیل دادگاه‏ها و تعیین صلاحیت آنها منوط به حکم قانون است.

عملیات فتح :

در چنین روزی در سال 1364 رزمندگان جان بر کف کشورمان  در حملاتی به جزیره مجنون فشار مضاعفی را بر مواضع دشمن بعثی در منطقه جزیره مجنون وارد  کردند . رژیم بعث عراق نیز  درمقابل این اقدامات به ترمیم و تقویت خطوط دفاعی خود و مواضع پدافندی در جزیره مجنون پرداخت . عملیات فتح هفت در سال 66 و ظفر سه در سال 64 در چنین روزی به انجام رسید .

تولد سهراب شهید ثالث :
سهراب شهید ثالث از فیلمسازان برجسته کشور  در سال 1322 دیده به جهان گشود . او که یکی از بنیانگذاران سبک موج نو در سینمای ایران است در میان آثار خود تنهایی و اندوه  را روایت می کند . طبیعت بیجان او در مجامع مختلف سینمایی مورد توجه و تحسین منتقدان فیلم قرار گرفته است .وی فیلم  «یک اتفاق ساده» را در قالب یک فیلم بسیار ارزان ‏ساخت و لی این فیلم او مورد توجه گسترده سینما گران قرار گرفت .  رئالیسم سبکی است که سهراب با آن فیلم می ساخت. منتهی فیلمسازی سهراب فقط پیروی از سبک نبود بلکه قسمت اعظم خلق هنری او از واقعیت درونی فیلمساز سرچشمه می گرفت. سهراب با نمایش رابطه هولناک انسان با مرگ، بی هویتی انسان و نبود اطمینان به جهانی که در آن زندگی می کنیم، غربت و نگاه تلخ و سرد چشم ما را باز می کند تا توهم ما بریزد تا دنیا را واقعی تر ببینیم. ریتم کند فیلم های او، سکوت ناشی از بی ارتباطی نابازیگران در فیلم، بیگانگی کل جهان برای شخصیت های فیلم هایش همه و همه به ما فرصتی می دهد تا بتوانیم فکر کنیم او خرد ما را به کار می گیرد تا ما هم کمتر توهم داشته باشیم.
وی در دهم تیر ماه سال 1377 دار فانی را وداع گفت . 

معاهده برلین :
در چنین روزی در سال 1778میلادی معاهده برلین میان کشور های فرانسه ، روسیه ، آلمان ، ، انگلیس و اتریش امضاء شد .

تولد لوئیجی پیراندللو :
در چنین روزی در سال 1867 میلادی لوئیجی پیراندللو یکی از مشهور ترین نویسندگان ایتالیایی دیده به جهان گشود . وی به سال 1934 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . شش شخصیت عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد آلکسیس کارل :
در چنین روزی در سال 1873 میلادی آلکسیس کارل زیست شناس و جامعه شناس بر جسته فرانسوی دیده به جهان گشود . وی در سال 1912 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

تولد ماکس وبر جامعه شناس مشهور :
ماکس وبر متفکر و جامعه شناس بر جسته آلمان در سال 1864 در این روز دیده به جهان گشود . او به عنوان یکی از برجسته ترین جامعه شناسان آلمانی درحوزه علم جامعه شناسی نظریات ارزشمندی ارایه کرد که از میان آنها می توان به فرضیه " رابطه سرمایه داری ، دیوانسالاری و دموکراسی " او اشاره کرد . وی در سال 1920 دار فانی را وداع گفت .

تولد ماریا گوپر :
در چنین روزی در سال 1906 میلادی ماریا وپی مایر فیزیکدان بر جسته آمریکایی متولد شد . وی در سال 1963 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

امضای معاهده ورسای :
در چنین روزی در سال 1919 میلادی معاهده ورسای که در واقع پایان بخش جنگ جهانی اول بود میان کشور های متخاصم ، امضا شد .

استقلال پرو :
در چنین روزی در سال 1824میلادی پرو استقلال خود را از اسپانیا اعلام کرد .

تصرف انطاکیه :
در چنین روزی در سال 1098 میلادی اروپاییان در میانه جنگ های صلیبی ، شهر انطاکیه را در عثمانی تصرف کردند.

تصرف سئول :

در چنین روزی در سال 1950 میلادی نظامیان کره شمالی پس از حمله به به کره جنوبی شهر سئول را دراین کشور به تصرف خویش در آوردند .

منبع: خبرگزاری مهر

 

07/04/58

یزدی: ما قصد صادر كردن انقلاب خود را به كشورهای حوزه خلیج و همسایه نداریم.

ادامه تحركات ضد انقلاب در خوزستان ، اظهارات فرماندار خرمشهر و همچنین مسئول پاسداران اعزامی به خرمشهر درباره اوضاع شهر و تدابیر اندیشیده شده برای مقابله با ضد انقلاب .

گزارش هنگ ژاندارمری ایلام از تقویت پاسگاههای مرزی عراق ؛ تجاوز هلیكوپتر عراقی به حریم هوایی ایران ؛ پیشنهاد رئیس ستاد كل ارتش برای ایجاد شبكه جادهای و احداث پاسگاههای مرزی جدید در مناطق مرزی عراق به منظور مقابله با اقدام احتمالی عراق و جلوگیری از ترددهای غیرمجاز در مرز .

برگزاری اولین مراسم روز پاسدار در میدان امام حسین ( ع ) با شركت دهها هزار نفر از پاسداران كمیتههای چهاردهگانه تهران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از روحانیون ، افسران شهربانی ، گروههای مختلف مردم و هانی الحسن نماینده جنبش آزادیبخش فلسطین در مراسم ، قرائت پیامهای امام خمینی ، مهندس بازرگان و شورای انقلاب در آن ، انتشار قطعنامه دوازده مادهای پاسداران كمیتههای انقلاب .

گردهمایی “ بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ” با شركت گروهها و احزاب مختلف بدون حضور گروههای سیاسی ـ اسلامی و اعلام مواضع آنها درباره اهداف و خطمشی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران .

گزارش فرماندهی كل نیروهای آمریكایی در اروپا درباره اوضاع ایران و پیشبینی اینكه اوضاع در ایران رو به وخامت میرود .

مصاحبه مطبوعاتی قذافی رهبر لیبی پس از كنفرانس طرابلس و اظهار نظر درباره وحدت سوریه و عراق ، قیمت نفت ، نقش لیبی در لبنان و مواضع لیبی در مورد انقلاب اسلامی .

07/04/60
انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی.
07/04/61
گزارش قرارگاه كربلا از افزایش اقدامات ارتش عراق در خط مرزی: تكمیل مواضع پدافندی، استقرار یگانهای مناسب در منطقه مورد نظر، ایجاد خاكریزهای جدید و كانال در محورهای كوشك، طلائیه، بیات و ... . آتش مؤثر نیروهای خودی روی تأسیسات پتروشیمی و گمرك بصره و مناطق استقرار یگانهای دشمن در منطقه مهران. عقبنشینی ارتش عراق از بخشهایی از ازگله، باویسی، سرپلذهاب، قصرشیرین، چزابه، فكه، موسیان و ...، اما ارتفاعات و مناطق سركوب را همچنان در اختیار دارد. با آتش توپخانه دشمن روی شهرهای آبادان و خرمشهر، 18 تن كشته یا زخمی شدند. درگیری نیروهای خودی و عراق در غرب شط علی. گزارش درگیری نیروهای خودی با حزب دمكرات در منطقه مریوان و با نیروهای كومله در حوالی كامیاران، همچنین پاكسازی دو منطقه از توابع سنندج. حملة عناصر مسلح به یك پایگاه نیروهای خودی در منطقه تكاب. نتایج عملیاتها. در عملیات پاسداران كمیته در "رجائیشهر" كرج 80 درصد از تشكیلات سازمان مجاهدین خلق متلاشی شد، در شیراز نیز 21 تن از اعضای این سازمان دستگیر شدند. طراح و عامل ترور شهید هاشمینژاد امروز در مشهد اعدام شد. پاسخ آیتالله خامنهای به تلگراف اعضای جامعه مدرسین حوزة علمیه قم: اولین، فوریترین اقدام لازم، سركوب متجاوزین بعثی به میهن اسلامی است. پیام مشترك آقایان خامنهای و هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالگرد فاجعة هفتم تیر: دشمن از اراده الهی بیخبر بود. علیرغم به خاك و خون غلطیدن آن همه سردار رشید، اسلام بییار و یاور نماند. ای محرومان و مستضعفان، ای پاسداران حق، ای روشنفكران و اندیشمندان میهن اسلامی، خط سرخ شهیدان راهنمای شماست. تداوم ناآرامیها در شهرهای كردنشین عراق. شركتكنندگان در دوازدهمین كنگره حزب كمونیست یوگسلاوی خواستار پایان یافتن جنگ ایران و عراق و برپایی كنفرانس سران غیرمتعهدها در بغداد شدند. مجله كویتی "الرساله" ضمن تمجید از عقبنشینی عراق، انقلاب اسلامی ایران را در مسیر سیاستهای بنیاد صهیونیستی خواند. كنفرانس ناموفق وزیران كشورهای عرب از دیدگاه برخی مطبوعات منطقه. روزنامه سوری "البعث" بینتیجه بودن كنفرانس روزگذشته وزرای خارجه كشورهای عربی را تقبیح كرد و افزود: حملة اخیر اسرائیل نتیجة اقدام مشترك این كشور، امریكا و كشورهای مرتجع عرب بود. روزنامه كویتی "الوطن": وزیران خارجه عرب به اسرائیل چراغ سبز نشان دادند. الرای العام: كاش معلوم نمیشد كه كشورهای عرب چه قدر ناتوان هستند. "الاتحاد" چاپ ابوظبی: از ناتوانی كشورهای عرب در اتخاذ موضع مشترك و از تصمیم آنها مبنی بر تماس با قدرتهای بزرگ برای متقاعد ساختن اسرائیل جهت خروج از لبنان، اظهار تعجب كرد. روزنامههای عربستان سعودی: فهد از طریق امریكا در صدد وارد كردن فشار به اسرائیل است.
07/04/64
عملیات ظفر 3
07/04/66
تصمیم اعضای اوپك برای جلوگیری از تخلفات عراق

عملیات فتح 7

مذاكرات دكوئیار دبیركل سازمان ملل با مقامات شوروی در مورد دو مسئله مهم بین‌المللی یعنی جنگ ایران و عراق 08/04/66
07/04/67
تك عراق به شاخ شمیران

بازرگان خواستار پایان جنگ شد و امام خمینی را به سیاستهای مغلوط متهم كرد.

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo