شهید آوینی


امروز پنج شنبه بیست و چهارم اسفند سال 1385 هجری شمسی مقارن است با بیست و پنجم صفر 1428 هجری قمری و برابر است با پانزدهم مارس سال 2007 میلادی .

تصویب طرح ملی شدن نفت :
در چنین روزی در سال 1329 ه ش ، مجلس شورای ملی ماده واحده ارسالی از کمیسیون نفت را در مورد ملی شدن صنعت نفت ایران به اتفاق آرا تصویب کرد و در روز بیست‌ونهم اسفند همان سال مجلس سنا رای مجلس شورای ملی را تایید نمود. پس از آن طرح نه ماده‌ای اجرای قانون ملی شدن نفت در کمیسیون مربوط مورد تایید قرار گرفت . بر اساس طرح مصوب مجلس شورای ملی کلیه عملیات صنعت نفت در دست دولت ایران قرار می گرفت و البته دولت می توانست در این مسیر از کارشناسان خارجی به شرط اجرای ترتیباتی کمک بگیرد . همچنین تمامی درآمد نفت و فرآورده های نفتی به دولت ایران تعلق داشت . علاوه بر این باید به دعاوی و مطالبات حقه شرکت سابق و دعاوی و مطالبات متقابل دولت ایران با پیش بینی تودیع 25درصد از عایدات خالص نفت به منظور پرداخت غرامت به شرکت سابق رسیدگی می شد .

نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی :
درچنین روزی در سال1358هجری شمسی نخستین دوره از انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد . بر اساس اسناد وزارت کشور در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی 20857391جمعیت واجد رای دادن بر آورد شده بودند که از این میان 10875969آرا خود را به صندوق های رای ریختند . بر این اساس پنجاه و دو ممیز 14 صدم در صد در این انتخابات شرکت کرده بودند .

عملیات ام الحسنین :
درچنین روزی در سال1360هجری شمسی در ساعت چهار و نیم بامداد ، عملیات ام الحسنین ( ع ) درمنطقه عمومی حمیدیه درجنوب کرخه نوربا رمزمقدس «یا زهرا(س) بنت رسول الله » آغازشد.بر اساس نتایج به دست آمده از این عملیات ، 15 دستگاه تانک و نفر بر دشمن ، تعدادی سلاح سبک و سنگین ، ده دستگاه خودرو و هفت قبضه خمپاره انداز دشمن نابود شد . همچنین هفتصد کشته یا زخمی و 150 اسیر از نیروهای رژیم بعثی از دیگر نتیاج این عملیات بود.

عملیات بیت المقدس 3 :
درچنین روزی در سال1366هجری شمسی ،در ساعت یک بامداد عملیات بیت المقدس3 با رمزیا موسی بن جعفر(ع) آغازشد. این عملیات با هدف آزاد سازی ارتفاعات شمال سلیمانیه عراق و در پاسخ به شرارت های عراق در بمباران مناطق مسکونی در منطقه عمومی استان سلیمانیه عراق آغاز شد . در این عملیات رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت امر قرار گاه نجف سپاه پاسداران با حمایت موثر هوانیروز ارتش از محور شمال به سمت جنوب و در عمق 65 کیلومتری خاک عراق به نیروهای دشمن هجوم بردند و با در هم کوبیدن پایگاهها و محل استقرار بعثیان موفق شدند در همان ساعات نخستین ارتفاعات اصلی گوجار و هلگان را به تصرف خویش در آورند . آزاد سازی چندین روستا ، استقراردر 20 کیلومتری شهر سلیمانیه ، به هلاکت رساندن بیش از هزار نفر از نفرات دشمن و انهدام تیپ 604 پیاده عراق از سپاه یکم از جمله دستاوردهای این عملیات پیروز مند بود .
( سمیعی ، علی ، کارنامه توصیفی عملیات های هشت سال دفاع مقدس ،ص 452 )

انفجار بمب در نماز جمعه :
د رچنین روزی در سال 1363 ه ش منافقین کوردل با قرار دادن بمبی در محل برگزاری نماز جمعه تهران بسیاری از افراد حاضر در نماز جمعه را به شهادت رساندند . نماز پر شکوه آن هفته به امامت حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شده بود . پس از انفجار این بمب دست ساز به وزن هفت کیلوگرم ، نماز گزاران با حفظ وحدت خود در نماز جمعه شعار «منافق مسلح اعدام باید گردد » و «مرگ بر آمریکا» سردادند . بر اثر انفجار این بمب 14 نفر به شهادت رسیدند و 88 نفر مجروح شدند . از این 88 نفر حدود 40 نفر سرپایی درمان شدند و بقیه بستری شدند . اسامی شهدای این واقعه مهیب به این شرح است :
سید مهدی رضوی - رجبعلی تایکانی - محسن حاجی - محسن حاجی هاشم - پرویز شعبانی - عباسعلی رایگان - زکریا قورچی بیگی - مهدی ابراهیمی - محمد غفاری - مجتبی توانگر دهقان - علی احمد پور فیروز آبادی - محسن رهبری - محسن ظهیری و محمد بر جسته .

تولد گئورک اهم :
در چنین روزی در سال 1787 میلادی گئورک اوهم فیزکدان آلمانی به دنیا آمد .

تولد آگوست کنت :
درچنین روزی در سال1798میلادی ، اگوست کنت جامعه شناس برجسته فرانسوی به دنیا آمد . "جامعه شناسی و اثبات گرایی " عنوان مهمترین اثر اوست .وی را پدر جامعه‏شناسى لقب داده اند . کنت با ایجاد مکتب تجربى افراطى را به نام پوزیتویسم (اثبات گرایی ) سهم به سزایی را در پیشرفت علم جامعه شناسی ایفا کرد . اساس مکتب او را اکتفا به داده‏هاى بى‏واسطه حواس تشکیل مى‏داد و ازنظر نقطه مقابل ایدآلیسم بشمار مى‏رفت . کنت‏حتى مفاهیم انتزاعى علوم را که از مشاهده مستقیم به دست نمى‏آید متافیزیکى و غیر علمى مى‏شمرد و کار به جایى رسید که اصولا قضایاى متافیزیکى الفاظى پوچ و بى‏معنى به حساب آمد . اگوست کنت براى فکر بشر سه مرحله قائل شد : نخست مرحله الهى و دینى که حوادث را به علل ماورائى نسبت مى‏دهد دوم مرحله فلسفى که علت‏حوادث را در جوهر نامرئى و طبیعت اشیاء مى‏جوید و سوم مرحله علمى که به جاى جستجو از چرایى پدیده‏ها به چگونگى پیدایش و روابط آنها با یکدیگر مى‏پردازد و این همان مرحله اثباتى و تحققى است . شگفت‏آور این است که وى سرانجام به ضرورت دین براى بشر اعتراف کرد ولى معبود آنرا انسانیت قرار داد و خودش عهده‏دار رسالت این آیین شد و مراسمى براى پرستش فردى و گروهى تعیین کرد .

تولد هادریان :
در چنین روزی در سال 76 میلاد ی هادریان امپراطور روم به دنیا آمد . او را سازنده دیوار هادریان که امروزه به عنوان یکی از آثار برجسته باستانی است ، می شناسند .

نخستین سفر دریایی کریستف کلمب :
درچنین روزی درسال1493میلادی کریستف کلمب دریانورد ایتالیایی نخستین سفر در یایی خود را آغاز کرد . این سفر ، که سه کشتی به همراه یکصد در یانورد وی را همراهی می کردند ، منجر به کشف قاره آمریکا شد .

تولد پل وان هیس :
در چنین روزی در سال 1830 میلادی پل وان هیس نویسنده آلمانی به دنیا آمد . او در سال 1910 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

تولد ریچارد المن :
در چنین روزی در سال 1918 میلادی ریچارد المن محقق و پژوهشگر ادبی آمریکایی متولد شد . «اسکار وایلد » عنوان مهمترین اثر اوست .

در گذشت ژولیوس سزار :
در چنین روزی در سال 44 قبل از میلاد ژولیوس سزار ، سزار بر جسته روم در سنای روم در تئاتر پومپیئی ترور شد .

در گذشت سالواتوره روزا :
در چنین روزی در سال 1673 میلادی سالواتور روزا نقاش مهرور ایتالیایی ، شاعر ، موسیقیدان و بازیگر تئاتر این کشور در سن پنجاه و هفت سالگی در گذشت . عمده آثار او به سبک باروک هستند .

در گذشت تارجیی واساس :
در چنین روزی در سال 1970 میلادی واساس نویسنده ، شاعر و رمان نویس نروژی در گذشت .« اسوتت » عنوان مهمترین اثر اوست . وی در هفتاد و دو سالگی در گذشت .

تاسیس دانشگاه تورنتو :
در چنین روزی در سال 1827 میلادی دانشگاه تورونتو در کانادا به عنوان یکی از دانشگاههای معتبر جهان تاسیس شد .

نخستین حق رای در اروپا :
در چنین روزی در سال 1907 میلادی فنلاند ، نخستین کشوراروپایی بود که به زنان در این کشور حق رای اعطا کرد .

انتخابات فاشیستی :
در چنین روزی در سال 1928 میلادی موسولینی سیستم انتخاباتی خاص خود را در این کشور پایه ریزی کرد . او در واقع انتخابات برگزار کرده بود اما حق انتخاب را از انتخاب کنندگان گرفت چرا که فقط خود را به عنوان تنها نامزد معرفی کرده بود .

شورش در یمن :
در چنین روزی در سال 1968 میلادی در یمن شورش عمومی علیه دولت به راه افتاد .

آغاز چت روم ها :
در چنین روزی در سال 1971 میلادی برای نخستین بار اتاق های گفتگو با ماهیت اینترنت کنونی آغاز شد . چت روم ها ابتدا در یک شبکه داخلی و با هدف گفتگو میان دو نفر طراحی شده بود . امروزه چت روم ها بخش بزرگی از شبکه جهانی اینترنت را به خود اختصاص می دهند . بسیاری از کاربران اینترنت برای مدتی در کنار دستگاه رایانه خود قرار می گیرند و با فردی که
نمی شناسند برای ساعت های متوالی به گفتگو می نشینند و این از شاخصه های جهان جدید با ماهیت فردگرایانه آن است . امروزه حتی در چت روم ها اتاق های کنفرانس و با قابلیت گفتگوی چندین نفر نیز طراحی شده است .

کناره گیری مدیچی :
در چنین روزی در سال 1974 میلادی کاراستازو مدیچی ، رییس جمهور برزیل از قدرت کناره گرفت .

شکست کودتا:
در چنین روزی در سال 1976 میلادی کودتا در نیجریه شکست خورد .

قانون اساسی در تانزانیا :
در چنین روزی در سال 1984 میلادی تانزانیا صاحب قانون اساسی شد .

روز شکرگذاری :
همه ساله چنین روزی به عنوان روز شکر گذاری در هندوراس گرامی داشته می شود .

روز ملی مجارستان :
همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی مجارستان گرامی داشته می شود .


 

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

60/12/24

عملیات ام الحسنین درمنطقه عمومی  حمیدیه درجنوب کرخه نوربا رمزمقدس «یا زهرا(س) بنت رسول الله »

64/12/24
خاویرپرزدكوئیار دبیركل سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت استفاده از سلاحهای شیمایی را در هر كجا و هر وقت كه باشد محكوم كرد (این اولین باری است كه دبیركل سازمان ملل از عراق به عنوان نقض كننده قرارداد 1925 ژنو كه استفاده از سلاحهای شیمیایی را ممنوع كرده است نام می‌برد.)
65/12/24
عملیات كربلای 7
66/12/24
شروع عملیات بیت المقدس3 با رمز یا موسی بن جعفر(ع)

بیست و ششمین اجلاس شورای وزیران همكاری خلیج فارس در ریاض

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo