شهید آوینی


امروز پنجشنبه 17  اسفند ماه سال 1385 هجری شمسی؛ برابر با 18 سال 1428 هجری قمری و 8 مارس سال 2007 میلادی است.

 

تصمیم کمیسون نفت در مورد ملی شدن نفت

در چنین روزی در سال 1329ه ش کمیسیون نفت مجلس شورای ملی پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور را به تصویب رساند . در بیست و چهارم اسفند ماه همان سال مجلس شورای ملی پیشنهاد کمیسیون را تصویب کرد و در بیست و نهم اسفند صنعت نفت ایران ملی شد .

تقسیم نفت ایران

در چنین روزی در سال 1332 ه ش و چندین ماه پس از کودتای بیست و هشت مرداد 1332 ، بین نمایندگان هشت کمپانی نفت برای تشکیل کنسرسیوم بین المللی موافقت حاصل شد دو پنجم سهام کنسرسیوم متعلق به پنج کمپانی آمریکایی، دو پنجم سهام متعلق به شرکت (سابق) نفت ایران و انگلیس و یک پنجم متعلق به شرکت رویال داچ شل و کمپانی فرانسوی خواهد بود. همچنین در این روز روزنامه اطلاعات نوشت اختلاف آمریکا و انگلستان بر سر چهار درصد سهام مانع اصلی پیشرفت مذاکرات نفت لندن بود. آمریکا نیز پیشنهاد کرد سهم شرکت سابق در کنسرسیوم نفت چهل در صد باشد. در عین حال کمپانیهای نفت متعهد شدند سیصد میلیون دلار به شرکت سابق بپردازند.

بر کناری علم از قدرت

در چنین روزی در سال 1342، محمد رضا پهلوی شاه مخلوع ایران اسدالله علم را برکنار ساخت و حسنعلی منصور به نخست وزیری رسید. امیر اسدالله علم یکی از مهره های بر جسته انگلستان در ایران ، پس از درگذشت پدرش ،در بیست و نه سالگی سالگی به وزارت ‌رسید و در چندین کابینه نیز پست وزارت را نیز احراز کرد. او در به وقوع پیوستن کودتای 28 مرداد تلاش های بسیاری کرد و در واقع می توان وی را یکی از عوامل کودتا دانست . علم در دوران نخست وزیری خود مجری انقلاب سفید بود . وی در ماجرای قیام مردم در پانزدهم خرداد 1342 به عنوان یکی از عاومل سرکوب مردمی ظاهر گشت و در این حوزه جنایات بی شماری مرتکب شد . وی پس از اتمام دوران دوران نخست وزیری رییس دانشگاه پهلوی شیراز شد . علم در سال 1345 بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت و به وزارت دربار منصوب گردید . در این پست او به مدت ده‌سال و نه‌ماه با شاه بود .

زلزله در جنوب خاوران

در چنین روزی در سال 1715 میلادی زلزله شدیدی در جنوب خاوران در منطقه ماهماتان روی داد. بر اثر این زمین لرزه شماری از افراد این منطقه کشته شدند و بسیاری از آثار باستانی آن نابود گردید .

در گذشت استاد حسین قوامی

درچنین روزی در سال1368هجری شمسی ، حسین قوامی از استادان بر جسته آواز ایران دیده از جهان فروبست .
بسیاری از مردم ایران تصنیف «تو ای پری کجایی » ایشان را به عنوان اثر برجسته آوازی می شناسند و آن را یکی از آهنگ های خاطره انگیز می دانند . استاد قوامی در سال 1367 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری دریافت داشت .

درگذشت استاد احمد عبادی

درچنین روزی در سال1371هجری شمسی استاد احمد عبادی بزرگترین استاد معاصر در حوزه نوازندگی سه تار دیده از جهان فروبست . استاد احمد عبادی در سال 1906 میلادی در تهران یده به جهان گشود . وی پسر میرزا عبدالله بود و تنها هفت ساله بود که پدر موسیقیدان اش را از دست داد . وی و دو خواهرش مولود و ملوک و برادرش جواد تحت آموزش های روحی و علمی پدر سه تار را به مهارت بسیار فرا گرفتند . استاد عبادی در هجده سالگی در نواختن سه تار مهارت کامل یافت . وی در طول دوره کاری خویش آثار بسیاری را برای رادیو به اجرا در آورد که بر نامه گلها یکی از آنها بود . آخرین آثار وی به همراه استاد حسین تهرانی ( از بزرگترین استادان تمبک موسیقی ایران ) در مجموعه ای به نام شهنواز گرد آوری شده است . وی در سال 1371 ه ش در تهران دیده از جهان فروبست . از او آثار پژوهشی و تکنوازی بسیاری به جای مانده است .
شیوه های نوین کوک سه تار عنوان مهمترین اثر اوست .

حمله به ایران

در چنین روزی در سال 1722 میلادی ( 1100 ه ش ) میرمحمود پادشاه افغانستان به ایران حمله کرد .

تولد اتو هان

در چنین روزی در سال 1879 میلادی اتو هان فیزیدان و شیمیدان آلمانی به دنیا آمد . وی در سال 1944 میلادی نوبل شیمی را از آن خود کرد . وی به همراه فریتس استراسمن جایزه انریکو فرمی را نیز در همین زمینه در یافت نمود .

تولد ادوارد کندال

در چنین روزی در سال 1886 میلادی ادوارد کالوین کندال شیمیدان آمریکایی به همراه فیلیپ اس هنش و تدیوس ویش استین جایزه نوبل را در رشته فیزیولوژی یا پزشکی در سال 1950 میلادی به خاطر انجام تحقیقات گسترده در حوزه ساختار و تاثیرات بیولوژیکی هورمونهای آدرنالین در یافت نمود .

تولد اریک لینکلاتر

در چنین روزی در سال 1899 میلادی اریک لینک لاتر رمان نویس و شاعر اسکاتلندی متولد شد . «پرستو های آبی » عنوان مهمترین اثر اوست .

سوتن شهر شیکاگو

در چنین روزی در سال 1871 میلادی ایالت "شیکاگو "در آمریکا آتش گرفت و بسیاری از ساختمانهای آن در این حریق گسترده سوخت . گفته می شود یک چراغ نفتی باعث این آتش سوزی گسترده بوده است .

نخستین خلبان زن

در چنین روزی در سال 1910 ریموند دولاروش نام خود را به عنوان نخستین زن خلبان در جهان ثبت کرد . وی البته جان خود را بر سر همین ماجرا گذاشت و چندین سال بعد با هواپیما سقوط کرد و در گذشت .

تولد سمبن عثمان

در چنین روزی در سال 1923 میلادی سمبن عثمان نویسنده ، شاعر و کارگردان مشهور سنگالی به دنیا آمد . «دکتر شب » عنوان مهمترین اثر اوست .

درگذشت ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی

در چنین روزی در سال 883 میلادی (272 ه ق) ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی ستاره شناس عرب دیده از جهان فروبست . ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی در سال 172 ه ق در بلخ در خراسان بزرگ به دنیا آمد . او ستاره شناس و نظریه پردازی بزرگ در نجوم است .

صلح راسکیلد

در چنین روزی در سال 1658 میلادی صلح راسکیلد میان دو کشور سوئد و دانمارک به امضا رسید و جنگ میان این دو کشور را به پایان رساند .

روز جهانی زنان

در چنین روزی در سال 1911 میلای برای نخستین بار چنین روزی به عنوان روز بین المللی زنان نامگذاری شد . این روز همه ساله به عنوان روز جهانی زنان در کشور های مختلف گرامی داشته می شود .

حمله به کوبا

در چنین روزی در سال 1916 میلادی آمریکا برای سومین بار به کوبا حمله نظامی کرد .

عضویت در جامعه ملل

در چنین روزی در سال 1920 میلادی دانمارک و کوبا به عضویت جامعه ملل در آمدند .

نافرمانی مدنی

در چنین روزی در سال 1930 میلادی مهاتما گاندی شیوه نافرمانی مدنی را در هند آغاز نمود . دلیل این امر را می توان در رفتار انگلیسی ها جستجو کرد چرا که آنان با افزایش مالیات نمک قصد داشتند ارزش افزوده ای به آن ببخشند . در این حال گاندی با در ک اوضاع به همراه گروهی از طرفداران خویش در مقابل این حرکت مقاومت کرد و خود و یارانش به تهیه نمک پرداختند .

بمباران برلین

در چنین روزی در سال 1944 میلادی آمریکا بمباران برلین را از سر گرفت .

منع مصر

در چین روزی در سال 1951 میلادی فدراسیون بین المللی تنیس روی میز کشور مصر را به دلیل عدم انجام رقابت با تیم رژیم اشغالگر قدس ، در این دوره از بازیها منع کرد .

ترک مصر
در چنین روزی در سال 1957 میلادی نیروهای رژیم صهیونیستی مصر را ترک گفتند و کانال سوئز از این پس دوباره برای ورود کشتی های باری آزاد شد .

شکست کودتا در عراق

در چنین روزی در سال 1959 میلادی کودتای طرفدار مصر در موصل عراق شکست خورد .

ورود اولین گروه

در چنین روزی در سال 1965 اولین گروه از نظامیان آمریکایی شامل 3500 تفنگدار در یایی وارد ویتنام جنوبی شدند .

افتتاح بزرگترین تونل جهان

در چنین روزی در سال 1973 میلادی تونل آیزنهاور در ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین تونل جهان افتتاح شد .

کودتا در سوریه

در چنین روزی در سال 1963 میلادی کودتای نظامی در سوریه رخ داد و نظامی جمهوری عربی پس از آن در این کشور روی کار آمد . به همین مناسبت چنین روزی به عنوان روز جمهوری عربی سوریه در این کشور گرامی داشته می شود .

آغاز فعالیت جبهه آزادی بخش مورو

درچنین روزی در سال 1968 میلادی ، جبهه آزادی بخش مورو فعالیت های گسترده ای را علیه مارکوس دیکتاتور فیلیپین
آغاز نمود. سرزمین محل سکونت مسلمانان مورو «ارخبیل‏» یا «بانگسامورو» نام دارد و بیش از سیزده استان مسلمان نشین در آن جای گرفته اند . جزیره پالاوان از منابع غنى طبیعی برخوردار است و در حال حاضر فیلیپین از ذخائر آن بهره بردارى مى‏نماید. بیشترین تعداد سکنه فیلیپین یعنی بیش از ده میلیون نفر از آنان مسلمان اند. جبهه آزادى بخش مورو از سال 1968م تا 1971م فعالیت‏ های آزادی بخش خود را به طور مخفیانه علیه مارکوس آغاز کرد و از سال 1972میلادی فعالیت‏خود را علنى نمود. در سوم ژانویه 1987 میلادی دولت فیلیپین موافقتنامه‏اى با جبهه آزادى بخشت مورو امضاء کرد و متعهد شد که سیزده استان خود مختار مسلمان نشین را به رسمیت بشناسد .

 

17/12/57

تصويب قانون بخشودگي و كاهش وظيفه عمومي در شوراي انقلاب : به سربازان در حال خدمت از يك ماه تا يك سال كاهش خدمت تعلق مي گيرد . دختران و زنان مشغول خدمت وظيفه نيز از هم اكنون منقضي خدمت محسوب مي گردند . انتشار آيين نامه كميته هاي انقلاب اسلامي در هشت بند و شرح وظايف اين نهاد در 21 بند از سوي آيت الله مهدوي كني ( سرپرست كميته هاي انقلاب ) . نامه فرمانده پادگان مريوان به لشكر 28 و نامه فرمانده اين لشكر به ستاد كل ارتش در مورد فعاليتهاي ضدانقلابي عناصر فراري رژيم گذشته چون سپهبد پاليزبان ، سرهنگ وفادار ، سرگرد قيصري ، سرهنگ ايوبي ، سرگرد بيوك ، برادر سالار جاف معدوم و محمد صديق جاف . رؤوس مرامنامه حزب " مساوات اسلامي كردستان " را رهبر اين حزب ( علامه مفتي زاده ) چنين اعلام كرد : تشكيل شوراهاي محله ؛ دولت را اين شوراها تعيين كنند ؛ اعطاي خودمختاري به كردستان ؛ تقسيم درآمد نفت به تناسب جمعيت مناطق كشور . تحركها و گرايشهاي قومي در سيستان و بلوچستان . سخنان مولوي عبدالعزيز در مصاحبه با گاردين درباره انتظارات در مورد حفظ حيثيت مذهبي و قومي ، لهجه و آداب بلوچي منطقه ؛ وفاداري مردم به نظام جديد و لزوم عدم تفاوت شيعه و سني و وحدت آنها . اظهارات سخنگوي دولت درباره چگونگي و دلايل توقف فعاليت شركت هلي كوپترسازي بل در ايران ؛ تكذيب شايعه استعفاي مهندس بازرگان ؛ برنامه هاي دولت جهت نظم دادن به كميته هاي انقلاب اسلامي و اصلاح آنها و نيز تشكيل و فعاليت سپاه . سخنان امام خميني در حمايت از جمهوري اسلامي و دولت موقت ؛ از جمله : اين دولت موقت اسلامي ، دولت اسلامي شرعي است . من اطمينان كامل به دولت دارم ؛ شما هم پشتيباني كنيد از اين دولت … من راي به جمهوري اسلامي مي دهم و از شما تقاضا مي كنم كه رأي بدهيد به جمهوري اسلامي ؛ نه يك كلمه كم نه يك كلمه زياد . گزارش سري سفارت آمريكا در تهران از ساخت و موازنه كنوني قدرت در ايران . گزارشهاي خيلي محرمانه سفارت آمريكا در تهران از تقابل جريان انقلابي - مذهبي با دولت موقت با عنوان " انقلاب اسلامي تندروتر مي شود " . شوروي و برخي كشورهاي عربي اعزام ناو آمريكايي كانستيليشن به خليج فارس را محكوم كردند .

17/12/59

اعدام صدها تن از ارتشيان عراق توسط صدام بدنبال كشف كودتا عليه وي (دفتر آيت‌الله حكيم).

17/12/61

مشاور امنيت ملي ريگان: امريكا در جنگ جانب عراق را گرفته است.

17/12/65

استقبال عراق از موضع تازه ليبي در قبال جنگ

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo