شهید آوینی


امروز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با بیستم شوال سال 1427 هجری قمری و برابر است با سیزدهم نوامبر سال 2006 میلادی .

فتح مکه : 
 


بنا بربرخی تواریخ درچنین روزی درسال هشتم هجری واقعه فتح مکه رخ داد. تا سال هشتم هجرت علی رغم پیروزی های چشم گیر تازه مسلمانان وجذب وجلب افراد بسیاربه سوی دین اسلام ، اما  شهر بزرگ مکه وبویژه کعبه معظمه درتصرف بت پرستان و مشرکان باقیمانده و بت پرستى درآنجا  رایج‏ بود . در این زمان مشرکان به پیروی از آباء  و اجداد خود ، تعداد سیصد و شصت‏ بت‏ را در  کعبه نصب کرده بودند و آنها را مورد پرستش قرار می دادند . حضرت محمد(ص) در این هنگام با ده هزار نفر بطرف مکه حرکت کردند و این شهرمقدس را بدون هیچ گونه درگیری با کفار  فتح نمودند. حضرت محمد(ص) چون به مکه رسیدند اعلام کردند هرکس به خانه رود و دررا به روی خود ببندد درامان  است و هرکس به مسجد الحرام برود درامان است. پس ازآنکه  یاران پیامبر مکه را فتح کردند ، پیامبر اکرم (ص)  برای زدودن آخرین نمود های کفر به سوی خانه کعبه رهنمون شدند . پیامبر( ص)  در کنار خانه خدا پیاده شد به شکستن بتها پرداخت.  بزرگ بتها، هبل‏ بود که پیامبر( ص) با چوبى به آنها اشاره می کرد  و این آیه را مى‏خواند : قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.   بگو که حق آمد و باطل نابود شد که هر آینه باطل نابود شدنى است .  براى انداختن چند بت ‏بزرگ از فراز دیوار کعبه، به فرمان پیغمبر (ص ) امیر المؤمنین على (ع )  پا بر کتف مبارک پیامبر (ص) گذاشت و بتها را بزیر افکند.
 در روابط انسانی به ویژه در جنگ ها ، شگفت انگیز است که توجه شود؛ در تصر ف مکه ، قطره ای خون هنگام فتح آن ریخته نشد و انتقامی گرفته نشد  و رسول صلح و سلامت و محبت، ذات دین اسلام را در عفو و گذشت ، حتی نسبت به سر سخت ترین دشنمان خویش نشان داد.
 


درگذشت آیت الله پسندیده :
 

 

در چنین روزی در  سال1375هجری شمسی آیت الله سید مرتضی پسندیده برادرگرامی حضرت  امام خمینی به دیدار حق شتافت . آیة الله پسندیده، برادر بزرگ امام خمینى در هفدهم شوال 1313 هجرى قمرى در شهرستان خمین دیده به جهان گشود .  ایشان پس از فراگیری دروس مقدماتى  در سال 1327 به اصفهان عزیمت کرد و در آنجا ادبیات، منطق، کلام، فقه، اصول و هیئت و نجوم را نزد استادانی  چون مرحوم آیت الله العظمى حاج آقا رحیم ارباب و آقا شیخ على یزدى و مرحوم تویسرکانى و  آیت‏الله العظمى خاتون آبادى آموخت  . ایشان  پس از گذراندن دوره‏هاى سطح و خارج دروس حوزوى به خمین مراجعت کرد و حوزه دروس فقه، اصول، کلام  منطق و نحو را در آن شهر برپا نمود . در این دوران  حضرت امام خمینى ره  در زمره شاگردان آن بزرگوار بود. آیت الله پسندیده  در حوزه سیاسی نیز فرد فعالی بودند و مقاومتشان در مقابل خوانین و عمال حکومت رضاخان ، زبانزد مردم آن منطقه بود . ایشان از  دوران نوجوانى، در جریان جنگ جهانى اول درصف مبارزان در  برابر قواى متجاوز انگلیس قرار گرفت و در جریان  کشف حجاب محاکمه شد . در زمان شهید سید حسن مدرس و درمبازرات ملى شدن نفت هم مشارکت فعال داشت  . پس ازاشغال خاک ایران به وسیله نیروهاى متفقین، آیت الله پسندیده به اتهام مخالفت و جلوگیرى از تامین نان و خوراک نیروهاى متفقین  تبعید شد.  پس از قیام خونین 15 خرداد و دستگیرى امام خمینى، آیت‏الله پسندیده به همراه مراجع و علماى ایران به تهران عزیمت و در اعتراض دسته جمعى علماء مشارکت فعال داشت .   ازنظر رژیم پهلوی ایشان به عنوان فردی خطر ناک شناخته شد و به همین دلیل بارها و بارها آن  عالم ربانی  به دادگاه فرمایشى نظامى رژیم احضار و تحت محاکمه قرار گرفت. تاثیر فعالیتهاى آیت الله پسندیده موجب شد که رژیم پهلوی  منزل امام خمینی ره در قم و محل استقرار آیت‏الله پسندیده را تحت مراقبت‏شدید قرار دهد ،   اما این اقدامات با مقاومت آیت‏الله پسندیده  بى‏اثر شدند تااینکه  سرانجام رژیم تصمیم به تبعید ایشان به خمین را گرفت . آیت‏الله پسندیده پس از چندى بى‏اعتنا به حکم تبعید، به قم مراجعت و فعالیتهاى خود را ادامه داد که مجددا و این بار به اتهام دایر کردن مراسم سوگوارى در منزل امام  دستگیر شد ود وباره ایشان را به خمین تبعید کردند. پس از آن چندین بار دیگر ایشان به خاطر فعالیت های گسترده خود علیه رژیم پهلوی تحت محاکمه قرار گرفت و یا تبعید شد . مرحوم آیت‏الله پسندیده پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز علی رغم موقعیت ویژه‏اى که از مراتب علم و تجربه و مبارزات مستمر خویش داشت همچون گذشته افتخار وکالت امام خمینى ره را در امور شرعى مردم به عهده گرفت  و در طول سالهاى پس از پیروزى با بزرگوارى و بى‏هیچ ادعا و توقعى و بدون کمترین تغییرى در مواضع و مشى و شیوه زندگى خویش همان مسیر روشن گذشته را تعقیب نمود.

درگذشت استاد سعید نفیسی :
درچنین روزی در  سال1344هجری شمسی ، استاد سعید نفیسی ادیب ، نویسنده ، محقق نامدار معاصر ایرانی دار فانی را وداع گفت . استاد سعید نفیسی فرزند ناظم الاطبا، پرکارترین نویسنده و محقق معاصر در سال 1274 ه ش درتهران چشم به جهان گشود . او در ایران ،  فرانسه و سویس به تحصیل پرداخت و پس از مراجعت به تهران در استخدام وزارت فوائد عامه آن دوران درآمد . وی  از آ غاز تاسیس دانشگاه به سمت استادی دانشکده حقوق و پس از آن به استادی دانشکده ادبیات برگزیده شد . استاد  نفیسی از اعضا پیوسته فرهنگستان بود و مدتی نیز در دانشگاههای کابل و شهرهای هندوستان از جمله دهلی ، کلکته وهمچنین دانشگاههای قاهره و بیروت تدریس کرد . او همچنین جزء  اعضای شورای فرهنگی سلطنتی ایران  بوده است . تالیف ها و تصحیحات و ترجمه های آن استاد فاضل  بیش از یکصد و هشتاد جلد است که ،   فرنگیس ، ماه نخشب ، تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر ، نثر معاصر فارسی  ، درفش ایران و شیر خورشید ، آتش های نهفته ، تصحیح تاریخ بیهقی ، تصحیح دیوان خواجوی کرمانی ، احوال و اشعار رودکی ، نایب چاپارخانه ، افسانه های گریلف ( ترجمه ) ، تاریخ عمومی قرون معاصر ( ترجمه ) وتاریخ سیاسی - اجتماعی ایران ( ترجمه )  وایلیاد و ادیسه ( ترجمه ) از مهمترین آنهاست . وی  همچنین در طول عمر پر بار خود دست به انتشار جراید فرهنگی و سیاسی زد  که  ازمیان آنها می توان به انتشار  روزنامه پرتو ، روزنامه امید ، مجله شرق  و مجله پیام نو اشاره کرد .

درگذشت مهر داد بهار :  
درچنین روزی در سال1373هجری شمسی ،مهرداد بهارفرزند ملک الشعرا بهار ازمحققان ونویسندگان برجسته کشورمان دار فانی را وداع گفت . وی صاحب چندین اثر گرانسنگ درحوزه ی اندیشه و ادب فارسی است . 

برگزاری نخستین جشنواره استانی مطبوعات :
 


در چنین روزی در سال 1374 ه ش نخستین جشنواره مطبوعات استانی کشور در شهر اراک برگزار شد . جشنواره های استانی مطبوعات خود طریقی است در جهت شناساندن مطبوعات محلی و رشد و ارتقای آنها در میان مردم یک استان . جشنواره های استانی مطبوعات در سالهای بعد پیگیری  شدند و موجبات بالندگی فضای مطبوعاتی کشور را فراهم آوردند . 

برخورد با نقض تحریم تسلیحاتی ایران :
 

درچنین روزی درسال 1986 میلادی کنگره آمریکا، رونالد ریگان رئیس جمهوروقت این کشوررا متهم به نقض تحریم تسلیحاتی ایران کرد ودر این زمینه  دستور رسیدگی صادر نمود. این موضوع به ماجرای ایران گیت و آمد ن مک فارلین با یک هو اپیمای پر از سلاح به همراه کیک و کلت و انجیل به فرود گاه مهرآباد باز می گردد . ایران گیت به ایران کنترا نیز مشهور است . 
پس  از قطع ارتباط آمریکا با ایران  ، مقامات آمریکایی هر از گاهی در صدد ایجاد رابطه  سیاسی مجدد با ایران بر آمدند . از جمله این اتفاقات ماجرای ایران گیت است که در زمان ریاست جمهوری ریگان اتفاق افتاد . در  چنین روزی در سال 1365 هاشمی رفسنجانی رییس مجلس وقت جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی  اعلام کرد که رابرت مک فارلین نماینده رسمی آمریکا   و از چهره های ارشد کاخ سفید به همراه سه نفر دیگر مخفیانه با گذرنامه های  ایرلندی و با یک هواپیمای حامل اسلحه وارد تهران شدند . آنها حامل پیامی از جانب ریگان برای برقراری رابطه مجدد با جمهوری اسلامی ایران  بودند . در این مصاحبه ،آقای هاشمی رفسنجانی از کیکی صحبت کرد که ریگان  برای مقامات ایرانی فرستاده بود و انجیلی را به خبرنگاران نشان داد که رییس جمهور آمریکا آن را امضا  کرده بود تا به عنوان نشانه حسن نیت مقامات آمریکایی پذیرفته شود. با این حال فرستادگان آمریکا  پس از پنج روزمعطل ماندن در فرود گاه مهر آباد به رسید ن به مقاصد خاص خود اجازه خروج یا فتند . در روز پانزدهم آبان نیز وزارت امور خارجه ایرلند شمالی نسبت به استفاده غیر قانونی از گذر نامه های ایرلندی به دولت   آمریکا اعتراض کرد . در همین زمان مهندس میر حسین موسوی نخست وزیر وقت ایران تاکید کرد که جز در موارد مربوط به دادگاه لاهه هیچ مذاکره رسمی و غیر رسمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد . پس ازفاش شدن خبر و آشکار شدن  این رسوایی برای دولت ریگان ،  مطبوعات کشور های غربی در صدد توجیه امر بر آمدندو  ادعا کردند که هدف اصلی سفر مک فارلین به ایران تلاش برای مقابله با مساله تروریسم ،  جلوگیری از آدم ربایی در لبنان  و استفاده از نفوذ ایران در لبنان برای آزادی گروگانهای آمریکایی بوده است . اولین بار خبر سفر مک فارلین به ایران از طرف نشریه الشراع منتشر شده بود.

به قدرت رسیدن اسد در سوریه :
 


درچنین روزی درسال 1970 میلادی حافظ اسد در سوریه به قدرت رسید . حافظ اسد رییس جمهورفقید سوریه درچنین روزی درسال 1930 میلادی به دنیا آمد . حافظ اسد پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده افسری شد . وی پس ازمدتی خدمت در ارتش ، درنیروی هوایی سوریه به در جه ژنرالی رسید و پس از طی مقاماتی چون وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی ، نخست وزیری و دبیر کلی حزب بعث از ماه مارس 1971 میلادی پس از انجام کودتایی رییس جمهور سوریه شد . اسد ، سیاست آشتی جویانه ای را با اعراب دنبال می کرد و به دنبال گسترش اتحاد دنیای اسلام و عرب در برابر دشمنان خارجی بود . وی  در طول مدت ریاست جمهوری خود بار ها از سیاست خصمانه رژیم صهیونیستی نسبت به فلسطینیان به شدت انتقاد کرد و جهان اسلام را به مبارزه با این پدیده شوم در منطقه فرا  خواند . اسد مقاوم ترین رهبرعربی درخط مقدم جبهه با رژیم اشغالگر قدس بود وی هرگز حاضر نشد با رژیم صهیونیستی قبل ازتخلیه بلند ی های جولان ، بخشی از خاک اشغا ل شده کشورش توسط رژیم جعلی اسرائیل ، قراردادی امضاء کند. حافظ اسد در همین حال سیاستمداری بسیار زیرک بود .  

انفجارمقر آمریکاییان :
 در چنین روزی در سال 1995 میلادی در یک انفجار بزرگ مقر آمریکاییان در ریاض منفجر شد . هنوز پس از گذشت چند ین سال هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است .

تولد رابرت لویی استیونسن :
 


درچنین روزی درسال 1850 میلادی رابرت لویی استیونسن درادینبورگ اسکاتلند به دنیا آمد .  جزیره اسرارآمیزمهمترین اثر اوست . روبرت لوییز استیونسن داستان نویس ، شاعر و مقاله نویس انگلیسی در آغازبه دلیل بیماری جسمی خود سفر های بسیاری کرد . او در سال 1876 شروع به نوشتن مقالاتی کرد که در سال 1881 میلادی ، آنهارا به چاپ رساند . وی  در مدت اندکی ‌داستان‌ها و رمان‌های بی شماری  می‌نویسد. بعضی از این داستان‌ها در فضای مه آلود اسکاتلند شکل می‌گیرد و بعضی دیگر در دریای آفتاب جنوب می گذرند . استیونسن داستانهای کوتاه بسیاری نگاشت و ضمن مسافرت در سال 1879 به کالیفرنیا ازدواج کرد . کتاب های معروف جزیره گنج ، دکتر جکیل و مستر هاید برای وی شهرت بسیاری به ارمغان آوردند . او سرانجام در سال 1894 میلادی در مجمع الجزایر ساموا د ار فانی را وداع گفت . 

پرتاب نخستین فضا پیمای مریخ گرد :
 

درچنین روزی درسال 1971 میلادی فضا پیمای مارینر 9 به عنوان نخستین فضا پیمیایی که توانست دورمریخ را بچرخد به فضا پرتاب شد .

کشته ومجروح  شدن بیست و سه هزار نفر از مردم کلمبیا : 
حدود 23 هزارنفرازساکنان شهر آرمرو کلمبیا درچنین روزی در سال 1985 میلادی گرفتار آتشفشانی گسترده ای که شهر را فرا گرفت  ، شدند . براثر این واقعه گدازه های آتش فشان نوادو دل رویز تمامی شهر را فرا گرفت   .

رای مردم سوئد برای پیوستن به اتحادیه اروپا :

 


درچنین روزی در سال 1994 میلادی مردم سوئد برای پیوستن کشورشان به اتحادیه اروپا آرای خود درصندوق های رای ریختند . قرار داد ماستریخت که در دسامبر  سال 1991 از طرف سران 12 کشور عضو جامعه اقتصادی اروپا درشهر ماستریخت هلند به امضا رسید  ، وحدت سیاسی و اقتصادی کشور های  عضو این جامعه را  پیش بینی می کند  . به موجب این قرار داد کشور های عضو جامعه اقتصادی اروپا و کشور های دیگری که ممکن است بعدا به عضویت این جامع پذیرفته شوند تا پایان قرن بیستم دارای پول واحد ( یورو) شدند . بر اساس این قرار داد اتباع این کشور ها شهروند اروپا به شمار می آیند  و نه فقط آزادانه در تمام کشور های عضو رفت و آمد می کنند  بلکه در هریک از کشور های عضو حق رای و کسب کار خواهند داشت . پارلمان اروپا براساس این قرار داد ، قدرت اجرایی پیدا  کرد و سیاست های دفاعی و خارجی را کشور های عضو  تعیین خواهند  کرد . قرار داد ماستریخت قبل از اینکه به مرحله اجرا برسد  به تصویب پارلمانهای کشورهای امضا کننده قرار داد رسید و یا در یک همه پرسی مورد تایید اکثریت مردم بر خی  کشور ها قرار گرفت  .

اخراج بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل :
در چنین روزی در سال 1997 عراق شش تن از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد را از کشورش اخراج کرد . 

انتشارماجرای رسوایی کلینتون :
در چنین روزی در سال 1998 میلادی  مونیکا لوینسکی قراردادی را با خبرگزاری مارتین امضا کرد تا تمامی داستان  روابط خود  را با بیل کلینتون رییس جمهوروقت آمریکا بیان کند . پس از انتشار این رسوایی اخلاقی بیل کلینتون مورد نکوهش بسیار جامعه آمریکا قرار گرفت .

 

غرق شدن نخستین ناو هواپیما بر : 
 


 

درچنین روزی درسال 1941 نخستین ناوهواپیما برغرق شد. ناوهواپیمابرانگلیسی آرک رویال که درغرب دریای مدیترانه درحال انجام ماموریت بر ضد آلمان و ایتالیا بود ، بر اثر اصابت اژدر غرق شد.

تولد آنتوان دو لاووازیه : 
 


 درچنین روزی در سال1743میلادی  آنتوان دولاووازیه شیمیدان فرانسوی درپاریس دیده به جهان گشود .  وی را پدر علم شیمی جدید  نیز می نامند چراکه با کشف طریقه علمی تبدیلات و تغییرات شیمیایی ، این علم را برپایه علمی و صحیح خود بنیان نهاد . او برای نخستین بار آب را تجزیه کرد و از آن دو عنصر  اکسیژن و هیدروژن  به دست آورد .  لاووازیه درسال1794میلادی به جرم مخالفت با انقلاب فرانسه ، به دست عده ای از انقلابیون بوسیله گیوتین گردن زده شد .

تولد جیمز کلارک ماکسول :
 


درچنین روزی در سال 1831میلادی ،  جیمزکلارک ماکسوِل ریاضیدان و فیزیکدان اسکاتلند ی متولد شد . ماکسول پس از طی تحصیلات مقدماتی و عالی خود  ، مشغول تحقیق و تدریس  دررشته ریاضی دردانشگاههای کمبریج و ادینبورگ شد . نظریه های ماکسول در فیزیک وریاضی امروزه نیز از ارزش بالایی بر خوردارند .

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

22/08/58

قطع صدور نفت به آمريكا.

ادعاي بني‌صدر مبني بر تمايل به برقراري رابطه با آمريكا.

درگيري و ناآرامي در سنندج.

22/08/59

تهاجم عراق به سوسنگرد و توقف و عقب نشيني بر اثر مقاومت شديد خودي ـ اهميت سوسنگرد براي عراق ـ گلولهباران سوسنگرد .

تهاجمات و درگيريهاي خودي و دشمن در محور آبادان ـ اهواز .

تحركات عناصر منطقه اي وابسته به عراق .

 اعلام هزار ميليارد ريال كسري درآمد نفت و يك سوم كسر بودجه ، توسط سرپرست سازمان برنامه و بودجه ايران .

اعلام تشكيل " جبهه ملي دمكراتيك عراق " در دمشق .

بازتاب حمله هواپيماهاي منسوب به ايران و شليك موشك در " العبدلي ".

 كويت : اعتراض رسمي كويت با احضار سفير ايران ـ تلگراف ملك خالد به اميركويت ـ بيانيه عربستان سعودي و قطر در حمايت از كويت ـ پيامهاي بحرين ، قطر و امارات براي رهبران كويت .

 اخباري از همكاري فرانسه و عراق : دوباره گفتگوي مفصل طارق عزيز با رئيس جمهور فرانسه پس از آغاز جنگ ، رفع قطعي نيازهاي ساز و برگ جنگي عراق ، كمك بدون محدوديت در زمينه انرژي اتمي ، ابراز نااميدي از آينده روابط اقتصادي ايران با غرب ، تلاش براي جايگزيني شوروي در عراق ، تلاش براي كسب موقعيت بهتر در خليج فارس و رفع نيازهاي نفتي در ازاي كمكهاي نظامي .

 تحليل ديلي تلگراف : امكان دارد عراق به خواسته هاي اوليه خود رضايت نداده و در مورد اشغال منطقه بيشتري بعنوان حائل آتشبارهاي ايران پافشاري كند .

گزارش صداي آمريكا از وضع كنوني و آينده صدور نفت عراق .

 مواضع آمريكا در قبال آخرين وضعيت گروگانها از زبان وارن كريستوفر ( معاون وزارت خارجه ) ، سناتور چارلز پرسي و هنري كيسينجر .

 مصاحبه ميزان دربارة جنگ و صلح .

22/08/60

 

واگذاري 40 فروند هواپيماي اف 16 به مصر در ماه آينده از سوي آمريكا.

بيانيه اجلاس شوراي همكاري خليج كه در رياض تشكيل شد مبني بر طراحي برنامه جامع نظامي.

 

22/08/61

 

بازتاب حكم امام مبني بر واجب كفايي بودن براي حضور در جبهه (از سوي برادر رضايي بيان شد) (بعلت عدم دسترسي به تاريخ دقيق حكم اين خبر ذكر شد.)

 

22/08/63

 

تحركات دشمن در مناطق عملياتي كه به ويژه در هور و شرق بصره، مرتبط با عمليات آتي مورد توجه خودي است.

 مشكلات ناشي از وضعيت جوي و بارانهاي شديد و جاري شدن سيل در مواضع پدافندي خودي كه به شكستن دژها و از بين رفتن خاكريزها منجر ميشود.

 ادامه وقوع درگيريهاي ايذايي در غرب به ويژه در بوكان.

 هشدار مجدد قرارگاه حمزه در مورد كمبود شديد نيرو و احتمال سقوط برخي پايگاهها.

 ادامه تلاشهاي حزب دمكرات كردستان براي حل مسئله حفظ نيروهاي پيشمرگه با توجه به مشكلات فصل سرما.

اظهارات سخنگوي كاخ سفيد دربارة آمادگي آمريكا جهت برقراري روابط با عراق و توضيح اينكه هنوز هيچ برنامهاي پيش بيني نشده است.

 نامه نماينده دائم ايران در سازمان ملل به دبيركل اين سازمان در مورد تهديد آشكار عراق به استفاده از سلاح شيميايي، در سخنان وزيربازرگاني خارجي عراق در مصاحبه با روزنامه الانباء.

 رقابت جريانات ملي گراي عراقي مايل به سوريه با جريانهاي اسلام گرا در مخالفت با رژيم بغداد.

 سفر وليعهد و نخست وزير كويت به بغداد و طرح مباحثي دربارة اختلافات 20 ساله مرزي عراق و كويت و نيز استفاده عراق از جزاير كويتي. بازتاب اين سفر در مطبوعات كويت براي تبرئه عراق.

 تبليغات صلح طلبي عراق به مناسبت ديدار وليعهد كويت از بغداد.

 به گزارش روزنامه الاهرام، مصر قصد برگزاري يك كنفرانس مذهبي با شركت علماي 40 كشور اسلامي در قاهره، به منظور پايان جنگ ايران و عراق را دارد.

 تأكيد مقامات ايراني از جمله رئيس جمهور بر ادامه جنگ تا تحقق حقوق و شرايط ايران تشديد حركات ايذايي عناصر سازمان مجاهدين خلق (منافقين) در داخل كشور براي دريافت هرچه بيشتر امكانات از دولت عراق.

 برنامه تبليغاتي راديو مسكو همزمان با دستگيري و اعلام محاكمه اعضاي حزب توده به مناسبت سالگرد تشكيل اين حزب و تمجيد از مبارزات ضدامپرياليستي و ضد شاه اين حزب.

اطلاعيه كميته فرانسوي تعاون با زندانيان سياسي در ايران جهت تلاش براي نجات طرفداران حزب توده در ايران.

گزارش روزنامه معاريو چاپ تلآويو از همكاري ايران با حزب الله لبنان .

817گزارش خبرگزاري آلمان از گسترش موج اسلام گرايي در مالزي متاثر از انديشه هاي امام خميني.

 

22/08/65

 

طرح مانور، ميزان آمادگي و مشكلات دو لشكر 41 ثارالله و 19 فجر طي دو جلسه جداگانه با حضور فرماندهان نيروي زميني و قرارگاههاي تابعه بررسي شد.

 اجراي عمليات فتح3 در منطقه شمال غربي كردستان كه در آن نيروهاي نامنظم سپاه پاسداران به همراه مبارزان كرد.

 بارزاني مقر لشكر 38 را منهدم و شهر زاخو را محاصره كردند و جاده ترانزيتي عراق - تركيه را مسدود نمود.

 لشكر21 حمزه طي عملياتي ارتفاع 160 در منطقه موسيان را به تصرف خود درآورد. ليكن بر اثر فشار پاتك دشمن به مواضع اوليه بازگشت.

يك قايق گشتي دشمن در آبهاي خورعبدالله هدف آتش توپخانه ساحلي قرارگرفت.

 آماده باش برجهاي ديدهباني دشمن در شرق اروندكنار و جزيره مجنون جنوبي.

 يك هواپيماي عراقي با تجاوز به شهر باختران ديوار صوتي را شكست.

 عناصر حزب دمكرات در منطقه پاوه و شيخان به چندين مقر خودي حمله كردند و عده اي از رزمندگان را شهيد و مجروح كردند.

 يورش نيروهاي عراقي به مقر پيشمرگان اتحاديه ميهني و حزب سوسياليست كردستان عراق در دو محور با ناكامي مواجه گرديد.

 يك گروه 50 نفري منافقين داراي سلاح مخصوص شليك مواد شيميايي با برگ تردد جعلي وارد خاك ايران شده اند.

 در آستانه هفته بسيج، نواحي سپاه همدان، كرمان، لرستان و چهارمحال وبختياري ميزان نيرويي كه به جبهه ها اعزام كرده يا خواهند كرد را اعلام نمودند.

 ارسال كمكهاي مردمي استان مازندران به جبهه ها.

دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي جنگ ايران و عراق را از مهمترين مسائل اجلاس آينده سران ذكر كرد و حضور مقامات عاليرتبه دو طرف درگير را در اين اجلاس فرصتي براي تحقق صلح برشمرد.

 سفير لبنان در مسكو: آمريكا و شوروي در اجلاس سران توافق كرده اند كه جنگ ايران و عراق بدون يك طرف پيروز خاتمه يابد.

 وزارت خارجه ژاپن با احضار سفير عراق، به حمله عراق به مجتمع پتروشيمي بندر امام خميني اعتراض كرد.

 اظهارات نخست وزير درباره جنجال رسانه هاي غربي درباره مسئله گروگانها و خريد اسلحه.

مصاحبه مطبوعاتي نماينده ايران در سازمان ملل درباره علل تمايل آمريكا به برقراري رابطه با ايران.

 صحنه سازي آمريكا مبني بر ارسال اسلحه از اسرائيل به ايران.

 مسئله گروگانگيري در لبنان و ... بازتاب گسترده مصاحبه مطبوعاتي آقاي رجايي خراساني در رسانه هاي جهان.

 نطق تلويزيوني ريگان پس از گذشت ده روز از زمان افشاي سفر هيئت آمريكايي به ايران: بدون همكاري ايران ما قادر به خاتمه بخشيدن به جنگ خليج فارس نيستيم و بدون رضايت ايران امكان برقراري يك صلح با دوام در خاورميانه وجود ندارد ... من اجازه انتقال مقدار كمي تسليحات دفاعي و قطعات يدكي براي سيستم دفاعي ايران را دادم ... ايران در قسمتي از پر اهميتترين منطقه جغرافيايي جهان قرار دارد. ... انقلاب ايران يك واقعيت تاريخي است ... دولت آمريكا يك سياست محكم داير بر تسليم نشدن در مقابل خواستهاي تروريستها را داراست.

 مجله لبناني الشراع اعلام كرد: مك فارلين امسال دوبار براي پيشنهاد اسلحه به تهران رفته است.

 الشراع به نقل از منابع نزديك به آيت الله منتظري نوشت: مك فارلين در سفر دوم خود پنج روز در تهران ماند تا قطعات يدكي ارسال شده از آمريكا آزمايش شوند.

ايرانيها به پيشنهاد تحويل اسلحه فوراً پاسخ دادند و جاكوبسن در بيروت آزاد شد.

 خبرگزاري كويت و رسانه هاي شوروي نيز با اظهار نگراني، گزارش و تفسيرهايي را پخش كردند.

درج ديدگاههاي برخي از سياستمداران آمريكايي درباره ارتباط آمريكا با ايران، در روزنامه كيهان.

 اكثر نظردهندگان با داشتن رابطه استراتژيك با ايران موافق هستند ولي نسبت به تاكتيك اتخاذ شده انتقاد دارند.

 مسئولان وزارت خارجه آمريكا: ايران و آمريكا نزديك است درباره آزاد كردن حدود پانصد ميليون دلار دارايي ضبط شده ايران به توافق برسند.

 برخي منابع به نقل از فرمانده نيروهاي مخصوص سوريه: سوريه نيروهاي زيادي در مرز موصل متمركز كرده است كه به محض تغيير اوضاع حكومتي در داخل عراق، قسمتهاي شمال غربي اين كشور را تصرف كند.

حدود پنج هزار نظامي انگليس به زودي در مانورهاي عمان شركت خواهند كرد.

عملیات فتح 3.

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo