شهید آوینی


امروز یکشنبه نهم مهر ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با هفتم رمضان المبارک سال 1427 هجری قمری و برابر است با اول اکتبر 2006 میلادی .

آغاز عملیات مسلم ابن عقیل :
درچنین روزی درسال 1361 ه ش عملیات مسلم ابن عقیل آغازشد . این عملیات با رمزیا ابوالفضل العباس (س) درجبهه میانی (منطقه سومار ـ مندلی)، با تلاش مشترک دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغازشد . عملیات یادشده دردومرحله  انجام یافت ومجموعا  7 روزطول کشید . درپایان این عملیات 79 تانک ونفربرو 7هواپیما منهدم شد وارتفاعات مشرف به شهرمندلی عراق و پاسگاه‌های مرزی ایران آزاد گشتند . این عملیات منجربه کشته وزخمی شدن بیش از 4 هزارعراقی شد .

درگذشت محمد مقدم  :
درچنین روزی درسال1375هجری شمسی محمد مقدم ایرانشناس برجسته ایرانی دارفانی را وداع گفت. وی ازخود آثاربسیاری درحوزه ادب پارسی به یادگارنهاده است که ازمیان آنها می توان به جستاردرباره مهروناهید ورستم وسهراب ازشاهنامه اشاره کرد .

روزجهانی مسکن :
همه ساله چنین روزی به عنوان روزجهانی مسکن گرامی داشته می شود . درجمهوری اسلامی ایران نیزوزارت مسکن وشهر سازی درزمینه برنامه ‌ریزی، شهرسازی ومعماری فعالیت می کند .وظایف این وزارتخانه ازقانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 1351، قانون تغییرنام وزارت آبادانی ومسکن به وزارت مسکن وشهرسازی مصوب 1353، آیین‌نامه مربوط به استفاده از اراضی واحداث بنا و تأسیسات درخارج ازمحدوده قانونی وحریم شهرها مصوب 1355  ناشی می‌شود. مدیریت فضای سرزمین ، برنامه‌ریزی ملی اسکان جمعیت ، تعیین شبکه شهرها وسطح بندی خدمات برای تأمین مکان کافی و مناسب جهت اسکان جمعیت کشور، تأمین دسترسی همه ساکنان کشوربه انواع خدمات وتسهیل خدمات ‌رسانی به مرد م ، هدایت ونظارت برتوسعه موزون شهرها با هدف تأمین فضای کافی برای سکونت و کاروخدمات همراه با شبکه‌های کارآمد ومتوازن رفت ‌وآمد ، کمک به اعتلا وترویج معماری واعتلای معماری کشوردرمسیرتاریخی خود ازجمله وظایف این وزارتخانه است .

روز سالمند :
پیری  ، کاهش قوای روانی و جسمی است که در اثر گذشت زمان روی میدهد. تعریف پیری در کشورهای  مختلف با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت است . در ایران سن پیری  تعریف نشده است ولی اگر شروع دوره پیری را زمان بازنشستگی کامل از خدمت محسوب کنیم طبق قانون تامین اجتماعی سن پیری  برای  مردان  60  سالگی و برای زنان 55 سالگی است  و طبق قانون استخدام کشوری  سن بازنشستگی برای  مردان و زنان 65 سالگی می باشد . به گفته  جامعه شناسان  مرحله سالمندی در زندگی انسان بخش سوم از دوران  زندگی اوست . باید به خاطر سپرد که  این گروه سنی جامعه همانند دیگر گروه ها و بلکه بیشتر احتیاجات عاطفی ، معیشتی ،   تفریحی   واجتماعی دارند.  بر اساس ماده 1200  قانون مدنی نفقه ابوین با رعایت قاعده الاقرب فالاقرب بر عهده اولاد و اولاد اولاد است . این ماده اگرچه بیانگر موارد حداقلی در روابط با سالمندان است و نفقه را تنها به عهده فرزندان می داند اما باید گفت که احتیاجات روحی و برآوردن مسایل و مشکلات روانی این قشر سنی جامعه ، ضروری تر می نماید .

 

شهادت محمد الدوره :
درچنین روزی درسال 2000 میلادی ، محمد الدوره نوجوان دوازده ساله فلسطینی به طرز فجیعی به دست نظامیان رژیم صهیونیستی به درجه شهادت نایل شد . تصویرشهادت اوهنگامی که پشت پدرخود مخفی می شود تا ازشرحمله نظامیان صهیونیست درامان باشد - بارها ازشبکه های تلویزیونی جهان پخش شده است واسباب رسوایی رژیم اشغالگر قدس وحامیان آنان را دردنیا فراهم آورد. این جنایت که علیه نوجوانی بی پناه وبی سلاح توسط نیرویی مسلح به سلاح گرم وبا فاصله اندک وبا شلیک چند گلوله دربرابردیدگان مردم به وقوع پیوست فقط ازدژخیمان رژیمی متجاوزوزورگو که با زوروستم وکشتاروترورو قساوت به وجود آمده وبراساس تخریب وقتل وتجاوزاستمرار یافته ساخته است . اما شهادت الدوره همسالانش را به مبارزه ای بی امانتروآگاهانه تربا اشغالگران یاغی صهیونیستی تشویق کرده وبه جای الدوره صد ها الدوره پابه میدان جهاد بی امان گذاشته اند و اشغالگران وحامیان آمریکایی آنان ازدرک این پدیده عاجزند لذا کورکورانه با هرتروروجنایت قدمی به پرتگاه عدم نزدیکتر می شوند . همه ساله چنین روزی به نام روزهمدردی با کودکان ونوجوانان فلسطینی نامگذاری شده است .

 

روز انقلاب چین :
چین کشوری ا ست در ساحل اقیانوس کبیر بین روسیه و هندوستان . وسعت آن تقریبا شش برابر مساحت کل ایران است . بطور نسبی در هر کیلومتر مربع آن 127 نفر زندگی می کنند  و از این رو این کشور پر جمعیت ترین  کشور دنیاست . مردم این کشور از نژاد زرد هستند و به زبان چینی صحبت می کنند ولی زبانهای تبتی ، ترکی ومغولی هم در میان آنان رایج است . اکثر مردم این کشور پیرو آیین بودیسم ، کنفسیوس و دین اسلام اند . لهاسا شهر مقدس بوداییان( در  چین و) در تبت قرار دارد .حکومت این کشور جمهوری خلقی است که درچنین روزی در سال  1949 میلادی به رهبری مائوتسه تونگ تاسیس شد .  این کشور  در بیست و ششم اکتبر 1971 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد  و امتیازات چین ملی در سازمان ملل ، از جمله حق وتو را از آن خود کرد . 

روز استقلال نیجریه :
نیجریه کشوری است کوهستانی در غرب آفریقای استوایی و در ساحل شمالی خلیج گینه . مساحت آن تقریبا معادل نصف ایران است. بطور متوسط در هر کیلومتر آن 112 نفر زندگی می کنند . نژاد مردم  این کشور اکثرا سیاه  و عده کمی نیز سفید هستند . زبان رایج میان آنان انگلیسی است و برخی از قبایل  آن به زبانهای بانتوو عربی هم تکلم می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری فدرال است که در سال 1960 میلادی از از انگلستان در چنین روزی مستقل شد و در هفتم اکتبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور لاگوس نام دارد  و از شهرهای مهم آن می توان به عبادان ، اوگبوموشو ، کانو و بندر هارکورت اشاره کرد . نیجریه از کشور های نفت خیز جهان و عضو سازمان کشورهای صاد ر کننده نفت ( اوپک ) است. 

روز ملی قبرس :
قبرس جزیره ای است در مشرق دریای مدیترانه ، نزدیک ساحل ترکیه و سوریه که مدار 35 در جه عرض شمالی  از آن می گذرد . مساحت این کشور یک صد و هفتاد و هشتم مساحت ایران است  و بطور متوسط در هر کیلومتر مربع آن هشتاد نفر زندگی می کنند . نژاد مردم این کشور لاتین وترک است و اکثر مردم آن به زبانهای یونانی و ترکی تکلم می کنند . اهالی این سرزمین از دین اسلام و  مسیحیت پیروی  می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است و در سال 1960 میلادی در چنین روزی  از انگلستان مستقل شد . پایتخت قبرس  شهر نیکوزیا نام دارد و لیماسول ، لارناکا ، و بندر فاماگوستا از مهمترین بنادر آن هستند .
به دلیل جنگ بین ترک تبار ها و یونانی تبارها این کشور به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است و تلاش های مجامع یین المللی برای برقراری صلح بین آنان به دلیل اختلاف ترکیه و یونان به جایی نرسیده است .  
تولد هنری سوم :
هنری سوم در چنین روزی در سال 1207 میلادی دیده به جهان گشود . او در بین سالهای 1216 تا 1272 میلادی پادشاه انگلستان بود .

تولد چارلز ششم  :
چارلز ششم معروف به امپراطور مقدس روم در چنین روزی در سال 1685 میلادی به دنیا آمد . وی در بین سالهای 1711 تا 1740 بر کشور روم حکومت می کرد .

تولد سارجی آکساکوف :
آکساکوف نویسنده روس در چنین روزی در سال 1791 میلا دی دیده  به جهان گشود . وقایع نامه زندگی یک خانواده روس عنوان مهمرین  اثر داستانی اوست .

تولد آنی بزانت :
آنی بزانت فیلسوف بر جسته انگلیسی در چنین روزی در سال 1847میلادی  متولد شد . وی در زمینه های حکمت اشراق نیز مطالعات گسترده ای داشت .

تولد پل دوکاس :
پل دو کاس آهنگساز بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1865 میلادی به دنیا آمد . ول  د ا عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد لویی اونتر میر :
اونتر میر شاعر توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1885 میلادی به دنیا آمد . اشعار جاودان و اشعار داستانی عناوین مهمترین اثار ادبی اویند . او یک منتقد ماهر ادبی نیز بود .

تولد دانیل بورستین :
بورستین نویسنده برجسته و توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1914 میلادی به  دنیا آمد . وی به سال 1974 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

در گذشت لوییس لیکی :

لیکی جامعه شناس و مردم شناس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1972 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی به هنگام مرگ شصت و هشت سال داشت . 

 

 

منبع: خبرگزاری مهر

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo