شهید آوینی


امروز دوشنبه ششم شهریور ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با سوم شعبان المعظم سال 1427 هجری قمری و برابر است با بیست و هشتم آگوست 2006 میلادی .


تولد گوته :
 


یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر دراماتیست و نویسنده آلمانی در شهر فرانکفورت چشم به گیتی گشود . پدر او از جمله اشراف و علمای بزرگ  مشهور آلمانی بود . گوته ایام جوانی را در شهر های لایپ زیک و استراسبورگ به تحصیل حقوق و علم پزشکی گذارنید و چون به رتبه پزشکی رسید دل بر ادبیات بست و در شهر وایمار اقامت گزید . نخستین اثر ادبی او درام" گوتس فون بلرلیخن گن" است که در سال 1773 به رشته تحریر در آمد . گوته در تمام رشته های ادبی از نثر و نظم و تئاتر نویس داستان سرایی گرفته تا فن انتقاد استاد بود .وی  از علوم طبیعی و گیاه شناسی نیز اطلاع کافی داشت و کتبی نیز درباره رنگ ها و نباتات نگاشت . وی در سال 1786 برای نخستین بار به ایتالیا مسافرت کرد . در سال 1808 ناپلئون اول به دیدار گوته رفت و ساعتی چند در مصاحبت او به سر برد و به او نشان لژیون دونور اعطا کرد . این شاعر بزرگ پس از هشتاد و سه سال زندگی در سال 1832 میلادی در شهر وایمار در گذشت . "رنجهای ورتر" ،" ایفی ژنی "،" اگمونت "،" هرمان دوروتا" ،" ویلهلم مایستر" و "وصلت انتخابی" از مهمترین آثار اویند . گوته در سال 1808 میلادی نخستین بخش از فاوست را منتشر ساخت . دیوان شرقی ، .یادداشتهای من ، نغمه ها ، سکون دریا ، رقص اموات ، شعر و حقیقت و...از مهمترین آثار شعری اویند .
گوته سخت دلبسته و تحت تاثیر حافظ شیرازی بود ودیوان شرقی وی براساس همین تعلق خاطر نوشته شده است
 


در چنین روزی در سال 1827 میلادی لئو تولستوی ادیب ونویسنده بر جسته روس به دنیا آمد .
 

لو یا لئو تولستوی نویسنده بر جسته جهان در  خانواده ای اشرافی  در یاسنایا پولیانا به دنیا آمد. وی در دو سالگی مادر و در هشت سالگی پدرش را از دست داد. تولستوی در این سال ها زیر نظر عمه و مادربزرگش و نیز در محیط  مذهبی روستای خود،  پرورش یافت . تولستوی  پس از طی تحصیلات مقدماتی و همچنین طی تحصیلات تکمیلی  در دانشگاه قازان  به نوشتن بخش های ناتمام  زندگینامه خود نوشت اش در کودکی (1853)، نوجوانی (1854) و جوانی (1857) پرداخت. تولستوی در پایان جنگ کریمه از ارتش کناره گرفت و با حضور در مجامع ادبی مسکو و ارایه آثار ادبی خود ، شهرتی به هم زد. وی به کمک تورگنیف نویسنده بر جسته روس در 1857 راهی اروپا گردید. حضور در مراسم اعدامی با گیوتین که در پاریس شاهد آن بود ،  به نفرت او از معیارهای اروپایی دامن زد . وی در بازگشت به روسیه، کتاب های  پگاه ارباب، سه مرگ، آلبرت و خوشبختی خانوادگی را انتشار داد. تولستوی که از آغاز عمر به بیداد گری ها و شقاوت های طبقه خود پی برده بود از سال 1849 در املاک خود مستقر شد و کوشید تا به حال رعایای کشور خود مفید واقع شود . به همین منظور  مدرسه ای برای روستاییان در یاسنایا پولیانا تأسیس کرد و نشریه ای آموزشی انتشار داد. وی در سالهای  پایان عمر دچار یاس فلسفی مضاعفی گشت و دست به نگارش کتاب اعتراف زد . در این کتاب تولستوی بر گشت خود را از مذهب ارتودوکس اعلام داشت . قزاق ها ، جنگ وصلح ، جنگ های ناپلئون ، آنا کارنینا ، سنت پطرز بورگ ، مرگ ایوان ایلیچ ، حاجی مراد ، قدرت در تاریکی ، نعش جاندار و رستاخیز از مهمترین آثار اویند . 
  

تولد سرادوراد  بورن جونز :

این نقاش انگلیسی در چنین روزی در سال 1833 میلادی به دنیا آمد . وی طراح و نقاش سبک قبل از رافائل است .

تولد جرج  هویت ویپل :
ویپل  ستاره  شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1878 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد  . او در سال 1934 به دلیل تلاش های فراوان خود در فیزیک ستاره شناسی جایزه نوبل  را از آن خود کرد .

تولد پل هنری لانگ :
لانگ ، منتقد ادبی و موسیقی شناس مجارستانی در چنین روزی در سال 1901 میلادی دیده به جهان گشود . 

تولد برونوبتلهیم :
بتلهیم نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1903 میلادی به دنیا آمد ." استفاده های افسون"  از مهمترین آثار اوست .

سرجان بتجمان :
بتجمان ، ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سال 1906 میلادی دیده به جهان گشود . در آثار او نوعی غم غربت نسبت به گذشته نزدیک دیده می شود   .

تولد روژه تروی پیترسون :
پیترسون نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . "چگونه پرندگان را بشناسیم؟ " عنوان مهمترین اثر علمی اوست .

تولد سی رایت میلز :
رایت میلز جامعه شناس و نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1916 میلادی دیده به جهان گشود . "قدرت نخبگان "عنوان مهمترین اثر علمی اوست .


 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

 

58/06/06

حملات آشوبگران به شهرهای استان آذربایجان غربی.

اعزام سه تیپ زرهی بریا مقابله اب حملات عراق به مرزهای غربی

61/06/06

سفر یكی از مقامات مجلس نمایندگان امریكا به عراق نو فراهم سازی مقدمات برقراری رابطه عراق و امریكا

62/06/06

اعلام مانور آزادی قدس و طرح لبیك یا خمینی

65/06/06

گزارش شناساییهای مواضع دشمن و افزایش تواناییهای عراق در منطقه دربندیخان. عملیات در حاج عمران 24 ساعت به تأخیر افتاد؛ آخرین تغییرات در این محور عملیاتی. هواپیماهای دشمن به جزیره فارسی خساراتی وارد آوردند. رادیو بغداد: جزیره فارسی ایستگاه رادارهایی است كه برای كنترل ترافیك هوایی خارك مورد استفاده قرار میگرفت. سكوهای البكر و العمیه زیر آتش توپخانه ارتش قرارگرفتند. شناسایی و بازرسی نیروی دریایی از سه كشتی تجاری خارجی. شناسایی و دستگیری 60 تن از اعضا و هواداران جاسوس خلق عرب خوزستان. در درگیری نیروهای خودی با عناصر حزب دمكرات در حوالی مهاباد، 11 تن از نیروهای خودی شهید یا مجروح شدند. خط لوله نفتی ارومیه - مهاباد بر اثر انفجار قطع شد. در حمله جنگنده های عراق به روستاهای استان اربیل، 24 تن از مردم كرد منطقه كشته و 20 تن زخمی شدند. پناهنده شدن 800 تن از مردم كرد عراق به ایران طی دو هفته اخیر. میرحسین موسوی حمله بزرگ رزمندگان اسلام را منوط به شرایط مساعد سیاسی در منطقه و جهان دانست. معاون رئیس جمهور عراق: «نیروهای مسلح عراق آماده هستند هرگونه حمله ایران را دفع كنند و تهران را ناچار سازند تا پشت میز مذاكره بنشیند.» كریستین ساینس مانیتور: «عراق برتری هوایی خود را حفظ كرده است.» یك افسر ناتو: نمیتوان با پیاده نظام در جنگ پیروز شد. مبارك، دریك دیدار كوتاه از اردن وضعیت جنگ را با شاه اردن بررسی كردند. صنایع تسلیحاتی مصر با تغییر خط تولید، سفارشهای عراق را تأمین میكنند. وزارت خارجه تركیه خرید اسلحه عراق از تركیه را تكذیب كرد. با سفر وزیرخارجه تركیه به ایران، مطبوعات تركیه در یك چرخش آشكار روابط دوكشور را دوستانه توصیف كردند. پیشگامان حزب الله عراق مسئولیت ربودن نیروی اطلاعاتی عراق در قبرس را به عهده گرفتند. از كوشش سفارت عراق در بنگلادش برای راهاندازی تظاهرات علیه ایران استقبال نشد اما رادیو بغداد گفت: هزاران تن از مردم داكا از طرح صلح صدام حمایت كردند. وزیر خارجه فرانسه اعلام كرد تا آزاد شدن كلیه گروگانهای فرانسوی در لبنان، سفر خود به تهران را به تعویق میاندازد. بررسی وضعیت پناهندگان جهان در نشست كارشناسان اروپای غربی، كانادا و استرالیا. سازمان چریكهای فدایی خلق، همكاری سازمان مجاهدین خلق با عراق را محكوم كرد. سعودی به بازداشت 103 تن از حجاج ایرانی پایان داد. بی.بی.سی: عربستان هرگز از علت بازداشت ایرانیان به عنوان اتهامی مهم یاد نكرد.

66/06/06

توقف حمله محدود عراق به منطقه دربندیخان . درگیری نیروهای خودی با عناصر رزگاری در روستا “ بیدررواسی “ مریوان . سخنان رییس جمهور و نخست وزیر در نماز جمعه امروز تهران درباره عملكرد دولت ، مسائل جنگ و خلیج فارس ، پشتیبانی جبهه ها و استراتژی امریكا و شكست آن . مصاحبه وزیر دفاع در مورد عملكرد صنایع خودكفایی و تولید تجهیزات نظامی . ورود معاون وزیر خارجه جمهور اسلامی ایران به آلمان غربی و گفتوگوی وی با وزیر خارجه این كشور در مورد خروج نیروهای خارجی از خلیج فارس و كاهش تشنج . در این دیدار گنشر ( وزیر خارجه آلمان ) درخواست كرد كه ایران آمادگی خود را جهت برقراری آتش بس اعلام كند . مصاحبه مطبوعاتی لاریجانی در بن و گزارش خبرگزاری فرانسه و رویتر از مواضع و تلاش ایتالیا و آلمان برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق . دیدار معاون سیاسی نخست وزیر ( علیرضا معیری ) از بلغارستان و ملاقات و گفتوگوی وی با رییس جمهور و وزیر تجارت این كشور در مورد روابط دوجانبه ، مسائل خلیج فارس و جنگ . گفتوگوی نمایندگان اعزامی ایران به كشورهای كنگو و نیكاراگوئه با مسئولان این كشورها در مورد مسائل مربوط به جنگ . افزایش كشتیهای امریكا در خلیج فارس به بیش از 47 فروند و گزارش رویتر از ورود كشتی جدید “ رنجر “ به منطقه . واینبرگر ( وزیر دفاع امریكا ) اعلام كرد كه نیروهای امریكایی در خلیج فارس به تعداد مورد نیاز رسیده اند . توصیه رییس كمیته نیروهای مسلح كنگره امریكا به ریگان برای مین گذاری سواحل ایران . اعلام آمادگی هلند برای پیروی از ایتالیا در اعزام نیرو به خلیج فارس . ژاپن اعزام واحد مین روب به خلیج فارس را تكذیب كرد . دبیركل سازمان ملل پس از دریافت پاسخ عراق به قطعنامه 598 ، در انتظار پاسخ قطعی ایران به این قطعنامه است . فاجعه مكه به نقل از یك روزنامه نگار مسلمان مقیم لندن و شاهدان عینی كه از مراسم حج بازگشته اند . مقالات فرد هالیدی و پرفسور روح الله رمضانی در مورد سیاست خارجی ایران : اهداف ، شكستها و گروههای مؤثر در تعیین آن . مصاحبه رییس كل بانك مركزی در مورد قیمت كالاها و ذخایر ارزی كشور .

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo