شهید آوینی

 

امروز شنبه بیست و هشتم مرداد ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با بیست و چهارم رجب المرجب سال 1427 هجری قمری و برابر است با نوزدهم آگوست 2006 میلادی .

گشایش مجلس خبرگان رهبری :

با تاکید امام خمینی (ره)  مبنی بر تشکیل مجلس خبر گان  بررسی نهایی قانون اساسی ، لایحه قانون انتخابات مجلس خبر گان در هشت فصل و چهل ماده به تصویب هیات دولت و شورای انقلاب رسید . بنا به تصویب دولت موقت ، انتخابات مجلس خبر گان در دوازدهم مرداد 1358 بر گزار شد و از میان نامزدان ، هفتاد و پنج نفربا آرای مستقیم مردم انتخاب شدند .  مجلس خبر گان رهبری در چنین روزی در سال 1358 با پیام امام خمینی ره که توسط حجت الاسلام والمسلمین  هاشمی رفسنجانی قرائت شد ، افتتاح گردید . این مجلس به مدیریت شهید بهشتی توانست جلسات متعدد بررسی قانون اساسی را تشکیل دهد . سرانجام پس از سه ماه تلاش فوق العاده کار تدوین قاونون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بیست و چهارم آبان 1358  و در دوازده فصل و 175 اصل با یک مقدمه و موخره تنظیم نمود و در تاریخ دوازدهم آذر سال 1359 به تصویب نهایی ملت ایران رسید . 

 کودتای  بیست و هشتم مرداد :

فاصله زمانی سی ام تیر ماه 1331 تا بیست و هشتم مرداد 1332 ه ش را  باید زمان فراهم آمدن مقدمات کودتا دانست . دراین مدت آمریکایی ها فعالانه وارد عمل شدند و پس از آنکه مطمئن شدند نمی توانند از راههای سیاسی نفت ایران را به چنگ آورند تصمیم به کودتا گرفتندد. انگلیسی ها نیز با آمریکایی ها معامله  و قسمتی از منافع خود را به  آنها واگذار کردند . سازمان جاسوسی آمریکا ابتکار عمل را برای انجام کودتا و سقوط حکومت مصدق در دست گرفت و پس از آنکه سرگردانی مردم در اثر اختلاف رهبران و غوغاها و توطئه هایی که مزدوران خارجی همه روزه به راه می انداختند به نهایت رسید ، حزب توده هم  توانست آب را به اندازه کافی گل  آلود کند .
 در بیست و پنجم مرداد کودتایی صورت گرفت که ناکام ماند و شاه به خارج از کشور فرار کرد . در حالی که گمان می رفت خطر رفع شده است موج دوم کودتا در بیست و هشتم مرداد فرا رسید و در شرایطی که دیگر از آن همبستگی و حضور توده های مسلمان در صحنه سی تیر خبری نبود حکومت مصدق در عرض چند ساعت سرنگون شد و سرلشکر زاهدی به نخست وزیری رسید . شاه دوباره بازگشت و آمریکایی ها آن چنان بر ایران خیمه زدند که تا بیست و پنج سال ایران مطمئن ترین پایگاه سیاسی و نظامی آنان در جهان محسوب می شد . در جریان کودتای بیست و هشت مرداد حزب توده با آنکه شبکه گسترده ای از افسران ارتش را با خود داشت کمترین عکس العملی را دربرابر کودتا چیان نشان نداد .

روز به آتش کشیده شدن سینما رکس آبادان :
در چنین روزی در سال 1357 ه ش سینما رکس آبادان به دست عمال محمد رضا پهلوی به آتش کشیده شد . تمامی حاضران در این سینما در آتش سوختند . این اقدام با هد ف متهم ساختن انقلابیون صورت گرفته بود تا شاید رژیم بتواند تبلیغات وسیعی به نفع خویش و علیه انقلاب اسلامی ملت ایران به راه اندازد که چنین نشد.    

عملیات فتح هشت :

در چنین روزی در سال 1366 عملیات فتح هشت آغاز شد . این عملیات با رمز یا رسول الله آغاز گردید . مجری این عملیات غرور آفرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود .

روز استقلال افغانستان :

کشور افغانستان درمنطقه  آسیای مرکزی در خاور میانه و در مشرق ایران قرار گرفته است . مساحت این کشور یک دوم مساحت ایران است . بیشتر جمعیت این کشور از نژاد آریایی ( تاجیک ، ابدا لی ، غلجایی ) و تعداد کمی هم ازبک و ترکمن هستند . زبان رسمی این کشور فارسی دری و پشتو است . پایتخت این کشور کابل نام دارد . افغانستان در چنین روزی در سال 1919 میلادی از تسلط انگلستان بر روابط خارجی اش مستقل شد . همه ساله چنین روزی در افغانستان به عنوان روز ملی گرامی داشته می شود .
تاریخ جددی افغانستان را می توان از سال 1978 بر شمرد . در سال 1978میلادی  افسران وابسته به  حزب دموکراتیک خلق در ارتش ظاهر شاه  کودتا  کردند و نورمحمد تره کی  به عنوان رهبر جدید دولت کمونیستی  منصوب شد . پس از وی حفیظ الله امین در مقام نخست وزیری  قرار گرفت . در سال 1979 ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان حمله برد و این کشور را به اشغال خود در آورد اما نیروهای جهاد ی در این مدت دایما به مبارزه با نیروهای اشغالگر پرداختند . در سال 1983 یک آتش بس موقت میان نیروهای اتحاد شوروی با احمدشاه مسعود(شیر دره پنجشیر) برقرار شد اما چندان ادامه نیافت. . در سال 1986 ببرک کارمل استعفای خود را اعلام کرد  وپس از وی  دکتر نجیب الله در مقام رهبری حزب حاکم  قرار گرفت . در سال 1986 حاجی محمد سمکنی شخصیت غیر حزبی در مقام رئیس موقت دولت قرار گرفت.  وی  در سال 1987  مصالحه ملی اعلام کرد . در سال 1988 هم میخاییل گورباچف دستور خروج نیروهای شوروی را صادر کرد . پس از آن بود که نیروهای کشور شوروی سابق رخت از این کشور بربستند . 

تولد  لوگو لوپز :
لوپز شاعر بر جسته اسپانیایی در چنین روزی در سال 1398 میلادی به دنیا آمد . "کمدی زهر آلود"  مهمترین اثر ادبی  اوست .

تولد جان دریدن :
جان دریدن،    نخستین ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سال 1631 میلادی به دنیا آمد . وی دستی هم در نمایشنامه نویسی  و نقد ادبی داشت ." آبشالوم و آچیتوفل" از عناوین مهمترین آثار ادبی اویند .

تولد ساموئل ریچاردسون :
ریچاردسون  نویسنده بر جسته انگلیسی در چنین روزی  در سال 1698 میلادی به دنیا آمد . "پالما "و "غسل تعمید داده شده " از عناوین مهمترین آثار ادبی اویند .

تولد مینا کانت :
مینا کانت نویسنده  بر جسته فنلاندی در چنین روزی در سال 1844 میلادی به دنیا آمد . وی علاوه بر این در رشته نمایشنامه نویسی هم دستی داشت . آثار وی عمدتا نمایانگر دید واقع گرای اویند ." شیطان های اجتماعی"  عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد ادیت نسبیت انگلند :
نسبیت ،  نویسنده  انگلیسی  کتب داستانی کودکان در چنین روزی در سال 1858 میلادی به دنیا آمد . وی شاعر نیز بود و چندین کتاب برای بزرگسالان نیز در کارنامه ادبی خود دارد ." راه آهن کودکان"  عنوان مهمترین اثر داستانی او برای کودکان است .

تولد مانوئل کازون :
کازون نخستین رییس جمهور کشور فیلیپین در چنین روزی در سال 1878 میلادی به دنیا آمد . او در بین سالهای 1935 تا 1942 براین کشور عهده دار سمت ریاست جمهوری بود .

جیمز کولد گوزنز :
کولد گوزنز نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1903 میلادی به دنیا آمد . وی در سال 1946 میلادی جایزه پولیتزر ادبی را از آن   خود کرد . "حافظ افتخار" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد فیلو تی فرانس ورث بپور :
بپورمخترع آمریکایی در چنین روزی در سال  1907 میلادی به دنیا آمد . مورخان او را مخترع تلویزیون الکترونیکی دانسته اند .

در گذشت فردریک  سوم :
فردریک سوم ، امپراتور آلمان ( ژرمن ) در چنین روزی در سال 1493 میلادی درگذشت . وی در میان سالهای 1440 میلادی تا 1493 بر این کشور حکومت کرد .

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

58/05/28

دستور اكید و فوری حضرت امام مبنی بر حركت نظامیان بسوی سنندج و سركوب ضدانقلاب.

پاكسازی پاوه از ضدانقلاب.

60/05/28

ایران – لیبی و الجزایر در اوپك هماهنگ شدند.

61/05/28

حمله ارتش عراق به پیشمرگان انقلابی در شهر اربیل. حمله پیشمرگان انقلابی به مقر ارتش خلقی عراق در شهر كركوك. بمباران دو روستا از استان "دیاله" عراق توسط هلیكوپترهای ارتش این كشور. پناهندگی 23 تن از مردم مسلمان عراق به ایران. در بمباران امروز شهر آبادان، سه تن از مردم مجروح شدند. سه فروند از هواپیماهای جنگنده نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیاتهای بمباران تأسیسات صنعتی عراق، پوشش هوایی تبریز و شناسایی، سقوط كردند كه در این حادثه، یك خلبان به شهادت رسید. كشف 44 هزار مین در دشت آزادگان به كوشش نیروهای تخریب سپاه. در حملههای ضدانقلابیون به نیروهای خودی در اطراف بوكان و محور صائین دژ ـ تكاب، پنج تن از مهاجمان كشته و 8 تن دیگر زخمی شدند، از نیروهای خودی نیز سه تن به شهادت رسیدند. درگیری بین نیروهای پایگاه "حیاط" و چتههای "رستگاری". در عملیات آزادسازی یك روستا در مریوان، سه تن از برادران پاسدار به شهادت رسیدند و یك تن نیز مجروح شد. حمله عناصر غیرقانونی به پایگاهی در اطراف سردشت. انفجار بمب در اتومبیل فرمانده عملیات پیشمرگان كردستان سنندج. ترور "رسول فردآری" و عبدالحسین زحمتكش" به دست عناصر سازمان مجاهدین خلق و ناكامی این سازمان در ترور معاون وزارت بازرگانی در تهران. سخنان ناخدا "افضلی" فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و گزارش خبرگزاری فرانسه در مورد تهدیدهای عراق مبنی بر حمله به نفتكشها: افضلی: عراق قصد دارد بدین ترتیب با ترساندن این شركتها، به زعم خود این فشار اقتصادی را به ما هم وارد كند تا شاید از این طریق بتواند در مواضع ما خلل و سستی به وجود آورد. خبرگزاری فرانسه: مسئولان عراقی متقاعد شدهاند كه تنها راه باقی مانده برای جلوگیری تهران از ادامه جنگ 23 ماهه، حمله به منابع عایداتی و كاهش دادن صادرات نفتی ایران است. مؤسسه لویدز تخمین زده است كه حق بیمهها در مورد كشتیهای عازم به خارك تا دو درصد بالا رود. خبرگزاری آسوشیتدپرس: بنگلادش علاقهمند است اجلاس وزیران خارجه غیرمتعهدها در بغداد برگزار شود و ایران مجبور است در این اجلاس در بغداد شركت كند. سفیر بنگلادش در سازمانملل: 95 درصد كشورها در اجلاس بغداد شركت میكنند. خبرگزاری فرانسه: دولت عراق اخیراً اعلام كرده است كه تشكیل كنفرانس وزرای خارجه عناصر غیرمتعهدها در بغداد حق طبیعی این كشور است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت، ضمن عیادت از مجروحان جنگی لبنانی و فلسطینی بستری در بیمارستان، كمكهای نقدی ایران به مبلغ بیست هزار لیر لبنانی را به آنان اهدا كرد. یكی از مجروحان در این دیدار: امام خمینی تنها نجاتدهنده امت اسلامی و مستضعفان جهان است و كسی جز او نمیتواند این كار را انجام دهد. مقاله روزنامه "البعث" سوریه درباره جنگ ایران و عراق، خسارات وارده به عراق و كمكهای اعراب به این كشور: عراق در حدود 175 میلیار دلار خسارت مادی متحمل شده است. صدام عامل اجرای برنامههای امریكایی و اعراب مرتجع نه تنها در خلیج فارس، بلكه در كل منطقه است.

65/05/28

بررسی طرحمانور عملیات آتی در جزیره مجنون و تجدیدنظر در طرح قبلی به دلیل وجود برخی مشكلات؛ تأكید فرمانده سپاه بر تداوم و تسریع فعالیتهای آمادهسازی با توجه به وضعیت متزلزل دشمن در این دوره: امام میگوید عجله كنید دشمن متزلزل است، ایذایی عمل كنید. فعالیتهای پیشگیرانه دشمن در شرقبصره برای ممانعت از نفوذ نیروهای خودی در عملیات آتی. حمله هواپیماهای عراقی به یك یدككش 485 تنی در سواحل ایران؛ اظهارات كاپیتان یك كشتی لیبریایی مبنیبر رهیدن از خطر حمله هلیكوپترهای ایرانی. عراق ادعا كرد كه ایران مناطق مسكونی را با توپخانههای دوربرد هدف قرار دادهاست. در حمله كردهای معارض عراقی در محور "لیلان" استان كركوك، چهار خودرو نظامیان عراقی منهدم و 40 تن نیز كشته شدند. تلاش سازمان مجاهدین خلق و حزب دمكرات كردستان ایران برای بهبود روابط اتحادیه میهنی كردستان عراق با حزب بعث و ترغیب آن به قطع همكاری با جمهوریاسلامی ایران. رئیس حقوق بشر فرانسه، رجوی را به دلیل استفاده تاكتیكی از نام اسلام، نیرنگباز سیاسی خواند. انفجار یك بمب در میدان فردوسی تهران 21 عابر پیاده را شهید و شمار بسیاری را مجروح كرد. با انفجار بمبی در یك كتابفروشی در نزدیكی كنسولگری ایران در لندن، سه تن مجروح شدند و دو تن زیر آوار ماندند؛ احتمالاً ضدانقلابیون قصد داشتند این بمب را در حوالی كنسولگری كار بگذارند كه قبل از موعد منفجر شدهاست. اعزام 3800 تن از نیروهای داوطلب از آذربایجان شرقی و مازندران به جبهههای جنگ. بازتاب حمله آتی ایران؛ هرالد تریبون: «تنها یك پیشروی قدرتمندانه كافی است تا ایرانیها بغداد را مورد تهدید قرار دهند.» یو.اس.نیوز: «برنامه ایران قطع بزرگراه كویت - بصره و حركت به سوی بصره خواهد بود.» داگنس نیهتر: «تصرف بصره و سرنگونی رژیم عراق دور از دسترس نیروهای از جان گذشته ایران نیست.» ژنرال بوی كارشناس علوم نظامی فرانسه: ایرانیها با استفاده از برتری نیروی انسانی و قدرت نظامی، مركز ثقل جبهه را در اختیار دارند. سفر وزیر خارجه سوریه به تهران و دیدار با رئیسجمهور و نخستوزیر؛ رادیو اسرائیل: مقامات ایران به وزیرخارجه سوریه اطمینان دادهاند كه در نظر ندارند جنگ علیه عراق را گسترش دهند. رئیسجمهور كرهشمالی از روابط دوستانه با ایران ابراز خرسندی كرد. بی.بی.سی: وزیر نفت ایران در رأس هیئتی به مسكو رفته تا درباره امكان صدور مجدد گاز به شوروی گفتوگو كند. دولت ایران میكوشد حتیالامكان مانع رسیدن اسلحه به عراق شود. خبرگزاری فرانسه: عربستان كاهش تولید نفت خود را از 5میلیون به 35/4میلیون بشكه در روز شروع كردهاست. وزیر نفت عراق: سقف تولید 2میلیون بشكه در روز را تا آخر سال حفظ خواهیم كرد. سرگردانی 500هزار عراقی در اروپا و امریكا بدون گذرنامه؛ اعدام یا مفقود شدن 30هزار عراقی از آغاز حكومت صدام تاكنون. گزارش خبرگزاری كویت از اقدامات این كشور برای احداث پاسگاههای ساحلی و بهكارگیری انواع سلاحها در آن. راهپیمایی جانبازان انقلاب و جنگ در مكه و آغاز سمینار "عراق" در مكه به ابتكار بعثه امام. وزارت كار اخراج كارگران را ممنوع اعلام كرد؛ مشاور نخستوزیر: در شرایط فعلی هیچ كارگری نباید به دلیل نبود ارز اخراج شود. مدیریتها باید با اصلاح خطوط تولید در حل مشكل بیكاری پنهان اقدام كنند. گفتوگوهای نمایندگان شوروی و اسرائیل - كه بعد از 19 سال در هلسینكی برگزار شدهبود - بر اثر اختلاف نظر درباره دستوركار، بدون نتیجه خاتمه یافت.

66/05/28

اجرای آتش توپخانه ایران بر مراكز صنعتی و اقتصادی عراق در اطراف شهرهای بصره ، زبیر ، ابوالخصیب و امالقصر . حمله هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نیروگاه دربندیخان و تأسیسات اقتصادی جلفائیه عراق . حمله ضدانقلاب به آمبولانس حامل مجروحان در محور میرآباد به پیرانشهر . درگیری نیروهای خودی با عناصر خبات در روستاهای “ باشوان “ و “ كلاهدول “ بانه . مقاومت نیروهای مبارز كرد در منطقه سورداش و استفاده عراق از سلاحهای شیمیایی در این منطقه . دیدار جمعی از پرسنل بسیج مستضعفین با رییس مجلس و سخنان وی در مورد مسائل خلیجفارس و اقدامات جانبدارانه اروپا و امریكا از عراق . عبور چهارمین كاروان نفتكشهای كویتی از تنگه هرمز به مقصد كویت . فعال شدن موشكهای “ كروز “ امریكا و تمرینات شش روزه آنها در انگلستان و ایتالیا . سفر “ استفان سولارز “ نماینده كنگره امریكا به عراق و ملاقات وی با مقامات این كشور . تحلیل روزنامه كریستین ساینس مانیتور از توقف و آغاز حملات عراق در خلیجفارس . اعلام زمان دیدار دكتر لاریجانی از نیویورك و ملاقات وی با دبیركل سازمان ملل متحد . ابراز امیدواری رادیو امریكا به پاسخ جمهوری اسلامی ایران و تفسیر این رادیو از آن . اشاره رادیو بی . بی . سی . به تاكتیك ایران در برخورد با قطعنامه 598 . پیشنهاد یاسر عرفات : « ایجاد یك نیروی اسلامی ناظر میان ایران و عراق . » اعزام نمایندگانی از امارات و سوریه به ایران برای مذاكره در مورد پایان دادن به جنگ . اطلاعیه فدراسیون شركتهای نفتی مستقل فرانسه در حمایت از دستور دولت مبنیبر ممنوعیت خرید نفت از ایران . آغاز بهرهبرداری از لوله دوم انتقال نفت عراق به تركیه . “ اوزال “ نخستوزیر تركیه : « این بزرگترین پروژه دوران چهارساله زمامداری من است . » مطالب نشریات فرانسه در مورد اهمیت استراتژیك تنگه هرمز . تفسیر وال استریت ژورنال از آزادی “ گلاس “ خبرنگار امریكایی در لبنان و احتمال از سرگیری روابط میان سوریه و امریكا .

اجرای آتش توپخانه ایران بر مراكز صنعتی و اقتصادی عراق در اطراف شهرهای بصره ، زبیر ، ابوالخصیب و ام‌القصر . حمله هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نیروگاه دربندیخان و تأسیسات اقتصادی جلفائیه عراق .

حمله ضدانقلاب به آمبولانس حامل مجروحان در محور میرآباد به پیرانشهر . درگیری نیروهای خودی با عناصر خبات در روستاهای “ باشوان “ و “ كلاهدول “ بانه .

مقاومت نیروهای مبارز كرد در منطقه سورداش و استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی در این منطقه .

دیدار جمعی از پرسنل بسیج مستضعفین با رییس مجلس و سخنان وی در مورد مسائل خلیج‌فارس و اقدامات جانب‌دارانه اروپا و امریكا از عراق .

عبور چهارمین كاروان نفت‌كش‌های كویتی از تنگه هرمز به مقصد كویت .

فعال شدن موشك‌های “ كروز “ امریكا و تمرینات شش روزه آنها در انگلستان و ایتالیا .

سفر “ استفان سولارز “ نماینده كنگره امریكا به عراق و ملاقات وی با مقامات این كشور . تحلیل روزنامه كریستین ساینس مانیتور از توقف و آغاز حملات عراق در خلیج‌فارس .

اعلام زمان دیدار دكتر لاریجانی از نیویورك و ملاقات وی با دبیركل سازمان ملل متحد . ابراز امیدواری رادیو امریكا به پاسخ جمهوری اسلامی ایران و تفسیر این رادیو از آن . اشاره رادیو بی . بی . سی . به تاكتیك ایران در برخورد با قطع‌نامه 598 .

پیشنهاد یاسر عرفات : « ایجاد یك نیروی اسلامی ناظر میان ایران و عراق . » اعزام نمایندگانی از امارات و سوریه به ایران برای مذاكره در مورد پایان دادن به جنگ .

اطلاعیه فدراسیون شركت‌های نفتی مستقل فرانسه در حمایت از دستور دولت مبنی‌بر ممنوعیت خرید نفت از ایران

آغاز بهره‌برداری از لوله دوم انتقال نفت عراق به تركیه . “ اوزال “ نخست‌وزیر تركیه : « این بزرگ‌ترین پروژه دوران چهارساله زمام‌داری من است . » مطالب نشریات فرانسه در مورد اهمیت استراتژیك تنگه هرمز .

تفسیر وال استریت ژورنال از آزادی “ گلاس “ خبرنگار امریكایی در لبنان و احتمال از سرگیری روابط میان سوریه و امریكا .

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo