شهید آوینی

 

امروز چهارشنبه هجدهم مرداد ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با چهاردهم رجب المرجب سال 1427 هجری قمری و برابر است با نهم آگوست 2006 میلادی .

عملیات فتح نه :
عملیات فتح نه در چنین روزی در سال 1366 آغاز شد . این عملیات در منطقه عمومی خرمال از استان سلیمانیه عراق آغاز شد .

در گذشت ابوالقاسم پاینده :
ابوالقاسم پاینده،  مترجم، نویسنده و روزنامه نگار کشورمان، در چنین روزی در سل 1363 ه.ش دار فانی را وداع گفت . پاینده از نویسندگان و مترجمانی بود که بیشتر در حوزه های تمدن اسلامی قلم می زد . او از خود آثار گرانبهایی به جای گذارده که از میان آنها می توان به گردآوری ، تدوین و ترجمه  کلمات درربار وعمیق حضرت رسول اکرم ص اشاره کرد . وی نام این اثر  ارزشمند و ماندگار را به تاسی از نام نهج البلاغه، "نهج الفصاحه " نهاد. مرحوم پاینده در واقع  نه تنها به ترجمه کلمات قصار رسول الله (ص)  اقدام کرد بلکه توانسته است بسیاری از احادیث مستند به پیامبر اکرم (ص) را نیز جمع آوری کند . از وی برگردانی به فارسی از قرآن کریم نیز به یادگار مانده است.

بمباران شهر ناکازاکی توسط آمریکا :
در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، ترومن رییس جمهور وقت آمریکا، فرمان بمباران اتمی دومین شهر ژاپن را صادرکرد و دومین بمب اتمی درجنگ جهانی دوم،  بر سر مردم شهر ناکازاکی منفجر شد .  وزش بادی شدید، موجب شد که بمب به هنگام فرود   در منطقه ای در گوشه شهر  به زمین افتد . بر اثر این بمب یک سوم  شهر ناکازاکی از جمله کار خانه های  فولاد سازی و صنعتی ای چون میتسو یبیشی از بین رفتند  . همچنین درساعات اولیه هشتاد هزار ژاپنی دار فانی را وداع گفتند وهزاران نفر گرفتار بیماری های مختلف شدند و آثار مرگبارناشی از تشعشعات اتمی از نسل های بعدی  مردم ژاپن قربانی گرفت. چهار روز پیشتر بمب اتمی دیگری با قدرت تخریبی افزونتر را یک خلبان آمریکایی برسر مردم بی دفاع هیروشیما منفجرکرده بود . پس از نابودی ناکازاکی ، ژاپن مجبور شد تسلیم شود.    

روز جهانی گرامیداشت مردم بومی :
همه ساله ،  نهم اوت هرسال به نام روزمردم بومی از سوی مردم کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود  . نوع زندگی مردم بومی و آداب و رسوم آنان  به عنوان بخشی از جامعه جهانی،  همواره مورد توجه جامعه شناسان قرار داشته است . بر خی معتقدند نوع زندگی بومیان در واقع بازتابی از زندگی انسانهای دوره های نخستین است که کمتر مورد هجوم آثار منفی شهر نشینی قرار گرفته است . در اواخر  قرن بیستم وهمزمان با نضج و توسعه اندیشه های پست مدرنیسم در حوزه فلسفه ، مکتبی نیز در جامعه شناسی شهری شکل گرفت که از آن به "شهر گریزی"  یاد می شود . در واقع انسانهای شهری امروز با دلزدگی از آثار منفی این گونه زندگی سعی دارند به روستاها نقل مکان کنند و درواقع نوعی بازگشت به زدگی مردمان بومی داشته باشند.

روز استقلال سنگاپور :
سنگاپور جزیره ای است در جنوب شرقی آسیا در منتهی الیه شبه جزیره مالاکا واقع  در مدخل تنگه مالاکا .  نژاد  مردم سنگاپور،  زرد ( چینی - ماله ای ) است و عده کمی نیز از آنان سفید پوست اند . زبان رایج میان اهالی این کشور زبان ماله ای ، چینی و انگلیسی است و از دین های اسلام ، بودا و برمه ای  پیروی می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . سنگاپور ابتدا همراه با مالزی در سال 1963 از انگلیس مستقل و ضمیمه فدراسیون مالزیا شد و درچنین روزی در  ماه اوت 1965 استقلال  خود را اعلام کرد . این کشور در 14 سپتامبر سال 1965 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد و همزمان عضویت خود را در سازمان کشورهای  مشترک المنافع  حفظ کرد . پایتخت این کشور بندر زیبای سنگاپور است . 

پرتاب سفینه مارس 7 :
در چنین روزی در سال 1973 میلا دی ،  دانشمندان شوروی سابق ، سفینه مارس 7 را به سوی سیاره مریخ  پر تاب کردند .  

تولد آیزاک واتسن :
ایزاک واتسن نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1593 میلادی به دنیا آمد . وی در رشته زندگی نامه نویسی نیز فعال بود و به سبب علاقه مندی بسیار به ماهیگیری در این باره  کتاب هایی نیز نگاشته است . مهمترین اثر داستانی او "ماهیگیر کامپلیت" نام دارد .

تولد بندتو مارچلو :
مار چلو موسیقیدان بر جسته ایتالیایی در چنین روزی در سال 1686 میلادی در ونیز دیده به جهان گشود . مهمترین اثر موسیقایی او "گفتگو" نام دارد .

تولد آلبرت ویلهلم کتلبای :
کتلبای انگلیسی در چنین روزی در سال 1857 در آستون انگستان دیده به جهان گشود . وی آثار بسیار زیبایی از خود به جای  نهاده است که از مهمترین آنها می توان به "کارگرشگفت انگیز" اشاره کرد.

تولد ژان پیاژه :
پیاژه ،  روانشناس و جانور شناس قرن بیستم در چنین روزی در سال 1896 میلادی  در کشور سوئد دیده  به جهان گشود . وی نخسین کسی است که مطالعات فراوانی در حوزه ادراک کودکان  انجام داده است . او را به عنوان دانشمندی که در توسعه علم روانشناسی گامهای موثری برداشته است ، مورد ستایش  قرار داده اند .
 
تولد جان بور :
جان بور نویسنده و کارگردان آمریکایی در چنین روزی در سال 1909 میلادی چشم به جهان گشود . بیشتر آثار او در باره موزه های نقاشی دنیا است . "نقاشی های آمریکایی ها در قرن بیستم میلادی "عنوان مهمترین اثر  اوست .

تولد ویلیام آو فولر :
فولر،  فیزیکدان بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1911 متولد شد . آثار و مباحث او بیشتر در زمینه رشته فیزیک نجومی است . وی در سال 1983 جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد .

تولد فیلیپ لارکین :
لارکین  نویسنده و شاعر انگلیسی در چنین روزی در سال 1922 به دنیا آمد . وی به عنوان یکی از شاعران تاثیرگذار و بر جسته انگیسی در دهه پنجاه در میان جامعه ادبی این کشور شناخته شده است . "کشتی شمالی"  و" ژیل"  عنوانهای  مهمترین آثار این نویسنده انگلیسی اند . 

 

 

 

18/05/58

انتصاب عدنان خیرالله به معاونت نخست‌وزیر و جانشین كل نیروهی مسلح.

ادعی صدام مبنی بر ینكه حزب بعث در عراق بعد از كشف كودتا مسیر جدیدی را در پیش گرفته است و از روند قبلی رویگردان است. (شید منظور به چرخشم بسوی غرب باشد)
18/05/61
با آتش توپخانه ها و خمپاره هی ارتش عراق در جزیره مینو و شهر آبادان یك تن به شهادت رسید و 16 تن مجروح شدند.

دو كشتی متعلق به یونان و كره جنوبی پس از تخلیه بار در بندر ماه شهر به هنگام بازگشت هدف حمله هلیكوپترهی عراقی قرار گرفتند كه از كاركنان دو كشتی 9 تن مجروح و 13 تن نیز مفقود شدند. عراق در اطلاعیه شماره 805 خود به ین حمله اعتراف كرد.

یك كشتی روسی حامل تانك "تی 72" بری ارتش عراق، در بندر "شعیبیه" كویت پهلو گرفت.

در عملیات كمین رزمندگان خودی علیه افراد مسلح غیرقانونی در اطراف بوكان، دو تن از ین افراد كشته و دو تن نیز مجروح شدند. مسئول تشكیلات سازمان مجاهدین خلق در قائمشهر كه به دست مردم دستگیر شده بود با خوردن سیانور خودكشی كرد.

در ادامه تلاشهی سیاسی عراق بری جلب افكار عمومی، "صالح عمر" نمینده دائمی ین كشور در سازمان ملل، در یادداشتی به شوری امنیت اعلام كرد كه عراق قطعنامه هی 479 و 514، همچنین تصمیم كنفرانس وزاری خارجه كشورهی غیرمتعهد در فوریه 1981 دهلی نو را پذیرفته است. در ین نامه یران به طولانی كردن جنگ و گسترش آن نیز متهم شده است.

18/05/65
ابتكارات و میزان پیشرفت كار بری عملیات العمیه؛ ابلاغ مأموریت به غواصان لشكر14.

تأكید فرمانده نیروی زمینی سپاه به اجری عملیات در مجنون به رغم وجود مشكلات.

فعالیت شدید دشمن در منطقه فاو؛ احداث یك فرودگاه و استقرار موشكهی ضدهویی سام7 در امالقصر؛ ادامه ارسال سلاح از كویت به عراق.

بمباران تأسیسات نفتی عراق در 350 كیلومتری بغداد در حمله هواپیماهی خودی؛ رادیوهی خارجی خسارت را سنگین و تحرك نیروی هویی یران را دور از انتظار خواندند.

دولت عراق به كردهی كركوك اعلام كرد كه اگر درجنگ شركت نكنند، اموال آنها مصادره خواهد شد. گزارش كریستین سینس مانیتور از اقدامات عراق علیه كردهی ین كشور.

اعزام نیروهی داوطلب بسیجی از شهرهی بوشهر، بروجرد، مشهد. بافق، زاهدان؛ تسهیلات شوری عالی انقلاب فرهنگی بری ورود نیروهی داوطلب بسیجی به دانشگاهها.

كویت و یمن طی نامهی به مقامات یران از طرح صلح صدام حمیت كردند؛ لوموند: «ین خطر وجود دارد كه بغداد درجنگ بازنده شود. به نظر میرسد كه یران توان لازم را دارد.»

حسنی مبارك رئیس جمهوری مصر و حسین شاه اردن در بیانیه مشتركی روز پنج‌شنبه از كشورهی عربی خواستند از عراق در جنگ با یران حمیت كنند و همچنین خواستار تشكیل یك كنفرانس بین‌المللی صلح شدند. (خبرگزاری آلمان غربی)
18/05/66
عملیات فتح 9 در منطقه عمومی خرمال از استان سلیمانیه عراق

پاتك دیگر عراق در “ بلفت “ و تصرف قسمتی از مواضع نیروهی “ تیپ29 “ در ساعات اولیه .

جلسه فرماندهان سپاه بری بررسی طرح‌ها و گستره تداوم عملیات بر روی تپه جنگلی .

بمباران میمك و چزابه در حمله هواپیماهی عراق .

حمله عناصر حزب دمكرات به بیمارستان پیرانشهر و یك مقر سپاه در منطقه نودشه .

تصویب نهیی برنامه‌هی سمینار “ لبیك یا امام “ : فعال‌تر شدن ستادهی پشتیبانی جنگ مراكز استان‌ها ، اعلام دهه انصارالمجاهدین ، تشكیل كمیته‌هی مردمی حمیت از خانواده‌ رزمندگان .

تشییع جنازه پیكر شهید “ عباس بابیی “ معاون عملیات فرمانده نیروی هویی . اظهارات “ میرحسین موسوی “ نخست‌وزیر درباره تأثیرگذاری شهید بابیی در تحولات مثبت نیروی هویی .

“ میرحسین موسوی “ نخست‌وزیر در پیان جلسه هیئت دولت : “ تا وقتی كه ابرقدرت‌‌ها در خلیج‌فارس حضور داشته باشند ین منطقه پر از مین خواهد بود . اطلاع قبلی تركیه از بروز درگیری در مكه ، حاكی از نقشه از پیش طرح‌شده بری كشتار حجاج یرانی است . “

سومین روز حركت كاروان نفت‌كش‌هی كویتی و مین‌روبی هلی‌كوپترها در پیشاپیش آنها .

مناظره تلویزیونی “ وینبرگر “ وزیر دفاع امریكا و “ سعید رجیی خراسانی “ نمینده یران در سازمان ملل در مورد مین‌گذاری در خلیج‌فارس ، احتمال درگیری یران و امریكا ، قطع‌نامه 598 و پیان دادن به جنگ . تفسیر خبرگزاری تاس از سخنان وینبرگر .

جمع‌بندی خبرگزاری فرانسه درباره خطرهی اقدامات یران در خلیج‌فارس .

مجله العالم : كویت با واگذاری پیگاه نظامی به امریكا ، موافقت كرده است .

معاون وزیر خارجه انگلستان : درخواست امریكا بری ارسال مین‌روب به خلیج‌فارس را مجدداً بررسی خواهیم كرد . یران بید منزوی شود .

عراق در نامه‌ی به دبیركل سازمان ملل مدعی شد كه یران شهرهی عراق را گلوله‌باران كرده است . یران ین ادعی عراق را رد كرد .

تحریم خرید نفت از یران توسط فرانسه

18/05/67
ورود اولین واحدهی نیروهی ناظر سازمان ملل به تهران و بغداد

دیدار یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجه عمان از تهران

اعلام تاریخ آتش‌بس از طرف دبیركل (29 مرداد)
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo