شهید آوینی

 

امروز یکشنبه هشتم مرداد ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با چهارم رجب المرجب سال 1427 هجری قمری و برابر است با سی ام جولای 2006 میلادی .

روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی :
 


یحیی ابن حبش بن امیرک ، ملقب به شهاب الدین ، شیخ اشراق و شیخ  شهید ، حکیم معروف ومحیی حکمت اشراق در سنه 549 ه ق دیده به جهان گشود . وی حکمت را نزد مجد الدین جیلی استاد فخر رازی در مراغه آموخت و در علوم حکمی سرآمد روز گار خود شد . وی  به قوت ذ کا ،  حدت ذهن و نیک اندیشی بر بسیاری از امور علمی اطلاع یافت و چون در بسیاری از موارد خلاف رای قدما گفته و از حکمت ایرانی و مصطلحات زرتشتی استفاده کرده ، متعصبان او را به الحاد متهم کردند و خون او را مباح شمردند . صلاح الدین ایوبی فرمانروای مصر و شام فرمان قتل وی را صادر کرد وشیخ در 38 سالگی در سال 587 ه ق  به دیار حق شتافت .  
سهروردی آثار متعددی  به فارسی و عربی دارد .  مهمترین آنها از این قرارند : منطق التلویحات ، کتاب التلویحات ، کتاب المقاومات ، کتاب المشارع والمطارحات ، حکمه الاشراق ، رساله فی اعتقاد الحکما ، قصه الغربه الغربیه ، آواز پر جبرییل ، رساله العشق ، لغت موران ، صفیر سیمرغ ، ترجمه رساله الطیر ابن سینا ، اللمحات ، الهیاکل النوریه ، الالواح المعاد یه ، المبدا والمعاد ، طوا رق النور ، االبارقات الالهیه ، لوامع الا نوار ، روز ی با جماعت صوفیان ، عقل سرخ ، و پرتو نامه .
سهروردی حکمت اشراق را احیا کرده به کمال رسانید . فلسفه او التقاطی است و در آن آثاری از اصول عقاید حکمای یونان به خصوص افلاطون ونوافلاطونیان و حکمای قدیم ایران و اصول دین زرتشت به خوبی نمایان است . این فلسفه به حکمت اشراق معروف است که این نحله فکری مقابل نحله مشائی قرار دارد. پس ازسهروردی ، شارحان اندیشه وی ( شهرزوری و قطب الدین شیرازی ) وحکمایی مانند صدر الدین شیرازی وحاج ملا هادی سبزواری عقاید اور را دنبال کردند.

در گذشت طاهر ذوالیمینینن
در  چنین روزی در سال 207 ه ق طاهر ذوالیمینین کشته شد . وی موسس سلسله طاهریان است


پاکسازی دشمن  از منطقه سرپل ذهاب :
در چنین روزی در سال 1367 شهر مرزی سرپل ذهاب بطور کامل از لوث وجود دشمن بعثی خالی  شد و  بدین ترتیب آخرین شهر های مرزی کشور مان از وجود آخرین باقیمانده های ارتش دشمن پاک شدند .  
 


الحاق ایران  به قرار داد بین المللی پست و تلگراف و تلفن :
در چنین روزی در سال 1354 ، دولت ایران معاهده بین المللی پست و تلگراف و تلفن را پذیرفت و رسما به عنوان یکی از اعضای الحاقی  این قرارداد جهانی درآمد .

کودتا در عراق و حاکمیت حزب عفلقی بعث : 
 

حزب بعث عراق که به گفته برخی توسط میشل عفلق و به گفته برخی به وسیله  دکتر ارسوزی پایه گذاری شد ، در سال 1952  فعالیت علنی خود را آغاز کرد پس از آن ، عبدالرحمن الد مین نخستین دبیر کل دائم حزب بعث عراق شد . بعثی ها با استفاده از پایبندی اکثریت قریب به اتفاق ملت عراق به هویت اسلامی شان در برابر موج الحاد کمونیستی ، در صدد براندازی رژیم قاسم و به دست گرفتن قدرت بر آمدند . تا زمانی که دستیابی عامه مردم به نوشته های  میشل عفلق در مورد اسلام چندان میسر نبود جای تعجب نداشت که ژست اسلام خواهی از سوی بعثی ها براین قشر جامعه تاثیر گذارد . عفلق معتقد بود که اسلام به عنوان یک هدف مطرح است ، اما هدف نهایی عربیت است  و میراث اسلامی چیزی جز ابزاری برای تحقق این هدف قومی نیست .
حزب بعث بعد ها در روز جمعه هشتم فوریه 1963 علیه عبدالکریم قاسم کودتا کرد و موفق شد، حکومت وی را سرنگون سازد . در این مجال عبدالسلام محمد عارف به مقام ریاست جمهوری رسید و احمد حسن البکر برای نخست وزیری تعیین شد . در سال 1968 نیز در چنین روزی حسن البکر با طرح ریزی یک کودتا به عنوان رییس جمهور و رییس شورای انقلاب برگزیده شد .

روز استقلال وانواتو :
وانواتو مجمع الجزایری است در اقیانوسیه در شرق گینه نو و شمال شرقی استرالیا . این کشور در طرفین مدار 15 در جه عرض جنوبی و 170 در جه طول شرقی گرینویچ قرار گرفته است  . مساحت وانواتو  تقریبا یک صد و دوازدهم ایران است . نوع حکومت این کشور جمهوری دموکراتیک است  که در سال 1980 در چنین روزی از انگلستان مستقل شد . این کشور جزء ممالک مشترک المنافع انگلستان به شمار می رود . اکثر مردم این کشور مسیحی اند و زبان رایج در میان آنان انگلیسی است . پایتخت وانواتو، پرت ویلا نام دارد .

تولد جورجیو واساری :
جور جیو واساری نقاش و معمار ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1511 میلادی دیده به جهان گشود . وی در زمینه تاریخ هنر نیز مطالعات فراوانی داشت ." زندگی واساری " عنوان مهمترین اثر تصویری این نقاش بزرگ است .

تولد امیلی برونته :
امیلی یکی از سه تن خواهران برونته واز نویسندگان بزرگ عصر ویکتوریااست که در چنین روزی در سال 1818 به دنیا آمد . بسیاری از آثار وی به فارسی ترجمه شده است . "بلندی های ووترینگ "عنوان مهمترین اثر این نویسنده بزرگ است .

تولد جیمز ادوارد کلی :
کلی مجسمه ساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی  در سال 1855 قدم به عرصه گیتی نهاد . "مجسمه تاریخ آمریکا" یکی از مهمترین آثار تجسمی این هنرمند است .

تولد تروشتین وبلن :
این اقتصاد دان بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1857 به دنیا آمد . نظریه "طبقه تن آسا"ی او یکی از مهمترین نظریات درمیان نظریه های اقتصادی است .

تولد ولادیمیر زورکین :
زورکین در چنین  روزی در سال 1889 به دنیا آمد . بسیاری از تاریخ نگاران این مهندس الکترونیک را مخترع و پدر تلویزیون نامیده اند .

تولد هنری مور :
این مجسمه ساز بر جسته انگلیسی در چنین روزی در سال 1898 به دنیا آمد . ساخت بخشی  از ستون فقرات آدمی از جمله آثار معروف این هنرمند بزرگ است .

تولد جرالد مور :
جرالد مور ، آهنگساز و پیانیست معروف انگلیسی در چنین روزی در سال 1899 دیده به جهان گشود . اثر " من خیلی گوش خراشم ! " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد  ویلیام گراس :
این نویسنده مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1924د یده به جهان گشود . وی دستی هم در فلسفه دارد . "بخت امنستر "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

درگذشت ژان جوارس :
ژان جوارس رهبر سوسیالیست های فرانسه در چنین روزی در سال 1914 ترور شد .


 
 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

 

08/05/58
تكذیب ایران مبنی بر دخالت در كودتا در عراق.

ادعای خبرگزاری مصر بر رهبری كودتا در عراق توسط حافظ اسد و دخالت ایران در آن.

08/05/61
ادامه مرحله پنجم عملیات رمضان: نیروهای سپاه در منطقه پیشبینی شده با دشمن درگیر شدند، سپس سه كیلومتر پیش رفتند. مقاومت نیروهای عراقی و توقف پیشروی. ورود نیروهای ارتش با پنج ساعت تأخیر و با توان ناقص. عقبنشینی نیروها به مواضع سابق. خلاصهای از دلایل عقبنشینی نیروهای خودی از منطقه متصرفه در مرحله پنجم عملیات. سخنرانی محسن رضائی در جمع نیروهای عملكننده و توصیه به صبر و استقامت برای به دست آوردن پیروزی. با آتش پدافند نیروهای خودی، یك هواپیما و یك هلیكوپتر عراقی در منطقه عملیاتی رمضان سرنگون شدند.

 هواپیماهای عراقی دو روستا در حوالی اشنویه و جلدیان را بمباران كردند. سه تن از اهالی آبادان براثر آتش سنگین توپخانههای عراقی به شهادت رسیدند. شمار مینهای جمعآوری شده در منطقه غرب به 155 هزار عدد رسید. ادامه كمكهای كشورهای عربی منطقه به عراق: 84 خودرو حامل مهمات از كویت و 65 خودرو سلاحهای ضدهوایی از عربستان وارد عراق شدند. یك كشتی روسی نیز در بندر "شعیبه" كویت پهلو گرفت تا تجهیزات نظامی را كه برای عراق آورده تخلیه كند. گزارش روزنامه آلمانی "زوددویچه سایتونگ" از كمك اطلاعاتی امریكا به عراق: امریكا عكسهای ماهوارهای مناطق نبرد را در اختیار عراق قرار میدهد. امروز نیز 11 تن از مردم عراق پس از گذشتن از مرزهای منطقه بانه وارد ایران شدند و تقاضای پناهندگی كردند.

 در یك عملیات مشترك نیروهای خودی، چند پایگاه نیروهای مسلح غیرقانونی در اطراف سردشت و بوكان پاكسازی شد. انفجار مین در جاده هزاركانیان 5 تن از نیروهای خودی را شهید كرد. ترور یكی از اعضای سپاه پاسداران همدان به دست افراد سازمان مجاهدین خلق. آقای هاشمی رفسنجانی در خطبههای نماز جمعه تهران: من به عنوان یكی از تصمیمگیرندگان مسائل مربوط به جنگ، سه دلیل اساسی برای ورود به خاك عراق قائل هستم: 1 ـ پایان دادن به جنگ. هیچ بعید نیست كه اگر حتی ما صلح ذلیلانه را بپذیریم، عراق مجدداً به ما حمله نكند. پس ما با تشدید جنگ آن را تمام خواهیم كرد. 2 ـ دریافت غرامت از عراق. 3 ـ آزاد كردن مردم عراق از قید رژیم بعثی. آقای "ولایتی" وزیرامورخارجه، در پاسخ به سخنان اهانتآمیز وزیر دفاع امریكا: در امریكا فرهنگ كابوی بر نظامیان حاكم است. ایران خطری برای كشورهای منطقه ندارد ولی یك خطر جدی برای اسرائیل است. كوچكترین تعدیلی در شرایط ایران صورت نگرفته است. بغداد برای برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها نا امن است.

 اعتراف صدام به تصرف بخشهایی از اراضی ایران و اظهارات وی درباره رابطه سیاسی فرانسه و عراق: مناطقی كه در تصرف ماست مناطق استراتژیك هستند. رابطه رضایتبخش عراق و فرانسه حاكی از اعتماد متقابل است. تایمز مالی: مطالب اخیر آقای هاشمی رفسنجانی با برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها ارتباط دارد. پذیرش قطع نامه 1975(اسفند 1353) توسط صدامحسین، عقبنشینی وی از ادعاهای ارضی خود (ادعای مالكیت بر مناطقی از جنوب غربی ایران) است. مقاله "میدل ایست اینترنشنال" درباره كمكهای كویت به عراق، فشار روانی ورود ایران به خاك عراق بر سیاستمداران كویتی و ترس كشورهای عربی منطقه خلیج فارس از تشكیل نیروی 10 هزار نفری عراقیان پناهنده به ایران. مجله امریكایی "نیوزویك" اعتماد به نفس نیروهای عراقی در مقابل تهاجمات اخیر ایران را خوب توصیف كرد و پیشبینی نیروهای ایرانی در به محاصره درآوردن نیروهای عراقی و قطع خطوط تداركاتی كویت به عراق را شكست خورده اعلام كرد. این نشریه درباره خسارتهای وارده به اقتصاد عراق براثر حملات اخیر ایران نیز گزارشی داده است. گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از مطبوعات آلمان درباره موقعیت برنامههای اقتصادی و افزایش فروش نفت و بهبود اعتبار مالی ایران. گزارش خبرگزاری فرانسه درباره گلولهباران جنوب لبنان به وسیله ارتش اسرائیل و خسارتهای وارد شده به سفارتخانههای الجزایر ، امارات متحده عربی، عراق، كویت، شوروی، لیبی و ایران.

08/05/65
جدول زمانبندی عملیاتهای آتی سپاه در مناطق العمیه، حاج عمران، مندلی، خسروآباد، مهران، هور، سومار، گیسكه، جزیره مجنون، ابوالخصیب و دربندیخان؛ فرمانده كل سپاه مقرر كرد كه خود و معاونتهای نیروی زمینی به پیگیری عملیاتهای محدود بپردازند و فرمانده قرارگاه قدس مأموریت ادامه تلاش برای آمادهسازی عملیات اصلی را بر عهده داشته باشد. فعالیتهای شدید مهندسی دشمن در شرق بصره و فاو؛ ایجاد موانع در سواحل غرب اروند و جزیره امالرصاص؛ افزودن سیمخاردار، موانع خورشیدی و بشكههای انفجاری، نصب دكلهای دیدهبانی 50 متری. قرارگاه نصرت: از 150 كمپرسی كه آقای هاشمی در ماه گذشته قول دادهبود، تاكنون حتی یك دستگاه هم واگذار نشدهاست. بمباران یكی از منابع اقتصادی عراق در هشت كیلومتری غرب سلیمانیه در حمله هواپیمای خودی؛ ادعای عراق مبنیبر گلولهباران مناطق مسكونی بصره و حلبچه با توپخانههای ایران.

 یك كشتی باری متعلق به شركت كشتیرانی متحده عربی پس از بررسی محمولهها در بندرعباس آزاد شد. وزیر سپاهپاسداران: ما برای یك عملیات همهجانبه در طول تمامی جبههها، امكانات لازم را تدارك دیدهایم و منتظریم تا شرایط سیاسی مورد نظر به دست آید. ما در سال جاری با پیروزی كامل به جنگ پایان خواهیم داد. تجهیز نیروها تا یك هزار گردان امكانپذیر است. نزدیك به 80% از سلاحها و مهمات مورد نیاز توسط واحدهای صنایع نظامی ساخته میشود. مراسم سومین دوره بسیج روحانیان حوزه قم؛ آیتالله فاضل لنكرانی: روحانیون باید با در نظر گرفتن حساسیت مرحله كنونی، حضور خود را بیشازپیش در جبهههای جنگ با دشمن اسلام افزایش دهند.

مردم كشورهای خلیجفارس، 23 كیلو زیورآلات و طلا و نقره برای كمك به رزمندگان، به رئیسجمهور تقدیم كردند. روزنامه تایمز: عربستان سالانه سه میلیارد دلار به ماشین جنگی عراق كمك میكند. عبور جنگ افزارهای وارداتی عراق بیشتر از بندر ینبع واقع در دریای سرخ عربستان سعودی صورت میگیرد. مك فارلین مشاور سابق ریگان: تحولات آینده عملیات نظامی در جبهههای جنگ، دولت ریگان را به شدت نگران كردهاست. امریكا قادر نیست رهبری ایران را به منظور پایان جنگ تحت فشار قرار دهد. موافقت رئیسجمهور امریكا با ارسال 240 قطعه موشك هاوك به ایران در مقابل آزادی یكی از گروگانهای امریكایی در لبنان. ملاقات وزیر حج و اوقاف عربستان با نماینده امام(آقای كروبی) و مذاكره درباره ایجاد تسهیلات برای زیارت قبرستان بقیع؛ دستگیری و آزادی زائران ایرانی معترض به سخنان مغرضانه یك واعظ سعودی؛ پلیس عربستان یكی از اتوبوسهای حامل زائران ایرانی را متوقف و عكسهای امامخمینی، شهید صدر و تعدادی كتاب را ضبط كرد.

 احتمال فروش تسلیحات فرانسوی به ایران؛ تلاش دولت جدید فرانسه برای بهبود روابط با ایران؛ طرح مسئله مبادله آزادی انیسنقاش و دو گروگان فرانسوی در لبنان؛ رادیو امریكا: «شیراك برای آزادی گروگانها عادیسازی روابط با تهران را لازم میداند، ولی به تروریسم باج نمیدهد.» اختلافات مالی ایران و فرانسه؛ نقض یكطرفه چندین قرارداد پس از پناهنده شدن رجوی و بنیصدر به فرانسه و اعتراض احمد كاشانی نماینده مجلس به دولت. حافظ اسد در دیدار با سفیر ایران: «روابط بین دوكشور خللناپذیر است.» تفسیر رادیو اسرائیل از روابط سیاسی ایران و سوریه و عوامل تأثیرگذار در این روابط. روزنامه كویتی الانبا دلیل حمایت لیبی از ایران علیه عراق و تهدیدات اخیر آقای هاشمی علیه كویت را خواستار شد و موضع لیبی در قبال مسائل اعراب را حیرتانگیز و دوپهلو خواند. رادیو اسرائیل: یك امریكایی و یك انگلیسی به جرم فروش 7 هلیكوپتر به ایران، در نیویورك بازداشت شدند. رویتر: ایران قصد دارد یك پایانه نفتی در لارك دور از دسترس عراقیها احداث نماید. روزنامه دیلی نیوز(تركیه): هركسی در عراق از سلامتی جسمی برخوردار باشد باید در جنگ شركت كند در غیر اینصورت اعدام خواهد شد. گرانی گوشت در عراق باعث قاچاق 40% از دامهای آذربایجانغربی به عراق میشود. حاكم مكه: با هركس كه در زیارت مكه كارهای تبلیغاتی كند به شدت برخورد خواهدشد.

08/05/66
تلاش دشمن برای تصرف “ ارتفاع 670 “ در میمك شمالی و بمباران هوایی مواضع ایران در سرنی . درگیریهای محدود بین نیروهای خودی و ضدانقلاب در سقز ، كامیاران و مریوان . دستورالعمل ستاد كل سپاه در مورد انجام دادن اقدامات حقیقی به هنگام برگزرای مانور “ شهادت “ . سقوط یك فروند هلیكوپتر امریكایی در خلیجفارس به هنگام نشستن بر عرشه ناو “ لاسال “ . بررسی رادیو بی . بی . سی . در مورد ضعفهای امریكا در مینروبی . انتشار طرح جدید امریكا در مورد مینگذاری جزایر ایرانی در خلیجفارس و مقاله روزنامه فیگارو در حمایت از اعزام كشتیهای فرانسوی به خلیجفارس . دیدار و گفتوگوی سفیر امریكا در لندن با وزیر خارجه انگلستان در خصوص اعزام نیروی نظامی به خلیجفارس و قول مساعد آنها مبنیبر استقرار یك واحد دریایی بدون اینكه قصد مخاصمه داشته باشند ؛ تفسیر رادیو مسكو در مورد اعزام نیروی اروپایی به خلیجفارس . دیدار قائممقام وزارت خارجه تركیه با نخستوزیر و تقدیم پیام اوزال به ایشان . اعتراض نماینده فرانسه و امریكا به سخنان دكتر ولایتی در خصوص حمایت این كشورها از عراق در استفاده از سلاحهای شیمیایی . گزارش آسوشیتدپرس و واشنگتنپست از چگونگی دستیابی عراق به سلاحهای شیمیایی : انگلیس ، امریكا و آلمان نقش اصلی را در این میان بر عهده دارند . بازتاب فروش قایقهای موتوری سوئدی به ایران : سخنگوی وزارت خارجه سوئد : “ امریكاییها به این امر معترض هستد . “ رویتر : “ قایقهای سوئدی كه توسط سپاه مورد استفاده قرار میگیرند ، تهدیدی علیه كشتیهای جنگی امریكا محسوب میشوند . “ دیدار یولی ورنتسف از بغداد و گفتوگو با طارق عزیز ؛ ادعای عراق در مورد گلولهباران مناطق مسكونی عراق بهوسیله توپخانه ایران . تداوم مبارزه با گرانفروشی و كشف و توقیف مقادیری كالای احتكاری در شهرهای مختلف .

تلاش دشمن برای تصرف “ ارتفاع 670 “ در میمك شمالی و بمباران هوایی مواضع ایران در سرنی .

درگیر‌ي‌های محدود بین نیروهای خودی و ضدانقلاب در سقز ، كامیاران و مریوان .

دستورالعمل ستاد كل سپاه در مورد انجام دادن اقدامات حقیقی به هنگام برگزرای مانور “ شهادت “ .

سقوط یك فروند هلي‌كوپتر امریكایی در خلیج‌فارس به هنگام نشستن بر عرشه ناو “ لاسال “ . بررسی رادیو بی . بی . سی . در مورد ضعف‌های امریكا در مین‌روبی .

انتشار طرح جدید امریكا در مورد مین‌گذاری جزایر ایرانی در خلیج‌فارس و مقاله روزنامه فیگارو در حمایت از اعزام كشتي‌های فرانسوی به خلیج‌فارس .

دیدار و گفت‌وگوی سفیر امریكا در لندن با وزیر خارجه انگلستان در خصوص اعزام نیروی نظامی به خلیج‌فارس و قول مساعد آنها مبني‌بر استقرار یك واحد دریایی بدون این‌كه قصد مخاصمه داشته باشند ؛ تفسیر رادیو مسكو در مورد اعزام نیروی اروپایی به خلیج‌فارس .

دیدار قائم‌مقام وزارت خارجه تركیه با نخست‌وزیر و تقدیم پیام اوزال به ایشان .

اعتراض نماینده فرانسه و امریكا به سخنان دكتر ولایتی در خصوص حمایت این كشورها از عراق در استفاده از سلاح‌های شیمیایی . گزارش آسوشیتدپرس و واشنگتن‌پست از چگونگی دست‌یابی عراق به سلاح‌های شیمیایی : انگلیس ، امریكا و آلمان نقش اصلی را در این میان بر عهده دارند .

بازتاب فروش قایق‌های موتوری سوئدی به ایران : سخن‌گوی وزارت خارجه سوئد : “ امریكایي‌ها به این امر معترض هستد . “ رویتر : “ قایق‌های سوئدی كه توسط سپاه مورد استفاده قرار مي‌گیرند ، تهدیدی علیه كشتي‌های جنگی امریكا محسوب مي‌شوند . “

دیدار یولی ورنتسف از بغداد و گفت‌وگو با طارق عزیز ؛ ادعای عراق در مورد گلوله‌باران مناطق مسكونی عراق به‌وسیله توپخانه ایران .

تداوم مبارزه با گران‌فروشی و كشف و توقیف مقادیری كالای احتكاری در شهرهای مختلف .

امریكا ... اعزام مجهزترین كشتی جنگی خود به خلیج فارس برای حمله به اهداف مختلف در داخل ایران آماده شود

آمریكا 8 فروند هلیكوپتر برای مین‌روبی خلیج فارس اعزام مي‌كند

تاچر نخست وزیر انگلیس: تشكیل جلسه شورای امنیت به روند برقراری صلح میان ایران و عراق كمك خواهد كرد برقراری صلح در منطقه شكست بنیادگرایی تلقی خواهد شد.

بشارتی: من اكنون مي‌گویم كه درمورد مذاكره مستقیم با عراق مسئله‌ای وجود ندارد و ما آماده هستیم.

08/05/67
یك مقام آمریكایی: دولت آمریكا از رهبران عرب درخواست كرده است كه به دولت عراق هشدار دهند كه نگذارد پیشروی مجاهدین در ایران از كنترل خارج شود مقامات آمریكا از این نگرانند كه ماندن عراق در قسمتی از خاك ایران موجب شود كه دولت ایران در قبال فعالیت‌های صلح‌جویانه موضع خصمانه‌ای اتخاذ كند.

چارلز دمن: آمریكا از گروههایی كه در پی سرنگون ساختن دولت ایران از طریق زور هستند حمایت نمي‌كند.
 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo