شهید آوینی

 

امروز شنبه بیست و چهارم تیرماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با نوزدهم جمادی الثانی سال 1427 هجری قمری و برابر است با پانزدهم جولای 2006 میلادی .

 

هجرت علما و روحانیان به قم به عنوان اعتراض به مظفرالدین شاه (هجرت کبری ):در چنین روزی در سال 1285 ه ش علمای برجسته تهران تصمیم به مهاجرت کبری گرفتند .
پس از هجرت صغرای   روحانیان از جمله آیت الله طبا طبایی و آیت الله بهبهانی ومعترضین به سیاست های مظفرالدین شاه به شهر ری و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی ، شاه با خواست های آنان از جمله اجرای قوانین اسلام در سراسر کشور ، تاسیس عدالتخانه در همه شهر های کشور ، عزل مسیو نوز بلژیکی ، کم نکردن تومانی دهشاهی از مواجب ومستمری ، عزل علاء الدوله از حکومت تهران و...موافقت کرد اما عین الدوله که هرگز حاضر نبود تن به اجرای در خواست های مردم بدهد این کار را به تعویق افکند تا ضمن ایجاد اختلاف در میان صفوف رهبران و مردم ، بعضی از رو حانیان و دیگر شخصیت ها را زندانی یا تبعید کند و به این ترتیب غائله را بخواباند . از جمله کسانی که به دستور عین الدوله دستگیر و تبعید شدند میرزا حسن رشدیه و شیخ محمد واعظ بودند . باانتشار خبر دستگیری واعظ بسیاری از مردم وطلاب با حمله به محل دستگیری وی ، او را آزاد کردند . در این حال یکی از فرماندهان دستور شلیک تیر به مردم را داد که در  این واقعه چند نفر زخمی شدند . پس از این واقعه بود که اعتراض مردم حالتی گسترده تر یافت و با ر دیگر در مسجد اجتماع کردند . اما چون ماموران به دستور عین الدوله سعی کردند مردم را به زور از مساجد بیرون کنند بار دیگر در چنین روزی در سال 1285 ه ش علما طی مهاجرتی که بعدها به مهاجرت کبری معروف شد،  تصمیم به خروج از شهر و عزیمت به سوی قم را گرفتند .

شهادت سید عبدالله بهبهانی : 
درچنین روزی در سال 1289هجری شمسی  سیّد عبدالله بهبهانی از روحانیون برجسته ایران و و از مبارزان عصر  مشروطیت به درجه شهادت نایل آمد  . آیت الله بهبهانی از جمله کسانی بود که به شدت با استبداد شاهی به مخالفت پرداخت . نخستین حرکت ایشان در حوزه مبارزه با نظام ستمشاهی مظفر الدین شاه  انجام هجرت صغری بود. س از هجرت صغرا ،   ایشان و  آیت الله طبا طبایی و برخی از روحانیان  با ایجاد   بر خی حرکت های سیاسی ریشه ای  اعتراض خود را نسبت  به سیاست های مظفرالدین شاه و همچنین حمایت از حکومت قانون در کشور بیان کردند که از آن جمله می توان به هجرت کبری اشاره کرد .

تولد حاج میرزا محمد فیض قمی :
در چنین روزی در سال 1370 ه ق  حاج میرزا محمد فیض قمی از علمای بر جسته در قم به دنیا آمد . وی در طول عمر پر برکت خویش دست به تربیت شاگردان بسیاری زد . از ایشان آثار ی چند در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است .

روز ملی و  انقلاب کبیر فرانسه :مردم فرانسه همه ساله چهاردهم ژوییه  را جشن می گیرند . در این روز که از آن به عنوان روز شکست زندان باستیل هم یاد می شود گروههای مختلف مردم فرانسه که از ظلم شاه لویی شانزدهم و ملکه  ماری آنتوانت به تنگ آمده بودند با حمله به زندان باستیل ،  تمامی به بند کشیده شدگان  حاضر در این زندان را آزاد کردند . از این  روز به عنوان روز انقلاب مردم فرانسه و قانون خواهی آنان  نیز یاد می شود .  براثر نظرات بسیاری از فلاسفه سیاسی آن دوران که قدرت بسیار را موجبات فساد می دانستند بسیاری از مردم فرانسه زیاده خواهی های شاهان فرانسوی را تنها با اعمال قوانین متعدد قابل کنترل فرض می کردند . همه ساله چنین  روزی در فرانسه به عنوان روز ملی تعطیل است . 

تولد آندریا دل سارتو :
دل سارتو نقاش بزرگ ایتالیایی    در چنین روزی در سال 1486 دیده به جهان گشود . مهترین اثر وی" رکولت ها" نام  دارد .

تولد گوستاو کلیمت :
گوستاو کلیمت نقاش اطریشی در چنین روزی در سال 1862 میلادی به دنیا آمد . از وی به عنوان  نقاش هنر جدید یاد می کنند .

تولد اون ویستر :
ویستر  درچنین روز ی در سال 1869 به دنیا آمد  . این نویسنده آمریکایی ، رمان های بزرگی از خود به جا گذارده است که از میان آنها می توان  به "ویرجینیایی ها " اشاره کرد .

اسیپ زادکین :
زادکین در چنین روزی سال 1890 دیده به جهان گشود . او مجسمه ساز شهیری است که مهمترین اثر وی "شهر ویران "نام دارد .

تولد فرانک   ریموند لیویز :
لیویز منتقد ادبی انگلسان در چنین روزی در سال 1895 به  دنیا آمد . مهمترین اثر او " فرهنگ ومحیط زیست "نام دارد .
 

سرنگونی حکومت سلطنتی در عراق :
درچنین روزی در  سال 1958 میلادی ، ژنرال عبدالکریم قاسم در عراق کودتا ی نظای کرد و در نتیجه این کودتا حکومت سلطنتی در این کشور از میان رخت بربست . دراکتبر سال 1952 موج اعتراض و مخالفتها برای برگزاری انتخابات مستقیم و کاهش اختیارات پادشاهی بالاگرفت. درسال 1958 عراق و اردن طی توافقنامه ای اتحاد فدرالی میان دو کشور برقرار ساختند اما کودتای نظامی به رهبری عبدالکریم قاسم به سقوط نظام پادشاهی منجر شد. درجریان این کودتا ملک فیصل دوم، عبدالاله دایی فیصل دوم( نائب سلطنت) و نوری سعید نخست وزیر کشته شدند. پس از کودتا، اعلام برقراری نظام جمهوری  و ریاست جمهوری عبدالکریم قاسم شد.پس از کودتای نظامی حزب بعث علیه عبدالکریم قاسم، در 8 فوریه 1963، عبدالسلام عارف ریاست جمهوری را برعهده گرفت .   سرهنگ عبدالسلام عارف با  یک کودتای خونین قدرت را درعراق بدست گرفت.
در این کودتا دقایقى پیش از ساعت هشت  بامداد روز جمعه هشتم  فوریه 1963، چهار  فروند هواپیماى متعلق به کودتاچیان وزارت دفاع ، مقر عبدالکریم قاسم ، نخست وزیر  را بمباران و بعد از چند ساعت موفق شدند حکومت قاسم را سرنگون کنند. بلافاصله عبدالسلام محمد عارف  به مقام ریاست جمهورى برگزیده شد و به درجه مارشالى ارتقا یافت و احمد حسن البکر به نخست وزیرى تعیین شد و شوراى رهبرى انقلاب تشکیل شد. در همین  روز در سال 1963 میلادی عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق در سن 48 سالگی ترور شد . وی بین سالهای 1956 تا 1963 نخست وزیر این کشور بود . در نوامبر همان سال  اختلافات میان رهبری  حزب بعث عراق در گرفت  .در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف على صالح السعدى دبیر کل وقت حزب بعث را که در برابر میشل عفلق دبیر کل حزب ایستادگى مى کرد، به عهده داشت . حسن البکر بعد از کودتاى عبدالسلام عارف  در هجدهم  نوامبر 1963  از سمت نخست وزیرى برکنار و به عنوان جانشین رئیس جمهور که یک سمت تشریفاتى بود برگزیده شد، ولى قبول نکرد. وى مدتى در دوران حکومت عبدالسلام عارف به همراه تعداد کثیرى از بعثى ها به اتهام تلاش براى براندازى رژیم زندانى شد. در سال 1965 بعد از طرد على صالح السعدى دبیر کل حزب بعث از این تشکیلات ، از سوى شوراى رهبرى حسن البکر به جاى وى منصوب گردید. البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف در یک سانحه هوایى و روى کار آمدن عبدالرحمن عارف ضعیف النفس و بى کفایت در آوریل 1966، فعالیت سیاسى خود را به منظور به دست گرفتن قدرت گسترش داد. سرانجام حزب بعث در 17 ژوئیه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رئیس جمهور و رئیس شوراى رهبرى انقلاب برگزید و وى را به درجه مارشالى مفتخر گردانید.

تولد ایرونیک استون :
این نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1903 میلادی دیده به جهان گشود ." عشق جاودانه است" عنوان بر جسته ترین اثر اوست .

ایزاک باشویس سینگر :
این نویسنده  یدیش زبان   در چنین روزی در سال 1904 به دنیا آمد . "دشمنان" عنوان مهمترین اثر اوست . وی در سال 1978 جایزه نوبل ادبی را به خود اختصاص داد .

تولد اینگمار برگمن :
این فیلمساز بر جسته سوئدی در چنین  روزی در  سال 1918 به دنیا آمد . در غالب آثار وی رگه هایی از مفاهیم دینی و یا عرفانی دیده می شود . بر خی  از منتقدان  درونمایه آثار او را به دلیل نوع بکار گیری عناصر خاص به یاس فلسفی وی  ربط می دهند ."فریاد ها و نجواها" و "توت فرنگی های وحشی "عنوان مهمترین آثار این فیلمساز بر جسته است  . 

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

58/04/24
درگیری در خرمشهر و پرتاب نارنجك بداخل مسجد جامع خرمشهر.

درگیری در اكثر شهرهای كردستان خصوصاً مریوان.

اوج بحران در خرمشهر : برگزاری مراسم سومین روز شهادت مسئول پاسداران اعزامی از خرمآباد در مسجد جامع خرمشهر ؛ راهپیمایی مردم در حمایت از انقلاب اسلامی ، امام ، دولت و استاندار خوزستان و محكومیت ضد انقلاب و تحركات تجزیهطلبانه ؛ اجتماع مجدد مردم در مسجد جامع برای استماع قطعنامه ، پرتاب نارنجك به میان مردم و شهادت 7 تن و مجروح شدن 60 تن ، آتش گشودن عدهای به سوی جمعیت و پاسداران انقلاب از طرف منزل شیخ شبیر ؛ مقابله شدید پاسداران و محاصره خانه شیخ و تصرف آن ، بازرسی منزل شیخ و كشف تعدادی سلاح و مقادیری مهمات در آن ؛ اقدام گسترده پاسداران انقلاب در سطح شهر برای شناسایی و دستگیری عاملان ماجرا و اعلام آمادهباش .

جستوجوی خانه به خانه پاسداران انقلاب در خرمشهر برای دستگیری عناصر ضد انقلاب ، كشف مقادیر زیادی موشك آر پی جی 7 و مواد منفجره ، دستگیری بیش از 20 نفر از جمله دو تبعه عراق كه در قاچاق اسلحه به داخل ایران دست داشتند .

اظهارات فرماندار خرمشهر درباره تعداد دستگیرشدگان امروز و ماهیت آنها و چگونگی محاكمه آنان .

بازجویی از دستگیرشدگان از جمله عدهای از افراد وابسته به گروه چریكی چهارشنبه سیاه و صاعقه و اعتراف به دخالت در حادثه مسجد جامع ؛ صدور اطلاعیه شماره 1 دادستانی انقلاب اسلامی خوزستان و صدور حكم اعدام 3 تن از متهمان و اجرای حكم در ساعت 10 شب ؛ تشكیل جلسه شورای شهر با شركت مدنی استاندار ، فرمانده ژاندارمری خوزستان ، فرمانده لشكر 2 زرهی و دادستان انقلاب اسلامی خوزستان و اتخاذ تصمیم درباره ضرورت انتقال شیخ شبیر از شهر .

استعفای سید محمدرضا علوی فرماندار خرمشهر در آخرین ساعات امروز در اعتراض به آنچه كه “ دخالت افراد غیر مسئول در خوزستان ” عنوان كرد .

ملاقات حسن نزیه رئیس شركت ملی نفت و صادق طباطبایی سخنگوی دولت با امام خمینی در پی تشدید ناآرامیهای استان خوزستان و احتمال بروز تهدیداتی علیه تأسیسات نفتی و دادن گزارشی از وضعیت تأسیسات نفتی خوزستان و تهدیدات احتمالی .

نامه پدر و مادر تقی شهرام به رئیس كمیسیون اجرایی جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر ایران و درخواست برای بررسی سلامت وی ، وضعیت و شرایط زندان و چگونگی بازجویی از وی .

مصاحبه مطبوعاتی دكتر مهدی عسكری از اعضای شورای مركزی جاما و اعلام موضع درباره معایب تفكیك قوا ، ضرورت تصویب شوراهای اجرایی ، قضایی ، ملی ، رسانههای گروهی و قسط در قانون اساسی .

ادامه تحصن همافران پایگاه دوم تبریز ، انتشار اطلاعیه درجهداران و افسران این پایگاه در اطاعت از رهبری و دولت موقت ، صدور اعلامیه درجهداران پایگاه هوایی بندر عباس و تأكید بر تصویب هر چه سریعتر طرح توحیدی درجهداران .

سخنرانی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی از اعضای شورای انقلاب در مدرسه فیضیه قم در تقبیح تحركات ضد انقلابی گروههای چپ و راست در سراسر كشور و افشاگری درباره اقدامات ضد ملی رژیم سابق .

ملاقات احمد حسین السامرایی سفیر جدید عراق در تهران با دكتر یزدی وزیر امور خارجه و تسلیم اعتبارنامه خود به وی ، اظهار تمایل طرفین به قطع حملات تبلیغاتی ، جلوگیری از كاربرد عناوین مجهول درباره خوزستان ؛ مصاحبه مطبوعاتی دكتر یزدی و حسین السامرایی .

گزارش نیویورك تایمز از ناتوانی آمریكا در مداخله مستقیم نظامی در خلیج فارس به دلیل مخاطرات موجود از جمله احتمال مداخله شوروی برای تصرف چاههای نفت و عدم امكان غافلگیری كامل شوروی كه شرط موفقیت عملیات است .

61/04/24
پاتك نیروهای عراقی در محدودة قرارگاه قدس و بازپسگیری خاكریز حساس، حمله متقابل نیروهای خودی و تصرف مجدد این خاكریز. ادامة حملات هواپیماهای عراقی به اماكن مسكونی كشور: در بمباران شهرهای اسلامآباد، دهلران و ایلام 7 تن شهید و 65 تن مجروح شدند. واكنش شورای امنیت سازمان ملل، كاخ سفید و برخی مقامات امریكایی، رئیسجمهور مصر و پادشاه اردن در مورد عملیات رمضان: رئیس شورای امنیت در بیانیهای از اوضاع جاری جنگ و عدم اجرای قطعنامه 514 ابراز نگرانی كرد. كاخ سفید نیز با انتشار بیانیهای ضمن ابراز نگرانی از حمله ایران، از كشورهای عرب خواست كه برای حفظ امنیت خود با امریكا مشورت كنند. منشی مطبوعاتی كاخ سفید: مذاكرات با كشورهای منطقه ادامه دارد. وزارت خارجه امریكا: اوضاع را از نزدیك تحت نظر داریم. یك مقام امریكایی: عملیات رمضان زنگ خطر را برای واشنگتن به صدا در آورده است. رئیسجمهور مصر و شاه اردن پیشنهاد كردند كه جلسه سران عرب هر چه زودتر تشكیل شود. بازتاب عملیات ایران در گزارشهای خبرگزاری فرانسه، رسانههای خبری آلمان، استرالیا، كویت و هند: خبرگزاری فرانسه: امام خمینی تمام قدرت خود را برای جنگ به كار گرفته است. مفسر رادیو آلمان: هدف ایران خاموش كردن توپخانة 30 كیلومتر بردی عراق است. شبكة دوم تلویزیون آلمان: تهران به تهدیدهای خود عمل كرد و جنگ وارد مرحلة جدیدی شد. نشریه دیولت حمله ایران را یك حركت ریسكی خواند. مفسران رسانههای همگانی استرالیا عقیده دارند كه قوای ایران زمان سختی را در پیش دارند. روزنامه كویتی "السیاسه" حمله ایران را در ردیف حمله اسرائیل به لبنان خواند و افزود: عربها حتی فریاد زدن را نیز فراموش كردهاند. وقتی عراق در خاك ایران بود عربها از عراق حمایت نكردند. هندوستان تایمز: حمله ایران برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها [در بغداد] را به خطر انداخته است. صدام فكر میكرد كه میتواند انقلاب ایران را از بین ببرد. دكتر ولایتی در اجلاس فوقالعاده وزیران خارجة كشورهای عضو جنبش عدمتعهد، مواضع ایران را درباره مسائل مهم منطقهای تشریح كرد و خسارتهای جانی و اقتصادی وارده بر ایران براثر حملات عراق را برشمرد. دبیركل سازمان ملل درباره چگونگی اجرای قطعنامه 514 به شورای امنیت گزارش داد. رئیسجمهور پاكستان از عدم پیشرفت تلاشهای صلح بین ایران و عراق، اظهار نارضایتی كرد و افزود كه روابط ایران و پاكستان در حال حاضر دوستانه و رو به گسترش است. روزنامه سوری "البعث": صدامحسین چندین فرمانده ارشد ارتش را اعدام كرده است. گارد مرزی كویت: نیروهای عراقی در منطقه مرزی "الصامته" یك كیلومتر به داخل كویت پیشرویكردهاند. یك كشتی روسی حامل مهمات برای عراق در بندر "شعیبه" كویت پهلو گرفت. همچنین 10 دستگاه تریلر حامل مهمات از بندر "نویسیب" كویت عازم منطقه مرزی عبدلی شدند. نیروهای خودی در منطقه "پایگلان" در شرق پاوه 12 تن از اعضاء و هواداران حزب دمكرات را دستگیر كردند. یك صد تن از خانها و اشرار منطقة سمیرم دستگیر شدند.
65/04/24
آقای هاشمیرفسنجانی: كشورهای منطقه درباره ایران بر سر دوراهی قرارگرفتهاند؛ شركتهای بزرگ، سرمایهگذاری در عراق را خطرناك میدانند؛ امروز قاطعیت علیه جمهوریاسلامی جای خود را به تردید دادهاست. محسن رضایی: جنگ 75 روزه در فاو، 50% افسران عراقی را نابود كرد. وزیر كشور: در چند ماهه اخیر 300 هزار نفر از مشمولان خدمت نظام وظیفه، خود را به مراكز آموزشی معرفی كردهاند. به منظور آمادگی برای عملیات بزرگ، فرمانده نیروی زمینی سپاه دستور تشكیل گردانهای قائم را صادر كرد. نیوزویك: ایران در حال بسیج نیرو جهت حمله برای قطع جادة اصلی بصره است. كشتهشدن 80 نظامی عراقی در حمله رزمندگان به پد شرقی جزیرة مجنون؛ سركوب حمله دشمن به پد جنوبی؛ فرمانده نیرویزمینی سپاه به آقای هاشمی: وضعیت در جزیره ناپایدار است، یا باید آن را كاملاً تصرف كنیم یا عقبنشینی. انستیتو مطالعات استراتژیك لندن: چین اوائل سال 1364، 6/1 میلیارد دلار اسلحه به ایران فروخته است. ژونآفریك: ایران از هنگكنگ قطعات یدكی و جنگافزار میخرد. روزنامه آلمانی فرانكفورتر روند شاو: آلمان پلهای متحرك به ایران تحویل میدهد. روزنامه سوئدی داگنی نیمتر: یك شركت سوئدی واسطه انتقال مواد منفجره به ایران بوده است. یونایتدپرس: دو ایرانی مقیم امریكا به جرم قاچاق هزار دستگاه بیسیم در انتظار محاكمه بهسر میبرند. اقدامات همهجانبه عراق برای فراهم آوردن نیروی مورد نیاز جبههها؛ حضور مستشاران مصری در پادگان الرشید عراق و استقرار بسیاری از افسران سودان در واحدهای ارتش عراق. انتقال 5500 خانوار عراقی به اردوگاههای اجباری و تخریب منازل آنان به دست صدامیان. معاون وزیرخارجه انگلستان: عراق از سلاحهای شیمیایی استفاده كردهاست و تسهیلات كاملی برای تولید صدها تن گاز خردل و اعصاب دارد. پیام تبریك مهندس موسوی به نخستوزیر فرانسه به مناسبت سالروز انقلاب این كشور و اظهار امیدواری در مورد گسترش روند عادیسازی روابط دو كشور؛ بررسی تحولات اخیر روابط سیاسی ایران و فرانسه. تأثیر كاهش درآمدهای ارزی در صنایع كشور: كاهش ارز اختصاصی به صنایع، 26% كاهش تولیدات، تعطیلی 20 كارخانه بزرگ در استان مركزی؛ در آستانه تعطیلی قرارگرفتن كارخانههای بزرگ. آسوشیتدپرس: تنها 5 مخزن از 36 مخزن جزیره خارك برای بارگیری نفتكشها قابل استفاده است؛ حمله عراق با میراژ به تأسیسات جدید نفتی سیری جهت جلوگیری از صدور نفت. گزارش تایمزمالی از تأثیر كاهش قیمت نفت در اقتصاد عراق و تأمین 40% مخارج ارزی از درآمد نفتی؛ درخواست عراق برای دریافت 200 میلیون دلار اعتبار از یك شركت كرهای. تفسیر رادیو اسرائیل از انفجار بندر الاحمدی كویت و سوءقصد به جان امیر این كشور. كرسنت اینترنشنال: لغو دیدار وزرای امورخارجه سوریه و عراق، توافق اعراب علیه ایران را به حال تعلیق درآورد. شیء نورانی كه غالباً قبل از عملیاتها در آسمان ایران ظاهر میشود، یك ماهوارة جاسوسی است. جراحت یك كارمند حزباللهی لاهیجان و شهادت همسر برادرش بهدست منافقین؛ كشف اسلحه و مهمات از سازمان مجاهدین خلق؛ كرسنت اینترنشنال: صدام كوتاهی رجوی در اقدام علیه ایران را تحمل نمیكند.

هاشمی رفسنجانی: برنامه‌ریزی ما برای خاتمه جنگ بسیار جدی است و طبق طرحی جدید قرار بر این است كه سپاه حداقل پانصد گردان مجهز به اجرای عملیات آماده كند و نیروهای ارتش نیز با امكانات اضافی توانائیهای خود را بیشتر و قویتر كند.

66/04/24
خاویرپرزدكوئیار دبیركل سازمان ملل آخر هفته آینده به ایران و عراق سفر مي‌كند

حمله عراق به سكوی میدان نفتی رشادت

67/04/24
مایكل آرماكاست: تلاشهای آمریكا جهت فشار بیشتر به ایران باید از طریق دیپلماسی صورت پذیرد.

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo