شهید آوینی

 

 

امروز چهارشنبه بیست و چهارم خرداد سال 1385 هجری شمسی مقارن است با هفدهم جمادی الاول سال 1427 هجری قمری و برابر است با چهاردهم ژوئن 2006میلادی .

 عملیات قدس یک :
در چنین روزی در سال  1364 هجری شمسی  ،  عملیات قدس یک با رمز یا محمد رسول الله(ص) آغاز شد . رزمندگان  پرتوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عملیات که در  منطقه ای هورالهویزه  آغاز  شد شماری از  تجهیزات ارتش رژیم بعثی را نابود کردند .  به نقل از کارنامه توصیفی عملیات های هشت سال دفاع مقدس : « قدس یک »  ساعت 25/21 دقیقه روز بیست و چهارم خرداد 1364 و با رمز مبارک " یا مخمد رسول‌الله(ص) ,الله‌اکبر" و با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی هورالهویزه و شرق رودخانه دجله توسط سپاه پاسداران همزمان با روز قدس انجام گرفت . در این روز توسط آیت الله  هاشمی رفسنجانی  - رئیس مجلس وقت  - به تظاهر کنندگان روز قدس , مسوولان کشور و .... پیشنهاد شد که این روز به نام روزحمایت از جنگ اعلام تا نظر همه در این باره مشخص شود . رژیم عراق بر تهدیدات خود مبنی بر به کارگیری سلاح جدید تأکید کرد تا مانع راهپیمایی مردم مسلمان و همیشه در صحنه ایران بشود , اما برخلاف تصور دشمنان , ملت قهرمان ایران علی‌رغم تهدیدات دشمنان , به طرز باشکوهی به خیابانها آمدند و شعار " جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان " را سر دادند .

نتایج عملیات:

مناطق آزاد شده : پاسگاههای مختار , ابوذاکر , المیدان .
منطقه الحسان , والزجیه , واقع در نزدیکی جاده العماره _ بصره .

تجهیزات منهدم شده دشن :
یک فروند هلی‌کوپتر .
یک فروند هواپیما .
15 فروند قایق .
12 پاسگاه سیار .

یگانهای منهدم شده دشمن :
انهدام کامل تیپ 2 از لشکر 25 پیاده .
تعداد کشته و زخمی دشمن :
نزدیک به 200 نفر کشته و 600 نفر زخمی .

تعداد اسرا : 90 نفر

غنایم :
4 قبضه سلاح ضدهوایی .
9 قبضه خمپاره‌انداز با مهمات مربوطه .
29 فروند قایق جنگی و بلم .
10 دستگاه بی‌سیم .
10 قطعه پل .
تعداد 250 قبضه سلاح سبک و مقدار زیادی مهمات . 

تولد آندری مارکوف :
در چنین روزی در سال 1856 میلادی آندری مارکوف ریاضیدان مشهور روس به دنیا آمد . مساله مارکوف   عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد آلواز آلزایمر :
در چنین روزی در سال 1864 میلادی آلواز آلزایمر مرض شناس و پزشک مشهور آلمانی دیده به جهان گشود . وی بیماری آلزایمر را کشف کرده است .

تولد کارل لنداشتاینر :
در چنین روزی در سال  1868 میلادی پزشک ، ایمونولوژیست و مرض شناس برجسته آلمانی دیده به جهان گشود . وی به سال 1930 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

 تولد جرزی کوسینسکی :
در چنین روزی در سال 1933 میلادی وسینسکی نویسنده مشهور  آمریکایی دیده به جهان گشود . «پرنده نقاشی شده »  عنوان مهمترین اثر اوست .

اختراع سمباده :
در چنین روزی در سال 1834 میلادی اسحاق فیشر سمباده را اختراع کرد .

تسخیر پاریس :
در چنین روزی درسال 1940 میلادی و در میانه جنگ جهانی دوم نیروهای آلمانی شهر پاریس را به اشغال خود در آوردند .

تشکیل ویتنام :
در چنین روزی در سال 1946 میلادی دولت ویتنام تشکیل شد . در همین روز در سال 1949 میلادی  کشور ویتنام استقلال خود را از فرانسه  اعلام کرد . ویتنام در منطقه استوایی جنوب شرقی آسیا ، در مشرق شبه جزیره هند و چین و در ساحل در یای چین و خلیج تونکن واقع شده است . نژاد مردم آن  زرد و زبان رایج میان آنان آنامی است . اکثریت  مردم این کشور از آیین بودا پیروی می کنند . حکومت این کشور سوسیالیستی است که در دوم ژوییه سال 1976 میلادی با اتحاد دو ویتنام پس از 32 سال جنگ و مبارزه عملی شد . ویتنام ابتدا مستعمره فرانسه بود که  در چنین روزی در سال 1954 از فرانسه مستقل شد و در سال 1977 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن شهر هانوی نام دارد .

نخستین رایانه تجاری :
در چنین روزی در سال 1951 میلادی نخستین رایانه تجاری با نام یونیواک 1 وارد سیستم مبادلات تجاری جهان شد .

آتش سوزی ایستگاه تلویزیونی :  
در چنین روزی در سال 1354 ه ش ایستگاه تلویزیونی آمریکا در مبارک آباد در آتش سوخت .

 

منبع: خبرگزاری مهر

24/03/58

بیانیه وزارت خارجه ایران: در تاریخ 20/3 دو نفر دیپلمات عراقی در حین گرفتن اسناد دستگیر و عنصر نامطلوب تشخیص داده شدند.

دستگیری هفت نفر كه قصد توطئه را در ارتش داشتند.

مقاله شدید اللحن روزنامه الثوره با عنوان “ معذور است آنكه هشدار داده “ علیه انقلاب اسلامی وانقلاب اسلامی و اعلام صریح حمایت عراق از تحركات جدایی طلبانه در خوزستان .

تفسیر جانبدارانه روزنامه آیندگان از بهانه‌های عراق برای مداخله در امور ایران بویژه در خوزستان ؛ تحلیل هفته‌نامه سروش از اقدامات خصمانه دولت بغداد علیه انقلاب اسلامی .

گزارش یونایتدپرس از درخواست برخی روزنامه‌های عربی از رهبران كشورهای عربی برای یافتن راه‌حل فوری جلوگیری از ادامه مناقشات ایران و عراق ؛ گزارش خبرگزاری فرانسه از اوضاع مرزی بین دو كشور .

برپایی تظاهرات گسترده در قم به دعوت “ حركت انقلاب اسلامی عراق “ در اعتراض به دستگیری آیت الله سید محمد باقر صدر و بمباران روستاها و تجاوزات رژیم عراق به خاك ایران .

پرواز شناسایی هواپیمایی عراقی بر فراز پاسگاه‌های انجیره ، هلاله و نیخضر در استان ایلام .

اطلایه شیخ عزالدین حسینی در محكومیت اقدامات خرابكارانه حزب بعث عراق و حمله به روستاهای مرزی ایران و درخواست از دولت موقت برای عدم پذیرش پوزش دولت عراق و همچنین حمایت وی از هدف‌های حزب جمهوری خلق مسلمان .

تلگرام گروهی با عنوان “ كمیته آوارگان نقده “ خطاب به مهندس بازرگان ، استاندار آذربایجان‌غربی و آیت الله شریعتمداری و تهدید به اینكه اگر ظرف ده روز دولت درباره مشكل آوارگان اقدام جدی نكند ، بیش از یازده‌هزار نفر به یكی از كشورهای همسایه پناهنده خواهند شد. مصاحبه مطبوعاتی آیت الله ربانی شیرازی : عده‌ای چپ‌گرا و پیروان مكتب‌های مادی و ساواكی‌ها دست به هم داده بودند تا بر نقده تسلط پیدا كنند و سپس كردستان جدا از ایران تشكیل دهند .

اطلاعیه شماره 19 سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مشتمل بر اسناد مدارك و پرونده‌های حماد شیبانی و محمدرضا سعادی كه اولی به اتهام قاچاق اسلحه و كوشش برای خارج كردن غیر قانونی دو كرد عراقی و دومی به اتهام جاسوسی برای شوروی در بازداشت هستند .

اعلام مواضع جنبش مسلمان مبارز در قبال جهت‌گیری نظام و هیئت حاكمه جدید : روند حوادث و تحولات به گونه‌ای است كه برای بسیاری از مبارزان آگاه نگرانی‌هایی در مورد سرنوشت و جهت حركت انقلاب بوجود آورده است .

اظهارنظر ضد و نقیض سرتیپ امیررحیمی فرمانده دژبان مركز و سرلشكر فربد رئیس ستاد ارتش درباره شركت پرسنل در احزاب و دسته‌های سیاسی .

اظهارات امیر انتظام سخنگوی دولت درباره روابط ایران و آمریكا پس از قطعنامه سنای آمریكا . سخنان وزیر خارجه آمریكا درباره اوضاع ایران .

گزارش وابسته نظامی آمریكا در تهران به فرمانده تجهیزات نیروی دریایی آمریكا درباره اهداف و برنامه‌های دفتر متاعی و مستشاری آمریكا در تهران از برقراری ارتباط با نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران .

اظهار ناامیدی وزیر دفاع كانادا از احتمال دستیابی آن كشور به 77 فروند جنگنده اف ـ 14 ایران كه مدتی پیش بازخرید آن توسط آمریكا مطرح شده بود .
24/03/62
اعزام یك هیئت سیاسی – اقتصادی از كشورمان به ژاپن
24/03/64

آغاز عملیات قدس یك با رمز یا محمد رسول الله(ص) در منطقه هورالهویزه

24/03/66
استقرار موشكهای چینی توسط ایران در حاشیه خلیج فارس

مذاكرات یك هیئت از اتحادیه عرب با مقامات سازمان ملل در مورد راههای پایان جنگ ایران و عراق

24/03/67
دیدار سفیر سیار شوروی از بغداد و تسلیم پیام گورباچف به صدام در مورد مشورت‌های سران آمریكا و شوروی

تك عراق به ماووت

دیدار جلال طالبانی از امریكا و ملاقات با مقامات وزارت خارجه – انتقاد عراق از این ملاقات.

حمله طارق عزیز به سخنان شولتز مبنی بر نكوهش عراق در استفاده از سلاح شیمیایی و كنفرانس ویژه خلع سلاح در مقر سازمان ملل

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo