شهید آوینی

 

امروز سه شنبه نهم خرداد سال 1385 هجری شمسی مقارن است با دوم جمادی الاول سال 1427 هجری قمری و برابر است با سی ام می 2006 میلادی .

درگذشت حاج شیخ محمد نهاوندی :
در چنین روزی در  سال 1371 ه ق عالم بزرگوار حاج شیخ محمد نهاوندی دار فانی را وداع گفت . او در حوزه تفسیر قرآن مجید آثار گرانسنگی را از  خود به جای گذاشته است .

تولد کارل فوئر باخ :
در چنین روزی در سال 1800 میلادی کارل دبلیو فوئر باخ ریاضیدان مشهور آلمانی دیده به جهان گشود . « موقعیت فوئر باخ » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد پطر کبیر :
در چنین روزی در سال 1672 میلادی پطراول یا پطر کبیر رومانوف به دنیا آمد . وی بین سالهای 1682 تا 1725 میلادی بر کشور روسیه حکمرانی می کرد . او از بزرگترین پادشاهان و فرمانراویان روسیه بود .

تولد آلفرد اوستین :
در چنین روزی در سال 1835 میلادی آلفرد اوستین ملک الشعرای انگلستان به دنیا  آمد . «باغ » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد هانس او جی آلفا ب :
در چنین روزی در سال 1908  میلادی آلفاب یکی از مشهور ترین دانشمندان و فیزیکدانان سوئدی دیده به جهان گشود . وی به سال 1970 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد.

در گذشت ژاندارک :
به نوشته بر خی از مورخین در چنین روزی در سال 1431 میلادی ژاندارک در سن نوزده سالگی در آتش سوزانده شد . او علیرغم سن اندک خود یکی از مبارزان بزرگ فرانسوی بود که به منظور آزادی وطنش از ید اشغالگران وارد مبارزه شد و در این راه نیزبه دست انگلیسی ها  کشته شد .

درگذشت لرد جان رایلیگ :
درچنین روزی درسال 19191 میلادی لرد جان رالیگ فیزیکدان برجسته انگلیسی به دنیا آمد . وی به سال 1904 میلادی به دلیل تلاش های گسترده اش در حوزه علوم مفتخر به   در یافت جایزه نوبل فیزیک گردید .

در گذشت بوریس پاسترناک :
درچنین روزی درسال 1960 میلادی بوریس پاسترناک شاعربر جسته روس دیده ازجهان فروبست . دکترژیواگوعنوان مهمترین اثر اوست . وی در هفتاد ودو سالگی در گذشت . بوریس لئونیدویچ پاسترناک   شاعر و نویسنده مشهور روسی در مسکو به سال 1890 میلادی به دنیا آمد . پدرش نقاش بود و مادرش  موسیقیدان . وی پس از چندی دانش آموزی به سوی موسیقی رفت اما آن را ادامه نداد و در ادامه به فراگیری فلسفه مشغول شد . در میانه جنگ جهانی نخست وی به کارکتابداری مشغول بود و در این دوره نیز  اشعار خود را سرود . وی به سال 1958 برنده جایزه نوبل ادبی شد . این جایزه به خاطر نگارش داستان دکتر ژیواگو بود . خط امان  و برفراز حصارها دیگر عناوین آثار اویند .

نخستین روزنامه در آمریکا :
در چنین روزی در سال 1783 میلادی بنیامین تاور از فیلادلفیا  برای نخستین بار در آمریکا موفق به چاپ اولین روزنامه شد .

سومین سفر :
در چنین روزی در سال 1498 میلادی کریستف کلمب به همراه شش کشتی سومین سفر خود را برای کشف نقاط ناشناخته در اروپا آغاز کرد .   

نسختین تصادف با اتومبیل :
گفته می شود درچنین روزی در سال 1896 میلادی نخستین تصادف با اتومبیل صورت گرفت . دراین تصادف آقای هنری ولز با یک موتورسوار در نیویورک تصادف کرد .

پایان نخستین جنگ بالکان :
درچنین روزی در سال 1913 میلادی نخستین جنگ بالکان با انعقاد قرار داد لندن  به انجام رسید. 

کشور جدید :
درچنین روزی در سال 1913 میلادی کشور جدید آلبانی در منطقه بالکان شکل گرفت .

ورود نیروهای انگلیسی به بغداد :
درچنین روزی درسال 1941 میلادی نیروهای نظامی انگلیسی وارد بغداد شدند و این شهررا به اشغال خویش درآوردند. این عمل در برابر کودتای گروههای  طرفدار آلمان در این کشور صورت گرفت .    

پذیرش قانون اساسی :
در چنین روزی در سال 1949 میلادی و پس از به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم و تشکیل کشور مستقل آلمان شرقی ، این کشور صاحب قانون اساسی شد . 

منبع:خبرگزاری مهر


58/03/06

دستور به كلیه قوای انتظامی خرمشهر برای آغاز خلع سلاح عمومی و گرفتن سلاح‌های غیر مجاز در خرمشهر بنابه خواسته دولت ، آیات عظام و مردم .

مصاحبه مطبوعاتی شیخ شبیر خاقانی در قم و تشریح نتایج مذاكرات خود و هیئت همراه با امام خمینی ؛ گزارش رادیو كلن به نقل از شیخ شبیر مبنی بر اینكه اگر دولت درخواست‌های سیاسی و مذهبی اعراب را برآورده نسازد ، بعید نیست كه ایران دچار دشواری‌های اقتصادی شود .

ادامه بازدید آیت الله ربانی شیرازی نماینده امام خمینی از مناطق مختلف آذربایجان غربی : سفر امروز به اشنویه و مذاكره با روحانیون اهل تسنن و معتمدان محلی و درخواست از آنان به كنار گذاشتن اختلافات جزیی و همچنین لزوم برقراری امنیت مرزی .

اظهار نظر عبدالحسین بقایی رهبر حزب جمهوری‌خواه ایران در نفی الگوی حكومتی صدر اسلام برای دولت امروز .

اظهارات سرلشكر ناصر فربد رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره بازدید مهندس بازرگان از ستاد ارتش و گفت‌و‌گوهای انجام شده ، روند تغییرات و شكل‌گیری ارتش جدید ، نقش نیروهای مسلح در حوادث نقده و گنبد ، اوضاع فعلی ارتش ، شركت افراد نظامی در احزاب و گروه‌های سیاسی ، فعالیت‌های ضد انقلاب از جمله اویسی و پالیزبان در مرزهای كشور .

سفر آیت الله خلخالی به دعوت ایرانیان مقیم امارات به آن كشور ، مذاكرات وی با شیخ آل مكتوم حاكم دوبی و حاكم امارات متحده عربی ؛ گزارش خبرگزاری فرانسه از اظهارات آیت الله خلخالی : ایران تمام نام‌گذاری‌های ساختگی را كه امپریالیسم به خلیج نسبت می‌دهد رد می‌كند زیرا این خلیج در پی موفقیت انقلاب ایران تبدیل به یك خلیج اسلامی شده است .

گزارش سری سفارت آمریكا در تهران به وزارت امورخارجه آن كشور درباره تقاضای دولت موقت برای دریافت اطلاعاتی از آمریكا درباره فعالیت‌های خرابكاری در ایران و اینكه دولت موقت نگران مداخله عراقی‌ها و فعالیت فلسطینی‌ها و لیبیایی‌ها در خوزستان است .

احتمال خروج آیت الله سید محمد باقر صدر از عراق در اثر اعمال فشار دولت بعثی .

نامه متقابل لئونید برژنف صدر هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی به سفیر ایران در مسكو و تأكید بر اینكه هیچ مشكلی كه مانع تقویت اعتماد دو جانبه شود و سوءظن و نگرانی در روابط بین دو كشور ایجاد كند ، وجود ندارد .

قابوس سلطان عمان وضع منطقه خلیج ( فارس ) را فوق‌العاده خطرناك و تهدید‌آمیز خواند و از آمریكا خواست به یك ابتكار تازه دست بزند . واكنش احمد محمد فسانی عضو كمیته اجرایی “ جبهه خلق برای آزادی عمان “ در تقبیح واگذاری پایگاه نظامی جزیره مسیره به آمریكا توسط دولت عمان .
60/03/06
عملیات فتح منطقه مرزی ملخود و تسخیر قله بلند دالانی مشرف به شهرهای استان سلیمانیه عراق و انهدام کلیه پاسگاه های مرزی سپاه یکم عراق
66/03/06
برخورد كشتی روسی در خلیج فارس با مین او اعتراض روس در این زمینه به ایران.

حضور یك هیات نظامی 9 نفره آمریكایی در بغداد.

اسكورت یك كشتی تجاری كویت (كه حامل سلاح‌های آمریكایی بود) توسط نیروی دریایی آمریكا.

ملاقات وزیر امور خارجه شوروی و آمریكا و توافق در رابطه با جریانات خلیج فارس در پی این ملاقات طرحی از جانب آمریكا و شوروی برای پایان دادن به جنگ داده‌اند

67/03/06
پاسخ مثبت ایران به پیشنهاد جدید دبیركل پیرامون ازسرگیری مذاكرات برای اجرای قطعنامه 598
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo