شهید آوینی

 

امروز شنبه سی ام اردیبهشت سال 1385 هجری شمسی مقارن است با بیست و دوم ربیع الثانی سال 1427 هجری قمری و برابر است با بیستم می 2006 میلادی .

درگذشت ابوعلی خیاط :
درچنین روزی در  سال 220  هجری قمری  ابوعلی خیاط  یکی از برترین ستاره شناسان و فیلسوفان اسلامی دیده از جهان فروبست . از او آثار بسیاری در حوزه علم نجوم باقیمانمده است که از میان آنها می توان به « الموالید و سیرالاعمال»  اشاره کرد .

تولد ابن خلکان :
درچنین روزی در  سال 608 هجری قمری یکی از برجسته ترین مورخان جهان عرب به دنیا آمد . « ابن خلکان قاضی »
علاوه بر تاریخ در حوزه ادب و شعر نیز صاحب آثار گرانبهایی است . وی پس از طی تحصیلات مقددماتی  در علم فقه و بویژه  فقه شافعی به در جات بالایی دست یافت . وی  رجب سال 618 هجری قمری دار فانی را وداع گفت . پیکر او در  کوه قاسیون مدفون است .

روز ملی کامرون :

در چنین روزی در سال 1972 میلادی کامرون به استقلال دست یافت .

روز استقلال کوبا :
همه ساله چنین روزی به عنوان روز استقلال کوبا در این کشور گرامی داشته می شود .

تولد بالزاک :
در چنین روزی در سال 1799 میلادی انوره دو بالزاک نویسنده مشهور فرانسوی به دنیا آمد . کمدی انسانی عنوان مهمترین ثر اوست .

تولد جان استوارت میل :
در چنین روزی در سال 1806 میلادی فیلسوف مشهور انگلیسی دیده به جهان گشود .  وی در حوزه  اقتصاد  و سیاست و به
ویژه اقتصاد سیاسی مطالعات فراوانی کرده است .

تولد زیگرید آندست :
در چنین روزی در سال 1882 میلادی آندست نویسنده مشهور نروژی به دنیا آمد . وی به سال 1928 میلادی نوبل ادبی را از آن خود کرد . کریستین لاورانسداتر عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

 در گذشت جان هیکز :
در چنین روزی در سال 1989 میلادی جان هیکز اقتصاد دان مشهور انگلیسی  دیده از جهان فروبست . وی در سال 1972 میلادی جایزه نوبل اقتصاد را از آن خود کرد .

زلزله های  مهیب  :
در چنین روزی در سال 526 میلادی بر اثر یک زلزله مهیب در آنتیوک در سوریه بیش از دویست و پنجاه هزار تن از مردم این کشور جان خود را از دست دادند . همچنین در چنین روزی در سال 1293 میلادی براثر رانش زین و زلزله عجیبی در کاماکورای ژاپن بیش از سی هزار تن جان خود را از دست دادند .

انتصاب چارلز دهم :
در چنین  روزی در سال 1825 میلادی چارلز دهم پادشاه فرانسه انتخاب شد .

پایان حمله نظامی به کوبا :
در چنین روزی در سال 1902 میلادی ایالات متحده آمریکا حمله نظامی خود  به کوبا را به پایان برد .  این حمله از اول ژانویه سال 1899 آغاز شده بود . 

تحریک به اشغال  بیت المقدس : 
در چنین روزی در سال 1917 میلادی دولت عثمانی  یهودیان را به مهاجرت به سوی بیت المقدس  و بندر جافا تحریض کرد .

معاهده جده :
در چنین روزی در سال 1927 میلادی عربستان سعودی بر اساس معاهده جده از بریتانیای کبیر اعلام استقلال کرد .  


 

منبع : خبرگزاری مهر

 

 


58/02/30

تشكیل شورای تأمین خرمشهر و تأكید بر مهلت روز دوشنبه ( 3/2/1358 ) به عنوان آخرین روز تخلیه ساختمان‌های دولتی و روز جمعه ( 4/3/1358 ) برای خلع سلاح عمومی ؛ اطلاعیه سازمان سیاسی خلق عرب در رد مصوبات شورای تأمین شهر و تأكید بر عدم تخلیه ساختمان‌های دولتی و ردّ خلع سلاح عمومی ؛ استقرار پاسداران و نیروهای ارتش در مراكز خالی شهر .

پانزدهمین روز اعتصاب كارگران شركت ایران ترمینال بندر خرمشهر در اعتراض به مشخص نشدن وضعیت شغلی آنها ؛ گزارش مطبوعات از دیدار نمایندگان كارگران با مدنی و حمایت وی از خواسته‌های آنان .

گزارش نماینده دفتر هماهنگی سپاه پاسداران در اهواز درباره عوامل موثر در پیدایش وضعیت كنونی خرمشهر ، روابط جریان‌های قومی با شبیر خاقانی و اهداف آنها ، ارائه پیشنهادهایی برای حل مسائل خرمشهر .

بازگشت عزالدین حسینی از تهران به مهاباد ، توقف كوتاه در سنندج ، سخنرانی و تأكید وی بر خودمختاری كردستان ؛ راهپیمایی طرفداران عزالدین حسینی و مفتی‌زاده در تقابل با یكدیگر و درخواست طرفداران مفتی‌زاده به خروج عزالدین از سنندج ؛ گزارش كیهان از استقبال مردم سقز از عزالدین حسینی .

افشاگری كاركنان مؤمن به انقلاب اسلامی در روزنامه كیهان علیه هیئت تحریریه پاكسازی شده كیهان و آوردن شواهدی دال بر اعمال سانسور آنان در كیهان از جمله تحریف خبر شهادت شاطر محمد و فرزندش حشمت رحمانپور در درگیری‌های اسفند 1357 سنندج ، سانسور طرحی دربارة شهادت استاد شهید مطهری با مضمون “ معلم شهیدم راهت ادامه دارد “ و …

مصاحبه مطبوعاتی آیت الله صادق روحانی با خبرنگاران داخلی و خارجی و اظهار نظر تأیید آمیز دربارة حركت امام و روند انقلاب اسلامی و نیز اظهار مخالفت با سفر جلود نخست وزیر لیبی به ایران و قصد به گروگان نگهداشتن جلود تا زمانی كه لیبی امام موسی صدر را زنده یا مرده تحویل دهد .

ملاقات استانداران كشور با امام خمینی پس از پایان كنفرانس چند روزه در تهران ؛ گزارش كنفرانس به رهبر انقلاب و طرح مشكلات موجود در خصوص كمیته‌ها ، كشت و كار كشاورزی ، تملك اراضی بایر و رواج مواد مخدر در سراسر كشور ؛ سخنان امام در تأیید كمیته‌ها و لزوم پاكسازی آنها .

انتصاب حجت الاسلام محمود دعایی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ؛ گزارش روزنامه اطلاعات از عدم بازگشت عده‌ای از سفیران ایران از خارج از كشور و انتصاب سفیر یا سركنسول جدید برای برخی سفارتخانه‌ها .

مصاحبه رادیو تلویزیونی دكتر مبشری وزیر دادگستری دولت موقت و اظهار نظر دربارة روابط سناتور آمریكایی و صهیونیست معروف جاكوب جاویتس و همسرش با رژیم گذشته و افشای اسنادی در این باره .

انتشار اطلاعیه وزارت امور خارجه در واكنش به قطعنامه 17 مه سنای آمریكا در محكومیت دادگاه‌های انقلاب و متقابلاً درخواست تعویق در اعزام “ والتر كاتلر “ سفیر جدید تعیین شده آمریكا برای ایران .

پاسخ دكتر یزدی وزیر امور خارجه به نامه سایروس ونس وزیر امور خارجه آمریكا و اظهار امیدواری جهت مساعد شدن فضای روابط دیپلماتیك دو كشور برای آمدن كاتلر به تهران و تقبیح قطعنامه سنای آمریكا به عنوان مصداق بارز مداخله در امور داخلی ایران .

گزارش محرمانه سفارت آمریكا در تهران به وزارت خارجه آن كشور از ملاقات كاردار سفارت با دكتر یدالله سحابی ( وزیر مشاور در امور طرح‌های انقلاب ) دربارة روابط دو جانبه ، محاكمه‌های انقلابی ، ارتباط پاسداران انقلاب با دولت و تشكر سحابی از تحویل نسخه‌ای از قانون اساسی آمریكا به وی

63/02/30

وزارت امور خارجه در یادداشتی به دبیركل سازمان ملل: حمله به نفتكش‌ها از تصمیم عراق مبنی بر بین‌المللی كردن جنگ حكایت می‌كند.

64/02/30

فشار عراق بر كویت جهت اجاره دادن جزایر "بوبیان" و "وربه" (این جزایر راه آبی به بندر نظامی ام‌القصر عراق را كنترل می‌كنند.)

67/02/30

انتشار نامه نهضت آزادی (بازرگان) به امام برای پایان جنگ و بدنبال آن دستگیری تعدادی از اعضای آن

تشكیل سمینار انهدام كامل سلاح‌های شیمیایی در رم.
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo