شهید آوینی

 

امروز سه شنبه نوزهم اردیبهشت سال 1385 هجری شمسی مقارن است با یازدهم ربیع الثانی سال 1427 هجری قمری و برابراست با نهم می سال 2006 میلادی .

 

انحلال مجلس  شورای ملی:
درچنین روزی درسال 1340 ه ش دکتر امینی ، درخواست انحلال مجلس را صادر کرد . او پس ازاندی از زمان آغاز نخست وزیری  خود  دست به چنین اقدامی زد .  محمد رضا پهلوی شاه مخلوع ایران  در خواست وی را سریعا پاسخ گفت و مجلس را منحل نمود وپس از آن دستور انتخابات زودهنگام را صادر کرد . 

تاسیس دار التقریب بین المذاهب الاسلامیه :

درچنین روزی در سال 1366ه ق دار التقریب بین المذاهب الاسلامیه درقاهره مصرتاسیس شد . این موسسه درجهت تقریب و نزدیکی مذاهب اسلامی و به همت حضرت آیت الله بروجردی و شیخ محمد شلتوت گام به عرصه فعالیت نهاد .البته پیشتر افرادی چون  سید جمال الدین اسد آبادى مشهور به افغانى و شیخ محمد عبده،  شیخ محمد حسین کاشف الغطاء و شیخ عبد المجید سلیم،و شیخ محمد تقى قمى در این حوزه به تبادل نظر و اندیشه پرداخته بودند . پس از تاسیس «دار التقریب بین المذاهب الاسلامیه‏» مجله «رسالة الاسلام‏» منتشر شد . در  این مجله مقالات علمى ارزشمندى  از مذاهب مختلف چاپ می شد . تالیف و تحقیق در حوزه  آراء مذاهب اسلامى در مسایل مختلف فقهی و  تدوین مجموعه قواعد فقهى جدید  از دیگر فعالیت های این مجموعه علمی است .
 
درگذشت آیت الله سعیدی :
درچنین روزی درسال 1375 ه ش 1375هجری شمسی ،  آیت الله محمد صادق سعیدی ازعلمای برجسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست . ازایشان آثارمبسوطی درحوزه علوم اسلامی به جای مانده است .

در گذشت آیت الله سید محمد طباطبایی عاملی :
در چنین روزی در سال  1009 ه ق فقیه بزرگوار آیت الله سید محمد طباطبایی عاملی دیده از جهان فروبست . از ایشان کتاب مدارک الاحکام به جای مانده است .

درگذشت دکتر ذبیح الله صفا :
درچنین روزی در  سال1378هجری شمسی ، دکترذبیح الله صفا مورخ و ادیب معاصر دیده از جهان فروبست . آغاز فعالیت ادبی او را می توان از در همکاری با مجله ادبی مهر و سخن دانست . وی خود بعدها دست به انتشار روزنامه زد . استاد صفا در رشته ادبیات فارسی مشغول به تحصیل شد و در این رشته تا در جه دکتری پیش رفت . وی  دردانشگاه هامبورگ ودانشگاه تهران کرسی استادی ادبیات  فارسی را داشت . از او آثاری چند در حوزه ادبیات به جای مانده است که از میان آنها می توان به اثر چند جلدی او با نام تاریخ ادبیات ایران اشاره کرد .

تولد دانته :
در چنین روزی در سال 1265 میلادی دانته آلیگیری شاعر مشهور و بر جسته ایتالیایی به دنیا آمد . کمدی الهی مهمترین اثر اوست .

تولد سر جیمز ماتیو باری :
در چنین روزی در سال 1860 میلادی سرجیمز ماتیو باری رمان نویس مشهور اسکاتلندی یده به جهان گشود . مارگاریت آگیلوی ، پیتر پان و وزیر کوچک عناوین مهمترین آثار اویند  .

تولد لوچینی بالگا :
در چین روزی در سال 1895 میلادی لوچینی بالگا فیلسوف مشهور ایتالیایی و شاعر بر جسته این کشور متولد شد . شکوفه های شکسته و دام عناوین مهمترین آثار اویند .

جنگ آرتواز :
در چنین روزی در سال 1915 میلادی جنگ آرتواز میان دو کشور آلمان و فرانسه   در منطقه ای به همین نام آغاز گردید .

گشایش نخستین بانک چشم :
در چنین روزی در سال 1944 میلادی نخستین بانک چشم در نیویورک گشایش یافت .

آزادی چکسلواکی :
در چنین روزی در سال 1945 میلادی چکسلواکی از دست نیروهای اشغالگر نالزی آزاد شد . همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود .

بازپس گیری کریمه :
در چنین روزی در سال 1944 میلادی روس ها منطقه کریمه را با اشغال منطقه سواستپول به تصرف  خود در آوردند . این منطقه پیشتر به دست نیروهای آلمانی افتاده بود

تظاهرات علیه جنگ :
در چنین روزی در سال 1970 میلادی یکصد هزا رنفر از مردم آمریکا علیه جنگ این کشور علیه ویتنام دست به تظاهرات زدند .

پایان جنگ جهانی دوم در اروپا  :
در چنین روزی در سال 1945 ، پس از تسلیم کامل  دولت آلمان جنگ جهانی دوم در جبهه های اروپا به پایان رسید

منبع : خبرگزاری مهر

19/02/58

مصاحبه عبدالرحمن قاسملو دبیركل حزب دمكرات كردستان پس از دیدار با امام خمینی و آیت الله شریعتمداری و اعلام مجدد خواسته‌های حزب و درخواست از امام خمینی جهت ارسال هیئتی به منطقه برای رفع كدورت بین كرد و ترك و نیز تشریح حوادث نقده از دیدگاه و منافع خاص حزب دمكرات

اطلاعیه شیخ عزالدین حسینی در تكذیب شایعه سربریده شدن جمعی از اكراد توسط نیروهای ارتش در جریان درگیری‌های نقده و تأیید حمله تانك‌ها به اطراف شهر .

تشكیل كمیسیون هفتگی بررسی اوضاع كردستان با شركت وزیران خارجه و كار ، رئی ستاد ارتش و فرمانده ژاندارمری و تصمیم‌گیری برای تأمین امنیت منطقه از طریق استقرار ارتش و تقویت ژاندارمری .

مصاحبه مطبوعاتی اعضای شورای شهر سنندج و اظهار خواسته‌هایی در خصوص تحت كنترل درآمدن نیروهای انتظامی توسط شورای شهر و تصفیه آنها ؛ گزارش روزنامه اطلاعات از نشست اعضای شورا با فرماندهان ژاندارمری كل كشور ، ناحیه كردستان و هنگ سنندج درباره تأمین جاده‌ها ، شهرها و عدم دخالت و استخدام افراد قیاده موقت ( بارزانی ) .

مصاحبه كیانوری دبیر كل حزب توده با خبرنگار رویتر و اعلام مواضع حزب دربارة گسترش آنتی‌كمونیزم بین هواداران اسلام در ایران ، بحران كردستان ، وضع هواداران حزب در نیروهای مسلح ، پیش‌نویس قانون اساسی ، خطر جنگ داخلی و موقعیت نیروهای چپ در ایران ؛ پیشنهاد “ تشكیل جبهه متحد خلق علیه امپریالیسم ” شامل جریان‌هایی چون حزب جمهوری اسلامی تا فدائیان و مجاهدین خلق .

خطر فزاینده نفوذ گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در نیروهای نظامی و تلاش مقامات مسئول در جلوگیری از این مسئله ، از جمله : بخشنامه وزیر دفاع در ممنوعیت شركت پرسنل نظامی در احزاب و دسته‌جات سیاسی و اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر اینكه در هیچ جای دنیا شركت نظامیان در احزاب سابقه ندارد .

گزارش خبرگزاری فرانسه از انتشار مصاحبه اریك رولو مفسر روزنامه لوموند با امام خمینی در شماره امروز این روزنامه درباره اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران و انعكاس آن در رادیو مسكو با تلقی خاص روس‌ها .

تلگرام سفیر آمریكا در تهران به وزارت خارجه آمریكا و سفارت‌خانه‌های آمریكا در كشورهای مختلف جهان درباره ماهیت ، مواضع و عملكرد حاكمیت جدید ایران ؛ موضع مثبت در قبال دولت ، تشریح سیاست خارجی دولت موقت و تأكید بر اینكه رئوس سیاست خارجی ایران عملاً در اختیار امام خمینی است ، از جمله : كوشش فراوان امام برای اتحاد اسلامی و دشمنی عمیق با اسرائیل ، بدگمانی و بدبینی در مورد آمریكا و شوروی .

گزارش سفارت آمریكا در تهران به آژانس بین‌المللی ارتباطات آمریكا در واشنگتن درباره تشدید جو ضد‌آمریكایی در ایران و زمینه‌ها و راه‌حل‌های آن .

حمله شدید جرج بوش كاندیدای ریاست جمهوری آمریكا به دولت آمریكا به علت نرمش در قبال بحران ایران ، تلاش دولتمردان آمریكا برای به دست‌گیری ابتكار عمل در سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی برای جبران شكست در ایران . هارولد براون وزیر دفاع : آمریكا برای دفاع از منافع خود در خاورمیانه به نیروی نظامی متوسل می‌شود . سایروس ونس وزیر خارجه : پس از شش سال و نیم مذاكره درباره محدود كردن سلاح‌های استراتژیك ، آمریكا با شوروی به توافق رسید .

امضای قرارداد 5/1 میلیارد دلاری عراق با فرانسه برای خرید 100 فروند جنگنده میراژ و سایر جنگ افزارهای مدرن در آینده نزدیك ؛ تلاش‌های دیپلماتیك عراق برای نزدیكی به كشورهای عرب منطقه .

گزارش یكی از مأموران سفارت آمریكا در تهران به وزارت امورخارجه آن كشور درباره ملاقات مأمور سفارت به محمد دسكی نماینده حزب دمكرات كردستان عراق و تبادل اطلاعات در خصوص آخرین وضعیت كردستان عراق ، روابط عراق و ایران ، موقعیت طالبانی‌ها و بارزانی‌ها و همچنین وضعیت كُردهای ایران .

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo