شهید آوینی

 

امروز سه شنبه نهم اسفند سال 1384 هجری شمسی مقارن است با بیست و نهم محرم الحرام سال 1427 هجری قمری و برابر است با بیست و هشتم فوریه سال 2006 میلادی .

 آغاز حرکت های مردمی علیه رژیم ستمشاهی :
ازچنین روزی در سال  1385 ه ق   روحانیان با در ک اوضاع سیاسی  روز و وضعیت به وجود آمده  در فیضیه قم و کشتار روحانیان ،  به بیان نقشه های  رژیم پهلوی در خدشه دار کردن چهره اسلام و حرکت خزنده آنان برای حذف اسلام از کشور ، مشغول شدند . روزهای محرم فرصت خوبی بود که علما در اجتماعات مردمی در شهر های مختلف کشور  اندیشه جید رژیم پهلوی  مبنی بر ارایه طرح  انجمنهای ایالتی و ولایتی و همچنین  رفراندوم  در جهت  ضدیت  با اسلام و علماء و روحانیت را بیان نمایند و چهره منفورشاه را بیش از پیش برای مردم ترسیم کنند . 
 

تاسیس بنیاد مستضعفان و جانبازان :
در چنین روزی در سال 1357 ه ش و با  صدور حکمی  از سوی حضرت امام خمینی ره خطاب به شورای انقلاب  ، بنیاد جانبازان و مستضعفان تاسیس شد .  به موجب فرمان امام  خمینی ره شورای انقلاب مامور شد با استفاده از توان بنیاد مستضعفان و جانبازان که به طور  نامحدود تاسیس  شده بود   ، تمامی اموال منقول و غیر منقول دودمان پهلوی را که از بیت المال به دست آمده بود به نفع مستمندان ، کارگران و کارمندان ضعیف  مصادره نمایند . شورای انقلاب در بیست و یکم اسفند سال 1357 چنین بیانیه ای را صادر کرد : « در پی صدور فرمان امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی در باره مصادره اموال منقول و غیر منقول خاندان پهلوی و کارگردانان اصلی رژیم پیشین و صرف آن در امور رفاهی مستضعفان و محرومان ، شورای انقلاب اسلامی اقدام به ایجاد موسسه ای به نام بنیاد مستضعفان کرده است . وظیفه این بنیاد شناسایی و ضبط این اموال اعم از املاک و سپرده های بانکی و پول نقد و غیره و ایجاد واحدهای مسکونی برای محرومان است .
نخسستین  اساسنامه بنیاد مستضعفان مشتمل بر 25 ماده است که در گردهمایی هفتم تیر 1358 مجمع عمومی موسسان تصویب گردید و شورای انقلاب نیز آن را تایید نمود .  حضرات آیات خامنه ای ( رهبر معظم انقلاب )  ،  شهید بهشتی ، هاشمی رفسنجانی ، موسوی اردبیلی  و آقایان علی اصغر مسعودی  ، مهندس سحابی و احمد جلالی  از نخستین اعضا هیات موسس این بنیاد بودند . با تصویب هیات موسسان مهندس علینقی خاموشی به ریاست بنیاد منصوب شد . امام خمینی ره در بیست و ششم شهریور 1359 طی حکمی آقای رجایی نخست وزیر وقت را به عنوان نماینده خویش در این بنیاد مامور رسیدگی به امور کردند . حکم امام خمینی ره به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رجایی ، نخست وزیر ایده الله تعالی ،
چون وضع بنیاد مستضعفین موجب نگرانی  این جانب است و مسایل آن پیچیده است ، لازم است جنابعالی امور بنیاد را در دست گرفته و تحت نظر اشخاص متدین کاردان آن را به نفع مستضعفین اداره نمایید . اطلاعات لازم را می توانید از هیاتی که اینجانب معین نمودم به دست آورید . انشاء الله تعالی موفق در خدمت به اسلام ومسلمین به خصوص مستضعفین باشید . 
                                                                         والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته 
                                                                       روح الله الموسوی الخمینی 

پس از شهید رجایی آقای میر حسین موسوی به ریاست بنیاد رسید و پس از وی آقای رفیقدوست ریاست بنیاد را عهده دار شد .

هجوم صهیونیستها به غزه :
در چنین روزی در سال 1955 میلادی صهیونیستها با نفوذ به شهر غزه 39 سرباز مصری را کشتتند  و 33 تن دیگر را زخمی کردند . صهیونیستها همچنین شماری  از تأسیسات این شهر را منهدم ساختند .

آتش بس جنگ :  
درچنین روزی در  سال1991میلادی جرج بوش (پدر ) رئیس جمهور وقت آمریکا نهایتا پس از چهل روز جنگ و درگیری  ، میان دو جبهه متخاصم عراق و نیروهای چند ملیتی ( در اولین جنگ نفت ) آتش بس اعلام کرد . این نبرد چهل روز به طول انجامید و در پایان  عراق مجبور به عقب نشینی از خاک کویت گردید .

اتحاد سیاسی روسیه و پروس : 
درچنین روزی در  سال1813میلادی  ،  دو قدرت  قرن نوزدهم میلادی  روسیه و پروس پیمان اتحاد سیاسی و نظامی امضا کردند. در این پیمان طرفین قصد داشتند فرانسه را سرکوب نمایند .

انعقاد پیمان دو ستی میان شوروی و ایران  :
در چنین روزی در سال 1921 میلادی  سه کشور ایران ، شوروی و افغانستان پیمان صلح و همکاری امضا کردند . این پیمان به منظور مقابله با تلاش های انگلستان در رخنه به منطقه صورت گرفته بود . به زعم لنین  انعقا د چنین پیمانی می توانست تا حدود زیادی از تلاش های انگلستان به نفوذ در میان کشور های ایران و افغانستان جلوگیری نماید . در این میان ایران نیز خواستار لغو دعاوی روسیه تزاری علیه ایران شد . 

تولد میشل دو مونتانی :

 در چنین روزی در سال 1533 میلادی میشل دو مونتانی فیلسوف و نویسنده فرانسوی به دنیا  آمد .

تولد ارنست رنان :
در چنین روزی در سال 1823 میلادی ارنست رنان فیلسوف  ،  تاریخدان و محقق مذهبی دیده به جهان گشود . رنان  عالم بزرگ لغت و مورخ مشهور فرانسه در جوانی  زبانهای شرقی را فرا گرفت و در عربی نیز مهارت بسیار یافت . وی یکی از مستشرقینی بود که در حوزه علوم اسلامی و همچنین دین مسیحیت تحقیقات فراوانی کرد .رنان نسبت به مذهب نگاه نقادانه ای را پیش رو داشت . ارنست رنان ف ابتدا علیه دین اسلام موضع گیری کرد اما بعد ها در مواضع خود علیه اسلام تعدیل به عمل آورد . او  که ابتدا قرار بود کشیش شود بعدها به کلی از مذهب روی گردان شد و  به همین دلیل  به سوی تحقیق در باره دین رفت . وی  در سال 1863 کتاب «زندگانی مسیح» را منتشر کرد و  مجامع دینی  را به تحریک واداشت .  رنان در سال 1892 درگذشت. " اصول دین مسیح "  ، " تاریخ بنی  اسرائیل " ، «آینده علم»، «زندگانی مسیح»، ، «مکالمات» و «درام‌های فلسفی»  از جمله مشهورترین آثار اویند .

تولد ویچسلاو ایوانوف :
در چنین روزی در سال 1866 میلادی ویچسلاو ایوانف فیلسوف بر جسته روس و شاعر کلاسیک آن دیار چشم به جهان گشود . « ستارگان رهبر » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد مارسل پانیول :
در چنین روزی در سال 1895 میلادی مارسل پانیول نمایشنامه نویس و کارگردان دیده به جهان گشود . « مایه های در خشش » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد فیلیپ شو والتر هنچ :
در چنین روز ی در سال 1896 میلادی فیلیپ شووالتر هنچ پزشک بر جسته به دنیا آمد . او به خاطر کشف کور تیزون جایزه نوبل را از آن خود کرد . 

تولد  امیر حمزه :   
در چنین روزی در سال 1911 میلادی امیر حمزه شاعر اندونزیایی دیده به جهان گشود .« جانی سونی » عنوان مهمترین اثر اوست . 

تولد سر پیتر مداوار :
سرپیتر مداوار جانور شناس و ایمنی شناس انگلیسی به دنیا آمد . وی به سال 1953 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

تولد لئون کوپر :
در چنین روزی در سال 1930 میلادی لئون کوپر فیزیکدان آمریکایی دیده به جهان گشود . او در سال 1972 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

در گذشت اف اس فلینت :
در چنین روزی در سال 1960 میلادی اف اس فلینت شاعر و مترجم انگلیسی در گذشت . وی سرسلسله تصویر گرایان در میان شاعران انگلیسی است . او در سن 74 سالگی در گذشت .

در گذشت میخاییل نعیمیه : 
درچین روزی در سال 1988 میلادی میخاییل نعیمه شاعر و نویسنده  مشهور لبنانی به دنیا آمد . او در نود ونه سالگی دار فانی را وداع گفت . نعیمه را به عنوان یکی از بزرگترین شاعران لبنان می ستایند . وی آثار بسیاری در حوزه نثر و نظم از خود به جای نهاده است .

پایان اجلاس مسیحیت :
در چنین روزی در سال 870 میلادی هشتمین اجلاس جهانی کلیساهای مسیحیت در قسطنطنیه  پایان یافت .

آغاز به کار وست مینستر :
در چنین روزی در سال 1026 میلادی کلیسای وست مینستر که در حال حاضر یکی از مشهور ترین کلیساهای انگلستان است آغاز به کار کرد . 

 روابط مصر و آمریکا :
 در چنین روزی  در سال 1974 میلادی  مصر روابط سیاسی خود را با آمریکا آغاز کرد . 

 تشکیل کمیته های کارگری در روسیه :
در چنین روزی در سال 1917 میلادی  دومای روسیه به طور موقتی کمیته ای را برای انسجام گروههای کارگری در این کشور تشکیل داد .

اتحاد مکزیک و ژاپن :
درچنین روزی در سال 1917 میلادی آسوشیتد پرس گزارش داد  مکزیک و ژاپن در صورت ورود آمریکا به جنگ جهانی اول با یکدیگر متحد می گردند . 

تاسیس حزب جمهوری خواه آمریکا  : 
درچنین روزی در سال 1854 حزب جمهوری خواه آمریکا تاسیس شد . این حزب با حضور پنجاه سیاستمدار آمریکایی طرح ریزی شد . 

ممنوعیت فعالیت حزب کمونیست در آلمان :
در چنین روزی در سال 1933 میلادی هیتلر به حزب کمونیست آلمان ( کی پی دی ) اجازه تشکیل در این کشور را نداد.  

تشکیل دولت ماکونن :
در چنین روزی در سال 1974  میلادی  ، در اتیوپی دولت ماکونن تشکیل شد .

پیروزی حزب کارگر :
در چنین روزی در سال 1974 میلادی حزب کارگر بریتانیا در انتخابات پیروز شد .

کشتار در آذربایجان :  
در چنین روزی در سال 1988 میلادی بر اثر اجرای برنامه ضد ارمنی در آذربایجان شوروی بیش از سی نفر کشته شدند .

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

09/12/57
مهندس بازرگان در مصاحبه با شبكه تلويزيوني آمريكا : هيچ اختلاف نظري وجود ندارد . دولت وظايف خود را با نظارت شوراي انقلاب انجام مي دهد .

بازار نفت ؛ خبرگزاري الجزاير : كشورهاي عربي صادر كننده نفت بايد از اشغال بازار نفتي ايران اجتناب كنند . زكي يماني ( وزير نفت عربستان ) : با قطع صادرات نفتي ايران ، بهاي نفت 49 درصد از قيمت تعيين شده اوپك بيشتر شد . اعلام افزايش قيمت نفت از عربستان و ابوظبي . فروش نفت عراق به قيمت 24 دلار . كاهش شديد درآمد مالياتي ايران و نياز شديد به صادرات نفت . وزير نفت ايران : صادرات نفت از اوايل هفته آينده آغاز مي شود .

اقدامهاي گسترده و فراگير كميته هاي انقلاب اسلامي در سرتاسر كشور خارج از ديوانسالاري دولت موقت ؛ از جمله : دستگيري عده اي از نظاميان وابسته به رژيم شاه در دزفول ، مشهد ، آمل و بيرجند ؛ تصرف كاخ اختصاصي شاه و كاخ قوام شيرازي ( پدر زن اعلم ) در بندرعباس ؛ تصرف املاك بنياد پهلوي در اصفهان ؛ انتصاب سرپرست موقت شهرباني تبريز ؛ انتخاب سرپرست چند سازمان در كاشان ؛ تصرف املاك و كار خانه هژبر يزداني در خان ببين ؛ مشاركت در آغاز برنامه درسي و دانشسراي عالي يزد ؛ انتصاب فرمانده پادگان گرگان و …

اخبار امروز نيروهاي مسلح : اعتراض تكاوران نيروي دريايي در پادگان منجيل به يك برنامه تلويزيوني كه در آن " پوشالي بودن ارتش " مطرح شده بود . پيام آيت الله دستغيب در حمايت از ارتش . استعفاي فرمانده پادگاه باغشاه به اين علت كه كميته تعيين مشاغل ، افسران انقلابي را در مواضع قدرت قرار نمي دهد .

اهم مطالب مطرح شده در گزارش مفصل هيأت اعزامي دولت موقت به كردستان : مسأله كردستان را بيش از اندازه بزرگ كرده اند . خودمختاري كردستان هيچ رابطه اي با تجزيه طلبي ندارد . مرزها در امنيت است . اعطاي خودمختاري وظيفه مجلس خبرگان است . دولت موقت هيچ تماسي با عراق دربارة كردستان نگرفته است . اختلاف مذهبي در كردستان وجود ندارد . پادگانها در كردستان زير نظر ستاد ارتش ملي قرار داد . وضع كردستان از كنترل خارج نشده است .

الگو و حدود خودمختاري كردستان در مصاحبه مفصل مفتي زاده : ركن اساسي خودمختاري كردستان آزادي فرهنگ بخصوص آزادي زبان است . از نظر سياسي و شكل توزيع اختيارات ( فدراتيو ) مدل آمريكا ، شوروي يا چكسلواكي مي تواند الگوي خودمختاري كردستان باشد .

نظرات عزالدين حسيني درباره تحولات مهاباد و مذاكره با هيأت اعزامي از تهران : براي اينكه انتخاب اعضاي شوراي انقلاب مهاباد صد در صد با دمكراسي انجام گيرد ، اين شورا منحل شده و انتخابات شوراي جديد آغاز شده است . بين مردم و پادگان مهاباد هيچ گونه اختلافي نيست . در مذاكره با هيأت اعزامي از تهران مذاكرات با تفاهم كامل برقرار بود . كيهان : عزالدين حسيني معتقد است خواستهاي خلق كرد تنها با رسمي شدن تدريس زبان كردي در مدارس عملي نمي شود .

بيانيه كميته تداركات حزب دمكرات كردستان درباره اولين ميتينگ حزب دمكرات كردستان پس از 32 سال مبارزه مخفي كه روز 11 اسفند در استاديوم ورزشي مهاباد برگزار مي شود . كيهان : برنامه حزب دمكرات در چارچوب قطعنامه هشت ماده اي مهاباد اعلام شده است .

ادامه تحصن نظاميان در مسجد جامعه سنندج و انتشار قطعنامه هشت ماده اي شامل موادي نظير تشكيل شوراي انقلابي براي اداره پادگان ؛ تصفيه عناصر ضداطلاعاتي ؛ از بين بردن حالت فوق العاده در پادگان ؛ انحلال دادگاههاي نظامي ؛ آزادي بيان و عقيده در پادگان . اطلاعات : نظاميان اعتصابي اعلام كردند : هيچ نوع انتصاب را از بالا نمي پذيرند .  

مسأله پرواز فانتومها در كردستان و اعلام نظرهاي مختلف : كيهان : شايعه بمباران نواحي كردنشين نقده و پيرانشهر قوت گرفته است . حزب دمكرات : در مهاباد و اطراف نقده چند گلوله منفجر نشده پيدا شده است . عزالدين حسيني : با پرواز فانتومها در كردستان ، ما به ياد روزهايي افتاديم كه عبدالكريم قاسم از عراق هواپيماهاي خود را به منطقه كردستان اعزام مي كرد . آيت الله محمد فوزي : پرواز هواپيماهاي فانتوم به خاطر هشدار به آنهايي است كه قصد حمله به پادگانها را دارند . داريوش فروهر : در مدتي كه در كردستان بودم نيروي هوايي ايران براي نشان دادن حضور قدرت دفاعي از مرزهاي كشور در آن منطقه هر روز پروازهايي داشت .

تظاهرات سازمان يافته در شهرهاي مختلف كردستان : برپايي راهپيمايي به دعوت كميته انقلاب مهاباد در مريوان بدون اطلاع مقامهاي محلي و تحت عنوان " پشتيباني از خواستهاي مردم كردستان " و سردادن شعارهايي همچون " جمهوري دمكراتيك " ؛ " كردستان وطن ماست " ؛ " خميني حق ما را فراموش نكن " . مقابله گروهي از مسلمانان طرفدار انقلاب اسلامي با تظاهركنندگان با دادن شعار " مرگ بر كمونيزم " و " درود بر انقلاب اسلامي " . تظاهرات در بانه و انتشار قطعنامه ده ماده اي در حمايت از عزالدين حسيني ، قطعنامه هشت ماده اي مهاباد ؛ چريكهاي فدايي و مجاهدين خلق و … تظاهرات در سنندج به دعوت " جمعيت دفاع از آزادي و انقلاب " در حمايت از " ضرورت خودمختاري براي كردستان " و خواندن قطعنامه هفده ماده اي در حمايت از نظاميان متحصن در مسجد سنندج ؛ ايجاد ارتش خلقي ؛ رفع ستم ملي و رفع سانسور . سرانجام ، تظاهرات در سقز به پشتيباني از قطعنامه هشت ماده اي مهاباد .

تصرف پادگانها در كردستان از اولويتهاي حزب دمكرات ؛ كيهان : سه پادگان مهاباد ، پسوه و پيرانشهر در دست افراد مسلح كرد قرار دارد . قاسملو ( دبيركل حزب دمكرات ) : پادگان مهاباد ، جلديان ، پيرانشهر و پسوه را كميته مشتركي از سربازان ، افسران ، درجه داران و انقلابيون مسلح اداره مي كنند ، ولي پادگان سردشت هنوز تصفيه نشده است . ادعاها و گزارش روزنامه اطلاعات درباره اينكه امام به طور مستمر حوادث كردستان را پيگيري مي كنند . لغو برنامه ديدارها و ملاقاتها در سه روز گذشته و توجه ويژه اي به گزارشهاي كردستان ؛ تماس مكرر علامه مفتي زاده با امام و ستاد موقت انقلاب دربارة نظر موافق دولت مبني بر اعطاي خودمختاري داخلي به كردها ؛ ملاقات و گفتگوي امام خميني با شيخ الاسلام كردستان و … شكايت مهندس بازرگان از آشفتگي و ازهم گسيختگي اوضاع كشور ؛ دخالت كميته هاي انقلاب در امور دولت و تهديد به استعفاء : بعد از سفوط رژيم ، ژاندارمري متلاشي شد ؛ ارتش غير نيروي هوايي همه دچار آفت زدگي و گسيختگي فوق العاده شدند ؛ زور نظامي و اسلحه نداريم ؛ تعداد زيادي اسلحه در دست مردم است ؛ مجلس نيست كه از طريق قانون از ما حمايت كند ؛ كميته اي به نام كميته امام پادگان مهاباد - يعني يك تيپ - را خلع سلاح مي كند و وسيله اي مي شود براي تحريكات و افكار تجزيه طلبي و جدايي و رخنه خارجي ؛ اگر دخالت كميته ها در امور ادامه داشته باشد ، دولت قادر به هيچ كاري نخواهد بود و هيچ چاره و نتيجه اي جز كناره گيري نخواهد داشت . مهندس بازرگان در مصاحبه با لوموند : وجود چند كانون ديگر قدرت در ايران وظيفه دولت را براي بازسازي كشور دشوار كرده است . دولت موقت هرگز با گروههاي ماركسيستي همكاري نخواهد كرد ، زيرا هميشه خيانت مي كنند . ناظران بين الملللي براي نظارت بر رفراندوم دعوت خواهند شد . بيانيه چهارده ماده اي امام خميني در آستانه ترك تهران و عزيمت به قم . آمريكا و چگونگي نگاه به ايران ؛ كارتر : دولت آمريكا بايد پيوندهاي بيشتري با دولت جديد اسلامي - كه هدف خصومت فزاينده چپ گرايان قرار گرفته است - برقرار كند . رويتر : انقلاب ايران به قيمت دو تا سه ميليارد دلار پرداخت بهاي نفت و از دست دادن صادرات ، براي آمريكا تمام خواهد شد . شلزينگر ( وزير انرژي آمريكا ) : وضع ايران يك تغيير چشمگير در توازن قدرت در منطقه به وجود آورده است . سياست خارجي ايران : اعلام قطع صدور نفت به افريقاي جنوبي ؛ اعزام يك هيأت عالي رتبه به كشورهاي عربي براي تشريح سياست خارجي جمهوري اسلامي . خبرگزاري فرانسه : اكثر مردم اسرائيل از به قدرت رسيدن آيت الله خميني در ايران بشدت نگرانند .

9/10/62
وزير خارجه صدام خواستار كمك‌هاي تسليحاتي بيشتري از آمريكا شد.
9/10/65
اعتراف به اشتباه در اقدام به تلاش براي مبادله سلاح و گروگان‌ها توسط بوش (معاون رياست جمهوري آمريكا) و رئيس كميسيون تاور و تائيد اين كميسيون توسط ريگان و قول انجام اقدامات ضروري در جهت اصلاحات لازم در عملكرد شوراي امنيت ملي توسط وي.

مورد ترديد قرار گرفتن توانايي ريگان در اداره كشور پس از گزارش كميسيون تاور و گسترش جويي اعتمادي نسبت به آمريكا.  

اعلام شولتز مبني بر درخواست آمريكا از چين براي عدم ارسال اسلحه به ايران.

بركناري دونالد ريگان رئيس كاركنان كاخ سفيد پس از انتشار گزارش كميسيون تاور

سخنگوي وزارت خارجه شوروي: ماجراي ايران گيت مسائلي را در روابط مسكو و واشنگتن بوجود آروده اما كرملين انتظار ندارد اين بحران موجب سرنگوني حكومت ريگان شود.

ارسال 24 فروند ميگ 29 شوروي به عراق

درخواست دكوئيار براي خاتمه قطعي كليه عمليات نظامي عليه مراكز غيرنظامي

گماشته شدن شولتز از طرف ريگان براي رهبري تلاشهاي بين‌المللي جهت كشاندن ايران پاي ميز مذاكره.

ديدار شولتز از چين و تلاش وي براي متقاعد كردن چين براي عدم ارسال اسلحه به ايران.
9/10/66
ارائه طرح پيشنهادي انگليس به شوراي امنيت براي ممنوعيت دوساله فروش اسلحه به ايران.

در اخيتار قرار دادن 300 ميليون دلار اعتبار از انگلستان به عراق.

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo