شهید آوینی

امروز یکشنبه سیزدهم شهریور سال 1384 هجری شمسی ، مصادف است با بیست و نهم رجب المرجب سال 1426هجری قمری و برابراست با پنجم سپتامبر سال 2005 میلادی

روز تعاون :


به موجب اصل چهل و چهارم قانون اساسی نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر سه پایه دولتی ، تعاونی و خصوصی است . به منظور تحقق اهداف مقرر ، قانون بخش تعاونی اقتصاد کشور در سیزدهم شهریور سال 1370 به تصویب مجلس شورای  اسلامی رسید و به همین مناسبت ، این روز،  به عنوان روز تعاون در کشور نامگذاری شد .در اجرای ماده 65 این قانون ، وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت دولت وحمایت و پشتیبانی از بخش تعاونی در دهم دی ماه سال 1370 از  تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت  .

تظاهرات میلیونی مردم در تهران :
در چنین روزی در سال 1357 و در آستانه روز های اوج گیری انقلاب اسلامی ، مردم مسلمان تهران  طی یک را هپیمایی بزرگ و میلیونی خواستار نابودی نظام شاهنشاهی شدند . این راهپیمایی که همزمان با عید فطر در تهران بر گزار شد،  رژیم پهلوی را بسیار خشمگین کرد . اما مردم مومن تهران  با استعانت و یاری از الطاف خداوندی   وقعی به خشم رژیم پهلوی ننهادند و بیش از پیش به آموزه های مذهبی خویش  جلوه اجتماعی بخشیدند . نماز عید فطر آن سال به امامت آیت الله شهید محمد مفتح بر تپه های قیطریه درشمال تهران برگزار شد و پس از  پایان نماز صفوف منظم نمازگزاران میلیونی به سمت جنو ب شهر به حرکت درآمد و در همین تظاهرات بود که قرار  تاریخی مردمی  حضور در میدان ژاله وقت در روز جمعه 17 شهریور ماه گذاشته شد و در آن روز " میدان ژاله" به  "مید ان لاله " در" جمعه سیاه "   تبدیل شد .

اعلام بی طرفی ایران در جنگ جهانی دوم :


پس از وقوع جنگ جهانی دوم که در اول سپتامبر 1939 آغاز شده بود ، ایران در چنین روزی در سال 1318 ه ش   بی طرفی خود را نسبت به جنگ آغاز شده ، اعلام کرد ، اما به دلیل گستردگی مرز کشورمان با اتحاد جماهیر شوروی سابق و در گیری
آن با آلمانها به نظر میر رسید که انجام چنین امری عملا ناممکن تلقی شود . علاوه بر چنین اوضاعی،  اوضاع داخلی ایران نیز به هیچ وجه مناسب نبود و فقر و تنگدستی سراسر کشور را فرا گرفته بود و مردم نیز از استبداد رضاخانی به تنگ آمده بودند . ارتش متفقین به بهانه های واهی از قبیل حضور جاسوسان آلمانی در ایران به اشغال کشور مبادرت ورزیدند .رضا شاه درابتدا تصمیم به مقاومت در برابر این نیروها گرفت اما به دلیل فقد پایگاه مردمی و نارضایتی عمومی از عملکرد او، ایران بدون هیچ مقاومتی به اشغال نیر وهای مهاجم در آمد . اشغال ایران در سوم شهریور 1320 خیلی سریع و آسان تحقق یافت و با تهاجم نیروهای انگلیسی  و شوری از جنوب و شمال صورت رسمی و جدی به خود گرفت و تا پایان جنگ در سال   1324 نیز ادامه داشت . قحطی ، گرانی  و پایمال شدن تمامیت ارضی ایران را از جمله عواقب چنین اشغالی می توان بر شمرد .

برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی کاریکاتور در ایران :


 در چنین روزی در سال 1372 ه ش نخستین نمایشگاه بین المللی کاریکاتور  کشور در تهران گشایش  یافت . این نمایشگاه به همت موزه هنرهای معاصر بر پا شد و در آن کاریکاتوریست هایی از نقاط مختلف جهان شرکت کرده بودند .موزه هنرهای معاصر بطور منظم  بینال های دوسالانه بین المللی و داخلی را در رشته های مختلف هنرهای تجسمی بر گزار می کند .
 

حرکت ازمدینه به سوی مکه :
درچنین روزی درسال شصت هجری  قمری حضرت امام حسین(ع) مدینه را به قصد مکه معظمه ترک کردند. ایشان پس از خروج ازمکه ونیمه کاره نهادن اعمال حج ، به قصد کوفه به راه افتادند وبا اینکه برخى ازیاران حضرت چون محمد حنفیه ، عبدالله بن عباس، عبدالله بن جعفروعبدالله بن عمر، امام را ازسفر به کوفه برحذرداشتند اما آن حضرت سفربه کوفه را ادامه دادند .
 کاروان امام حسین ( ع ) پس ازورود به عراق ، درمنزلگاه شراف توقف کردند تا مشک های خود را ازرود جاری درآن لبریز نمایند اما سپاه یکهزار نفرى حربن یزید ریاحى که ازسوى عبیدالله بن زیاد براى تعقیب یا نبرد با امام حسین ( ع ) گسیل شده بود ، ایشان را تعقیب می کرد . حربن یزید ، حسب دستورات عبیدالله ، امام حسین ( ع ) را تحت مراقبت خویش قرارداده بود تا آنکه  به فرمان عبیدالله بن زیاد، آن حضرت را ازمسیر اصلى به صحراى خشک کربلا رهنمون کرد

برگزاری نشست هزاره تحت عنوان گفتگوی تمدنها :

درچنین روزی درسال 2000 میلادی نشست هزاره باعنوان گفتگوی تمدنها درمحل سازمان ملل آغازبکار کرد . دراین کنفرانس بین المللی رهبران بیشتر کشورهای جهان حضورداشتند ودرزمینه راهکارهای عملی گفتگوی تمدنها به منظور ایجاد صلح جهانی به بحث و گفتگو نشستند . سال  دو هزار و یک میلادی نیز‏ بدنبال پیشنهاد آقای سید محمد خاتمی ، رئیس جمهوری اسلامی ، سال گفتگوی تمدنها اعلام شد.
دراین سال کنسرتها، نمایشگاهها، نمایشها وکنفرانس هایی به منظور تبیین این مفهوم بین المللی ترتیب یافت ودر ایران نیز"مرکز گفتگوی تمدن ها " موظف به ارایه خدماتی درجهت گفتگوی تمدنها شد. لازم به ذکر است پیش ازبرگزاری این کنفرانس ، کنفرانس بین المللی هزاره ادیان درهمان سال وبا حضوررهبران ادیان جهان درسازمان ملل متحد برگزار شد . حضرت آیت الله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی به این کنفرانس پیام مهمی ارسال کردند که آیت الله جوادی آملی آن را قرائت کرد

 

پایان امپراطوری روم بر یونان :
در چنین روزی در سال 1453 میلادی امپراطوری هزار و دویست  ساله  روم برسرزمین یونان پایان گرفت .

پاسخ کوبنده به رژیم صهیونیستی:


درچنین روزی درسال 1972 میلادی کماندوهای فلسطینی درپاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی وقتل وکشتارملت مظلوم فلسطین ، به ورزشکاران رژیم صهیونیستی درالمپیک مونیخ حمله کردند . این حمله به دلیل وقوع ناگهانی آن بطورگسترده در مطبوعات غربی منتشر شد .

افتتاح یکی ازبزرگترین مساجد جهان : 
درچنین روزی درسال 1993میلادی یکی ازبزرگترین مساجد جهان درمراکش افتتاح شد. این مسجد به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی قراردارد ومحل وقوع آن شهرکازا بلانکا است . این مسجد به جدیدترین امکانات فن آوری روزمجهز است . 

امضای معاهده پورتسموت :
درچنین روزی درسال 1905 سران ژاپن و کره با امضای توافق نامه ای،  به جنگ بین خود بر سرکره خاتمه دادند . این معاهده پورتسموت نام گرفت .

تولد لویی هشتم :
لویی هشتم پادشاه فرانسه درچنین روزی درسال 1187 میلادی به دنیا آمد . اودربین سالهای 1223تا 1226براین کشورحکومت می کرد .

تولد لویی چهاردهم :
لویی چهاردهم پادشاه فرانسه درچنین روزی درسال 1638 میلادی دیده به جهان گشود  . اودربین سالهای 1643 تا 1715 میلادی براین کشورحکومت می کرد .

تولد یوهان کریستیان باخ :
باخ آهنگساز برجسته آلمانی درچنین روزی درسال 1735 میلادی به دنیا آمد . او پسریوهان سباستین باخ آهنسازمعروف است . " باخ انگلیسی " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد جیا کومو میر بیر :
میر بیرآهنگساز برجسته آلمانی در چنین روزی در سال 1791 میلادی دیده به جهان گشود . "طلا و طبیعت " عنوان مهمترین اثر شنیداری اوست .

تولد آرتور کوستلر :
کوستلر نویسنده مجارستانی در چنین روزی در سال 1905 دیده به جهان گشود . "تاریکی در شب "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد ژاکلین نین کولمل :
کولمل در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . او آهنگساز آلمانی الاصل بود اما بعدها به کوبا و اسپانیا مهاجرت کرد .
تولد جان کاج :
کاج آهنگساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1912 دیده به جهان گشود . "سکوت "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد گیل کوبیک :
کوبیک آهنگساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1914 میلادی به دنیا آمد . "جرالد مک بواینگ " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد کریستفر نولان :
این نویسنده ایرلندی در چنین روزی در سال 1965 میلادی دیده به جهان گشود . او به لحاظ بدنی نویسنده ای  ناتوان  بود . "زیر چشم ساعت " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد کتی گویز وایت :
گویز وایت پویا نمای بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1950 میلادی دید ه به جهان گشود . "کتی" عنوان مهمترین اثر اوست .

در گذشت  میچل آیرس :
آیرس رهبر ارکستر و موسیقیدان بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1969 میلادی دار فانی را وداع گفت . "کاخ هالیوود "عنوالن مهمترین اثر موسیقایی اوست . او در سن 58 سالگکی دار فانی را وداع گفت .

 


 

منبع : خبرگزاری مهر

 

65/06/13
افزایش نیرو و نقل و انتقال دشمن در شرق بصره. بیم دشمن از حمله مجدد رزمندگان اسلام درمنطقه عملیاتی كربلای2(حاج عمران). حمله هواپیماهای عراقی به چند قایق و كشتی در خورموسی، شط العرب، فاو، آبادان و یك تأسیسات در بندر امام. رفع توقیف از كشتی روسی پیوتریمتسوف؛ اظهارات سخنگوی وزارت خارجه شوروی. آقای هاشمی در مراسم اعزام روحانیان به جبهه ها: «دیدار و حضور روحانیون در صحنههای رزم، یكی از عوامل مقاومت، ایثار و عدم خستگی مردم در جبهه ها است.» فرمانده كل سپاه به كلیه نواحی و پایگاهها، بر استفاده از جو معنوی محرم برای افزایش نیروهای اعزامی به جبهه ها تأكید كرد. وزیر اطلاعات عراق: آمادگی ما بهتر از ایران است. ما گفتیم كه امسال آخرین سال جنگ خواهد بود نه ایران. طارق عزیز وقتی ناخواسته در مصاحبه مطبوعاتی خود در حراره به كاربرد سلاح شیمیایی اعتراف كرد، با عصبانیت محل مصاحبه را ترك كرد. تلگراف عدنان خیرالله به صدام: هرگونه تهاجم دشمن بهطور كامل شكسته خواهدشد. پیشنهادهای مجدد عراق به سازمانملل برای توقف جنگ؛ لوموند: طرحهای صلح صدام حسین عمدتاً مصرف داخلی دارد. اولین نشست كمیته سیاسی جنبش غیر متعهد درباره پیشنویس قطعنامه نهایی اجلاس سران درباره جنگ ایران و عراق به نتیجه نرسید. یك مقام وزارت خارجه ایران: «بغداد به دلیل ضعف نظامی صلح طلب شده است و با گرفتن زمان، خود را برای یك حمله درآینده آماده میكند.» نماینده عراق: چون اجماع كامل بر متن پیشنهادی زیمبابوه و اصلاحیه كویت(محكومیت ایران) وجود دارد، میتوان نتیجه گیری نمود و موضوع را اعلام كرد. مواضع قذافی رهبر لیبی، علی حسین موویینی رئیس جمهوری تانزانیا، شاذلی قلیبی دبیركل اتحادیه عرب و همچنین وزیرخارجه اردن درباره شروع جنگ ایران و عراق و لزوم پایان آن. نخستوزیر بحرین: هدف ایران گستردهتر از سرنگونی عراق است. كشورهای عربی نباید فقط به ارسال كمك به عراق اكتفا كنند بلكه باید ایران را به پذیرش صلح مجبور سازند. عربستان تحویل اطلاعات دریافتی از آواكسها به عراق را تكذیب كرد. ژونآفریك: عراق با حمله به جزیره سیری به تهران فهماند كه از حمایت دیگر كشورهای عرب خلیج فارس برخوردار است. والاستریت ژورنال: امریكا سرگرم اقدامات جاسوسی و دیپلماتیك به منظور كاستن از حمل اسلحه به تهران است. "كردزمن" عضو سابق وزارتخانههای دفاع و خارجه امریكا: اگر وضعیت نفت همچنان ادامه یابد، جنگ پایان نمیپذیرد. نیروی زرهی و هوایی ایران بسیار كم است و مانع پیشروی عمیق میشود. اگر عراق در برابر حمله ایران واكنش كند داشتهباشد، بازنده خواهد شد. بی.بی.سی: «ایران اعتبار سیاسی و یك سوم بودجه خود را در گرو حمله نهایی گذاشتهاست اما تضمینی برای پیروزی وجود ندارد.» كریستین ساینس مانیتور: «با توجه به ضعف لجستیكی و كمبود سلاحهای پیچیده به ویژه در امر پوشش هوایی ایران، پیروزی امكانپذیر نیست.» لوموند: حمله نهایی جدید ایران به سمت بصره خواهد بود. ایران برای پیروزی باید ابتدا اولین خطوط دفاعی در امتداد مرز را بشكند، از باتلاقها بگذرد و بعداز عبور از اراضی مینگذاری شده و مجهز به سیمخاردار و سیستمهای ضد تانك، به دومین خط در امتداد بزرگراه بغداد - بصره حمله كند. قانونی در پارلمان تركیه بهتصویب رسید كه به حكومت این كشور اجازه میدهد با هماهنگی كشورهای همسایه به تعقیب مخالفان خود بپردازد. وزارت نفت جمهوریاسلامی اعلام كرد كه تولید نفت خود را تا سطح سهمیه تعیین شده در آبان 1363، به میزان 2300000 بشكه در روز كاهش داده است. نماینده نور: گرانی، توزیع ناعادلانه كالا و تصاعد بیرویه قیمتها مردم را رنج میدهد. اتحادیه كارگران انگلستان با همكاری سازمان مجاهدین خلق دو بیانیه علیه جمهوریاسلامی صادر كرد و از وضعیت كارگران، اعدام آنها و انحلال انجمن پزشكان اظهار نگرانی و تأسف نمود.
66/06/13

حمله هواپیماهای عراق به تأسیسات نفتی بهرگان ، آغاجاری و واحد شماره یك اهواز . گلولهباران مناطق مسكونی سردشت و اعتراض جمهوری اسلامی ایران به حملات عراق در نامه به دبیركل سازمان ملل . اصابت یك فروند موشك كرم ابریشم به سه كیلومتری محل حضور كاروان كشتیهای كویتی تحت حفاظت امریكا در بندر “ الاحمدی “ كویت و واكنش این كشور و وزارت دفاع امریكا در مورد این حمله موشكی . در سخنان رییس مجلس در خطبههای نماز جمعه مطرح شد : اهداف امریكا از حضور گسترده نظامی در منطقه ؛ تأكید بر سیاست مقابله به مثل ایران و لزوم خروج زودتر امریكا از خلیج فارس ؛ درخواست از جوانان برای حضور بیشتر در جبهه ها . ایتالیا كشتیهای مینروب به خلیج فارس اعزام میكند . تأكید مجدد دولت فرانسه و انگلستان به اعزام نیرو به خلیج فارس پس از حمله قایقهای توپدار به كشتی ایتالیایی “ جولی روبنیو “ . بلژیك اعلام كرد كه به اتفاق هلند در حال بررسی امكان اعزام مینروب به خلیج فارس است . مخالفت روزنامه الخلیج ـ چاپ امارات ـ با حضور نظامی امریكا در خلیج فارس . اعلام رسمی موافقت شورای امنیت با سفر دبیركل به تهران و شرایط شورای امنیت برای این سفر در گفتار رادیو امریكا و گزارش رویتر . اظهار نظر برخی روزنامههای فرانسه درباره سفر دبیركل سازمان ملل به تهران ، فیگارو : « دیپلماتهای سازمان ملل به نتایج این سفر چندان خوشبین نیستند . » لوموند : « مأموریت دكوئیار دارای ابهام است . دیدار هیئت سیاسی اتحادیه عرب از چین و مذاكره با مقامات این كشور در مورد حضور نیروهای بیگانه در خلیج فارس و پایان دادن به جنگ ایران و عراق . درخواست وزیر خارجه سودان از اعراب برای تجدید نظر در روابط با ایران . برگزاری جشنهای هفته قادسیه در عراق و سخنرانیهای صدام در سفر به استانهای این كشور . تلگراف تبلیغاتی عدنان خیرالله به صدام در مورد تهیه طرحهایی كه گذشت زمان را به نفع عراق تغییر داده است . گزارش واشنگتن پست از وجود مخالفتهایی در ارتش عراق علیه صدام . آغاز عملیات نفوذی “ فتح 10 “ در منطقه سیدكان در شمال استان اربیل به همت نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان سپاه . حمله نیروهای اتحادیه میهنی به بخشداری “ شوشین “ و آزادسازی این بخش به مدت 24 ساعت . چهار عملیات نفوذی نیروهای “ تیپ 75 ظفر “ و پیشمرگان حزب دمكرات كردستان عراق در كركوك ، جاده طوزخرماتو به چمچال و دینارته . عملیات كمین در مسیر عناصر كوموله در منطقه مریوان .

عملیات فتح 10

اصابت یك فروند موشك ضدكشتی سیلك ورم به ساحل كویت از طرف ایران
 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo