شهید آوینی

 

امروز چهارشنبه اول شهریور سال 1384 هجری شمسی ، مصادف است با هجدهم رجب المرجب سال 1426هجری قمری و برابراست با بیست و چهار اوت سال 2005 میلادی .

 بزرگترين قتل‌عام مذهبي در فرانسه
‪۴۳۳‬سال پيش در چنين روزي در ‪ ۲۴‬اگوست سال ‪ ۱۵۷۲‬ميلادي، بزرگترين قتل عام‌هاي مذهبي در تاريخ فرانسه روي داد.

اين كشتار خونين از مراسم ازدواج هانري پادشاه ناوار با مارگريت آغازشد.

اين قتل عام به‌دستور كاترين دو مديسي ملكه فرانسه و تصويب شارل نهم شاه كشور انجام گرفت.

در مراسم ازدواج هانري و مارگريت عده‌اي‌از سران‌مذاهب كاتوليك و پروتستان حضور داشتند و برخورد شديدي ميان آنان درگرفت و كاترين دومديسي‌ازاين فرصت سواستفاده كرد و پسرش رابه‌قتل‌عام پروتستان‌ها تشويق كرد. در اين درگيري و منازعه حدود ‪ ۷۰‬هزار پيرو پروتستان به قتل رسيدند و چون اين كشتار در روز عيد سن بارتولومي رخ داد درتاريخ فرانسه به نام كشتار سن بارتولومي ثبت شده است.

 زادروز پي‌ير كوري
‪ ۱۴۶‬سال پيش در چنين روزي در ‪ ۲۴‬اگوست سال ‪ ۱۸۵۹‬ميلادي، پي ير كوري دانشمند و فيزيكدان فرانسوي در پاريس به دنيا آمد.

او از كودكي استعداد شگرف خود را در علوم رياضي آشكارساخت. از اين رو با جديت بسياربه رياضي و فيزيك پرداخت. پي‌ير كوري در مدتي كوتاه از مكتشفان بزرگ دنياي فيزيك و شيمي شد.

اودرسال ‪ ۱۸۹۸‬به‌اتفاق همسرش مادام كوري فيزيكدان برجسته‌موفق به كشف راديوم و پلوتونيوم شد.

 درگذشت نيچه
‪ ۱۰۵‬سال پيش درچنين روزي‌در ‪ ۲۴‬اوت سال ‪ ۱۹۰۰‬يلادي فردريك ويلهلم نيچه فيلسوف آلماني درگذشت.

نيچه در دوران تحصيل با آثار و نوشته‌هاي شوپنهاور آشنا شد و از آنها تاثير پذيرفت و همچنين تا مدت‌ها به هنر و فلسفه معتقد بود، اما چند سال بعد با آنچه طرفدارش بود به مخالفت برخاست و اصول دنياي قديم را با طرح انديشه ابرمرد محكوم كرد.

چنين گفت زرتشت و فراسوي نيك و بد از جمله آثار برجسته‌ي نيچه است.

 ناتو
‪ ۵۶‬سال‌پيش درچنين روزي در ‪ ۲۴‬اوت سال ‪ ۱۹۴۹‬ميلادي، سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در واشنگتن آمريكا اعلام موجوديت كرد.

ناتو بزرگترين اتحاديه سياسي- نظامي بعد از جنگ جهاني دوم بود و پس از تسليم اوراق مربوط به تصويب معاهده آتلانتيك شمالي به دولت آمريكا رسميت يافت.

ناتو به‌منظور اجراي سياست محاصره (ديپلماسي محاصره) با امضاي نمايندگان ‪ ۱۲‬كشور جهان ازجمله آمريكا، فرانسه، انگلستان و كانادا تشكيل شد و در سال ‪ ۱۹۵۱‬كشورهاي آلمان و تركيه نيز به آنها پيوستند.

اين سازمان به‌منظور مقابله با حركت‌هاي اصلاح‌طلبانه و مردمي تاسيس شد و از مهمترين مواد اين پيمان آن بود كه درصورت تجاوز نيروي متخاصم به يكي از اعضاي اين پيمان ديگرهم پيمانان به ياري‌اش بشتابند.

مقر ناتو ابتدا در پاريس بود اما بعد از خروج فرانسه ازاين پيمان به بروكسل انتقال يافت.

 
02/06/60
سركوب حمله كماندوها و تانك‌هاي دشمن به سوسنگرد.
02/06/65

بررسي طرح مانور لشكر7، مشكلات توپخانه61 محرم و معضلات لجستيكي يگانهاي عملكننده در عمليات جزيره مجنون و مسائل حفاظت در قرارگاه نصرت. عمليات هواپيماهاي عراقي در منطقه فاو، بمباران پل اروند و تجاوز به حريم هوايي خارك. بازرسي كشتيهاي خارجي در خليجفارس توسط نيروي دريايي ارتش جمهورياسلامي. اسارت پنج تن از نيروهاي خودي در محور سنندج مريوان به دست عناصر كومهله. ارسال كمكهاي مردمي از شهرري و بخشهاي آن به مناطق جنگي. امام خميني: مقدسين[صلح را به امام علي] تحميل كردند... ما بايد به حسب رأي ملتمان جنگ را ادامه دهيم. اگر بخواهيد كه كشورتان آباد بشود، اسلامي بشود، بايد مجهز شويد تا اين كه كلك اين مرد[صدام] را بكنيد. صدام الان گيج است، بايد يك سيلي ديگري بخورد و برود سراغ كارش. گشايش دومين سمينار سراسري لبيك يا امام ستادهاي پشتيباني جنگ استانها با سخنراني آقايان هاشميرفسنجاني و محسن رضايي و با حضور جمعي از وزيران، اعضاي شوراي عالي جنگ، ستاد مركزي و ستادهاي پشتيباني جنگ استانها، ائمه جمعه، استانداران سراسر كشور، فرماندهان سپاه و ارتش و مسئولان جهاد سازندگي؛ سخنان مطرح شده دربارة اهميت پشتيباني از جبهه ها؛ دستگيري حجاج ايراني به اتهام داشتن مواد منفجره؛ ضرورت تداوم حملات و همكاري جدي تمام ارگانها و نهادها براي رسيدن به هدف نهايي. صدام در مصاحبه با يك روزنامه عراقي: «تبعيت و وفاداري ملت عراق در جنگ مشهود است. من تمام زندگيام را فداي ملت كردهام.» گفتوگوي عرفات با صدام. گزارش تحقيقي يك گروه دولتي آلمان غربي از اقتصاد ايران. عزيمت دكتر ولايتي به دمشق براي شركت در اجلاس وزيران خارجه ايران، ليبي و سوريه. در مصاحبه آقاي هاشمي رفسنجاني با روزنامه مصري الشعب مطرح شد: فعاليت احزاب در كشور، تركيب نيروها در مجلس، اختلاف نظر بين مسئولان، رابطه ايران با فرانسه و امريكا، رابطه سوريه با عراق، رد هرگونه دعوت از ياسر عرفات براي ميانجيگري.

02/06/66
 استقرار نيروهاي امريكايي، انگليسي و فرانسوي در خليج فارس و ورود بيش از 60 فروند ناو جنگي مين‌روب بلوك غرب به خليج فارس.

 بسته شدن سفات خانه‌هاي ايران در فرانسه و انگليس

پيام دكتر ولايتي به دبيركل سازمان ملل متحد در مورد حملات هوايي عراق به مناطق مسكوني جمهوري اسلامي ايران .

 اعزام نيروهاي مردمي به جبهه‌هاي جنگ از استان خوزستان ، قم ، بوشهر ، يزد ، نهاوند و جيرفت .

 سومين سمينار پشتيباني جنگ تحت عنوان “ لبيك‌ يا امام “ با شركت آقايان خامنه‌اي هاشمي ، مهندس موسوي ، محسن رضايي ، تيمسار سهرابي و ديگر مقامات كشوري و لشكري و سخنان آنها در مورد مسائل مختلف جنگ و اوضاع خليج‌فارس .

 ديدار معاون وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي ايران با دبيركل سازمان ملل متحد و رييس شوراي امنيت در نيويورك . گزارش خبرگزاري فرانسه ، مصاحبه رجايي‌خراساني و سخنان “ فيليپس اوكلي “ سخن‌گوي وزارت خارجه امريكا در اين مورد .

 ديدار آقايان معيري ، لواساني و سرمدي از كشورهاي مختلف اروپايي ، آسيايي و افريقايي و تشريح موضع جمهوري اسلامي ايران در قبال پايان جنگ .

 اعلام برهم خوردن آرامش كاروان نفت‌كش‌هاي كويتي تحت حفاظت امريكا به‌وسيله يك فروند ناوچه ايراني پس از عبور از تنگه هرمز . ايران هرگونه برخورد را با اين كاروان تكذيب كرد .

 پيدا شدن لاشه هلي‌كوپتر امريكايي از بستر دريا كه بر اثر برخورد با ناو “ لاسال “ سقوط كرده بود .

 ثبت چهار فروند نفت‌كش جديد كويت در امريكا و انگلستان .

 مخالفت مجدد شوروي با اعمال تحريم تسليحاتي عليه ايران و انتقاد از حضور نظامي امريكا در منطقه .

 مصاحبه شيرين هانتر در مورد اهداف امريكا در خليج‌فارس : جلوگيري از نفوذ شوروي ، پشتيباني از اعراب و فشار ايران .

 مطالب ديلي‌ اكسپرس و تايم هلند در مورد سود بردن ايران از آرامش به‌وجودآمده در خليج‌فارس .

 تشديد اختلافات در اجلاس فوق‌العاده وزيران خارجه كشورهاي عضو اتحاديه اعراب و تعليق آن براي چند ساعت . موضع كشورهاي مختلف در مورد قطع‌رابطه با ايران يا اقدام به ميانجي‌گري ميان ايران و عراق در گزارش گاردين ، خبرگزاري فرانسه ، راديو بي . بي . سي .

 دعوت روزنامه كويتي “ الانباء “ از شوراي همكاري خليج‌فارس براي ورود به جنگ عليه ايران و سخن ميشل عفلق در مورد مسئوليت كل اعراب در قبال جنگ ايران و عراق .

 مصاحبه مطبوعاتي حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي كروبي در تهران و سخنان وي در تشريح جزئيات توافق ايران و عربستان براي مراسم “ برائت از مشركين “ و حمله مأموران عربستان سعودي به صفوف حجاج‌ بيت‌الله‌الحرام . دعوت عربستان از خبرنگاران خارجي براي تهيه عكس و خبر

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo