شهید آوینی

 

امروز شنبه پانزدهم مرداد سال1384هجری شمسی مقارن است با سی ام جمادی الثانی سال 1426هجری قمری و برابراست با ششم اوت سال 2005 ميلادی .

آغاز عمليات ثارالله :
 


عمليات ثارلله در چنين روزی در سال 1361 در منطقه قصر شيرين آغاز شد . سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسوول انجام  اين عمليات بود .  عمليات ثار الله  با هدف ازاد سازی ارتفاعات منطقه قصر شيرين  انجام پذيرفت .

سالگرد شهادت سرلشگر خلبان عباس بابايی :
 


شهيد سرلشکر خلبان  عباس بابايی در سال 1329 در شهرستان قزوين ديده به جهان گشود . وی دوره ابتدايی و متوسطه را در همان شهر گذاراند و در سال 1358 به دانشکده خلبانی راه يافت وپس از دوره آموزش مقدماتی به آمريکا رفت . او در آمريکا جزء معدود دانشجويانی بود که علاوه بر انجام تمامی واجبات دينی خود به نشر اين احکام می پرداخت و  انديشه خدمت در وطن و اعتلای  کشور را در سر می پروراند .وی پس ازاتمام  تحصيلات  به ايران آمد و همزمان  با ورود هواپيمای اف 14 به نيروی هوايی  به همراه تعدادی ديگر به پايگاه اصفهان منتقل شد .  با اوجگيری مبارزات مردم عليه نظام ستمشاهی ، بابايی به عنوان يکی از پرسنل فداکار ار تش وارد ميدان مبارزه عليه رژيم پهلوی شد . وی پس از پيروزی انقلاب اسلامی با دارابودن تعهد ، ايمان ، تخصص و مديريت اسلامی چنان  در خشيد که در هفتم مرداد 1369 به فرماندهی پايگاه هشتم هوايی منصوب شد . شهيد بابايی ،  در تاريخ دفاع مقدس با بيش از سه هزار ساعت پرواز با انواع هواپيماهای جنگنده ، اخلاص و ايثار خود را بيش از پيش به نمايش گذاشت . وی در سال 66 به درجه سرتيپی مفتخر شد و در پانزدهم مرداد همان سال برابر با روز عيد قربان در يک عمليات برون مرزی به فوز  عظيم شهادت نايل آمد . وی به هنگام شهادت سی و هفت  سال داشت .
رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره ايشان اظهار داشتند : اين شهيد عزيزمان انسانی مومن ومتقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول اين چند سالی که من ايشان را می شناختم هميشه بر اين خصوصيات پا بر جا بود .

 

بمباران اتمی هيروشيما :
 

در چنين روزی دولت  آمريکا بمب های اتمی خود را برروی مردم شهر هيروشيمای ژاپن آزمايش کرد . 
در هشتم دسامبر سال 1941 آمريکا و انگلستان به ژاپن اعلان جنگ دادند و از آنجا که آلمان ، ايتاليا و ژاپن در سپتامبر 1940 پيمان سه جانبه ای در مورد همکاری در نبرد در صورت حمله دشمن به هريک از سه کشور امضا کرده بودند ، هيتلر نيز در 11 دسامبر به آمريکا اعلان جنگ کرد . بين سال های 1940 و1941، ژاپن با انجام يک سری اعمال نظامی، بر خی کشور های منطقه را به اشغال خود در آورد . اما در همين زمان تجاوز وسيع ژاپن در خاور دور در ماه مه سال 1942 ، بوسيله ناوگان متفقين در هم شکسته شد . نيروی در يايی آمريکا هم در هفتم اوت 1942 در کانال "گودال " واقع در سالومون پياده شدند . در هشتم آوريل 1942 نخستين حمله هوايی ناگهانی به  شهر توکيو به وسيله بمب افکن های متوسط آمريکايی صورت گرفت . در بين  سالهای 1943و 1944 نيروهای آمريکايی با تفوق بر ژاپن اين کشور رابه دو نيم تقسيم کردند .درهمين زمان و در  حين جنگ جهانی دوم دانشمندان آلمانی از جمله انيشتن ، تحقيقات گسترده ای را درباره انرژی هسته ای آغاز کرده بودند.  انريکو فرمی و آلبرت انيشتن  با احتمال خطر بکار گيری انرژی هسته ای توسط هيتلر ،  با فرار از دست نازی ها در آلمان در آمريکا تحقيقات اتمی خود را پايه ريزی کردند . تحقيقات اين دو دانشمند در زمينه انرژی هسته نتايج علمی فراوانی را در پی داشت ، اما جنگ افروزان نه تنها به يافته های علمی آنان توجهی نکردند بلکه اين انرژی عظيم را صرف توليد سلاحهای  کشتار جمعی کردند .
 سرانجام در ژوييه سال 1945 پس از پنج سال تلاش شبانه روزی نخستين بمب  در حضور يکصد نفر از دانشمندان در صحرای آلاموگودور در جنوب غربی ايات متحده آزمايش  شد . پس از آزمايش موفقيت آميز اين بمب ،  بمب اتمی اصلی برروی مردم  شهر هيرو شيما  در ساعت هشت و پانزده دقيقه صبح چنين روزی در سال 1945 ميلادی منفجر شد  . اين بمب دارای قدرتی معادل بيست هزار تن ماده منفجری تی ان تی بود و مستقيما شصت هزار نفر را کشت و صد هزار نفر را زخمی کرد و تمام شهر هير و شميا را با خاک يکسان نمود . دو روز بعد بر اساس  کنوانسوين يالتا شوروی به ژاپن اعلان جنگ داد و به مرز های منچوری حمله برد و در نهم اوت نيز دومين بمب بر روی ناکازاکی منفجر شد . ژاپنی ها پس از اين اتفاقات مهيب در چهاردهم اوت همان سال شرايط پيشنهادی متفقين را پذيرفتند و در دوم دسامبر سال 1945 سند تسليم بلا شرط را امضا کردند .

قيام بر ضد استعمار گران :
در چنين روزی در سال 1867 ميلادی قيام مردم  کوبا عليه استعمار گران اسپانيايی آغاز شد.اين قيام سرآغاز نهضت مردم کوبا عليه استعمار گران بود .

تولد فرانسوا فنلون :
فنلون ، نويسنده بر جسته فرانسوی در چنين روزی در سال 1651 ديده به جهان گشود . وی  در  آموزش علوم نگاهی متفاوت داشت . آموزه های  او و همچنين آثار ادبی وی  تاثير بسياری بر ادبيات و آموزش و پرورش فرانسه نهاد .

تولد آلفرد لرد تنيسون :
اين ملک الشعرای انگلستان در چنين  روزی در سال 1809 ميلادی ديده به جهان گشود . وی در دوره  ويکتوريا سرآمد شاعران انگلستان  بود . او همچنين در سال 1884 به  مقام سناتوری انگلستان رسيد .

تولد پل کلودل :
کلودل ؛ شاعر ، اديب ، نمايشنامه نويس ، مقاله نويس  و سياسمتدار فرانسوی در چنين روزی در سال 1868 ميلادی ديده به جهان گشود . وی در نيمه نخست قرن بيستم قطب ادبی فرانسه بود . اشعار او سر شار از مفاهيم غنايی ، تغزلی و تنهايی  اند . " گروگان" عنوان مهمترين اثر ادبی اوست .

تولد سر الکساندر فلمينگ :
الکساندر فلمينگ در چنين روزی در سال 1881 ديده به جهان گشود . او با کشف پنی سيلين کمک بسياری به جامعه بشری کرد . وی در سال 1954 نوبل پزشکی را از آن خود ساخت  .

تولد جک پانل :
جک پانل موسيقيدان انگليسی در چنين روزی در سال 1923 ديده به جهان گشود . وی در لندن  رهبر ارکستر بود . اجرای "انگليبرت هامپرديک "عنوان مهمترين اثر موسيقايی اوست .

در گذشت فوستين لولوک الی :
اين رييس جمهور هائيتی در چنين روزی به  سال 1867 ميلادی در گذشت . او اکثرت سياهان کشور هائيتی  را عليه دو رگه های  اقليت صاحب منصب و مقام  شوراند . 

در گذشت پاپ پل :
اين پاپ ايتاليايی در چين روزی در سال 1987 ميلادی در گذشت . وی  عضو  دومين دوره  شورای واتيکان در بين سالهای 1962 تا 1965 ميلادی بود .

روز استقلال جامائيکا :
جاماييکا جزيره ای است در جنوب کوبا واقع در دريای کاراييب . مساحت آن يک ، صد و چهل وچهارم مساحت ايران است . مردم اين کشور از نژاد سفيد سرخ و دو رگه اند و به زبان انگليسی و اسپانيولی تکلم می کنند و اکثرا پيرو دين مسيحيت اند . نوع حکومت جاماييکا  جمهوری است . اين کشور درچنين روزی در  سال 1962 از انگليس مستقل شد و در هجدهم سپتامبر همان سال به عضويت سازمان ملل متحد در آمد . پايتخت اين کشور بندر کينگستون است .دوشنبه نخست ماه اوت هر سال به عنوان روز ملی در جاماييکا  گرامی داشته می شود . 
  
روز استقلال بوليوی:
 


بوليوی کشوری است کوهستانی در منطقه استوايی آمريکای جنوبی . مساحت آ ن سه پنجم مساحت ايران است . نژاد مردم اين کشور ،  سياه ، سفيد ، سرخ و دو رگه است و بطور متوسط شش نفر در هر کيلومتر آن زندگی می کنند . اکثر مردم اين کشور پيرو دين مسيحيت اند . نوع حکومت اين کشور جمهوری است . اين کشور در چنين روزی سال 1825 ميلادی از اسپانيا مستقل شد و در 14 نوابر 1945 به عضويت سازمان ملل متحد در آمد . لاپاز نام پايتخت بوليوی است.


60/05/15

اخراج سفیر فرانسه از ایران.

61/05/15
آغاز عملیات ثارلله در منطقه قصر شیرین

نیروهای خودی در یك عملیات در قصرشیرین دو ارتفاع مهم را از اشغال دشمن خارج كردند. با این عملیات جاده قصرشیرین به سرپل ذهاب از دید و تیر دشمن بیرون آمد و متقابلاً جاده تداركاتی دشمن در محور پیروزخان به تنگ بیشگان در زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار گرفت. در این عملیات 200 تن از نیروهای دشمن كشته یا مجروح شدند و یك تانك و سه خودرو آنها نیز منهدم شد.

حمله نیروهای خودی به دو پایگاه حزب دمكرات و سازمان كومله در اطراف مریوان. در این حمله 12 تن از عناصر كومله كشته یا زخمی شدند. سه تن از افراد حزب دمكرات با پنج قبضه اسلحه خود را به سپاه مریوان تسلیم كردند.

پنج عملیات سازمان مجاهدین خلق برای ترور افراد، سرقت خودرو و حمله به مراكز دولتی در شهر تهران. در این عملیاتها یك تن از مردم به شهادت رسید و سه تن مجروح شدند، یك اتومبیل نیز ربوده شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سخنان سفیر عراق در عربستان (مبنی بر موافقت صدام با شرایط جمهوری اسلامی ایران) را تبلیغاتی برای كسب وجهة سیاسی خواند و افزود: هنوز مناطق مهمی از خاك ایران در اشغال عراق است.

وزیر اطلاعات حكومت سعودی سخنان دو روز گذشته سفیر عراق در این كشور را (مبنی بر پذیرش شرایط ایران) را تكذیب كرد؛ سفیر عراق در عربستان نیز در یك عقب نشینی آشكار گفت: ایران به عراق تجاوز كرده است و عراق هیچ غرامتی را پرداخت نخواهدكرد.

امام خمینی آقای موسوی خوئینیها را به سمت نماینده خود و سرپرست حجاج ایرانی منصوب كرد.

65/05/15
حمله بی نتیجه هواپیماهای عراقی به جزیره خارك؛ ایران در حال تكمیل پایانهای در جزیره لارك است كه خارج از دسترس هواپیماهای عراقی میباشد.

سرفرماندهی ارتش عراق: ایران مناطق مسكونی سیروان در استان حلبچه را مورد حمله توپخانه قرارداد. عراق حمله به مناطق نظامی و اقتصادی ایران را با قدرت ادامه خواهد داد.

فعالیت مهندسی دشمن در جزیره مجنون و اقدامات عراق در منطقه امالرصاص.

اظهارات اسیران عراقی درباره وضعیت بسیج نیرو و شیوه مدیریت عراق در به كارگیری آنها: (احضار كلیه افسران بازنشسته، تشكیل 120 گردان خفیفه(دفاع وطنی) از عشایر وفادار، اعلام اسامی افراد مشمول از رسانه های همگانی؛ اگر سربازی سه بار مرتكب غیبت و فرار شود، اعدام می شود. ارتش هیچگونه كمبود لجستیكی ندارد. نقطه ضعف نیروهای ایرانی، عدم استقرار، و عدم رعایت اختفا و پوشش است.)

دستورالعمل فرمانده نیروی زمینی به نواحی سپاه برای تشكیل 500 گردان پیاده تا پایان تابستان، اقدام برای تشكیل 700 گردان تا پایان پاییز و اقدام برای تشكیل 1000 گردان تا پایان سال جاری؛ اعزام هزاران نیروی داوطلب بسیجی از پلدختر، بوشهر، یاسوج، كرمان، شیراز، باختران و خرم آباد؛ شروع دومین دوره آموزش نظامی جمعی از معاونان نخستوزیری و مدیران كل وزارتخانه هاو نهادها.

فعالیتهای جهاد دانشگاهی، از جمله: تولید سه میلیون عدد آمپول خنثی كننده گازهای شیمیایی، طراحی دستگاه كنترل از راه دور خودروهای سنگین و شناورها، طرح ساخت انواع هواپیما، طرح نحوه شناخت گازهای شیمیایی و طرح شناخت آلیاژ قطعات وسایل نظامی.

65/05/15
تلاش كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق

دستور رئیس كمیته اجرایی ساف، یاسر عرفات مبنی بر انتقال 200 جنگجوی فلسطینی از الجزایر به بغداد.

66/05/15
تصرف ارتفاع “ بلفت “ عراق در ادامه مرحله دوم عملیات “ نصر7 “ و اقدامات یگان‌های خودی برای تثبیث مواضع تصرف شده .

پاتك دشمن رو ی ارتفاع بلفت ، درگیری تن‌ به تن ؛ نیروهای خودی سرانجام عقب‌ نشینی دشمن .

حملات توپخانه‌ای و هوایی عراق در منطقه عملیاتی “ نصر7 “ و سقوط یك فروند هواپیمای دشمن .

گزارش راوی لشكر31 عاشورا از عوامل مؤثر در موفقیت عملیات “ نصر7 “ .

شهادت تیمسار عباس بابایی معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی ارتش .

حمله هوایی دشمن به مركز تداركاتی “ لشكر11 امیرالمؤمنین “ در جبهه مهران ، منطقه میمك و چند روستا از توابع مریوان .

درگیری نیروهای خودی با عناصر كومه‌له در روستای “ نرگسله “ و “ دوایر “ .

تصرف چند پایگاه عراق در منطقه توكل “ كركوك “ به دست نیروهای اتحادیه میهنی . كمین نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق در جاده اربیل به رواندوز و اسارت گوینده رادیو تلوزیون بغداد .

تشریح ابعاد مختلف فاجعه كشتار مكه در سمنان از سوی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در نماز عید قربان .

سومین روز برگزاری مانور “ شهادت “ و تحلیل تأثیر و پی‌آمد این مانور . به آب انداختن نخستین زیردریایی سپاه .

ادعای خبرگزاری یونایتدپرس در مورد كور كردن رادار موشك‌های كرم‌ابریشم به وسیله نیروهای امریكا و مانورهای تداومی آنها علیه این موشك‌ها .

مصاحبه مطبوعاتی شولتز “ وزیرخارجه امریكا “ و ادعای وی مبنی‌بر این كه اقدامات امریكا در خلیج‌فارس علیه هیچ كشوری نیست . تحلیل دیلی‌ تلگراف از روابط ایران و امریكا .

تفسیر روزنامه‌های “ سونسكاداگبلادت “ و “ وال استریت ژورنال “ از روابط ایران و شوروی .

به دستور فرانسه ، شركت‌های این كشور خرید نفت از ایران متوقف كردند .

ساخت موشك جدید زمین به زمین توسط عراق (افزایش توان موشكی عراق)

ساخت نخستین زیردریایی ایران

ناوگان ضربتی نیروی دریایی آمریكا در خلیج فارس به 24 فروند می‌رسد.
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo