شهید آوینی

 

امروز چهارشنبه دوازدهم مرداد سال1384هجری شمسی مقارن است با بیست و هفتم جمادی الثانی سال 1426هجری قمری و برابراست با سوم اوت سال 2005 میلادی .

تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی :

برگزاری مناسبت ها ، مراسم عمومی وراهپیمایی های سراسری کشورعلاوه برتعظیم شعائر مذهبی ، ملی وانقلابی دارای اثرات بالقوه بالای فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی است که با بازتابهای گسترده بین المللی وجهه مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد . موضوع فعالیت مرکزی توانا و پویا برای تقبل مسوولیت یادشده و اداره صحیح و سازماندهی در جریان حرکت عمومی مردم در قالب شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به عنوان مرکز هماهنگی و مشارکت جمعی سازمانهای ذی ربط رسمیت یافت و با تایید حضرت  امام خمینی ( ره)  و سرپرستی حجت الاسلام حقانی مرکز موجودیت یافت و در طول عمر پر برکت انقلاب همراه  با شور و شوق وصف ناپذیر آحاد ملت به وظیفه پاسداری از حضور امت مسلمان ایران در صحنه انقلاب پرداخت . شورای مذکور در حال حاضر به عنوان نهادی مستقل تحت نظارت و هدایت عالیه مقام معظم رهبری قراردارد واین شورا با  دبیری آیت الله جنتی انجام وظیفه می کند  .

در گذشت آیت الله آذربایجانی :
در چنین روزی در سال 1358 ه ق 
میرزا ابوالحسن آذربایجانی مشکینی »از علمای برجسته جهان تشیع دار فانی را وداع گفت .
از ایشان آثار متعددی در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است که از میان آنها می توان به  حاشیه بر شرح منظومه سبزواری 
اشاره کرد .


 

 حذف رسمی عناوین والقاب :


از چنین روزی در سال 1314 ه ش دستور حذف عناوین والقاب اضافی افراد همچون خان ، میرزا ، دوله و...به اجرا در آمد و مراکز  ثبت احوال کشور موظف شدند در مکاتبات رسمی چنین عناوینی را به هیچ وجه بکار نبرند .

افتتاح کانال پاناما :


در چنین روزی در سال 1914 میلادی کانال پاناما افتتاح شد . مهندس دولسپوس سازنده و طراح کانال  سوئز، از سال 1879  ساختن کانال  پاناما را میان دو اقیانوس اطلس و آرام  آغاز کرد . امتیاز این کانال  در 18 نوامبر سال 1903  به آمریکا واگذار شد.

روز استقلال نیجر :
 


 این کشور در منطقه استوایی ، مرکز آفریقای غربی بین نیجریه و لیبی قرار گرفته است . مساحت آن تقریبا هفت دهم خاک ایران است . بخش مهمی از این کشور را صحرا ومناطق کویری پوشانده است . نژاد مردم آن سیاه و زبان رایج آنان فرانسه ، عربی و محلی است . اکثر مردم این کشور مسلمان اند و بقیه از مسیحیت پیروی می کنند . نوع حکومت نیجر، جمهوری است . نیجر در چنین روزی در سال 1960 از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور نیامی نام دارد .

آغاز سفر کلمب :
در چنین روزی در سال 1492 میلادی سفر های اکتشافی  کریستف کلمب آغاز گردید . کلمب دریانوردی  ایتالیایی است که موفق به کشف قاره آمریکا گردید .

اتحاد با اروپا :
در چنین روزی در سال  1877 میلادی قرار داد اتحاد با سه کشور اروپایی و  روسیه امضا شد . روسیه قصد داشت با اعمال این قرارداد از نفوذ عثمانی در منطقه اروپای شرقی بکاهد .

تولد الیشا گریوز ایتس :
این مخترع آمریکایی در چنین روزی در سال 1811 دیده به جهان گشود . وی آسانسور را اختراع کرده است .

تولد ورو لوییس پارینگتون :
پارینگتون ، منتقد ، معلم ونویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1871 به دنیا آمد . وی در سال 1928 جایزه پولیتزر ادبی را از آن خود کرد .

تولد لویس گروئنبرگ :
این آهنگساز بر جسته لهستانی در چنین روزی در سال 1884 متولد شد . "دانیل جاز" عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد روپرت برووک :
برووک این شاعر پر آوازه انگلیسی در چنین روزی در سال 1914 دیده به جهان گشود . 

تولد ری بلاک :
این رهبر ارکستر فرانسه  در چنین روزی در سال 1902 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد . "دی سوولیوان" و "جکی گلیسون "عنوان های مهمترین آثار  موسیقایی اوست .

تولد جیمز مک گروگر بونز :
بونز نویسنده سیاسی آمریکایی در چنیند روزی به سال 1918 متولد شد ." شیرو روباه" عنوان مهمترین اثر مکتوب  وی است  .

تولد پی دی جیمز :
در چنین روز پی دی جیمز نویسنده آمریکایی داستانهای پلیسی و جنایی قدم به عرصه  گیتی نهاد . "صورتش را بپوشان "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

ولد هیدن کاروت :
هیدن کاروت  نویسنده بر جسته  آمریکایی در چنین روزی در سال 1921 میلادی به دنیا آمد ." غراب و قلب " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد لئون یوریس :
این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1924 میلادی به دنیا آمد . وی صاحب اثاری چون "کییو بی هشتم" و "اگزودوس" است . نخستین رمان وی با عنوان شعار جنگی در سال 1953 میلادی منتشر شد . وی دوم  تیر ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت .

تولد جیمز کوماک :
این نویسنده ، کارگردان و بازیگر آمریکایی در چنین روزی در سال 1930 به دنیا آمد . "عشق پدر ادی "عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد حبیب بورگینا :
حبیب بورگینا نخستین رییس جمهور تونس در چنین روزی در سال 1901میلادی دیده به جهان گشود .

تولد مارتا استوارت :
این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1941میلادی به دنیا آمد . وی در  نوشتن کتاب های آشپزی تبحر خاصی داشت . او علاوه بر این بازیگر نیز بود و در چندین  فیلم نیز ایفای نقش کرد . "  آن دو" عنوان مهمترین فیلمی است که وی در آن ایفای نقش کرده است .

تولد جیمز لا ند یس :
این کارگردان آمر یکایی در چنین روزی در سال 1950 به دنیا آمد ." منطقه تاریک روشن " عنوان مهمترین اثر سینمایی  اوست .
 

منبع: خبرگزاری مهر


12/05/61
سفر محسن رضائی به تهران برای مشورت با اعضاء شورای عالی دفاع و جمعبندی صیاد شیرازی از عملیات رمضان در جمع فرماندهان عمل كننده سپاه و راتش و اعلام پایان عملیات در مقطع فعلی و طرح مانور عملیات آینده با هدف نزدیكی به بصره. تشكیل جلسه مجدد در قرارگاه كربلا و با شركت فرماندهان قرارگاههای سپاه، تشكیك حسن باقری درباره عملیات آینده و بیان دشواریهای طرح مانور پیشنهادی و دفاع برخی از اعضاء جلسه از طرح مانور و تشویق شركتكنندگان به تحمل شدائد عملیات (با اقدام عراق در انداختن آب به منطقه عملیاتی راهكارهای دست یابی به بصره در این مقطع عملاً بستهشد). در گلولهباران شهر آبادان 19 تن مجروح شدند. دهلران نیز گلولهباران شد و به مناطق مسكونی آن خسارتهایی وارد آمد.

 به سبب وجود میدانهای متعدد مین و تلههای انفجاری در داخل و اطراف شهرهای آبادان و خرمشهر، بازگشت ساكنان این دو شهر تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد. امروز مردم جنگزده گیلانغرب در مراسمی با حضور امام جمعه باختران، وزیر نیرو و شماری از مسئولان كشوری و لشكری به شهر خود بازگشتند و اولین كلنگ بازسازی شهر نیز به زمین زده شد. ورود 218 كامیون و تریلر حامل مهمات و تجهیزات نظامی از كویت و عربستان به عراق.

 امروز نیز 84 تن از مردم مسلمان عراق پس از گذشت از مرز وارد ایران شدند و تقاضای پناهندگی كردند. نیروهای سپاه اشنویه در یك درگیری با حزب دمكرات، سه تن از اعضای جهادسازندگی را كه در اسارت این حزب بودند، آزاد كردند. در این درگیری، یكی از افراد حزب دمكرات كشته شد و یك تن نیز به اسارت درآمد. در یك درگیری میان نیروهای خودی و افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مریوان، از این افراد دو تن كشته و چند تن نیز مجروح شدند.

 امروز سازمان كومله در پی امضای قرارداد با حزب دمكرات كردستان ـ كه با وساطت عراق صورت گرفت ـ رسماً فعالیت خود را در شهر سلیمانیه عراق آغاز كرد. در یك عملیات نیروهای سپاه در شهر باختران، سه تن از افراد چریكهای فدایی خلق ـ شاخة اشرف دهقان ـ دستگیر شدند و یك تن دیگر نیز كشته شد. در اطراف قائمشهر هم سه تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق دستگیر شدند.

 یك عضو این سازمان یكی از اهالی قائمشهر را با چاقو به شهادت رساند. یكی از اعضای دفتر سیاسی ـ عقیدتی نیروی هوایی ارتش و همسر یكی از اعضای انجمن اسلامی شركت مینو به دست افراد سازمان مجاهدین خلق به شهادت رسیدند. بمبی در میدان "باب الشارجه" بغداد منفجر شد. جنبش مجاهدین عراق شاخة "ابومیثم تمار" مسئولیت انفجار دو روز پیش بغداد را برعهده گرفت. گروه ابومیثم در اطلاعیهای در مورد تشكیل جلسه سران كشورهای غیرمتعهد در بغداد، هشدار داد. گزارش خبرنگاران نشریههای "لوموند" فرانسه و "اشپیگل" آلمان از اعدام فرماندهان نظامی عراق پس از عملیات رمضان. قرارداد جدید عراق با شركتهای كرة جنوبی برای طرحهای ساختمانی، آبرسانی و احداث خط آهن بغداد ـ امالقصر.

سخنگوی دولت عراق ضمن اعلام آمادگی برای تعیین آغازگر جنگ، خواستار دریافت غرامت از ایران شد. كاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در كویت امروز در دیدار با سفیران هند و یوگسلاوی در آن كشور(كویت) بر جلوگیری از برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد به دلیل نا امنی این شهر، تأكید كرد. بنگلادش در پی سفر وزیر مشاور عراق به داكا، نظر خود را درباره لغو میزبانی عراق تغییر داد: ما در كنفرانس اجلاس سران عدمتعهد در بغداد شركت خواهیم كرد. مقالة نشریه هندی "تلگراف" دربارة وضعیت فعلی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی: علیرغم انتظار ناظران غربی، انقلاب ایران با تهاجم عراق شكست نخورد، پیشنهادهای آمرانة صلح عراق را نپذیرفت، بدون هیچ مشكلی بنیصدر را بركنار كرد و از ترور رهبران و انفجارها نیز موفق بیرون آمد.

 رشد تفكر شیعی اولین منبع تهدید اعراب منطقه است. نشریه "كریستین ساینس مانیتور": مقاومت عراقیها در تهاجم اخیر ایران، چهرة تار صدامحسین را شفافتر كرد. بالاترین اولویت بینالمللی عراق، برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد است. تابلوهای خوشآمدگویی بر دیوارهای بغداد نصب شده است. كارگران 24 ساعته كار میكنند ... برگزاری كنفرانس در بغداد، ریاست سه سالة كنفرانس را به صدام خواهد داد. نشریههای الشعب، لوماتن، ژونآفریك و اشپیگل در بررسی حملات اخیر ایران به داخل عراق، هركدام به یكی از آثار آن توجه كردهاند: "الشعب: تلفات عراقیها"؛ "لوماتن: نفوذ ایران به عمق مواضع عراق"؛ "ژونآفریك: نفوذ ناموفق ایران"؛ "اشپیگل: هدف اصلی ایران بصره است. سقوط این شهر سرآغاز سقوط صدام خواهد بود." این نشریه سپس افزوده است كه سربازان دیگر كشورهای عربی در ارتش عراق خدمت میكنند. اشپیگل همچنین با اشاره به اینكه بصره در تیررس توپخانههای ایران است، خاطرنشان كرده كه ایران تاكنون از این امتیاز استفاده نكرده است. ارسال كمكهای ایران به رزمندگان جبهه های لبنان.

12/05/65
تشكیل جلسه قرارگاه خاتمالانبیای سپاه با حضور اعضای قرارگاه نوح جهت پیگیری كار آمادگی و مشكلات عملیات العمیه؛ اقدامات مهندسی، تداركاتی و ساخت اهداف كاذب. تأكید قرارگاه خاتم بر احداث پل ثابت بر اروند به منظور افزایش توانایی انتقال نیرو.

 یك كشتی امریكایی حامل بنزین برای شركت میتسوبیشی ژاپن، در آبهای خلیجفارس هدف موشكهای یك هلیكوپتر ناشناس قرار گرفت و 27 تن از خدمه ایتالیایی این كشتی مجروح شدند؛ وزارتخارجه امریكا این حمله را به ایران نسبت داد و آنرا تقبیح كرد. بررسی زمینههای همكاری با نیروهای معارض عراقی در جلسه مشترك مسئولان نیرویزمینی و قرارگاه رمضان؛ بررسی وضعیت نظامی و اقتصادی مناطق تحت نفوذ معارضان و چگونگی حضور نظامیان عراقی؛ وضعیت حفاظتی پالایشگاه كركوك؛ آمادگی نیروهای معارض برای اجرای عملیات مشترك نفوذی.

 گزارش حمله نیروهای معارض كرد عراق به چهار پایگاه نظامی در مناطق زاخو و خرمال. ادامه درگیری كومهله و دمكرات درحوالی سقز، 11 كشته و 13 مجروح داشت. اعزام نیروهای داوطلب مردمی از 22 شهر كشور. گروهی از اسیران عراقی اردوگاههای تهران به زیارت مرقد مطهر امامرضا(ع) رفتند. بازتاب پیشنهاد طرح پنجمادهای صلح صدام حسین؛ حمایت شاه اردن به صدام حسین؛ حمایت مصر از عراق و درخواست توقف جنگ؛ بازتاب پیشنهاد صدام در رادیوهای فرانسه، امریكا، بی.بی.سی، اسرائیل، مسكو و پاكستان.

سفر معاون وزارت خارجه(لاریجانی) به شوروی؛ خبرگزاری فرانسه: شوروی ضمن اعلام بیطرفی، هم به عراق و هم به ایران كمك نظامی میكند. آقای هاشمیرفسنجانی در ملاقات كاردار ایران در فرانسه با ایشان: فرانسه اگر خواهان بهبود روابط با ایران است باید مواضع واقعبینانهتر و با دست باز با ما برخورد كند.

 موافقت ریگان با سلاحهای درخواستی ایران و ارسال آن به تهران در پی آزادی كشیش جنكو؛ مخالفت جهاداسلامی با گفتوگو درباره آزادی گروگانهای امریكایی؛ از جمله خواستههای این سازمان، آزادی 17 تن از هوادارانش در كویت است. روزنامه مصری الاحرار: مذاكرات اسرائیل و عراق برای خرید اسلحه؛ اسرائیل خواهان كمك عراق به روند صلح خاورمیانه و عراق خواستار خرید انواع موشكها، هواپیماهای شناسایی و... از اسرائیل شد. روزنامه المجاهد چاپ الجزایر: علت اصرار كشورهای عرب خلیجفارس بر ادامه جنگ قیمتها، تحلیل بردن توان اقتصادی ایران است.

12/05/66
جلسه فرماندهان سپاه برای بررسی طرح عملیات “ نصر7 “ و نظر جانشین نیروی زمینی سپاه ( آقای رحیم صفوی ) در این مورد . دفع پاتك دشمن در ارتفاعات میمك و اهداف عراق از این تحركات . درگیری شدید میان حزب دمكرات و نیروهای خودی در روستای “ كلاشین “ سقز . كمین افراد گروهك ضدانقلابی “ رزگاری “ در مریوان . شكست منافقین در منطقه “ كانیشیخ “ به هنگام تلاش برای ورود به ایران . گزارش ژاندارمری در مورد احتمال حمله شیمیایی عراق به شهرهای مرزی اشنویه ، پیرانشهر و سردشت . پاسخ امام امت به پیام حجتالاسلام والمسلمین كروبی درباره فاجعه مكه . تأكید امام بر بیلیاقتی آلسعود در اداره حرمین . آغاز مانور دریایی “ شهادت “ و اطلاعیه ستاد كل سپاه مبنی بر منع تردد كلیه كشتیها و هواپیماهای نظامی و مسافربری در آبهای محدود مانور . موضع امریكا و انگلستان در برابر مانور شهادت . تفسیر هفتهنامه نیوزویك ، ایندیپندنت و وزیر جنگ اسبق امریكا از طرحها و اهداف حمله احتمالی امریكا و خطرات محافظت از كشتیها و احتمال یك حمله پیشگیرانه علیه ایران . اعزام سه فروند كشتی نظامی انگلیسی به خلیجفارس برای جایگزین كردن آنها با كشتیهای موجود . دیدار “ یولی ورنتسف “ معاون وزیر خارجه شوروی با رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه و نخستوزیر و گفتوگوهای آنها درباره لزوم خروج نیروهای بیگانه از خلیجفارس ، پایان جنگ ایران و عراق ، سفر دبیركل سازمان ملل به ایران و روابط اقتصادی دوجانبه . تحلیل سفر ورنتسف به منطقه دیدار و گفتوگوهای وی با مقامات عراق و ایران از دیدگاه رادیو بی . بی . سی ، یك نشریه داخلی سپاه ، كتاب “ گذر از بحران 67 “ . تلاش امریكا در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطعنامه جدید علیه ایران و بیمیلی چین و اروپا در این مورد . روزنامه الابناء و “ صلاح خلف “ ( ابوایاد ) مرد شماره 2 الفتح خواستار اقدام مشترك اعراب علیه ایران شدند . تحلیل یك نشریه داخلی سپاه در مورد واكنشهای كشورهای اسلامی در مقابل فاجعه مكه . تأثیر كشتار مكه و مانور شهادت بر افزایش قیمت نفت و گزارش رادیو امریكا در این باره . بركناری وزیران كشور و بازرگانی عراق به دستور صدام .

جلسه فرماندهان سپاه برای بررسی طرح عملیات “ نصر7 “ و نظر جانشین نیروی زمینی سپاه ( آقای رحیم صفوی ) در این مورد .

دفع پاتك دشمن در ارتفاعات میمك و اهداف عراق از این تحركات .

درگیری شدید میان حزب دمكرات و نیروهای خودی در روستای “ كلاشین “ سقز . كمین افراد گروهك ضدانقلابی “ رزگاری “ در مریوان .

شكست منافقین در منطقه “ كانی‌شیخ “ به هنگام تلاش برای ورود به ایران .

گزارش ژاندارمری در مورد احتمال حمله شیمیایی عراق به شهرهای مرزی اشنویه ، پیرانشهر و سردشت .

پاسخ امام امت به پیام حجت‌الاسلام والمسلمین كروبی درباره فاجعه مكه . تأكید امام بر بی‌لیاقتی آل‌سعود در اداره حرمین .

آغاز مانور دریایی “ شهادت “ و اطلاعیه ستاد كل سپاه مبنی بر منع تردد كلیه كشتی‌ها و هواپیماهای نظامی و مسافربری در آب‌های محدود مانور .

موضع امریكا و انگلستان در برابر مانور شهادت .

تفسیر هفته‌نامه نیوزویك ، ایندیپندنت و وزیر جنگ اسبق امریكا از طرح‌ها و اهداف حمله احتمالی امریكا و خطرات محافظت از كشتیها و احتمال یك حمله پیش‌گیرانه علیه ایران . اعزام سه فروند كشتی نظامی انگلیسی به خلیج‌فارس برای جایگزین كردن آنها با كشتی‌های موجود .

دیدار “ یولی ورنتسف “ معاون وزیر خارجه شوروی با رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه و نخست‌‌وزیر و گفت‌وگوهای آنها درباره لزوم خروج نیروهای بیگانه‌ از خلیج‌فارس ، پایان جنگ ایران و عراق ، سفر دبیركل سازمان ملل به ایران و روابط اقتصادی دوجانبه .

تحلیل سفر ورنتسف به منطقه دیدار و گفت‌وگوهای وی با مقامات عراق و ایران از دیدگاه رادیو بی . بی . سی ، یك نشریه داخلی سپاه ، كتاب “ گذر از بحران 67 “ .

تلاش امریكا در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطع‌نامه جدید علیه ایران و بی‌میلی چین و اروپا در این مورد .

روزنامه الابناء و “ صلاح خلف “ ( ابوایاد ) مرد شماره 2 الفتح خواستار اقدام مشترك اعراب علیه ایران شدند .

تحلیل یك نشریه داخلی سپاه در مورد واكنش‌های كشورهای اسلامی در مقابل فاجعه مكه .

تأثیر كشتار مكه و مانور شهادت بر افزایش قیمت نفت و گزارش رادیو امریكا در این باره .

بركناری وزیران كشور و بازرگانی عراق به دستور صدام .
12/05/67
برگزاری كمیته هفتگانه اتحادیه عرب برای صلح در بغداد

 

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo