شهید آوینی

 

امروز دوشنبه دهم مرداد سال1384هجری شمسی مقارن است با بیست و پنجم جمادی الثانی سال 1426هجری قمری و برابراست با اول اوت سال 2005 میلادی .

عملیات نصرشش:

عملیات نصر شش در منطقه  میمک در چنین روزی در سال  1366 به همت رزمندگان غیور کشور مان آغاز شد  .

روز جهانی شیر مادر:

شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار،  بیش  از سایز غذاها برای نوزدان  توصیه شده است . دردین اسلام و در میان متون فقهی و اخبار وارده نیز بر این مساله بسیار تاکید شده است . بسیاری از روایات وارده ، مدت آن را حدود دو سال مشخص کرده اند .  پزشکان نیز می گویند کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند ،  از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزدانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند ، بر خوردارند . همه ساله  اول آگوست که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده است ، در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود . هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است .

روز استقلال بنین :
بنین کشوری است در منطقه استوایی آفریقا و ساحل خلیج گینه . این کشور بین کشور های نیجریه و توگو به وسعت 115762 کیلومتر مربع قرار گرفته است . مردم آن از نژاد سیاه هستند و به زبانهای فرانسه و محلی تکلم می کنند . اکثر مردم این کشور بت پرست (آنیمیست ) اند و بقیه از  اسلام ومسیحیت پیروی می کنند  . نوع حکومت این کشور جمهوری است . بنین در سال 1960 در چنین روزی از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور پرتونو نام دارد .
 
تغییر کمیسیون اقتصادی آسیا و خاور دور :
کمیسون اقتصادی آسیا و خاور دور، اکافه ، در چنین روزی در سال 1974 به کمیسیون اقتصادی ، اجتماعی، اسکاپ تبدیل شد .
اسکاپ کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا از جمله سازمانهای منطقه ای است که در حوزه  آسیا و اقیانوسیه ، با برنامه ریزی در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی خواستار ایجاد زمینه های  توسعه پایدار   در این بخش از جهان است . اسکاپ در بخش اجتماعی با پیشنهاد طرحهایی در زمینه کنترل جمعیت وتنظیم خانواده  به ارایه اطلاعات لازم در این زمینه و برگزاری کمیسون های مشترک مبادرت ورزیده و توانسته  است تاحدودی به هدف های خود نزدیک شود . این کمیسون همچنین در بخش اقتصادی فعالیت بسیاری در زمینه ایجاد طرق همکاری بیشتر کشورهای عضو در ایجاد یک بازار منطقه ای فعال ، به انجام رسانده است .

تولد کلادیوس :
کلادیوس چهارمین امپراطور روم  در چنین روزی در سال دهم قبل از میلاد به دنیا آمد . وی طی سالهای 41 تا 54 بعد از میلاد در روم حکومت کرد .

تولد پابلیوس هلویس پرتیناکس :
این امپراطور روم  در سال  126 پس از میلاد در  چنین روزی به دنیا آمد . حکومت وی پس از سال 193 میلاد آغاز شد .

تولد ماریا میچل :
ماریا میچل نخستین زن ستاره شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1818 متولد شد .

تولد هر مان ملویل :
هرمان ملویل ، نویسنده برجسته و معروف  آمریکایی در چنین روزی دیده به جهان گشود . "موبی دیک ( نهنگ سفید ) "و "بیلی باد" عنوان دو اثر مهم اوست .

تولد موریس استلووف :
آین آهنگساز و ویولونیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1898 متولد شد . " پیک نیک " عنوان مهمترین اثر موسیقایی وی است .

یوری روماننکو :
این کیهان نورد شوروی سابق در چنین روزی در سال 1944 به دنیا آمد . وی با سفینه های مختلفی از جمله تی ام - 2 به فضا سفر کرد .

تولد ریچارد او کاوری :
این فضا نورد بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1946 دید ه به جهان گشود . وی  با سفینه های  مختلفی چون اس تی اس و آی 51 به فضا سفر کرد .

درگذشت هنری کندال :
کندال، شاعر بر جسته استرالیایی در چنین روزی در سال 1882 در گذشت . وی بر اثر بیماری سل در سن 43 سالگی دار فانی را وداع گفت .

درگذشت جوزف واکر :
واکر، عکاس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1985 به دیار ابدی شتافت . وی در سن 92 سالگی بدرود حیات گفت .

منبع: خبرگزاری مهر


10/05/58

 مشروح گفتوگوهای شش ساعته فرماندهان یگانها و مسؤلان قرارگاههای عملیاتی سپاه با فرماندهی سپاه. بخش اول: تلاش فرماندهی سپاه برای پایان دادن به تردید برخی فرماندهان عملیاتی و ابتكار عمل آقای محسن رضائی برای انسجام تشكیلاتی سپاه. بخش دوم: مجموعهای از گفتوگوها كه بیانگر چگونگی تصمیمسازی در سپاه بود و با توجه به حساسیتها و دلمشغولیهای عقیدتی سیاسی و نظامی فرماندهان سپاه و مباحث كلی دربارة ادامة عملیات در منطقه رمضان.

ادامة بحث عملیات رمضان در جمع محدود آقایان محسن رضائی، صیاد شیرازی، رحیم صفوی، غلامعلی رشید و حسن باقری. نبود راهكار برای مباحث طرح عملیاتی، ابهام صیاد شیرازی برای ادامة عملیات. واگذار شدن تصمیم نهایی برای تداوم عملیات به جلسه آینده.

شهادت 5 تن و مجروح شدن 15 تن براثر گلولهباران آبادان. افراد كومله و دمكرات چندین گلوله خمپاره به شهر سقز شلیك كردند كه براثر آن، 3 تن از مردم شهید شدند و 4 منزل مسكونی نیز ویران گردید. در پاكسازی روستاهای اطراف بانه و ارومیه، 14 تن از اعضای گروههای مسلح غیرقانونی دستگیر شدند. كشف جسد یك مرد 28 ساله در اطراف لواسان كه براثر شكنجه به قتل رسیده است. [توضیح پاورقی: جسد متعلق به شخصی به نام "حبیب روستا" از هواداران سازمان مجاهدین خلق است كه سازمان به گمان اینكه وی با نیروهای انتظامی همكاری میكند، او را دستگیر و در زیر شكنجه به قتل رسانده است}.

در عملیات مشترك سپاه، كمیته، شهربانی و بسیج بیش از 20 خانة تیمی سازمان مجاهدین خلق در تهران كشف شد، 75 تن از نیروهای این سازمان كشته یا دستگیر شدند، مقادیر فراوانی اسناد درونگروهی و مهمات و مواد منفجره نیز به دست آمد.

اطلاعیة ستاد مشترك سپاه دربارة نتایج این عملیات و اسامی و مسئولیت برخی افراد دستگیر شده و انواع اسلحه و مهمات به دست آمده. چهل تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در بندرعباس دستگیر شدند. چارهجویی سازمان مجاهدین خلق برای جلوگیری از نابودی كادرهای اصلی خود و فروپاشی سازمان: طرح جدیدی به نام "هستههای مخفی مقاومت" كه به ردههای سازمان ابلاغ شده است. در این طرح بنا براین است كه نیروهای كیفی سازمان از خطر دور باشند و مسئولیت اصلی اجرای عملیات شهری برعهدة هستههایی از هواداران باشد كه شناسایی نشدهاند. بسیاری از نیروهای بسیج مردمی، سپاه، ارتش و اكیپهای پزشكی و فنی از سراسر كشور عازم جبهههای جنگ شدند.

"تركان" استاندار ایلام: عراق شهرهای این استان خصوصاً مهران را گلولهباران میكند. در صورت تداوم این اقدامات نیروهای ایران وارد خاك عراق خواهند شد.

مقالة نیویورك تایمز درباره نقش عراق در جلوگیری از نفوذ امواج اسلامگرایی به كشورهای عربی منطقه و چگونگی مقابلة كشورهای مختلف مسلمان منطقه با اسلامگرایی.

63/05/10
فرود هواپیمای ربوده شده فرانسوی در تهران.
65/05/10

تشكیل اولین جلسه توجیهی نیروی زمینی سپاه در خصوص طرح مانور یگانهای عمل كننده در عملیات بزرگ آتی(حیدر)؛ تشریح طرح مانور، تأكید بر غافلگیری و فریب دشمن، تأكید بر اتمام كارهای مهندسی تا پایان شهریور. تشدید اقدامات دشمن در جزیره مجنون و شلیك دوهزار گلوله توپ طی 24 ساعت.

حمله یك گروهان از نیروهای دشمن به مواضع خودی در منطقه سیدكان سركوب شد. نقل و انتقال دشمن از جبهه میانی به سمت جنوب. گلولهباران شهرهای آبادان و پاوه. كشتی 126هزار تنی یونانی عازم عربستان، در خلیجفارس هدف سه موشك قرارگرفت. یكی از منابع اقتصادی عراق در منطقه دربندیخان را هواپیماهای خودی بمباران كردند.

عراق ادعا كرد كه به پایانه نفتی خارك و یك كشتی در شمال خلیجفارس حمله كرده و یك هواپیمای "اف14" ایران را نیز سرنگون كردهاست.

امامجمعه تهران (آیتالله خامنهای ): قاطعانه اعلام میكنیم از این به بعد با تمام امكانات، با هواپیما، توپخانه و موشك مراكز صنعتی را ولو در قلب بغداد هم باشد هدف قرار میدهیم. دو سال شهرهایمان را كوبیدند و ما مقابله به مثل نكردیم ...

سخنرانی فرمانده كل سپاه در اصفهان در ادامه سفر دورهای به شهرهای مختلف برای توجیه مردم و مسئولان استانها جهت تدارك 500 گردان رزمی برای عملیات سرنوشتساز.

اعزام سومین گروه از صنعتگران ارمنی به جبههها؛ اعزام داوطلبانه 272 تن از كارمندان چهارمحال بختیاری به جبههها و 1132 تن برای گذراندن دورههای آموزش نظامی؛ بازدید دانشجویان ایرانی مقیم خارج از فاو.

انتصاب آقای رحمانی به دستور قائممقام رهبری بهعنوان نماینده ایشان جهت تشكیل كمیته مربوط به مسائل داخلی عراق.

66/05/10

عملیات “نصر 6 “ ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه میمك و بازپس‌گیری ارتفاع 620 معروف به تپه شهدا .

عملیات ایذایی نیروهای لشكر 9 بدر در منطقه هورالهویزه و تلفات دشمن .

جلسه فرماندهان قرارگاه قدس در مورد عملیات “ نصر 7 “ در غرب سردشت ، استعداد یگان‌های عمل‌كننده و طرح مانور این عملیات .

تخریب روستاهای كردنشین به دستور رژیم بغداد و جایگزین كردن اهالی آنها با افراد مسلح عرب‌زبان و حمله نیروهای اتحادیه میهنی به یكی از این روستاها به‌نام “ چوارگمان “ و درگیری با عشایر عرب‌زبان .

ائتلاف پنج گروه كرد عراقی مخالف دولت صدام و تشكیل یك جبهه واحد نظامی با شركت دو گروه عمده اتحادیه میهنی و حزب دمكرات كردستان عراق .

آمادگی نیروهای مردمی برای مقابله با امریكا و ادامه جنگ تا پیروزی ، همچنین اعزام كاروان مدافعان خلیج‌فارس از همدان

انعكاس پاسخ منفی انگلستان به درخواست امریكا در مورد اعزام نیروی نظامی به خلیج‌فارس .

واكنش مردم و مسئولان در مورد كشتار حجاج در مكه مكرمه : پیام آقای كروبی به امام ؛ تعطیل عمومی به دستور دولت ؛ راه‌پیمایی خشم‌آلود مردم در تهران ؛ حمله به سفارت‌خانه‌های عربستان ، كویت ، فرانسه و عراق در تهران .

خشم و نفرت مردم لبنان از كشتار زائران خانه خدا به دست مأموران رژیم آل‌سعود ؛ تدابیر امنیتی بیش‌تر در اطراف مراكز امریكایی و سعودی در منطقه .

انعكاس فاجعه مكه در مطبوعات داخلی و رسانه‌های گروهی خارجی .

حمایت شاه‌ حسین و شورای فرماندهی عراق از رژیم عربستان در كشتار حجاج مكه .

شورای فرماندهی انقلاب عراق و روزنامه‌های الثوره و الجمهوریه خواستار اقدام جدید شورای امنیت و برقراری مجازات علیه ایران شدند .

وزیر اطلاعات اردن : ایران باید تحریم اقتصادی شود .

بررسی رادیو امریكا درباره عملكرد شورای امنیت در قبال جنگ عراق علیه ایران و پاسخ ایران به قطع‌نامه 598 .

نامه كویت به دبیركل سازمان ، ملل متحد در مورد ایران ؛ حمایت نخست‌وزیر تونس از كویت ؛ هشدار جهاد اسلامی و حزب‌الله لبنان به فرانسه در مورد اقدامات این كشور در خلیج‌فارس و سرنوشت گروگان‌های فرانسوی در لبنان .

عدم شركت انگلیس در مین‌روبی خلیج فارس – پشتیبانی شوروی از تصمیم انگلیس.

افزایش بهای نفت خام برنت دریای شمال با 43 سنت ترقی به بشكه‌ای 60/19 دلار رسید و نفت خاورمیانه سنت به بشكه‌ای 75/17 دلار بالغ گردید. با 15

سقوط یك هلیكوپتر آمریكایی در خلیج فارس
67/05/10
شولتز: ایالات متحده از طریق كشور ثالثی پیامی به ایران فرستاده و تمایل خود را به منظور گفتگو اعلام داشته است

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo