شهید آوینی

امروز یکشنبه بیست و دوم خرداد سال 1384 هجری شمسی مقارن است با پنجم جمادی الاول سال 1426 هجری قمری و برابر است با دوازدهم ژوئن 2005میلادی.

تولد حضرت زینب سلام الله علیها:

در چنین روزی درسال پنجم هجری قمری حضرت زینب سلام الله علیها دیده به جهان گشودند .  پدربزرگوارآن حضرت ، علی ابن ابیطالب ومادرگرامی شان حضرت فاطمه زهرا ، صدیقه  کبری (س) است . آن حضرت درمکتب اخلاص ، زهد، شجاعت وایثار پدر و مادر رشد یافت و در سال های بعد به عنوان یکی از موثر ترین زنان تاریخ بشری نام گرفت . عقیله بنى هاشم، عقیله طالبیین، موثقه، عارفه، عالمه، محدثه، فاظله، کامله، و عابده آل على، که از جمله القاب زیباى زینب کبرى علیها السلام مى‏باشد، نشانگر شمه‏اى از کمالات اوست .

واپسین لحظات عمر مبارک امیر مؤمنان على علیه السلام بود، آن حضرت بر اثر ضربت ابن ملجم، با فرقى شکافته و چهره‏اى خونین بر بستر افتاده بود . زینب کبرى علیها السلام به کنار پدر آمد و عرضه داشت: بابا جان! روزى ام ایمن ضمن نقل حدیثى به من چنین و چنان گفت، اگر آن حدیث صحیح است، دوست دارم دوباره از زبان شما بشنوم . على علیه السلام فرمود: دخترم! حدیث ام ایمن صحیح است، گویا تو و دختران اهل بیت را مى‏نگرم که به صورت اسیر و در نهایت پریشانى وارد این شهر (کوفه) مى‏کنند، به گونه‏اى که بیم دارید مردم به سرعت‏ شما را بربایند . دخترم! آن روز صبر کنید، صبر کنید . سوگند به خداوندى که دانه را مى‏شکافد وانسان را خلق مى‏کند، در آن روز در سراسر روى زمین غیر از شما و دوستان و شیعیان شما، دوستى دیگر براى خدا نخواهد بود . هنگامى که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله این خبر را به ما داد، فرمود: شیطان در آن روز از خوشحالى پرواز مى‏کند و در روى زمین جولان مى‏دهد و به شیاطین و عوامل خود مى‏گوید: اى گروه شیاطین! ما خواسته خود را از فرزندان آدم دریافت نمودیم و هلاکت آنان را به نهایت رسانیدیم، ما وارث آتش شده‏ایم [که فرزندان آدم را دچار آن کنیم] مگر آن افرادى که به این گروه یعنى آل محمد صلى الله علیه و آله متوسل شوند . (بحار النوار ج‏45، ص‏183، ) .
حضرت زینب کبری (س) اوج ایثار و وفادری شان را در واقعه کربلا به منصه ظهور رساندند . آن حضرت در این واقعه جانگداز بسیاری از اعضای  خانواده خود را در راه و طریق حقانیت اسلام ناب محمدی به  میدان نبرد راهی کردند و در این طریق به عنوان  تجسم  ایثار و فداکاری نام خود را در تاریخ اسلام حک نمودند . پس از واقعه خونبار کربلا نقش ایشان روند تازه تری یافت . آن حضرت در این دوران ضمن  حضور در کاروان اسرای کربلا  در برابر حکام جور قرار گرفتند و به افشا گری ظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان امیه پرداختند. آن حضرت در این دوران سخت با حضور در کاخ برخی حکمرانان جور زمان مانند یزید و ابن زیاد ، با تاکید برحقانیت طریق آل الله بر سخنان و تبلیغات مسموم خاندان امیه درباره بنی هاشم خط بطلان کشیدند . 

تولد چارلز کینگزلی :
در چنین روزی در سال 1819 میلادی چارلز کینگزلی نویسنده بر جسته انگلیسی به دنیا آمد . وی کشیش نیز بود . « به سمت غرب  » عنوان مهمترین اوست .

تولد یوحنا اسپیری :
در چنین روزی در سال 1829 میلادی اسپیری نویسنده مشهور سوئیسی متولد شد . «هایدی » عنوان مهمترین اثر اوست .

حمله روسیه :
در چنین روزی در سال 1812 میلادی حمله ناپلئون به روسیه آغاز شد .

پایان جنگ چاکو :
در چنین روزی در سال 1935 میلادی جنگ چند ساله چاکو میان بولیوی و پاراگوئه پایان یافت .

حبس ابد برای ماندلا :
در چنین روزی در سال  1964 میلادی دولت حامی آپارتاید آفریقای جنوبی نلسون ماندلا را به حبس ابد محکوم کرد .

تصرف آنگولا :
در چنین روزی در سال  1482 " آنگولا " به عنوان یک مستعمره جدید به تصرف پرتغالی ها در آمد . 
 
سفر هوایی :
در چنین روزی در سال  1785 برای اولین بار در تاریخ  ،فاصله دریای مانش ،میان  دو کشور فرانسه و انگلستان  بوسیله بالن طی شد . 
 
 نبرد مونتبلو :

در چنین روزی در سال  1800 نبرد مشهور « مونتبلو  »  ،میان  اتریش و  فرانسه در گرفت . در این جنگ فرانسه پیروز شد .

روز استقلال فیلیپین :
در چنین روزی در سال 1898 میلادی فیلیپین از اسپانیا مستقل شد. همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود .

رو زملی روسیه :
همه ساله چنین روزی به عنوان رو زملی روسیه در این کشور گرامی داشته می شود .

منبع: خبرگزاری مهر

22/3/60

سخنان استاندار خوزستان در دیدار با نمایندگان عشایر عرب منطقه درباره تقسیم عادلانه اراضی ، رفع ستم‌های گذشته ، مبارزه با قاچاق اسلحه ، خلع سلاح عمومی و …

برگزاری پنجمین و ششمین جلسه كنفرانس خودمختاری كردستان در سنندج و ادامه مباحث نمایندگان كُردهای بخش‌های مختلف ؛ صدور قطعنامه پایانی 15 ماده‌ای و تأكید بر رعایت شأن برابر تشیع و تسنن در قانون اساسی ، تأمین خودمختاری خلق‌های ایران در چارچوب حكومت اسلامی و …

لغو راهپیمایی اعلام شده حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان ایران به دستور آیت الله شریعتمداری ؛ اطلاعیه حزب : آیت الله شریعتمداری اعلام نمودند به لحاظ احتیاط در مسائل مملكتی و مساعد نبودن شرایط فعلی این تظاهرات برگزار نخواهد شد .

صدور احكام اعضای ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهواز و آبادان ؛ اعلام اسامی و مسئولیت هر یك از اعضا .

برگزاری كنفرانس مطبوعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ارائه توضیح درباره تشكیلات ، اهداف و نقش سیاسی ـ نظامی و امنیتی سپاه با شركت حجت الاسلام لاهوتی نماینده امام ، فروتن مسئول روابط عمومی و ابوشریف مسئول عملیات سپاه .

بیانات امام خمینی در جمع وزیر امور خارجه و سفرای ایران در كشورهای خارجی : با كمال استقلال عمل كنید … محكم بایستید در مقابلشان ، مسائل را بطور جدی و به طور اینكه یك ابرقدرت با یك ابرقدرت دارد صحبت می‌كند نه یك ضعیف با یك قوی ، … سفارتخانه‌هایتان را رنگ اسلامی بدهید … اگر شما یك قدم عقب بروید آنها جلوتر می‌آیند …

ملاقات سفیر شوروی با امام خمینی در قم و تأكید امام بر علاقه ایران به داشتن روابط دوستانه با شوروی و لزوم تلاش مسكو در جلوگیری از قاچاق اسلحه به ایران و عدم مداخله در امور افغانستان .

اظهارات فرماندار سردشت درباره حمله هواپیماهای عراقی به خاك ایران و میزان تلفات و خسارات وارده و نوع بمب‌های به كار گرفته شده .

عذرخواهی رسمی السامرایی سفیر عراق در تهران از بمباران چند روز گذشته مناطق مرزی ایران در ملاقات با مهندس بازرگان و دكتر یزدی ؛ تشدید جنگ تبلیغاتی روزنامه الثوره ارگان حزب بعث عراق و رادیو صوت الجماهیر علیه انقلاب و هشدار به رهبران جمهوری اسلامی ایران به پرهیز از بازی با آتش .

بازتاب گسترده خبر دستگیری آیت الله سید محمد باقر صدر توسط نیروهای امنیتی عراق در محافل سیاسی ـ مذهبی و رسانه‌های گروهی ایران ؛ تلگرام آیت الله سید عبدالله شیرازی از مشهد برای آیت الله خویی در محكومیت دستگیری آیت الله صدر ؛ انتشار اطلاعیه سید محمد شیرازی در این باره ؛ اجتماع علما و طلاب خارجی مقیم قم در منزل آیت الله گلپایگانی و سخنرانی ایشان ؛ سخنان آیت الله شریعتمداری ؛ تلگرام آیت الله مرعشی به آیت الله خویی ؛ گزارش رادیو لندن از تظاهرات شیعیان عراق در اعتراض به این دستگیری .

وزیر خارجه آمریكا ، هیچ نشانه‌ای از اینكه عراق قصد مداخله مستقیم در امور ایران را داشته باشد ، مشاهده نمی‌شود .

تفسیر رویتر از ملاقات قریب الوقوع حافظ اسد رئیس جمهوری سوریه و احمد حسن البكر رئیس جمهوری عراق برای مذاكره درباره تصویب فرمول قانون اساسی برای اتحاد دو كشور .

اظهارات سخنگوی كاخ سفید درباره اختلاف آمریكا و عربستان در مورد مذاكرات صلح خاورمیانه ؛ تأكید وی بر ادامه ساخت پایگاه نظامی در عربستان ؛ گزارش آسوشیتدپرس از متوقف شدن فشار آمریكا بر عربستان برای حمایت از پیمان صلح مصر و اسرائیل .

66/03/22
استقبال ایران از پیشنهاد سران هفت كشور صنعتی برای كوشش شورای امنیت جهت پایان دادن به جنگ خلیج فارس
67/03/22
حمله ایران به یك نفتكش انگلیسی در سواحل عربستان همزمان با اجلای اوپك

عملیات بیت‌المقدس 7

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo