شهید آوینی

 

امروز دوشنبه بیست و دوم فروردین سال 1384 هجری شمسی مقارن است با دوم ربیع الاول سال 1426 هجری قمری و برابر است با یازدهم آوریل سال 2005 میلادی

عملیات بیت المقدس 5 :
درچنین روزی در سال 1367هجری شمسی  ،  عملیات بیت المقدس 5 آغاز شد . این عملیات با رمز یا ابا عبد الله الحسین(ع) در منطقه عملیاتی پنجوین آغاز گردید . در پایان عملیات یاد شده  3500تن از نیروهای ارتش رژیم بعث عراق کشته و یا مجروح شدند .

آغاز نهضت اسلامی فلسطین :

در چنین روزی در سال 1361 ( 1982 )  نهضت اسلامی فلسطین ( انتفاضه نخست)  آغاز شد . پس از صدور بیانیه باالفور  در سال 1917 میلادی  ،   اولین رژیم صهیونیستی درفلسطین اشغالی تشکیل  شد. با نگاهی به تاریخ می توان در یافت که  انگلیس ، در زمان اوج قدرت ، تمامی هم خود را برای  نابود کردن توان  سیاسی و نظامی جهان اسلام ، تحت قیمومت در آوردن سرزمین های اسلامی و تاسیس یک رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی بکار گرفته  بود . بر همین اساس و در آستانه اشغال فلسطین توسط ژنرال آلنبی ، جیمز بالفور وزیرامور خارجه وقت انگلیس طی نامه ای  به لیونل والتر دوروچیلد  ، قول همکاری تمام عیاری را  در جهت تاسیس یک رژیم صهیونیستی در فلسطین به وی داد .  لذا  در زمانی  که آلنبی به سوی فلسطین می شتافت  ، بالفور نیز  جدی ترین گام را در  زمینه تشکیل یک رژیم صهیونیستی در فلسطین برداشت .  در همین زمان صهیونیست ها از نامه  بالفور و پیشروی ژنرال آلنبی به عنوان استجابت دیرینه دعای قوم یهود یاد می کردند . طی مدت سی سال و درحالی که مسلمان ها در اختلاف و چند دستگی  به سر می بردند  ، بریتانیا  زمینه را برای تشکیل رژیم صهیونیستی فراهم کرد. هجوم  صهیونیست ها  از سراسر جهان به فلسطین , تشکیل  گروه های نظامی صهیونیستی  ،در اختیار قرار دادن  امکانات مالی و اقتصادی ، تقویت وجهه صهیونیست ها در جهان از طریق رسانه های  بین المللی  و سرکوب مسلمانان فلسطین از جمله مهمترین اقدامات استعمار در جهت  تشکیل رژیم صهیونیستی بود . سرانجام پس از آمده شدن موقعیت ، انگلستان بر قیمومت و اشغال خود در فلسطین پایان داد و از آن جا خارج شد. پس از این واقعه ،  رژیم اشغالگر قدس موجودیت خود را  اعلام شد  و نخستین  جنگ اعراب و این رژیم  که منجر به پیروزی صهیونیست ها شد ، در گرفت .  پس از این وقایع مردم فلسطین قهرمانانه دست به تشکیل جنبش های آزادی بخش زدند و در این زمینه توانستند تا حدود زیادی موفق عمل نمایند . انتفاضه فلسطینیان و نهضت اسلامی مردم فلسطین به دور از صلاحدید احزاب سیاسی فلسطین تنها بر آزاد سازی قدس شریف از ید اشغالگران صهیونیست تاکید می کند.  
یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به تصریح یاد شده است ، دستگیری و حمایت از ملت های مظلوم و استکبار ستیز  جهان بوده است .  پس از  پیروزى انقلاب اسلامى ایران  ،  به پیشنهاد  حضرت امام خمینى (ره) و به منظورحمایت  از قیام مقدس مردم مظلوم فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس ،  روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان  1358به نام روز قدس نامگذاری شد و این امر در واقع تجدید عهد مردم ایران با آرمانهای ظلم ستیزانه برای مردم تمام جهان بود .امام خمینى(ره) پس از پیروزى انقلاب اسلامى در  پیامى که به همین مناسبت صادر نمودند ، فرمودند:بسم الله الرحمن الرحیم
من طى سالیان دراز،  خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون ،  این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت هاى اسلامى مى خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب وپشتیبانان آن  به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که ازایام قدر است و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد ،  به عنوان روز قدس  انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند.  ازخداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم . 
 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح‌الله موسوی الخمینی
قم :  16 مرداد 1358‌ برابر با  13رمضان 1399
قدس  نخستین قبله  مسلمانان جهان  سرزمین اصلى و وطن میلیون ها آواره مسلمان فلسطینى است که استکبار جهانى با همکاری صهیونیسم جنایتکار از سال   1948آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرارداد.
اساس پایه گذاری روز قدس ، کشاندن مسئله و مشکل فلسطین و طرح آن درمیان امت اسلامی است با تحکیم مبارزات مردمی با اشغال فلسطین . تا دولت ها نتوانند بدون توجه به افکار عمومی تن به سازش بدهند.

انفجار سفارت آمریکا در لبنان :
درچنین روزی در  سال 1361 ه ش سفارت آمریکا در  لبنان هدف بمبگذاری قرار گرفت و منفجر شد . این عملیات در  پاسخ به حمایت دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی در اشغال اراضی لبنان اتخاذ شده بود .

در گذشت صادق هدایت : 
صادق هدایت  در سال 1281 ه ش صادق هدایت در تهران به دنیا آمد .  پدرش هدایت قلی خان هدایت  و مادرش خانم زیورالملک هدایت  بود. صادق پس از طی دوره ابتدایی در مدرسه علمیه تهران و دوره  دبیرستان در دارالفنون ، وارد  مدرسه سن لویی تهران شد و در  آنجا  با زبان و ادبیات فرانسه آشنایی پیدا یافت .وی در  سال 1305 با استفاده از بورس دولتی برای ادامه تحصیل وارد بلژیک شد ودر دانشگاه گان  به تحصیل مشغول شد . او پس از مدتی آنجا را به قصد فرانسه رها کرد و به فرانسه رفت اما در فرانسه به دلیل مشکلات روحی و فکری خود دست به خودکشی زد اما وی  را نجات دادند. او  در سال 1309 عازم تهران شد  و به استخدام دولتی در آمد . هدایت  در همین دوره نوشتن را جدی گرفت و به نگارش آثار داستانی پرداخت . شاید به همین دلیل بود که نمی توانست در یک محیط باقی بماند و هر از گاهی از کار خود استعفا می کرد . او در سال 1314 عازم هند شد ودر آنجا  زبان پهلوی را به طور کامل آموخت . وی پس از آن به عنوان مترجم آثار ادبی و هنری در دانشکده هنر های زیبا مشغول به کار شد و مدتی بعد نیز به جمع نویسندگان مجله ادبی سخن پیوست . هدایت پس از مدتی به فرانسه بازگشت و نهایتا
بر اثر ناملایمات روحی درفروردین 1330 در همین شهر با  گاز  خودکشی کرد .   او را در قبر ستان  پرلاشز در پاریس دفن کردند . از آثار او می توان به رباعیات خیام ، مجموعه  «سایه روشن» شامل  س.گ.ل.ل ، زنی که مردش را گم کرد ، عروسک پشت پرده ، آفرینگان ، شبهای ورامین ، آخرین لبخند ، پدران آدم ، مجموعه «سگ ولگرد»شامل سگ ولگرد ، دن خوان ، کرج  ، بن بست  ، کاتیا ، تخت ابونصر ، تجلی ، تاریکخانه میهن پرست ، مجموعه «زنده بگور»شامل  زنده بگور ، حاجی مراد
اسیر فرانسوی ، داود گوژ پشت مادلن ،  آتش پرست ، آبجی خانم ، مرده خورها ، آب زندگی ، مجموعه «سه قطره خون» شامل : سه قطره خون ، گرداب  ، داش آکل  ، آینه شکسته ، طلب آمرزش ، لاله ، صورتکها ، چنگال ، مردی که نفسش را کشت ، گجسته دژ ، علویه خانم و مقالاتی در موضوعات مختلف در نشریات ادبی- هنری اشاره کرد . مهمترین اثر او که بارها مورد نقد و بررسی قرار گرفته است« بوف کور»  نام دارد . هدایت در این اثر به یک کشف اندیشمندانه با نگاهی سوررئالیستی و گاه ابزورد به دنیای پیرامونی خود می نگرد .  

آغاز محاکمه ایشمن :
درچنین روزی در سال 1961  محاکمه آدولف اییشمن یکی از فرماندهان نازیست که شمار زیادی از یهودیان را کشته بود مورد   محاکمه  قرار گرفت  . وی سپس به  اعدام محکوم گردید .وی  به دار آویخته شد و پس از آن جسدش را سوزاندند . 

حمله گستدره به لبنان :

در چنین روزی در سال 1996 میلادی  حملات وحشیانه صهیونیست ها به فرماندهی  شیمون پرز  به لبنان  آغاز شد . در این حملات  صدها هزار تن از مردم جنوب لبنان آواره  و شمار کثیری از مردم شهر قانا به خاک و خون کشیده شدند  .
 
خلع المتقی :
در چنین روزی در سال 333 ه ق خلیفه عباسی ابراهیم المتقی بن المعتمد بن احمد الموفق طلحه مشهور المتقی از منصب خلافتش در این کشور خلع شد . وی  بیت سو یکمین خلیفه عباسی به شمار می رفت .

محاصره فیینا :
در چنین روزی در سال 937 ه ق لشکر عثمانی به رهبری سلیمان قانونی محاصره شهر فیینا در اسپانیا را پس از چندین ماه به پایان برد .این عمل به دلیل به پایان رسیدن خوراک و همچنین فرا رسیدن فصل زمستان در آن سال به وجود آمد .
سلطان قانونی یکی از بزرگنرین پادشاهان عثمانی بود که بعد از فوت پدرش سلطان سلیم اول به حکومت رسید . وی در دروان حکومت خود با کشور های مختلف از جمله ایران و شاه طهماسب وارد جنگ شد . او به لیبی ، بخش بزرگی از تونس ، اریتره ، جیبوتی و سومالی تجاوز کرد .   

در گذشت احمد ثالث :
در چنین روزی در سال 974 ه ق سلطان عثمانی احمد ثالث که بیست و سومین پادشاه این کشور بود وفات یافت .

تولد شیخ احمد شرباصی :
در چنین روزی در سال 1336 ه ق شیخ احمد الشرباصی یکی از مشهور ترین علمای مصری دیده به جهان گشود . وی آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است که در حال حاضر منبع درسی بسیاری از دانشجویان است .

در گذشت سلیمان بن قاسم الجادوی :
در چنین روزی در سال 1373 ه ق یکی از مشهورترین روزنامه نگاران تونسی به نام سلیمان بن قاسم الجادوی به دنیا آمد . وی چندین روزنامه منتشر کرد که از میان آنها می توان به المرشد و ابونواس اشاره کرد .

استقلال ازبکستان :
در چنین روزی در سال 1412 ه ق جمهوری ازبکستان استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی سابق اعلام کرد .

تولد ژآک پره ور :
در چنین روزی در سال 1977 میلادی ژاک پره ور  شاعر مشهور فرانسوی دیده از جهان فروبست . او به هنگام مرگ 77 سال داشت .

نسبیت معرفی شد :
در چنین روزی در سال  1906 میلادی انیشتن تئوری نسبیت خود را به جهان عرضه کرد  . نسبیت او شامل دو نظریه عام و خاص است . نسبیت خاص فضای مطلق را به مفهوم ماکسولی آن  نفی کرد اما نسبیت عام فضای مطلق به مفهوم نیوتونی آن را  نابود ساخت.

پیروزی سوسیالیست ها :
در چنین روزی در سال 1924 میلادی سوسیالیست ها در انتخابات ریاست جمهوری دانمارک به پیروزی دست یافتند .

ترک جامعه ملل :
در چنین روزی در سال 1939 میلادی مجارستان جامعه ملل را ترک گفت .

تسخیر شهر آلمان :
در چنین روزی در  سال 1945 میلادی نیروهای آمریکایی شهر های مانهایم ، اوبر هوزن ، بوخوم ، اونال و اسن را به اشغال خود در آورد .

اعزام نیرو به الجزایر :
در چنین روزی در سال 1956 میلادی دولت فرانسه بیش از دویست هزار نفر از سربازان ذخیره خود را به الجزایر گسیل داشت .

دستگیری نرودا :
در چنین روزی در سال 1957 میلادی پابلو نرودا شاعر مشهور شلیلایی به دلیل سرودن اشعار مخالف دولت دستگیر و روانه زندان شد .

اسکار 55 :

در چنین روزی در سال 1983 میلادی و در پنجاه پنجمین مراسم اسکار فیلم گاندی با بازی بن کینگزلی و مریل اتریپ جوایز اصلی جشنواره را از آن خود کرد .

حمله به ویتنام :
در چنین روزی در سال 1984 میلادی نیروهای چینی  ویتنام را مورد تجاوز خویش قرار دادند.
 

58/01/22

نقد و بررسی گزارش كمیسیون حقوق بشر و كانون وكلا درباره وقایع گنبد به كوشش گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برای حقوقدانان و اعلام این نتیجه گیری كه گزارش مذكور جانبدارانه و بدون توجه به حقایق آشكار موجود ، نوشته شده است .

سخنان امام خمینی در جمع پرسنل نیروی هوایی و سپاه پاسداران انقلاب : خطاب به پرسنل نیروی هوایی : ارتش ضامن استقلال كشور ماست . ارتش ما از ماست و ما از ارتش ؛ ملت و ارتش از هم جدایی ندارند . خطاب به پاسداران انقلاب : ما همیشه محتاج به شما جوانان هستیم . ما بعدها هم برای كشورمان احتیاج به فعالیت شما جوانان برومند داریم .

ادامه محاكمه ها در دادگاههای انقلاب اسلامی علی رغم فشارهای داخلی و خارجی و اعدام چند نفر دیگر از سران رژیم سابق ؛ از جمله : سپهبد ناصر مقدم ، سپهبد مجیدی ، سرلشكر نشاط ، سرلشكر حسن پاكروان ، عباسعلی خلعتبری ، حسینعلی بیات ، سناتور علامه وحیدی ، سپهبد علی حجت كاشانی ، منصور روحانی و غلامرضا نیك پی .

تحلیل و بررسی وضع دادگاههای انقلاب ، عناصر دست اندركار و عوامل بقای آنها در گزارشی با عنوان " دادگاههای انقلاب تجلی خشم انقلابی ملّت ".

گزارش سری سفارت آمریكا در تهران از مسائل داخلی ایران به وزارت خارجه آمریكا : دولت بازرگان برای چه مدت دیگری به كار ادامه خواهد داد . بازرگان تا سلامت باشد ، جانشین ندارد . امام خمینی كنترل فوق العاده ای بر امور دارد . گروههای چپ در قیاس با اسلامی ها فاقد حمایت توده ای هستند . زندگی ساده ( امام ) خمینی و دنباله روی نخست وزیر و … از این امر ، فشار انفجارآمیز وضعیت اقتصادی را مهار خواهد كرد . ( امام ) خمینی كی وفات خواهد كرد . در این صورت جنبش چه مشكلاتی خواهد داشت ؟ و …

گزارش آسوشیتدپرس از اقدامهای آمریكا در جهت یافتن جایگزینی برای پایگاههای جاسوسی برچیده شدة آن كشور در ایران ؛ از جمله : ایجاد پایگاه در خاك تركیه ، سفارش هواپیماهای یو - 2 و قمرهای مصنوعی برای جاسوسی برفراز خاك شوروی . گزارش آسوشیتدپرس از فروش پنجاه فروند جنگنده اف - 5 آمریكایی به مصر كه 523 میلیون دلار بهای آن را عربستان سعودی پرداخت .

59/01/22

شروع آشوب در سیستان و بلوچستان

60/01/22

اعضاء هیئت حسن نیت كشورهای غیر متعهد بمنظور مذاكره و آشنایی مواضع ایران در قبال حنگ وارد تهران شدند.

62/01/22

امام: رفتن در خاك عراق هجوم به عراق نیست دفاع از اسلام و كشور اسلامی است. 

63/01/22 

مورفی فرستاده ویژه آمریكا برای بررسی اوضاع جنگ تحمیلی وارد خاورمیانه شد. 

64/01/22

دكوئیار از اظهار نظر پیرامون دعوت اخیر ایران (مبنی بر اعزام هیات پزشكی برای بازدید بیماران و مجروحین شیمیایی و مذاكره در مورد استفاده عراق از سلاح شیمیایی) خودداری كرد. (سخنان سخنگوی سازمان ملل)

67/01/22

آغاز عملیات بیت المقدس 5 ، این عملیات با رمز یا ابا عبد الله الحسین(ع) در منطقه عملیاتی پنجوین آغاز گردید . در پایان عملیات یاد شده  3500تن از نیروهای ارتش رژیم بعث عراق کشته و یا مجروح شدند .

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo