شهید آوینی

 

امروز یکشنبه چهاردهم فروردین سال 1384 هجری شمسی مقارن است با بیست و سوم صفرالمظفر سال 1426 هجری قمری و برابر است با سوم آوریل سال 2005 میلادی.

 در گذشت استاد عباس  سحاب : 
درچنین روزی در  سال1379هجری شمسی استاد عباس سحاب پدر علم جغرافیای ایران  در گذشت . به نقل از روزنامه همشهری : استاد عباس سحاب در سوم دیماه سال هزار و سیصد در روستای فم شهر تفرش دیده به جهان گشود.استاد سحاب از چهار سالگی به مکتب مرحوم آخوند ملاحسین شاهمیری رفت. در هفت سالگی برای ادامه تحصیل همراه پدر وارد مدرسه کمالیه تهران شد، زمانی که در مقطع دبیرستان به سر می برد، پدرش اصل کتاب جغرافیایی کار پینتر را از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده بود و با توجه به هزینه سنگین ترسیم نقشه های آن نتوانسته بود آن را چاپ کند. از طرفی با توجه به علاقه عباس به بازی با خط و کاغذ، پدر عباس او را به کار نقشه کشی و ترسیم نقشه های جغرافیایی تشویق کرد. در نتیجه در دوره دبیرستان اولین نقشه شهر تهران را با یک شیشه مرکب چین، چند قلم هاشور و یکی دو متر کاغذ کالک بعد از شش ماه به زبان لاتین تهیه کرد. بدین ترتیب در سال 1315  سنگ بنای نخستین موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی ایران در بخش خصوصی توسط استاد ابوالقاسم سحاب و فرزندش عباس گذاشته شد.
عباس در رشته هنرهای زیبا تحصیل کرد و برای ترسیم و تهیه نقشه های مناطق ایران وارد بیش از سی هزار روستا و شهر شد. او با ابداع سبکی نوین در کارتوگرافی به عنوان یکی از کارتوگرافان صاحب سبک در دنیا مطرح شد که تمام نقشه های او به نام خودش ثبت شده است. استاد بیش از هفتصد  اثر ثبت شده دارد که نقشه ها و اطلس های جغرافیایی گوناگون بیشترین و مهم ترین آثارش هستند. از مهم ترین آثار وی می توان به این موارد اشاره کرد: نقشه های استان ها و مناطق ایران  ،  نقشه های شهرهای ایران ،  نقشه های کشورها ،  نقشه های جغرافیایی و وسایل آموزشی . در سال 1334 ه ش  وی با همکاری موسسه کلبموس آلمان اولین کره جغرافیایی را به خط فارسی در جهان تولید کرد و علاوه بر آن اولین اطلس آموزشی به نام «نخستین اطلس جغرافیا» در سال 1342  توسط وی تهیه و چاپ شد.  این استاد و دانشمند نامی و پیشکسوت کارتوگرافی ایران در یکشنبه چهاردهم فروردین 1 1379 ه ش چشم از جهان فروبست.

تاسیس حزب اسلامی افغانستان :
در چنین روزی در سال 1348 ه ش حزب اسلامی افغانستان تاسیس شد . این حزب در حوزه عملیات جهادی علیه نیروهای اشغالگر شوروی فعالیت شایان توجهی را رقم زد . گلبدین حکمتیار بعدها رهبری این حزب را به عهده گرفت . بعدها ، حزب اسلامی مولوی خا لص و حزب اسلامی قاضی وقاد از پیکر حزب اسلامی حکمتیار منشعب شدند .  

آغاز قیام :
در چنین روزی در سال 1920 میلادی شماری از فلسطینیان  برضد توطئه بریتانیایی ـ یهودی علیه فلسطین ،  قیام کردند . این قیام کوچک را می توان سر آغاز مبارزه علیه اشغالگران صهیونیست دانست . دراین درگیری شماری از طرفین درگیر کشته و یا مجروح شدند .

ابوعلی حسین ابن سینا :
بنابر بر خی تواریخ در چنین روزی در سال 370 ه ق  ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا  ، معروف به شیخ الرییس پزشک ، ریاضیدان ، فیلسوف و منجم ایرانی  در خرمثین از توابع بخارا به دنیا آمد . وی در هجده سالگی    چنانکه خود نوشته است از تعلم همه علوم فارغ شد و دربیست و یک سالگی دست به تالیف و تصنیف زد . در بیست و دو سالگی پدرش در گذشت و ابن سینا متصدی شغل او شد . او بعد ها به علت  نابسامانی اوضاع سیاسی بخارا ، این شهر را ترک گفت  و به گرگانج  نزد خوارزمشاه رفت . سلطان غزنوی همان هنگام از او خواست که به غزنه رود اما بوعلی خواسته او را نپذیرفت . ابن سینا در بازگشت به گرگان با ابو عبید جوزجانی آشنا شد و هم در این سفر کتاب المختصر الاوسط ، کتاب المبدا والمعاد و مقداری از کتب قانون و نجات را تالیف کرد .حکیم  ابو علی  سینا در حدود 405 ه ق به ری رفت و در اوایل سال بعد به قزوین عزیمت کرد و از آنجا با سفر به همدان در این شهر  رحل اقامت گزید و نه سال در آن شهر ساکن بود تا اینکه در میان دیلمیان به وزارت رسید . بر اثر سعایت معاندان شیخ پس از وزارت ، چهار ماه به زندان افتاد و در این مدت چند کتاب و رساله مهم تالیف کرد . ابن سینا تا آخردر خدمت علاء الدوله کاکویه بود تا آنکه در سال 428ه . ق در همدان در گذشت . پیکر او در همدان  مدفون است . در مشرق زمین فلسفه یونانی هیچگاه مفسری با عمق و دقت ابن سینا نداشته است . وی  آرای  آنان را با نظرات یکتا پرستی اسلام در هم می  آمیخت و به این طریق در فلسفه مشا مباحثی آورد که در اصل یونانی آن سابقه ای نداشته است . او در حوزه علم طبابت نیز استادی حاذق و طبیبی عالم بود به گونه ا ی که بسیاری از بیماری های صعب العلاج آن دوران را درمان می کرد . وی  در حوزه نجوم و ریاضی نیز صاحب رای است . 

معاهده تافنه :
در چنین روزی در سال 1253 ه ق امیر عبدالقادر الجزایری معاهده تافنه را با فرانسویان ،  پس از  پیروزهای مختلف  بر آنان منعقد ساخت . پس از این قرار داد عبدالقادر برای اصلاح وضعیت کشورش و ترمیم شهر هایش بعد از جنگ های مختلف بازگشت و در این مسیر سعی کرد که تا حدود زیادی در جهت بهینه سازی وضعیت عمومی  کشورش بر آید . اما فرانسوی ها در سال 1839 میلادی این قرارداد را نقض کردند .

رفع تصرف عدوانی :
در چنین روزی در سال 1345 ه ق ایتالیا و یمن با یکدیگر قرار دادی را منعقد ساختند که بر اثر آن ایتالیا حق تسلط بر ساحل شرقی در یای سرخ را از دست می داد . ایتالیا در دوره حاکمیت موسولینی با اتخاذ سیاست جنگ وتجاوز حریم و مرز بسیاری از کشور ها را مورد تجاوز نظامی خویش قرار داد .

ترور مارتین لوتر کینگ :
در چنین روزی در سال 1968 میلادی مارتین لوتر کینگ رهبر سیاهپوستان آمریکایی ترور شد .لوتر کینگ در ایالت جورجیای آمریکلا دیده به جهان گشود . وی در حوزه احیا ء حقوق سیاهان رد آمریکا فعالیت های شایان توجهی انجام داد و در این زمینه توانست در سال 1956 دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا  را وادارد که مقوله تبعیض نژادی را در این کشور کان لم یکن اعلام کند .وی در سال 1963 جنبش عظیمی را راه اندازی کرد و توانست در سال 1964 میلادی جایزه نوبل صلح را از آن  خود سازد . لوتر کینگ  سرانجام در چنین روزی در سال 1968 به ضرب گلوله یک سفید پوست نژاد پرست از پای در آمد .

استقلال سنگال :
در چنین روزی در سال 1960 میلادی سنگال از کشور فرانسه مستقل شد . به همین مناسبت همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در  این کشور گرامی داشته می شود . سنگال کشوری است آفریقایی در منطقه استوایی آفریقای غربی و در جنوب غربی موریتانی . نژاد مردم این کشور سیاه ، سفید و دو رگه است و زبان رسمی آنان   فرانسه و سنگالی است . اکثر مردم این کشور پیرو دین اسلام و عده قلیلی از آنان نیز مسیحی می باشند . حکومت این کشور جمهوری می باشد . این کشور در سال 1960 پس از استقلال به عضویت  سازمان ملل متحد در  آمد .

در گذشت گراهام گرین : 
درچنین روزی در  سال1991میلادی گراهام گرین ازنویسندگان بر جسته بر یتانیایی دار فانی را وداع گفت . « آمریکایی آرام » ، « وزارت ترس » ، «پایان کار » و  « از در مان گذشته »  عناوین مهمترین آثار اویند .

تولد جرج هربرت :
در چنین روزی در  سال 1593 میلادی جرج هربرت شاعر انگلیسی به دنیا آمد . غالب اشعا راو رنگ و بوی عرفانی دارند . پنج آواز عرفانی عنوان مهمترین اثر اوست .

استالین دبیر کل :
در چنین روزی در سال 1922 میلادی استالین به عنوان دبیر کل حزب کمونیست انتخاب شد .

بر فراز اورست :
در چنین روزی در سال 1933 میلادی نخستین پروزا هوایی بر فراز کوه اورست انجام شد .

امضای طرح مارشال :
در چنین روزی در سال 1948 میلادی هری ترومن طرح  مارشال را امضا کرد . بر اساس این طرح پس از جنگ جهانی دوم آمریکا به کمک اقتصادی کشور جنگ زده در اروپا شتافت و مبلغ پنج بیلیون دلار را به شانزده کشور اروپایی کمک کرد . البته این اقدام آمریکا در جهت مبارزه با کمونیسم در این کشور صورت گرفت .

امضای ناتو :
در چنین روزی در سال 1949 میلادی چهار کشورایالات متحده آمریکا ، بریتانیا ، فرانسه و کانادا پیمان آتلانتیک شمالی را امضا کردند . پیمان ناتو در سال 1948 میلادی  منعقد شد .   پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو یکی از پیمان ها نظامی است که در حال حاضر تا حدود زیادی جنبه های دیپلماتیک نیز به خود گرفته است . این پیمان پس از جنگ جهانی دوم و در دوران جنگ سرد شکل گرفت . هدف  پیمان یاد شده جلوگیری ازنفوذ کمونیسم درکشورهای اروپایی بود . ده کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی به همراه کشور کانادا متعهد شدند درصورتیکه یکی ازاعضا مورد تجاوز قرارگیرد دیگراعضا به یاری اش بشتابند. پس از فروپاشی شوروی، دشمن مشترک کشورهای غربی از میان رفت و خطر اضمحلال و انحلال ناتو دوباره مطرح شد لذا این پیمان بر آن شد که بقای خود را در بسط تئوری جنگ و برخورد تمدن ها و گسترش کمربند امنیتی خود به سوی  شرق جستجو کند . هنری کیسینجر در این باره گفته است : نه تنها تاریخ به پایان نرسیده است، بلکه ما به دوران پیش از جنگ جهانی اول بازگشته ایم و خطر اتحادهای گروهی از کشورها در اروپا و سایر نقاط، جهان را تهدید می کند و ما (غرب) باید ناتو را به عنوان سازمان وحدت بخش کشورهای غربی حفظ کنیم. دبیر کل ناتو در چهلمین نشست بررسی امنیت جهانی صریحا از گسترش ناتو به مناطق مختلف جهان سخن گفت و خاطر نشان کرد :  این پیمان، امنیت (!) را، هر وقت و به هرجا که لازم باشد می برد. وی در همان سخنرانی تاکید کرد  این پیمان در نتیجه حضور مستقیم در افغانستان و بالکان و فعالیت غیر مستقیم در عراق، مرزهای توانائی خود را مدت هاست پشت سر نهاده است. ناتو در حال حاضر  استراتژی صدور امنیت را از طریق ورود اعضای جدید را دنبال می کند.  پس از ورود کشور های لهستان، چچن و مجارستان به این پیمان در حال حاضر هفت کشور دیگر بلوک شرق به عضویت ناتو پذیرفته خواهند شد

 
 

58/01/06

اعلام تمایل بازرگان بجهت مذاكره با خواسته‌های عرب‌زبانان ایران (در خوستان)

آغاز درگیری مسلحانه در گنبد كاووس .

گزارش تفصیلی حوادث امروز گنبد به نقل از منابع مختلف ؛ از جمله گزارش سازمان چریكهای فدایی خلق كه حاوی اعتراف به حضور مستقیم در ماجراست .

اطلاعیه عزالدین حسینی به عنوان رئیس هیأت نمایندگی خلق كرد درباره اقدامها و نتایج سفر هیأت اعزامی تهران به سنندج و تكرار مفاد قطعنامه هشت ماده ای و تاكید بر اینكه كردها " اصل انكارناپذیر و غیرقابل تعدیل حق تعیین سرنوشت " را بعنوان حق طبیعی خود و تمام ملل دیگر می دانند .

بركناری سرلشكر قره نی از سمت ریاست ستاد كل ارتش و انتصاب سرلشكر ناصر فربُد به جای وی .

وضعیت نیروهای مسلح ایران از دید رادیو بی.بی.سی : بازسازی ارتش از هم گسیخته ایران بسیار به كندی پیشرفته است و بسیاری از تجهیزات ، هواپیماها و هلی كوپترها به سبب نبودن لوازم یدكی و نبود كارشناسان فنی خارجی بدون استفاده مانده است . به دلیل اعدام یا بازنشستگی ، ارتش فرماندهان خود را از دست داده است .

اعلام كناره گیری رسمی ایران از پیمان سنتو به دولتهای پاكستان ، تركیه و انگلستان با توجه دادن به مفاد اطلاعیه مورخ 20/12/1357 وزارت امور خارجه ایران .

دانشجویان عرب مقیم ایران در اعتراض به پیمان صلح كمپ دیوید سفارت مصر در تهران را اشغال و بیانیه ای در این باره صادر كردند . همآوازی كاركنان مصری سفارت با دانشجویان در محكومیت پیمان مزبور . دولت ایران قطع رابطه با مصر را اعلام كرد .

63/01/06
قرارگاه مركز قدس كلیه نیروهای طرح لبیك یا خمینی را به حضور در جبهه‌ها دعوت كرد.

رئیس جمهور: امسال را به فضل الهی سال پیروزی جنگ اعلام می‌كنیم.

64/01/06
موضع‌گیری طارق عزیز بر اینكه یا صلح كامل و یا ادامه جنگ شهرها، نفت‌كشها.

تونس و عمان طی بیانه‌ای خواستار خاتمه فوری جنگ شدند.

دیدار وزرای خارجه عربستان و كویت روز یكشنبه با شازلی بن جدید پیرامون تحولات جنگ.

طارق عزیز و جورج شولتز در واشنگتن پیرامون جنگ و ایجاد صلح مذاكره كردند.

65/01/06

كاربرد سلاحهای شیمیایی توسط رژیم عراق پس از بیانیه شورای امنیت.

66/01/06
طارق عزیز: عراق اقدام سیاسی در جهت آتش‌بس با ایران را قبول نمی‌كند.

آنچه ما به دنبال آن هستیم حل و فصل فراگیر این مناقشه براساس پنج اصل اعلام شده توسط صدام در دوم اوت 1986 و قطعنامه شماره 582 شورای امنیت است.

67/01/06

آغاز عملیات بیت المقدس 4 با رمز مبارک یا ابا عبد الله الحسین

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo