شهید آوینی

 

امروز شنبه ششم فروردین سال 1384 هجری شمسی مقارن است با پانزدهم صفرالمظفر سال 1426 هجری قمری و برابر است با بیست و ششم مارس سال 2005 میلادی.

اعتراض به کمپ دیوید :
در  چنین  سال1358 هجری شمسی ، مردم همیشه در صحنه کشور مان در تظاهراتی تاریخی نسبت به امضای پیمان کمپ دیوید 
( صلح میان مصرو رژیم صهیونیستی ) خشم و انزجار خود را نسبت به مفاد این پیمان به نمایش گذاردند . انور سادات در طول ریاست جمهوری خود با امضای  پیمان ننگین کمپ دیوید با مناخیم بگین  به نوعی رژیم صهیونیستی را به رسمیت  شناخت و در پیمانی به نام کمپ دیوید  صدد صلح با این رژیم بر آمد .

آغاز عملیات بیت المقدس چهار : 
درچنین روزی در سال1367هجری شمسی عملیات بیت المقدس چهار در منطقه در بندیخان در سلیمانیه عراق آغاز شد . این عملیات به فرماندهی نیروی  زمینی سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی و  بارمزیا اباعبدالله (ع) آغاز شد . 

جنگ ِعِقاب   :
در چنین روزی در سال 609 ه ق دولت موحدین در مغرب  وارد جنگ عِقاب با صلیبیون   شدند . دراین جنگ لشگر های دولت موحدین  و جمعیت صلیبیون در اروپا با یکدیگر وارد جنگ در گیری شدند . دولت موحدین در قرن ششم هجری در کشور مغرب با هدف دعوت مردم به سوی دین اسلام در این کشور تشکیل شد . هدف اصلی این جنبش التزام به امر به معروف و نهی از منکر بود و قصد داشت که خلافت اسلامی را  به مسلمین بازگرداند . رییس این جنبش دینی که بعدها به دولت تبدیل شد ، شیخ محمد ابن تومرت نام داشت .  در اطراف وی افرادی از  شاگردانش با نام  عبد المون بن علی الکومی به تجهیز این  گروه پرداختند  . پس از آنکه عبد المومن بن علی دولت خود را در مغرب تشکیل داد و قوانین خاص را بر پا داشت به سوی آندلس رفت و خواست که این منطقه را به کشورش متصل سازد که البته با مقاومت مسیحیان این منطقه روبرو شد .
  
نزول قرآن به روایت مورخین غربی :
تواریخ غربی چنین روزی  را روز نزول قرآن و شب آن  را لیله القدر می شناسند . بر اساس  نوشته های مورخین غربی در چنین روزی در سال 610 میلادی  ، قرآن  کریم بر قلب پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی ( ص ) نازل شد . این امر با متون اسلامی متفاوت است . بر اثر  اساس روایات ماثوره اسلامی هریک از شب های نوزدهم ، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان ممکن   است شب قدر باشند اما در میان همین روایات  ، شب بیست و سوم  ماه مبارک رمضان مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است . شب قدر از آن جهت به " قدر"  نامیده شده  است که  این شب در میان شب های خداوند از ارج و رتبه ای بالا بر خوردار است . بر خی ازعلمای اسلامی  نامگذاری چنین شب هایی را به " قدر"  به این دلیل دانسته اند   که در این شب ها سختی و مشقت بر انسان بار می شود تا قدری از سنگینی بارامانت الهی را دریابد . برخی نیز ارج و رتبه  شب های پر فیض را نزول قرآن کریم می دانند .  نزول قرآن بر دو گونه است: نزول دفعى و نزول تدریجى. در نزول دفعى  قرآن بطـور کامل در شب قدر بر قلب رسـول اکرم(ص) نازل شد ودر  نزول تدریجی قـرآن کریم در مـدت بیست وسه سـال به تـدریج و به مناسبت ها و طبق رویدادها بر قلب پیامبر اکرم ص نازل گردید .

تولد رابرت فراست :
در چنین روزی در سال 1874 میلادی رابرت فراست شاعر مشهور آمریکایی دیده به جهان گشود . «جاده ساخته نشده » عنوان مهمترین اثر اوست . فراست در ابتدا به کار مزرعه داری مشغول بود . وی پس از مدتی حضور در انگلستان به شعر روی آورد و نخستین کتاب شعر خود را در  این کشور منتشر نمود . او بعدها به آمریکا مهاجرت نمود و در آن دیار به یکی از قدرتمندترین شاعران بدل شد .  «فاصله های  کوه ها»،  و «درخت بیننده » از دیگر آثار اویند . وی موفق شد در طول زندگی ادبی اش چهار بار  جایزه معتبر ادبی پولیتزر را در یافت دارد .

تولد جوزف کمپل :
د رچنین روزی در سال 1904 میلادی جوزف کمپل اسطوره شناس مشهور انگیسی به دنیا آمد . «تصاویر اسطوره ای » عنوان مهمترین اثر مکتوب اوست .

تولد تنسی ویلیامز :
در چنین روز ی در سال 1911 میلادی تنسی ویلیامز نمایشنامه نویس بر جسته آمریکایی به دنیا آمد . «گربه ای بر پشت بام » عنوان مهمترین نمایشنامه وی نام دارد .

تولد کریستیان بی آنفینسن :
در چنین روزی در سال 1916 میلادی آنفینسن شیمیدان مشهور آمریکایی متولد شد . او در حوزه فیزیولوژی تحقیقات بسیاری به انجام رسانده است . وی به سال 1972 میلادی جایزه نوبل شیمی را از آن خود کرد .

در گذشت والت ویتمن : 
در چنین روزی در سال 1892 میلادی والت ویتمن شاعر آمریکایی در سن هفاد و دو سالگی در گذشت . 
ویتمن در  سال 1819 در آمریکا به دنیا آمد . وی در میانه  جنگ های شمال و جنوب آمریکا در یکی از  بیمارستان های نظامی مشغول خدمت بود . ویتمن به سال 1881  میلادی شاهکار ادبی خود را  با نام  «علف ها» منتاشر ساخت . «سرود  درختان جنگل سرخ  »  از دیگر آثار آن شاعر بنام آمریکایی است .

محاصره یافا:  
در چنین روزی در سال 1799 میلادی ناپلئون یافا در کشور فلسطین  را به محاصره خویش در آورد .

نابودی کاراکاس :
در چنین روزی در سال 1812 میلادی بر اثر زلزله ای در کاراکاس نود درصد این شهر نابود شد . حدود بیست هزار نفر بر اثر این زلزله جان باختند .

نخستین کمپانی فیلم : 
در  چنین روزی در سال 1885 میلادی ، نخستین کمپانی فیلم تجاری با عنوان مپانی فیلم ایستمن آغاز به کار کرد .

پایان نخستین جنگ بالکان : 
در چنین روزی در سال 1913 بلغارسان منطقه آدریان پل را به اشغال خود در آورد . با این اشغال نخستین جنگ بلان پایان یافت .

حمله به اسن :
در چنین روزی در سال 1944 میلادی  و در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم بیش از هفتصد هواپیمای بریتانیا شهر اسن را مورد تهاجم نظامی  خویش قرار داد.

روز درختکاری  :
همه ساله چنین روزی به عنوان روزدرختکاری در کشور های لسوتو و اسپانیا گرامی داشته می شود .
 

58/01/06

اعلام تمایل بازرگان بجهت مذاكره با خواسته‌های عرب‌زبانان ایران (در خوستان)

آغاز درگیری مسلحانه در گنبد كاووس .

گزارش تفصیلی حوادث امروز گنبد به نقل از منابع مختلف ؛ از جمله گزارش سازمان چریكهای فدایی خلق كه حاوی اعتراف به حضور مستقیم در ماجراست .

اطلاعیه عزالدین حسینی به عنوان رئیس هیأت نمایندگی خلق كرد درباره اقدامها و نتایج سفر هیأت اعزامی تهران به سنندج و تكرار مفاد قطعنامه هشت ماده ای و تاكید بر اینكه كردها " اصل انكارناپذیر و غیرقابل تعدیل حق تعیین سرنوشت " را بعنوان حق طبیعی خود و تمام ملل دیگر می دانند .

بركناری سرلشكر قره نی از سمت ریاست ستاد كل ارتش و انتصاب سرلشكر ناصر فربُد به جای وی .

وضعیت نیروهای مسلح ایران از دید رادیو بی.بی.سی : بازسازی ارتش از هم گسیخته ایران بسیار به كندی پیشرفته است و بسیاری از تجهیزات ، هواپیماها و هلی كوپترها به سبب نبودن لوازم یدكی و نبود كارشناسان فنی خارجی بدون استفاده مانده است . به دلیل اعدام یا بازنشستگی ، ارتش فرماندهان خود را از دست داده است .

اعلام كناره گیری رسمی ایران از پیمان سنتو به دولتهای پاكستان ، تركیه و انگلستان با توجه دادن به مفاد اطلاعیه مورخ 20/12/1357 وزارت امور خارجه ایران .

دانشجویان عرب مقیم ایران در اعتراض به پیمان صلح كمپ دیوید سفارت مصر در تهران را اشغال و بیانیه ای در این باره صادر كردند . همآوازی كاركنان مصری سفارت با دانشجویان در محكومیت پیمان مزبور . دولت ایران قطع رابطه با مصر را اعلام كرد .

63/01/06
قرارگاه مركز قدس كلیه نیروهای طرح لبیك یا خمینی را به حضور در جبهه‌ها دعوت كرد.

رئیس جمهور: امسال را به فضل الهی سال پیروزی جنگ اعلام می‌كنیم.

64/01/06
موضع‌گیری طارق عزیز بر اینكه یا صلح كامل و یا ادامه جنگ شهرها، نفت‌كشها.

تونس و عمان طی بیانه‌ای خواستار خاتمه فوری جنگ شدند.

دیدار وزرای خارجه عربستان و كویت روز یكشنبه با شازلی بن جدید پیرامون تحولات جنگ.

طارق عزیز و جورج شولتز در واشنگتن پیرامون جنگ و ایجاد صلح مذاكره كردند.

65/01/06

كاربرد سلاحهای شیمیایی توسط رژیم عراق پس از بیانیه شورای امنیت.

66/01/06
طارق عزیز: عراق اقدام سیاسی در جهت آتش‌بس با ایران را قبول نمی‌كند.

آنچه ما به دنبال آن هستیم حل و فصل فراگیر این مناقشه براساس پنج اصل اعلام شده توسط صدام در دوم اوت 1986 و قطعنامه شماره 582 شورای امنیت است.

67/01/06

آغاز عملیات بیت المقدس 4 با رمز مبارک یا ابا عبد الله الحسین

 

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo