بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram
 
 

بيانات در دانشگاه علوم انتظامى‌

29/6/1390

بسم ‏اللَّه الرّحمن الرّحيم‏

تبريك عرض ميكنم به فارغ‌التحصيلان عزيز اين دانشگاه كه اكنون آماده هستند وارد عرصه‌ى عمل و انجام وظيفه شوند، و همچنين به جوانان عزيزِ سردوشى‌بگيرِ امروز كه خود را آماده كرده‌اند براى ورود در عرصه‌ى دانش و علم و آماده شدن براى انجام وظائف و كارهاى بزرگ. اين مراسم به بركت حضور شما جوانهاى عزيز و به بركت حضور در اين عرصه‌ى علمى، يكى از شيرين‌ترين و مطلوبترين مراسم ماست.

كارهائى هم كه انجام گرفت - مانور بسيار خوب اين ميدان - و نظم و انضباط نيروها، قابل تقدير است. اين تحرك و انضباط در انجام كارهاى متعارف، ميتواند نشانه‌اى باشد از وجود نظم و انتظام فكرى و روحى، كه عامل اصلى در عمل درست و صراط مستقيم است؛ و اميدواريم همين جور باشد.

آنچه من امروز ميخواهم به شما جوانان عزيزمان عرض كنم، اهميت نيروى انتظامى است؛ اهميت كارى است كه شما به آن همت گماشته‌ايد. اهميت نيروى انتظامى را بايد در اهميت امنيت اجتماعى دانست. هر اندازه كه امنيت براى يك ملت و يك كشور مهم است، به همان اندازه بايد به حافظان امنيت - كه يك مظهر برجسته‌ى آن، نيروى انتظامى است - اهميت داد. كارتان كار مهمى است. امنيت در يك كشور - چه امنيت اجتماعى و مدنى، چه امنيت روانى و اخلاقى - يكى از پايه‌ها و اركان اصلى پيشرفت و قوام و سربلندى كشور است. بدترين بلائى كه ميتوان بر سر يك ملتِ رو به رشد و پيشرفت وارد آورد، سلب امنيت است. وقتى امنيت وجود نداشت، فكر منتظم و به دنبال آن، عمل منتظم هم وجود نخواهد داشت و پيشرفت ميسر نخواهد شد. علاوه‌ى بر اينها، امنيت يك نياز اساسى براى انسانهاست. «الّذى اطعمهم من جوع و امنهم من خوف»؛(1) به عنوان دو نعمت بزرگ الهى، خداى متعال اين را به رخ مخاطبان اين آيه‌ى شريفه ميكشد: نجات از گرسنگى و نجات از ناامنى. اينها اهميت امنيت را نشان ميدهد.

علاوه‌ى بر اينها، در مواجهه‌ى ميان نيروى اهريمنىِ استكبار بين‌المللى - كه امروز خطر بزرگى براى ملتهاى مستقل است - يكى از كارهائى كه آنها به طور دقيق دنبال ميكنند، ايجاد ناامنى است؛ چه ناامنى اجتماعى، چه ناامنى اخلاقى و معنوى و روحى. ثابت شده است كه ترويج مواد مخدر به دنبال طراحى‌هاى پشت صحنه‌اى است كه سياستگذاران استكبار نسبت به كشورهاى مبغوضِ خودشان انجام ميدهند. عيناً همين مسئله در ترويج بى‌بندوبارى، در سست كردن ايمانها، سست كردن پايه‌هاى اخلاقى در يك جامعه وجود دارد. اينها همه، اهميت پاسدارى از امنيت را بيشتر ميكند. شما اين تكليف بزرگ را بر دوش گرفتيد، داريد وارد اين ميدان ميشويد؛ اين را قدر بدانيد.

امروز آن كسانى كه در قالب نيروى انتظامى سعى ميكنند آرامش را، امنيت را، آسايش خيال را براى آحاد شهروندان كشورمان فراهم كنند، در حقيقت به معناى واقعى كلمه، مجاهدان فى‌سبيل‌اللَّه هستند؛ اين بسيار باارزش است. لازمه‌ى اين سِمت مهم و اين عنوان بزرگ اين است كه هرچه ميتوانيد، كار را از آسيبهائى كه ممكن است در آن و بر آن وارد شود، مبرا كنيد. تأكيد هميشه‌ى ما در خطاب به نيروى انتظامى اين بوده و همين هم هست.

نيروى انتظامى، هم مظهر اقتدار نظام و نظمى است كه ميخواهد امنيت كشور را حفظ كند و تأمين كند و از آن پاسدارى كند، هم مظهر مهربانى و دلسوزى و روحيه‌ى رأفت و رحمت نظام نسبت به آحاد مردم است. اين دو تا در كنار هم و توأم با يكديگر بايد مورد توجه قرار بگيرد. در آموزشها، در دوره‌هاى گوناگونى كه براى كارآموزى بخشهاى مختلف تشكيل ميشود، اين را بايستى به آحاد نيروى انتظامى تعليم داد، تا جزو فرهنگ قطعى نيروى انتظامى بشود.

شما ميخواهيد پشتيبانان آسايش و آرامش فكرى مردم باشيد. بايستى مردم، هم قدرت و اقتدار شما را احساس كنند، هم رأفت و دلسوزى و امانت و محبت شما را نسبت به خودشان. شما جوانها استعداد كارهاى بزرگ را داريد. امروز نيروى انتظامى ما با گذشته‌ى خود، با آنچه كه در دهه‌هاى قبل بوده است، فاصله‌ى زيادى دارد و پيشرفت زيادى كرده است. پيشرفتهاى بيشترى هم جلوى روى شماست. عرصه‌هاى باز در مقابل شماست. با دانش، با تجربه، با تحقيق، با تأمل، با به كار گرفتن همه‌ى استعداد و ذخيره‌اى كه خداى متعال در وجود شما قرار داده است، ميتوانيد اين عرصه‌ها را فتح كنيد.

اساتيد محترم، فرماندهان محترم، يكايك كاركنان، و شما دانشجويان و فارغ‌التحصيلان، همه مخاطب به اين سخن هستيد. ان‌شاءاللَّه خداوند به شما توفيق بدهد. سربلندى ايران عزيز، ايران اسلامى، ايران پيشرو، در گرو اراده‌ى مستحكم و عزم راسخ جوانان و نخبگان ماست؛ كه امروز بحمداللَّه اين در سرتاسر كشور مشهود است و دنيا هم دارد اين را مشاهده ميكند و روزبه‌روز ان‌شاءاللَّه بهتر خواهد بود.

از خداوند متعال توفيقاتش را براى شما، دعاى مستجاب ولى‌عصر (ارواحنا فداه) را براى شما، و رضايت روح مطهر امام و شهيدان را از همه‌ى شما، مسئلت ميكنم.

1) قريش: 4

والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته‌

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved