بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار گردانهاى نمونه عاشورا و الزهراى بسيج

5/ 9/ 86

بسم ‏اللَّه الرّحمن الرّحيم‏‏

 

براى من بسيار شيرين و خاطره‏انگيز است كه با شما عزيزان - جمعى از بهترين جوانان اين كشور، مجموعه‏اى از بسيجيان دلاور - در اين ميدان ملاقات كنم و با جمعهاى ديگرى كه در سراسر كشور مانند شما اجتماع كرده‏اند، سخن بگويم.

بسيج مثل خود انقلاب از آيات الهى است. جنس بسيج هم از جنس انقلاب است. خصوصياتى كه انقلاب اسلامى را در همه‏ى تاريخِ انقلابها ممتاز ميكرد، تأثيرات آن را در اعماق دلهاى مردم در كشورهاى ديگر عمق ميبخشيد، اين خصوصيات در اين مجموعه‏ى عزيز و گرانبهائى كه نامش بسيج است، وجود دارد. همچنانيكه انقلاب يك پديده‏ى بى سابقه بود، بسيج هم يك پديده‏ى بى‏سابقه بود.

در كشورهاى مختلف با شكلهاى گوناگون نيروهاى مقاومت درست ميكنند. به تقليد آنها در رژيم طاغوت در اينجا هم چيزهائى درست كرده بودند، لكن جوهر و حقيقت بسيج از زمين تا آسمان با آنها متفاوت است. اگر در كارهائى كه ديگران از روى دست هم در سرتاسر جهان در كشورهاى مختلف انجام داده‏اند، تكيه بر ظاهر و بر ادعا و بر زرق و برق است و از باطن و معنا و روح خبرى در آن نيست، در بسيج درست بعكس است.

بسيج مستضعفين كه امام آن را بنياد كرد، سر تا پا روح بود، معنويت بود و جان بود. اتفاق افتاد كه آغاز ولادت بسيج نزديك شد به شروع جنگ تحميلى كه هشت سال اين ملت را به دفاع مشغول كرد. بنابراين بسيج از اوائل ولادت خود، وارد ميدان نبرد شد؛ آن هم نبردى سخت؛ نبردى كه يك طرف آن همه‏ى قدرتهاى بزرگ جهانى پشت سر رژيم متجاوز صدام بودند، يك طرف ملت ايران بود و نيروهاى مسلح ايران. در چنين جنگى بسيج وارد شد.

ورود بسيج در اين جنگ موجب شد كه صحنه‏ى جنگ در مقابل چشم حيرت‏زده‏ى همه‏ى مردم دنيا به سود معنويت - كه با دست خالى همراه بود، اما سرشار از ايمان بود - رقم بخورد و همه‏ى دنيا در برابر چشم خود ببينند كه چطور جوان ايرانى با سرمايه‏ى ايمان، با تكيه‏ى بر خدا، با اعتمادبه‏نفس وارد ميدان نبرد ميشود، پيچيده‏ترين تاكتيكهاى جنگى را طراحى ميكند و معجزه‏اى مثل فتح‏المبين و بيت‏المقدس در مقابل چشم دنيا ميگذارد. تاكتيكهائى كه جوانهاى مؤمن در عمليات بيت‏المقدس - كه منتهى شد به آزادى خرمشهر - به كار بستند و طراحى‏اى كه آنها كردند، تا امروز هم براى آن كسانى كه در مقوله‏هاى نظامى صاحب فكر و نظرند، درس‏آموز است؛ تاكتيكهاى پيچيده، پرتحرك، دشوار، به حسب ظاهر نشدنى، اما به دست معجزه‏گر جوان مؤمن ايرانى، جوان مبتكرِ متكى به خدا، عملى و شدنى و واقع شده، بى‏سابقه بود.

اين معنويت، اين تكيه‏ى به نيروهاى معنوى و ايمانى، اين اعتماد به نفس، اين شجاعت، اين حقير شدن همه‏ى جلوه‏هاى ظاهر زندگى مادى، حركت در راه رضاى خدا، در هيچ جا سابقه نداشت؛ همچنانيكه كه خودِ انقلاب اسلامى هم نظيرى و سابقه‏اى در تاريخ نداشت.

بسيج مثل انقلاب، مردمى بود و مردمى است. درست است كه شما در قالب مجموعه‏هاى وابسته‏ى به نيروى مقاومت، شكل گردانهاى رزمى ميگيريد، آمادگيهاى نظامى پيدا ميكنيد و در ميدان نبرد خودتان را نشان داديد و اگر يك روزى كشور باز نياز به نيروى نظامى و جنگى پيدا كند، در صفوف مقدم هستيد؛ اين درست است، اما جنگ همه‏ى محتواى بسيج نيست. بسيج، گسترده‏ى در همه‏ى عرصه‏هاى زندگى است. آن وقتى كه نوبت سازندگى است، بسيج پيشرو است؛ آن وقتى كه نوبت مددرسانى و خدمات است، بسيج پيشرو است؛ آن وقتى كه نوبت تحقيقات بسيار دقيق و ريز و حساس است، نيروهاى بسيجى در صفوف اولند. امروز شما نگاه كنيد در همين قضيه‏ى هسته‏اى، در اين فناورى پيچيده و بسيار دشوار، جوانهائى كه آنجا هستند، جوانهاى متدين و اجزاء طبيعى و حقيقى بسيج را تشكيل ميدهند. در همه جا همينجور است.

مؤسسه‏ى بسيار فعال و پيشروِ رويان، مرحوم دكتر كاظمى، افتخار ميكرد يك بسيجى است. جوانهاى مؤمن و فعال آن، طبيعتشان، جنسشان، جنس بسيج است؛ آنجا هم بسيج، آنجا هم ايمان، آنجا هم اعتمادبه‏نفس، كه از خصوصيت بسيجى است.

در همه‏ى عرصه‏هاى زندگى در كشور عزيز ما و در نظام جمهورى اسلامى، بسيج حضور دارد. يك بعدش، اين بعد نظامى است و تحركات نظامى و آموزشهاى نظامى و تربيت نظامى و انضباط نظامى. مثل خود انقلاب مردمى است. هر عنصرى، هر فردى، هر مجموعه‏اى كه بتواند اين خصوصيت انقلاب را با خود همراه داشته باشد، مثل انقلاب ماندگار و جاودانه است؛ مثل انقلاب مؤثر و فعال و اثرگذار در محيط حضور خود هست.

در ميدان سياست هم مردمى بودن، در ميدان سازندگى هم همينجور، در ميدان مديريت كلان كشور هم مردمى بودن، عنصر مردمى بودن. انقلاب مردمى است، بسيج هم مردمى است.

بسيج مثل انقلاب سيراب از معارف اسلامى و سلوك دينى است. انقلاب ما تحت تأثير جوسازىِ به اصطلاح انقلابيون ملحدى كه در سراسر جهان ادعاهاشان گوش فلك را كَر ميكرد، قرار نگرفت. مظهر اين تعبد و تمسك به دين، امام بزرگوار ما بود؛ يكپارچه متمسك به دين، در اصول و فروع، در معارف والاى اسلامى و در عمل فردى؛ انقلاب اينجور متولد شد. ملت به اين سمت حركت كردند، اين را خواستند، براى اين جان دادند. بسيج هم همينجور متولد شد. بسيج يك مجموعه‏ى دينى است.

در ميدانهاى نبرد هشت ساله هيچكس به جوانهاى بسيجى نميگفت شما بياييد اينجور توسل كنيد، اينجور توجه كنيد، اينجور عبادت كنيد، اينجور دعا كنيد؛ از درون ميجوشيدند، دلشان و ايمانشان آنها را به سمت تعبد ميبُرد. بافت وجودى آنها كه در آن ميدان دشوار جلاى بيشترى هم پيدا كرده بود، به آنها مى‏آموخت چگونه خدا را عبادت كنند؛ و عبادت ميكردند. اين چيزهائى كه ميشنويد و در كتابهاى يادگار از آن دوران ميخوانيد از عبادت بسيجيها، از تضرع و اشك زلال جوانهاى بسيجى در ميدانهاى جنگ، اينها جوشيده از دل آنها بود. هيچ كسى نميتواند اين را به كسى ياد بدهد. اينها يادگرفتنى نيست، اينها از درونِ دل و از عمق جان جوشيدنى است. بسيج يك موجود متدين و متشرع است.

بسيج مثل انقلاب با دشمنان سازش‏ناپذير است. انقلاب اسلامى را زير فشار قرار دادند براى اينكه به سود قواعد ظالمانه‏ى جهانى از جايگاه خود عقب‏نشينى كند؛ انواع فشارها را بر انقلاب و بر نظام جمهورى اسلامى به اين منظور وارد كردند كه يكى‏اش تحميلِ هشت سال جنگ بر اين كشور بود. انقلاب تسليم نشد، امام تسليم نشد، بسيج هم در مقابل فشارها و قواعد ظالمانه و جوسازيها هرگز تسليم نميشود و يك قدم به عقب نميرود.

بسيج در واقع آن پوششى است، آن قالبى است كه بهترين جوانان اين كشور براى رسيدن به آرمانهاى بلند اين ملت بزرگ، ميتوانند در زير اين پوشش گرد هم بيايند و جمع بشوند. بسيج، پير و جوان و زن و مرد و اين قشر و آن قشر نميشناسد. هر كدام از ما آن روزى كه به معناى حقيقى كلمه بتوانيم خود را بسيجى بدانيم، بايد افتخار كنيم؛ و افتخار ميكنيم.

براى همين خصوصيات است كه دشمنان اين انقلاب يكى از اصلى‏ترين نقاط حمله‏ى خود را هميشه بسيج قرار داده‏اند. بسيج را متهم كردند. در ميدانهاى سياسى، بازيگران سياسى هرچه خواستند عليه بسيج گفتند. بسيج، آرام - مثل يك اقيانوسِ آرام و پر عمق - در پاسخ به آنها چيزى نگفت و چيزى نميگويد؛ و چيزى نگوئيد.

بسيج يعنى آن مجموعه‏ى بهترين عناصر يك كشور كه همت ما، عشق ما، اميد ما اين است كه اين مجموعه فراگير باشد؛ همه‏ى افراد اين ملت بزرگ را در بر بگيرد. همينجور هم هست؛ ما ميگوئيم بيست ميليون، اما در واقع، بسيج دهها ميليون بيشتر از اين تعدادها و مقدارها بايد باشد و به اميد خدا هست و خواهد بود.

وقتى اين ملت ايستاده است، وقتى اين ملت حاضر نيست از آرمانهاى بلند خود دست بكشد، وقتى اين ملت اسير جوسازيهاى دشمنان نميشود، وقتى اين ملت با بازيهاى سياسى معمول و مرسوم در دنيا قدمش نميلغزد و از راه مستقيم خود عدول نميكند، وقتى اين ملت پرچم اسلام را با دستهاى قدرتمند خود بلند ميكند و ملتهاى اسلامى و همه‏ى امت اسلامى را با حضور خود و وجود خود دلگرم ميكند، اين نشاندهنده‏ى اين است كه بسيج موفق بوده است و موفق خواهد بود و دشمنان بسيج و مراكز و دستگاههائى كه به خاطر دشمنى با انقلاب و با آرمانهاى انقلاب با بسيج دشمنند، بايد اذعان كنند، اعتراف كنند كه شكست خورده‏اند.

نيروى عظيم بسيج، نيروى عظيم ملت ايران است. جوانان عزيز! پسران! دختران! قشرهاى مختلف! عناصر مؤمن و شاداب و مبتكرى كه در اين قالب بزرگ و مجموعه‏ى عظيم قرار گرفته‏ايد! هرچه ميتوانيد كيفيت خودتان را بالا ببريد تا بتوانيد بر روى فضاى عمومى جامعه اثر بگذاريد و جوانهاى بيشتر و مجموعه‏هاى بيشترى را به آن مركزيت اصولى و آرمانى نزديك كنيد. مجموعه‏هاى مردمى بسيج، بايد فكرشان اين باشد؛ مديران و اداره كنندگان و سرپرستان بسيج هم بايد همين را فكر كنند.

امروز نظام مقدس جمهورى اسلامى به بركت همين عناصر سازنده‏ى خود - كه عناصر سازنده‏ى بسيج هم همانهاست - توانسته است به سمت آرمانها پيش برود؛ ميدان را از دست دشمنهاى خود بگيرد. امروز ما كجا قرار داريم، بيست سال پيش، بيست و پنج سال پيش كجا بوديم؟ در همه‏ى ميدانها ملت ايران جلو آمده و دشمنان ملت ايران در همه‏ى ميدانها و عرصه‏ها اعتراف ميكنند كه در مقابل ملت ايران كم آورده‏اند. و ملت ايران توانسته است اين حركت بزرگ خود را دنبال بكند. ملتهاى ديگر هم به شما نگاه ميكنند. ملت مظلوم فلسطين، ملت خون داده و مظلوم عراق به شما نگاه ميكنند. نشاط شما، ايستادگى شما، سربلندى شما، عزم و اراده‏ى شما در روحيه‏ى آنها اثر ميگذارد. امروز مى‏بينيد امريكائيها و همدستانشان باز براى اينكه شايد بتوانند خودشان را به مقاصد شومشان نزديك بكنند، دست زدند به تشكيل كنفرانس پاييزى، كه من در روز عيد فطر هم اشاره كردم؛ «پاييزى» است؛ خزان‏زده است؛ اسمش رويش است. اميدوارند كه بتوانند به اين وسيله به دولت جعلىِ غاصب صهيونيست كمكى برسانند؛ جبران شكستهاى گذشته را بكنند و براى مسئولان امروز كاخ سياه آبروئى درست كنند. امروز همه در دنيا و سياستمداران از پيش، ميدانند كه اين كنفرانس - كه چند روز ديگر تشكيل خواهد شد - شكست‏خورده است. اين به خاطر چيست؟ به خاطر بيدارى ملت فلسطين است. و بيدارى ملت فلسطين گره خورده است به بيدارى ملتهاى ديگر، و در رأس آنها، ملت عظيم و بزرگ ايران، شما جوانان مؤمن. حركت شما، شعار شما، حضور شما، فعاليت شما، در قضاياى جهانى به همين نسبت اثر ميگذارد.

پروردگارا! روح مطهر امام را كه اين جوانان عظيم ساخته و پرداخته‏ى آن ايمان و روح بلند و بزرگند، روز به روز بر علو درجاتش بيفزا. پروردگارا! شهداى عزيز اين ملت را، شهداى نيروهاى مسلح را، شهداى بسيج را، كه مظلومانه و شجاعانه - مثل مقتداشان اميرالمؤمنين كه هم مظلوم بود، هم شجاعترين بود در ميدانهاى نبرد - به شهادت رسيدند، با شهداى كربلا محشور كن. پروردگارا! اين جوانان عزيز ملت ايران را به ملت ايران ببخش. پروردگارا! روز به روز بر افتخارات ملت ايران و جوانانشان بيفزا.

 

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved