بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در مراسم مشترك دانش‏آموختگى دانشگاههاى افسرى ارتش

2/ 8/ 86


بسم ‏اللَّه الرّحمن الرّحيم‏‏


هم به عزيزان دانش‏آموخته‏اى كه دوره‏ى دانشگاههاى افسرى را طى كردند و هم به جوانان عزيزى كه امروز سردوشى گرفتند و به طور رسمى به ارتش جمهورى اسلامى ايران ملحق شدند؛ گلهاى تازه دميده‏ى اين بوستان رنگين و ميوه‏هاى تازه رسيده‏ى اين باغستان پر بركت، صميمانه تبريك عرض ميكنم.
شما جوانهاى عزيز بهترينها را انتخاب كرديد: دانش، پاكيزگى و پاكدامنى و حضور فعال در ميدان پرافتخار دفاع از كشور و ملت. در نهج‏البلاغه درباره‏ى نيروهاى مسلح جمله‏اى هست كه در زبانها و نوشته‏ها تكرار ميشود و اين جمله خيلى درخور تأمل و تدبر شماست كه: «فالجنود باذن اللَّه حصون الرّعيّه»؛ باروهاى مستحكم ملت و كشور؛ اين مهمترين خصوصيت نيروهاى مسلح است.
يك ملت براى اينكه قله‏هاى كمال مادى و معنوى و قله‏هاى عزت و شرافت را فتح كند، به امنيت و به آسوده‏خيالى از تهاجم دشمنان احتياج دارد. بدون احساس امنيت و بدون حضور آرامش و اطمينان، در هيچ كشورى نه علم ميتواند پيشرفت كند، نه مقامات معنوى و اخلاقى ملتها ميتواند به آن نقطه‏ى مطلوب برسد. دنيا و آخرت را با امنيت ميتوان تأمين كرد. امنيت را چه تأمين ميكند؟ در دنيائى كه انگيزه‏هاى قدرت‏طلبانه هست، انسانهاى شيطان‏صفت هستند، جهانخورانِ دنبال جهانگشائى در گوشه و كنار آن هستند، ملتها چگونه ميتوانند امنيت خود را به دست بياورند و حفظ كنند؟ اين سهم نيروهاى مسلح است.
در هر كشورى نيروهاى مسلحند كه با اقتدار خود، با هوشيارى و آمادگى خود، با پيمان عميقى كه با ملت در دل و زبان خود ميبندند و خود را در مقابل خدا و وجدان خود متعهد ميكنند، همان باروهاى مستحكم را به وجود مى‏آورند. اين مخصوص امروز نيست؛ در هميشه‏ى دنيا كانونهاى ناامن‏ساز در دنيا وجود داشته‏اند و ملتهائى توانسته‏اند خودشان را حفظ كنند كه اين هوشيارى در آنها وجود داشته باشد.
البته نيروهاى مسلح، تنها وارد اين عرصه نميتوانند بشوند؛ ملت بايد بهوش باشد، آحاد ملت بايد اين احساس مسئوليت را در مقابل امنيت ملى در همه‏ى وجود خودشان حس كنند. نيروهاى مسلح بازوهاى توانا و نيرومند چنين ملتى هستند.
امروز به حول و قوه‏ى الهى ملت ما از چنين احساسى برخوردار است و من نيروهاى مسلح توانا و سرافراز خودمان را مى‏بينم كه متناسب با همين احساس شكوهمند ملى شكل گرفته‏اند. شما تجربه‏ى طولانى و پرارزش فرماندهانى را پشت سرتان داريد كه اثبات كردند كه تا آخرين قطره‏ى خون خودشان ايستاده‏اند. گفتن اين حرفها به زبان آسان است؛ لكن در ميدان عمل مردان پولادين، مردان صاحب عزم، مردانى كه سخن خود را در عمل تصديق كنند، لازمند تا بتوانند اين گفته‏ها و اين شعارها را در عمل خودشان محقق كنند. اينجور افراد را شما در ارتش سرافرازتان، در سپاه پاسداران انقلابى سربلندتان و در نيروهاى عظيم و انبوه بسيجى‏تان كم نداشتيد؛ چهره‏هاى پرافتخار و صادق؛ شما دنباله‏روان آنها هستيد.
جوانهاى عزيز! عزيزان من! از اين فرصت جوانى استفاده كنيد؛ خود را با ايمان، با عزم قوى، با حفظ پاكدامنى و پارسائى بسازيد و همچنانى كه امام على (عليه‏السّلام) فرموده است، خود را باروهاى مستحكم و سربلند اين ملت قرار بدهيد. همه‏ى انسانها زندگى ميكنند، اما همه‏ى زندگيها مايه‏ى سرافرازى دنيوى نيست؛ بعضى زندگيها براى خود آن شخص و براى ملت او مايه‏ى سرافكندگى است. اما زندگى انسانهاى مؤمن و صادق، براى خودشان، براى خانواده‏شان، براى ملتشان و براى تاريخشان مايه‏ى سربلندى است. كوشش كنيد از اينگونه افراد باشيد؛ و ميتوانيد.
رحمت خدا بر شهيد ستارى كه اين دانشگاه به نام اوست و اينجا را او بنيانگذارى كرد. خوشبختانه امروز دانشگاههاى نيروهاى زمينى و هوائى و دريائى و نيروهاى اطلاعاتى ما با ظرفيتهاى خوبى مشغول كارند؛ اين ظرفيتها بايد افزايش پيدا كند. عمق درسها، كارآمدى درسها، تلاش استادان و دانشجويان بايد از آنچه كه هست، باز هم بيشتر شود. استعداد ايرانى و توانائيهاى ملى ايرانيان اقتضاء ميكند كه نوآوريها در بخش نيروهاى مسلح ما از جمله در ارتش جمهورى اسلامى ايران و نيروهاى سه‏گانه‏ى آن، روزبه‏روز بيشتر شود. پژوهش، نوآورى، كارآزمودگى، انضباط كامل، چيزهائى است كه بايست در اولين قلمهاى فهرست وظائف شما وجود داشته باشد. روح اين همه، ايمان و تقواى شماست. يك روز اينجور به ملت ما و به خود نيروهاى مسلح باورانده بودند كه لباس ارتشى با ديندارى سازگار نيست. ارتشيان غيور ما، خلاف اين را به اثبات رساندند؛ نشان دادند كه دوره‏هاى تحصيلى ارتش و دوره‏هاى كارى و مراكز گوناگون ارتش، جايگاه رشد ايمان و بصيرت دينى است. امروز جوانان ارتشى ما، در دين، در تقوا، در پاكدامنى، جزو بهترين جوانان ما هستند. فداكاريهائى هم كه اين عزيزان كرده‏اند، مثل همه‏ى سرافرازان نيروهاى مسلح، نامهائى را از اينها بر پيشانى بلند اين كشور و اين ملت تا ابد ثبت كرده است. اينها را جزو برنامه‏هاى حتمى خودتان به حساب بياوريد. كيفيت درسها و كارآمدى آموزشها را روزبه‏روز بيشتر كنيد و ان‏شاءاللَّه خودتان را براى به عهده‏گيرى مسئوليتهاى بزرگ در ارتش جمهورى اسلامى ايران و در سطح فعاليتهاى عمومى كشور آماده كنيد.
اميد است كه پروردگار عالم به شما توفيق بدهد و قلب مقدس امام زمان (ارواحنا فداه) و روح مطهر شهيدان از شما شادمان باشد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركات

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved