بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در خطبه‏هاى نماز عيد سعيد فطر‏

13/ 8/ 84

خطبه‏ى اول‏
 بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم

الحمدللَّه ربّ العالمين نحمده و نستعينه و نستغفره و نتوكّل عليه و نصلّى و نسلّم على حبيبه و نجيبه و خيرته فى خلقه سيّد الأنبياء و المرسلين ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيّما بقيّةاللَّه فى الأرضين و صلّ على ائمّة المسلمين و حماة المستضعفين و هداة المؤمنين. قال اللَّه الحكيم: «و لتكملوا العدّة و لتكبّروا اللَّه على ما هداكم».

عيد سعيد فطر را به همه‏ى آحاد ملت مسلمان ايران و به همه‏ى امت اسلامى و به شما نمازگزاران عزيز تبريك عرض مى‏كنم. گذراندن ماه رمضان با عبادت، با روزه‏دارى، با توسل و ذكر و خشوع و ورود در روز عيد فطر، براى مؤمن يك عيد به معناى حقيقى است. اين عيد از جنس جشن‏هاى مادى دنيوى نيست؛ اين عيدِ رحمت خداست؛ اين عيدِ مغفرت الهى است؛ اين عيدِ شكر و سپاس مردمى است كه موفق شده‏اند ماه رمضان را با عبادت حق و با ورود در ضيافت پُرشكوه الهى به سلامت و عافيت بگذرانند و در ماه رمضان در حد وسع و توان و امكان خود، از ذكر و دعا و توسل و خشوع و روزه و نماز بهره ببرند. اين عيدِ مسلمانانى است كه پايان يك دوره‏ى عبادت و رياضت را با اميد مغفرت و پاداش الهى به روز فطر رسانده‏اند.

در روايتى است از سُويد بن غَفَله - كه از دوستان اميرالمؤمنين است و درباره‏ى او اين‏طور گفته‏اند كه «من كان من اولياء اميرالمؤمنين»؛ از نزديكان اميرالمؤمنين بوده است - كه مى‏گويد روز عيد فطر در خانه‏ى اميرالمؤمنين بر او وارد شدم. «فاذا عنده فاثور اى خوان»؛ در مقابل او سفره‏يى گسترده شده بود و حضرت مشغول غذا خوردن بودند. «و صحفة فيها خطيفة و ملبنة»؛ غذاى بسيار متواضعانه‏يى در مقابل حضرت گذاشته شده بود. «خطيفة» غذايى است كه در حداقل امكان براى كسى تهيه مى‏شود؛ مثلاً مقدارى شير و مقدارى آرد مخلوط مى‏كردند؛ غذاى كاملاً فقيرانه. «فقلت يا اميرالمؤمنين يوم عيد و خطيفة؟»؛ عرض كردم يا اميرالمؤمنين! شما روز عيد چنين غذاى كم‏اهميت و كم‏ارزشى مى‏خوريد؟ معمول اين است كه در روزهاى عيد، مردم بهترين غذاهاى خود را مى‏خورند؛ شما به اين غذا اكتفا كرديد؟ «فقال: انّما هذا عيد من غفر له»؛ فرمود امروز، روز عيد است؛ اما براى كسانى كه مورد مغفرت الهى قرار گرفته باشند. يعنى عيد بودنِ امروز به خوردن غذاهاى رنگين و دل‏خوش كردن به شادى‏هاى كودكانه نيست؛ اين عيد واقعى است براى كسانى كه بتوانند و توانسته باشند مغفرت الهى را براى خودشان تحصيل كنند. در يك جمله‏ى ديگر اميرالمؤمنين فرمود: «انّما هو عيد لمن قبل اللَّه صيامه و شكر قيامه»؛ عيد فطر، عيد است براى كسى كه خدا روزه‏ى او را مورد قبول قرار دهد و نماز و عبادت او را مورد شكر و سپاس خود قرار دهد. «و كلّ يوم لا يعصى اللَّه فيه فهو يوم عيد»؛ آن روزى كه من و شما اين توفيق را پيدا كنيم كه هيچ معصيتى از ما سر نزند، روز عيد و شادمانى است.

البته گفته شده است در عيد فطر به يكديگر تحيت بگوييد؛ لباسهاى تازه‏ى خود را بپوشيد؛ آن روز را روز عيد و شادمانى بدانيد؛ اما جوهر اين عيد عبارت است از توجه به معنويت و طلب مغفرت و درخواست رحمت پروردگار.

برادران عزيز! خواهران عزيز! شما روزه‏داران مؤمن در سرتاسر ماه رمضان با روزه‏ى خود - براى كسانى كه روزه بر آنها واجب بوده است - با عبادت خود، با دعاى خود، با توسل خود، با احياى خود، با تلاوت قرآنى كه كرديد، با ذكر و خشوعى كه به خرج داديد، اين فرصت را براى خود به وجود آورديد كه دلهاى خود را به خداى متعال نزديك كنيد؛ اين فرصت را مغتنم بشماريد؛ اين دستاورد را بزرگ بدانيد و آن را براى خودتان حفظ كنيد. ملت ما ملت مؤمنى است؛ دلهاى جوانان ما پاكيزه و نورانى است؛ زنان و مردان ما در سرتاسر كشور ارتباط قلبى‏شان با خداى متعال صادقانه است؛ اين فرصت بزرگى است براى ملت ما كه بتواند جلب رحمت الهى بكند.

پروردگارا! به محمد و آل محمد ملت ما را در ميدان‏هاى معنويت، در ميدان‏هاى رشد و شكوفايى مادى، در عرصه‏هاى فردى و اجتماعى، موفق و مؤيد بدار. پروردگارا! به ما توفيق پرهيزگارى و كسب تقوا و حفظ تقوا عنايت كن. پروردگارا! ملت ما را عزيز و سربلند كن؛ رحمت و مغفرت خود را شامل حال همه‏ى ما و گذشتگان ما قرار بده؛ دعاى حضرت بقيةاللَّه (ارواحنافداه) را شامل حال ما بگردان.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم.
 قل هو اللَّه احد. اللَّه الصّمد. لم يلد و لم يولد. و لم يكن له كفواً احد.

 

خطبه‏ى دوم
 بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏

الحمدللَّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيّما علىّ اميرالمؤمنين و الصّدّيقة الطّاهرة و الحسن و الحسين سيّدى شباب اهل الجنّة و علىّ‏بن‏الحسين و محمّدبن‏علىّ و جعفربن‏محمّد و موسى‏بن‏جعفر و علىّ‏بن‏موسى و محمّدبن‏علىّ و على‏بن‏محمّد و الحسن‏بن‏علىّ و الخلف القائم المهدىّ صلواتك عليهم اجمعين و صلّ على ائمّة المسلمين و حماة المستضعفين و هداة المؤمنين. اوصيكم عباداللَّه بتقوى‏اللَّه.

خدا را سپاسگزاريم كه در عرصه‏هاى مختلف، ملت ما را موفق كرد. سال گذشته در چنين روزى، در خطبه‏ى عيد فطر به ملت ايران عرض كرديم كه خود را براى انتخابات رياست جمهورى آماده كنند. در اول سال هم به مردم عرض كرديم كه امسال را «سال وحدت ملى و مشاركت عمومى» قرار دهند. ملت عزيز ما با اجابت اين درخواست متواضعانه، در ميدان انتخابات با شادمانى و سرافرازى و با شور و نشاط وارد شد و انتخابات يادگار ماندنى‏يى در كشور و در تاريخ جمهورى اسلامى آفريد. حركت ملت ايران به سمت آرمانها روزبه‏روز بايد جدى‏تر و منطبق با اصول و ضوابط، پيشتر و پيشتر برود و ملت ما آماده است. هر چند دشمنان اين ملت و دشمنان نظام جمهورى اسلامى - كه نظام برآمده‏ى از دل مردم و عقيده‏ى مردم و اراده‏ى مردم است - در طول اين بيست و چند سال سعى كرده‏اند پرتو انقلاب اسلامى را كمرنگ جلوه دهند، اما نه در داخل كشور و نه در سطح دنياى اسلام موفق نشده‏اند. درست است كه اگر تبليغات سوء دشمنان شما نبود، امروز برادران شما در همه‏ى اقطار اسلامى، بلكه اقطار عالم، با شگفتى‏هاى بيشترى از كار اين ملت آشنا مى‏شدند، اما با وجود آن تبليغات هم امروز ملت ايران در تصوير جهانى از خود، يك ملت شجاع، داراى عزم و اراده، داراى آرمانهاى بلند، داراى همت و استعداد و توانايى معرفى شده است. شما در دنيا ملتى معرفى شده‏ايد كه هر هدفى را مد نظر بگيرد و بجد دنبال كند، به آن دست خواهد يافت؛ حقيقت قضيه هم همين است. جنجال‏هايى هم كه مى‏كنند، به خاطر همين است. تنها يك نكته از خصوصيات ملت ايران را ما بايد اضافه كنيم و بر آن تأكيد كنيم و آن، مظلوميت ملت ايران است. ملت ما ملتى است شجاع، با عزم و تصميم و اراده و مظلوم. مظلوم از سوى چه كسانى؟ از سوى زورمداران و زرمدارانى كه برايشان نه بشر مهم است، نه حقوق انسانها مهم است، نه شرافت مهم است؛ برايشان سلطه و قدرتِ بى‏مسؤوليت و بى‏انتها اهميت دارد و در سطح جهان دنبال آن هستند.

سيزدهم آبان، روز نماد مظلوميت ملت ايران است. ملت ايران در سيزدهم آبان مظلوميت خود را فرياد كرد. اسنادى كه از لانه‏ى جاسوسى بيرون آمد و در حدود صد جلد حقايقى آشكار شد - كه موجود است و چاپ شده و در دسترس همه است - نشان مى‏داد كه دولت امريكا عليه ملت ايران و منافع ملت ايران - بخصوص بعد از پيروزى انقلاب اسلامى - لحظه‏يى را فروگذار نكرده است. منتها اين ملت بزرگ از آن مظلوم‏هايى نيست كه تن به ظلم بدهد؛ مظلوم است، اما در مقابل ظلم مى‏ايستد و آن را تحمل نمى‏كند.

از ماجراى سيزدهم آبان سالهاى زيادى گذشته و آن قضيه به تاريخ پيوسته است؛ اما حقيقتى كه ماجراى سيزدهم آبان و تسخير لانه‏ى جاسوسى نماد آن بود - يعنى مظلوميت ملت ايران و عدم تحمل ظلم از سوى ملت ايران در مقابل هر كس - به حال خود باقى است. امروز هم همين‏طور است. امروز هم ما به كسى ظلم نمى‏كنيم؛ ما به هيچ ملتى تجاوز نمى‏كنيم؛ ما حقوق هيچ ملتى را در هيچ نقطه‏يى از عالم پامال نمى‏كنيم؛ اما اگر قدرتمداران عالم بخواهند طبق عادتِ خودشان حقوق ملت ما را پامال كنند، ملت ما ظلم را از سوى هر كس و هر قدرتى تحمل نخواهد كرد؛ يعنى مظلوميت بدون تحمل ظلم و ستم و تكيه‏ى به خود، نه به قدرتهاى نامطمئن بين‏المللى.

اين «خود» را نگه داريد. خواهش من از همه‏ى آحاد ملت ايران، از گروههاى سياسى و از جناحهاى مختلف اين است كه به اين «خود» لطمه نزنند؛ نگذارند توهمات گوناگون و دلخورى‏هاى جزيى اين «خودِ» باعظمت و شكوهمند را مخدوش كند؛ آن هويت عظيم ملت ايران كه به بركت ايمان توانسته خودش را سالهاى متمادى جلو بياورد.

اگرچه جبران عقب‏ماندگى‏هاى گذشته هنوز تلاش و كار بيشترى لازم دارد، اما شما ملت ان‏شاءاللَّه مى‏توانيد و مى‏كنيد و خودتان را به نقطه‏يى كه شايسته‏ى اين ملت است، مى‏رسانيد؛ شرطش اين است كه به هويت خود تكيه كنيد، به خداى خود توكل كنيد، از خدا هدايت و دستگيرى و كمك و توفيق بطلبيد و نگذاريد با اختلاف، با طرح دعواهاى بى‏محتواى سياسى و با بهانه كردن چيزهاى جزيى، «خود» ملت ايران - اين هويت عظيم و درخشان - مخدوش شود.

پروردگارا! تو را به مقام و منزلت اوليايت قسم مى‏دهيم ملت ايران را در راه پُرافتخارى كه در پيش دارد، روزبه‏روز موفق‏تر بگردان. پروردگارا! شهيدان سربلند و عزيز ما را با پيغمبر محشور كن. پروردگارا! امام بزرگوار ما را با اوليايش و اولياى دين محشور بفرما. پروردگارا! دعاى حضرت بقيةاللَّه را شامل حال ما بفرما.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم.
 والعصر. انّ الأنسان لفى خسر. الّا الّذين امنوا و عملوا الصّالحات. و تواصوا بالحقّ و تواصوا بالصّبر.


والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved