بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار كاركنان مجتمع مس سرچشمه

18/ 2/ 84

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز براى بنده روز بسيار خوبى بود؛ چون مجموعه‏ى عظيم مس سرچشمه را از نزديك ديديم و با فعاليت‏ها و تلاشهاى كارگران، مديران، مهندسان و خبرگانِ اين كار به اجمال از نزديك آشنا شديم. ديدار شما برادران و خواهران عزيز هم حسن ختام برنامه‏ى امروز ماست و از ديدن شما عزيزان هم من بسيار خوشوقتم.

آنچه امروز ما مشاهده كرديم، حاكى از اين بود كه تلاش عالمانه‏ى همراه با همتِ بلند و اميد به كار بزرگ توأم با مديريت‏هاى خوب و كاركرد مطلوب در اين مجموعه، توانسته است يكى از افتخارات كشور ما را شكل دهد. در اين افتخار، همه شريك هستيد؛ كارگران، مهندسان و مديران.

اسلام ما را مأمور كرده است كه از ثروت عظيم زمين به نفع بشر استفاده كنيم؛ «واستعمركم فيها». خداوند متعال اين زمين را - كه همه‏ى خيرات و منابع حياتى براى بشر در دل آن گنجانده شده است - در اختيار انسان قرار داده و از او مى‏خواهد كه آن را آباد كند و منابع حياتى را به نفع زندگى بشر از آن بيرون بكشد.

اگر جوامع مسلمان از كاروان علم و سازندگى و ابتكار عقب ماندند، به‏خاطر اين است كه به دستور اسلامى عمل نكردند. امروز داعيه‏ى ما اين است كه مى‏خواهيم به اين دستور اسلام هم به‏طور كامل عمل كنيم. كار شما - استخراج اين معدن و فرآورى محصولى كه نقش مهم و روزافزونى در زندگى پيدا كرده است؛ يعنى مس - يكى از مصاديق مهم عمل به اين دستور قرآنى است. بقيه‏ى منابع هم هر كدام در جاى خود همين خصوصيت و نقش را دارند؛ كار كشاورزى هم همين نقش را دارد.

زمين، منبع منابع فراوان براى ايجاد حيات طيبه‏ى انسانى است؛ ما مى‏خواهيم اين را براى كشور خود تأمين كنيم؛ ما مى‏خواهيم به دستور اسلام عمل كنيم. آن‏جا كه زمين آباد مى‏شود، اگر با رعايت حدود و ضوابط الهى باشد، زندگى انسان هم آباد مى‏شود.

اگر شما ملاحظه مى‏كنيد جوامعى عقب‏افتاده و فقير هستند و گاهى زمينى كه روى آن زندگى مى‏كنند، منبع ثروت‏هاى عظيم است، اما خودشان لخت و گرسنه‏اند، به‏خاطر اين است كه به اين وظيفه عمل نشده است. در اين عقب‏افتادگى، دو چيز نقش داشته است: يكى غفلت‏ها و تنبلى‏هاى خود آن ملتها، و ديگر دخالت‏هاى موذيگرانه و سلطه‏جويانه‏ى قدرتهاى فرامليتى و بين‏المللى به‏صورت استعمار و انواع دخالت‏هاى فرهنگى و اقتصادى و غيره.

ايران اسلامى مى‏خواهد از اين افسونِ باطل خودش را نجات دهد. داعيه‏ى ما اين است كه مى‏خواهيم كشور و خاك و سرزمين ما به دست خود مردم و به سود آنها اداره و استخراج شود و مورد استفاده قرار گيرد. كسانى‏كه امروز با ايران اسلامى دشمنى و عناد مى‏ورزند، اين را نمى‏خواهند؛ مايل نيستند خانه و زمين و خاك اين ملت در اختيار خود اين ملت باشد؛ مى‏خواهند بيايند بهره را ببرند و ملت را تحقير كنند.

قبل از انقلاب، يك روز در همين سرچشمه، اول انگليسى‏ها و بعد امريكايى‏ها مشغول كار و طراحى بودند. شما ببينيد براى يك ملت چقدر تحقيرآميز است كه از گنج عظيم زير خاكهاى خود نتواند استفاده كند؛ ديگران بيايند تحقيرآميز به او نگاه كنند و بگويند تو نمى‏توانى؛ ما هستيم كه مى‏توانيم؛ بهره را هم بيشتر آنها ببرند. قبل از انقلاب، اين وضعيت در اين كشور حاكم بوده؛ همه‏ى آمارها همين را نشان مى‏دهد؛ همه‏ى واقعيت‏هايى كه ما به چشم خودمان ديده‏ايم يا از آن اطلاع داريم، همين را اثبات مى‏كند.

نظام جمهورى اسلامى اين تحقير را قبول نمى‏كند؛ مى‏گويد سرپنجه‏ى كارگر مؤمن و مسلمان، و فكر و ابتكار دانشمند ايرانى و مسلمان مى‏تواند گنجينه‏هاى داخل اين سرزمين را استخراج كند؛ آن را در اختيار ملت بگذارد و كشور را توسعه دهد؛ اين جزو اركان كار ماست و ما اين راه را با قدرت و قوّت و على‏رغم اراده‏ى استكبار جهانى به پيش خواهيم برد.

قدرتهاى توسعه‏طلب جهانى و بين‏المللى، همه‏ى دنيا را متعلق به خودشان مى‏خواهند؛ از علم و سواد و ابتكار و خلاقيت ملتها بيزارند؛ براى اين‏كه سررشته‏ى كار دست خودشان باقى بماند. وظيفه‏ى اصلى ملتها در هر نقطه‏يى از دنيا كه هنوز از قافله‏ى علم و تمدن عقب مانده‏اند، اين است كه به دانش، فناورى، ابتكار و خلاقيت فكر كنند؛ كار و تلاش كنند و شب و روزِ خودشان را مصرف كنند تا براى كشور و ملتشان عزت بيافرينند. وظيفه‏ى مسؤولان كشور هم اين است كه هم اين حركت را تشويق و تسهيل كنند و موانع را از سر راه آن بردارند، و هم ترتيبى بدهند كه محصول اين تلاش در اختيار همه‏ى ملت قرار بگيرد؛ همه‏ى قشرهاى جامعه از آن بهره‏مند و منتفع شوند؛ ميدان كار و تلاش و فعاليت باز باشد و استعدادهاى گوناگون بتوانند وارد ميدان شوند.

من به همه‏ى جوانان و همه‏ى كسانى كه در راه علم حركت مى‏كنند، مؤكداً توصيه مى‏كنم كه رشته‏ى علم و تحقيق و نوآورى در دانش و زنده كردن روح ابتكار و خلاقيت و آفرينش درونى و حقيقى خود را رها نكنند. فعاليت و ابتكار و نوآورى و خلاقيت، اساس پيشرفت انسان و زندگى انسانى است. دست‏نشانده‏هاى دستگاه‏هاى قدرت در گذشته در كشور ما و امروز در بسيارى از كشورهاى وابسته‏ى اين منطقه سعى مى‏كنند تقليد را جايگزين فعاليت و ابتكار كنند. شما مى‏بينيد كارخانه‏يى را به كشورى مى‏دهند - البته پول گزافى هم از آن كشور مى‏گيرند - اما ابتكار عمل دست خود آنهاست؛ امكان رشد و خلاقيت و نوآورى نمى‏دهند؛ كمااين‏كه در ايرانِ طاغوتىِ ديروزِ ما اين‏طور بود؛ اجازه نمى‏دادند نيروهاى بااستعداد داخلى در اين ميدان‏ها رشد كنند و پرورش يابند.

امروز ورق برگشته است؛ نظام اسلامى ميدان رشد را براى همه باز كرده است. ماييم و همتمان، ماييم و تلاشمان، ماييم و ابتكار و خلاقيتمان كه بتوانيم. اگر تلاش كرديم، به نتيجه خواهيم رسيد؛ اين وعده‏ى لايتخلف الهى است. اگر تلاش نكنيم، اگر كوتاهى كنيم، اگر خطوط معنوى و اخلاقى را در پيشرفت مادى به دست فراموشى بسپاريم، البته رحمت الهى از ما سلب خواهد شد. ما بايد رحمت الهى را براى خود جلب كنيم.

شما برادران و خواهران عزيز كه اكثراً در شهرك مس سرچشمه زندگى مى‏كنيد و بعضى هم شايد از خارج اين شهرك تشريف آورده‏ايد، مخاطب اين پيام و بيان الهى هستيد كه «رحم‏اللَّه امرء اعمل عملا فاتقنه»؛ رحمت خدا شامل حال كسانى است كه كارى را انجام مى‏دهند و آن را با اتقان، درست و كامل به سامان مى‏رسانند؛ نيمه‏كاره رها نمى‏كنند و سهل‏انگارى در آن به خرج نمى‏دهند. همه‏ى ما در هر بخشى كه مشغول كار هستيم، مخاطب اين خطاب هستيم. دولتمردان، مسؤولان كشور، مديران عالى‏رتبه و اقشار مختلف در هر بخشى از بخشها - كه يك گوشه‏ى آن، بخش صنعت يا معدن است - در صورتى كه كار را با جديت دنبال كنند و ابتكار و نوآورى در آن به كار بزنند و دانش را در آن به‏كار بگيرند، رحمت خدا شامل حال آنها خواهد شد.

ما هر جا دانش را پيدا كنيم، آن را از آنها خواهيم گرفت. ما از گرفتن دانش از ديگران ابا نداريم. ننگمان نمى‏كند شاگرد دانش ديگران باشيم؛ اما ننگمان مى‏كند كه هميشه شاگرد باقى بمانيم. شاگردى مى‏كنيم و علم را ياد مى‏گيريم؛ اما بر علم مى‏افزاييم؛ اين، هدف وافق كار علمى در كشور ماست.

بر دامنه‏ى علم بايد بيفزاييم. ما ملت بااستعدادى هستيم؛ تاريخ و ميراث فرهنگى ما به اين گواهى مى‏دهد. اين‏كه ما مى‏توانيم ظرفيت‏هاى توليد را افزايش دهيم، كميّت‏ها را بالا ببريم، كيفيت‏ها را روزبه‏روز بهتر كنيم و زواياى ناشناخته را در بخش‏هاى صنعت، معدن، كشاورزى، دانش، فنون و بقيه‏ى بخش‏هاى مجموعه‏ى زندگى انسان روزبه‏روز بيشتر شناسايى كنيم، نشانه‏ى رحمت و توفيق الهى است. اگر همين جد و جهد را دنبال كنيم، رحمت الهى ادامه پيدا خواهد كرد و ما عزم و اراده‏ى راسخ داريم كه اين راه را تا آخر برويم.

ان‏شاءاللَّه غبار عقب‏ماندگى از چهره‏ى اين كشور بكلى زدوده شود؛ و اين به بركت اسلام و ايمان شما مردم خواهد شد. ايمان و عزم راسخ اين ملت مى‏تواند مهمترين تضمين‏كننده‏ى ادامه‏ى اين راه باشد.

اين‏كه شما شعار مى‏دهيد «مرگ بر امريكا»، تحقق اين شعار در عالم واقعيت، همين كارى است كه اين‏جا داريد مى‏كنيد. ما با هيچ ملتى دشمنى نداريم. «مرگ بر امريكا» يعنى مرگ بر قدرت‏هاى مداخله‏جو و استكبارى. ملتى كه در عمل، استقلال و هويت و توان خود را به مرحله‏ى بروز مى‏رساند و ابتكارِ خود را به كار مى‏گيرد و خود را مستقل مى‏كند، در واقع دارد «مرگ بر استكبار جهانى» و «مرگ بر قدرت‏هاى مداخله‏گر» مى‏گويد.

امروز، روز خوبى بود و حسن ختام آن هم ديدار شما برادران و خواهران عزيز بود.

پروردگارا! رحمت و لطف خودت را بر اين برادران و خواهران و بر مردم عزيز ما نازل كن. پروردگارا! توفيقات فعالان عرصه‏ى صنعت و بقيه‏ى عرصه‏هاى حيات اين كشور را روزبه‏روز بيشتر كن. پروردگارا! آنچه موجب رضاى تو از ماست، آن را به ما الهام كن؛ ما را در پيشبرد آن كار موفق و مؤيد بدار و قلب مقدس ولى عصر (ارواحنافداه) را از ما راضى و خشنود بفرما.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved